10 Kasım LPG KABLO

Başıma neler geldi neler

'Otomobilinizi Tanıtın' forumunda Dreamliner tarafından 9 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

1. Dreamliner

Dreamliner Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    27
    Ad Soyad:
    Recep Çukur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Abilerim selamlar. Bu da bizim Era' mız. 1.6 lpgli select otomatik paket. Geçen yıl aldık. Motor tarafına çok masraf ettik. Aldık aracı iki ay sonra arıza lambası yaktı. Hangi ustaya götürdüysem problemi çözemedi. Yaklaşık 3000 lira normal ustalara harcadım. Ama yok lamba sönmüyor. En son bıktım artık. Yetkili servise götürdük. Katalizör değişti. Egr valf dişlisi değişti. Silindir kapak komple değişti. Yağ kontrol valfi değişti. Aklıma gelmeyen daha neler değişti... Toplamda 3500 lira. Yetkili servis durumu şöyle açıkladı:

Yetkili servisten önce Aracın triger kayışı değişmiş. Değişen usta sente ayarını kaçırmış. Onunla birlikte conta değişimi yapılmış ve 1.4 contası takılmış. Ve bunlar birleşince yukarıda saydığım bütün parçalar arızalanmış. 1.4 contası yağ geçişini sağlamamış. Zaten sente ayarı bozuk olduğu için diğer parçaları etkilemiş. Sonuç olarak motor komple yetkili servis elinden geçti. Bütün arızalı ve yıpranmış parçalar değişti. Bizzat kendim dedim. Yıpranan ne varsa hepsini değişin diye.

Toplamda 3000 normal usta. 3500 Yetkili servis. 6500 lira harcadık. Geçen yıldan bu zamana toparlandım maddi yönden çok şükür. İşi biliyomuş gibi yapıp paramı kaptırdığım ustaların kurban oldum. Onlara hakkımı helal etmiyorum. Abilerim insan lambayı söndürdüm diyip, lambayı km saatinden sökermi yaa... İşte beni böyle ustalar dolandırdı... Aracı geri götürdüğümde bana '' Kardeeşşş sen bunu başka yere götürmüşsüünn onlarr sökmüşş biz esnafızzzz böyle şeyler yapmayızzzz''... Dedilerr... İşte bunun gibi ne ustalarla uğraştım. Adama 800 lira para veriyorum. Diyorumki lamba sönmemiş diyoki kardeş yansın ya nolcak bişey olmazki ondan. Abi diyorum ben bu aracı lamba sönsün diye verdim size. