10 Kasım LPG KABLO

Bayramda Başıma Gelen, Auris Mmt

'Sohbet' forumunda Halil tarafından 5 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bilenleriniz vardır, 3 ay önce 2005 SantaFe'yi satıp 2011 Toyota Auris MMT(otomatik) 1,4 dizel araç aldım. değişiklik sebebi çok yol yapmamdı. yılda 25 bin km yol yapıyorum. santa fe 100 kmde 10 litre yakarken toyota 5 litre yakıyor.

ilk defa toyota sahibi oldum, bir makine mühendisi olarak toyotanın kaliteye ve güvenilirliğe ne kadar önem verdiğini biliyordum, bu nedenle aracı alırken "arıza yaşamam" diye düşündüm. aldığımdan beri 10 binkm yol yaptım.

başkalarına yol göstermesi ve hyundai'nin aslında ne kadar düzgün bir araç olduğunu göstermesi için aşağıdakileri paylaşacağım

bu araçlarda 2 büyük problem var,
    1. motorun yağ eksiltmesi. 2008-2012 arası üretilen toyota 1,4 dizel motorlar çok fazla yağ eksiltiyor. 5000 bin kmde 2 litre yağ eksiltebiliyor. bu konuda toyota araçları geri çağırıyor. sıkı durun bomba geliyor: türkiye ve macaristan harici bütün ülkelerde motor bloğu değişiyor. yani motorun tamamı değişiyor. türkiye ve macaristanda turbo, intercooler veya pistonlar değişiyor.

2. MMT yarı otomatik şanzımanda vitese geçmeme arızası. bu arıza 60-70 bin kmde oluşuyor. yetkili servis garanti süresinde bile çoğu zaman bu arızayı garanti kapsamına sokmuyor. tamirat için şanzıman robot kolları değişiyor. genelde 4 bintl fatura çıkıyor.

benim aracımı servis yağ eksiltme problemi için geçen sene çağırmış. intercooler ve vakum pompası değişmiş. şu anda 9 binkmde 1 litre yağ eksiltiyor. bence idare eder. ama 70 binkmde 2011 model bir araç sahibi olarak bagajda yağ bidonu gezdirmek çok saçma geliyor.

şanzımanda bayrama kadar bir problem yaşamadım. bayramda Samsun'un bir ilçesindeydim. bayramın birinci günü araca bindik çalıştırdık. vites kolunu otomatik konuma getirdik ama şanzıman N konumundan otomatiğe geçmiyor. bir arıza ışığı yanıyor. yetkili servisi aradık: "kutup başını söküp takın, düzelirse düzelir, düzelmezse aracı servise getirmeniz gerekir. bayramdan sonra açılıp bakılması lazım" dediler. sonra tesadüfen otomatik şanzıman ustası bir tanıdık geldi. o da biraz baktı ama çözemedi. şanzıman motorunun kömürlerinin değişmesi gerektiğini söyledi. bayramdan sonra halledelim dedi.

biz aracın kutup başını söküp akşama kadar kendi haline bıraktık. sonra akşama doğru aküyü bağlayıp tekrar baktık. sorun hiç değişmemişti. vites kolunu hızlı hareketlerle oynatınca göstergedeki arıza lambası söndü. ama vites yine geçmedi. en son olarak arızalı diye bildiğimiz robot motorunun dışına balta sapıyla hafifçe "tıktık" vurduk. bir anda düzeldi. o_Oo_Oo_O bu olaydan sonra yaklaşık 1000 km yol yaptım. herhangi bir sorun olmadı.

aracım garanti kapsamında değil ama servise arızayı bildireceğim. robot kolların bedelsiz değişimini talep edeceğim. çünkü bu sorun kullanıcı hatası olamaz. bunu yapmazlarsa sanayide robot kol motorunun kömürlerini değiştireceğim. 6 ay sonra i30 dizel tam otomatik almayı düşünüyorum.

bir aracın en önemli kısımları motor ve şanzımandır. ve toyota dünyada milyona yakın sattığı 2 modelinde(corollar ve auris) bu arızalar hemen her kullanıcının başına geliyor.

