10 Kasım LPG KABLO

Bayram Öncesi Ve Sonrası Sorunları

'Getz Forum - Club' forumunda duhangs tarafından 27 Ağustos 2018 tarihinde açılan konu

1. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Öncelikle herkesin geçmiş bayramı mubarek olsun.

Bayram öncesi hadi bi anne ziyareti yapalım hem tatil olsun hem gönül alalım dedik.
    Uzun yol İstanbuldan Kaş-Antalya bebekle yola çıkmadan bir bakalım arabaya dedik.

Ön takımdan gelen ses vardı.Rot a girdik. direksiyon kutusu dağılmış ses yapar ama gider gelirsin önemli değil dedi ustalar.Viraj demir lastikleri değişecek dedi.Birde fren merkez pimleri değişcekmiş.

Neyse yağına suyuna baktık çıktık yola.Bursada düğün vardı önce ona uğradık.Gece mazot aldım opetten.
    Ertesi sabah 5,5ta yola çıktık.Buraya kadar herşey normal ama araba çok hırıltı ve sesli çalışmaya başladı.
    Eşim bile anlamayan insan arabaya egzoza birşeymi yaptın normal değil diye başladı.

300-400km sonra araba rampalarda 4-5 viteslerde yığılmaya ve devir düşürmeye başladı gazı yemedi.
    sonra mazot azalınca kalmayalım diye Burdur shell den depo fulledim.ben bu arada mazot filtremden şüphelendim aslında.Ama sorun her viteste yapmamasıydı.

Shell mazotu sonrası araba önce şahlandı sonra teklemeye başladı. Burdur fethiye arası arıza ışığı yandı. Bir süre aklıma enjektör, turbo vs de geldi. Sonra yavaş yavaş zorlamadan seydikemere kadar gittim.Bosch car servis vardı düşünmeden girdik.Bilgisayara bağlattık.

Bilgisayara bağlandı ve egzoz motoru tıkamış diye bir uyarı vardı.
    neden olur mazot mu? enjektör mü başka birşey mi dedim.

Adamlar kesinlikle yakıt, nerden ne çeşit aldınız dedi.
    Fişlere baktık ettik.Opet yapmaz ama su vardır yada uyumsuzdur yeni mazot aldığında sorunu giderip arızayı yakmıştır dediler.
    Çözüm için würth marka temizleyici attık ve depoyu yeniden fulledik.
    Yakıtı fullerken de opette olunca adamlara sordum.

Opette kırsal diye bir yakıt yokmuş isim olarak hepsi euro dizel geçiyor ama bize uyan full force muş ve bize kırsala yakın olan birşeyler koymuşlar.Motor bunu kaldırmıyormuş.
    Araba kaş a kadar rahat rahat gitti bu bakımlar sonrası.
    Dönüşte yine rampalarda zorlanması durumunda yine mazot filtresi kısmında hem fikir oldum.
    bu hafta zor ama olursa bir rutin bakım ve mazot filtresi değişimi yapıcaz anlaşılan.

Aklımda Turbo - Enjektör ve Mazot filtresi konusu şuan baktırma düşüncem olan şeyler.
    Bu arada 1950km yol yaptım 600tl mazot aldık. 30kuruşa yakın geliyor.uzun yolda azmı çokmu bilemedim.

Bu Sayfayı Paylaş