hyundainin türkiyede sattığı hiçbir modelinde bu kadar ciddi motor veya şanzıman arızası olmadı. ama toyota marka değeri en yüksek otomotiv markası.:confused:

hyundai dizel motorlarında hiç yağ eksiltme görmedim, 10 bin kmde bile eksiltme görülmüyordu. 167 binde sattığım santa fenin motoru da yağ eksiltmiyordu.

bakıyorum ki hyundai modelleri hakkında "aracın konsolunda neden saat yok" diye bir ton şikayet eden var.
    Allah başka dert vermesin diyorum.;)

lütfen yorumlarınızı alabilir miyim?

Ogun, Köksal, Milenyumcu29 ve 13 kişi daha bunu beğendi.
  2. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Toyota yağ eksiltme sorununu yağ lambasını iptal ederek çözdü.

Konunun aslına dönecek olursak eğer toyota marka değeri olarak 101 kasanın ekmeğini yemekte ve hiç bir modeli o aracın yapısına ve sağlamlıgına erişemedi. Buna karşın deliler gibi pahalı parçalarına rağmen kullanıcısından sağlam araba damgasını hep yedi.

Kötü araba değil fakat parasının arabası değil. Şimdi 3 araba değiştirdim hepsi hyundai ve tekrar değiştirirsem istediğim tarz ı yakalamak adına belki başka markalara yönelebilirim ama ilk tercih hep hyundai.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

deza, joy_ride ve Halil bunu beğendi.
  3. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    geçmiş olsun. fiyat yüksekmiş, inşallah uygun halledersiniz. toyota auris kalitesini corolla da yakalayamadı, hatta yeni corolla çok kalitesiz, serinin yüz karası. sıfır km alan arkadaş dayanamadı ve lpg taktırdı, eskisi kadar az yakmıyor benzinli motorları.

deza ve Halil bunu beğendi.
  4. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Ben benzinli Corolla Verso aracımdan çok memnunum.Arıza veya problem yaşamadım. Hyundai ve Toyota benim için gayet başarılı markalar.Araç alacak olsam iki markada bakılacak listesinde olur.İtalyan, Fransız markaları uzak dursun benden.

5. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    teşekkürler.

şanzıman arızasında servisin robot kolları değiştirmesi aslında işbilmezlik. çünkü bu mekanizmanın bütün parçaları sağlam, sadece kömürleri bitiyor ya da sadece kömür tozları elektrik kontakları arasına tıkandığı için işlevsiz kalıyor.

70 binkmde aynı arızayı yaşayan, robot kolun içindeki kömür tozlarını temizletere 170 bine kadar aracı kullananlar var.

yetkili servisin kataloglarında böyle bir bakım olmadığı için sadece değişim yapıyorlar.

Cilo bunu beğendi.
  6. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Arkadaşta toyota corolla vardı hemde tipsiz olanından neyse aracın kronik sorunu yağ kapağı kaybolması. Benzin koyar gibi yağ koymasına alışmıştım arkadaşın da kapağı kaybetmiş. 2 hafta kapaksız gezdi. :D

Türk işi balta sapı tekniği iyiymiş.

7. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Kömür piyasada vardır, temizlik için sökerseniz yenileyin. Aynı olay opel easytronic'lerde de mevcut, kömür değişiyor. MMT'nin Easytornic'e göre sistemi daha basit ve elektronik sorunu yok. Şanzıman adaptasyonu yapın arada, vites kolunu farklı pozisyon kombinasyonlarına getirerek yapılabiliyor. İnternette bulabilirsiniz detaylarını.

8. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,913
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Geçmiş olsun abi. Geçen gün 2013 Model Corolla'nın yağ eksiltmesi ilgili şöyle bir yazı okumuştum. Sizin aracınızın da dizel olduğunu görünce ilk aklıma gelen şikayet yağ eksiltme problemi oldu. (https://eksisozluk.com/entry/69211516).
    @MSC abinin dediğine ek olarak arkadaşım bu yıl 0 Corolla aldı, şehir içinde 11 litre ortalama ile geziyor. Korkusundan binmiyor, binince de toplu taşımaya yakın yere bırakıp toplu taşıma kullanıyor.

Ayrıca koca Toyota'nın motor bloğunu değiştirirken bizim ülkeyi ayırt etmesi bence Toyota kullanıcılarına saygısızlıktan başka bir şey değil.

9. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yağ eksiltme konusu zaten şehir efsanesi değil,
    bu konuda toyotanın yayınladığı servis bülteni var. youtube videosunda toyota bu bülteni açıklıyor. yani %100 doğru.

üstelik çok kötü olan şey, problem tek noktadan kaynaklanmıyor: yağ eksiltme probleminde turbo kontrol ediliyor. çoğu değişiyor. sonra vakum pompası kontrol ediliyor. daha sonra da pistonlar değişiyor. ama türkiyede motor bloğu değişmediği için yağ tüketimi devam ediyor.

ya bir motorun hem turbosu, hem vakum pompası, hem pistonu ayrı ayrı yağ eksilttirebilir mi?

10. enginis58

enginis58 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    199
    Ad Soyad:
    engin öz
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    geçmiş olsun kötü bir deneyim olmuş elantra tavsiye ederim...

Halil bunu beğendi.
  11. joy_ride

joy_ride Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,469
    Ad Soyad:
    Murat GÜRBÜZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bak şimdi toyotaya bakış açım değişti

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Halil bunu beğendi.
  12. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Era ilk arabam taksicilere bakıp da almıştım. İyi ki öyle yapmışım.

Halil KURT, enginis58 ve Halil bunu beğendi.
  13. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

aslında elantra benzinli de çok güzel bir seçenek olabilir.
    piyasada çok tutan tam otomatik şanzımanlı lpgli honda civic yerine, 1,6 benzinli otomatik alıp gaz taktırmak aynı tadı verir mi?

enginis58 bunu beğendi.
  14. enginis58

enginis58 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    199
    Ad Soyad:
    engin öz
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Hocam ben aracı kesinlikle tavsiye ederim geniş konforlu ve tasarım olarak da çok hoş bir araç ben benzinde kullanıyorum 6.7 litre ort. Tüketim var ancak sizinki farklı olabilir. LPG ile ilgili bilgim yok .

Halil bunu beğendi.
  15. enginis58

enginis58 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    199
    Ad Soyad:
    engin öz
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Honda dan daha geniş bir araba elantra.Arkaya oturup baktığınızda anlıyorsunuz.

Halil bunu beğendi.
  16. faruk4143

faruk4143 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    586
    Ad Soyad:
    Faruk Çalışkan
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Auris ve Corollaların birçoğunda yağ eksiltme olduğu doğru fakat 2008 ve 2009 modellerde yok. Bu olay 2010 yılında çıkan makyajlanmış Corolla ve Aurislerde torkun 205 nm'ye çıkarılmasıyla başladı. İlk çıkan 190 nm torklu motorlarda sıkıntı yok.

Lenovo A7020a40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Halil bunu beğendi.
  17. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,888
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Ne zamanki bildigimiz Otomatik Şanzumandan şaştı bu firmalar problemler çıktı

Halil bunu beğendi.
  18. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Geçmiş olsun, inşallah kısa zamanda sorunu halleder ve tam otomatğk bir araç alırsınız, 1-2lt fazla yaksın tam otomatik olsun diyorum hep @ahmetsagdic

Murat, ahmetsagdic, deza ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  19. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Geçen gün bende mitsu servisinde bir toyota jip sahibi ile karşılaştım araç şöle 2012 filan gibiydi yani modelli. Sahibi illallah ettiğini , hararet ve vites ısınma problemlerinden bahsedince, kafamdaki toyota algısı değiştiydi.... şimdi 2 oldu ...

Gelmiş geçmiş olsun

ozgutozkan ve Halil bunu beğendi.
  20. cenker_baba

cenker_baba Guest

saati varsa toyata benim için okeydir :) @Halil

Halil, ozgutozkan ve Murat bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş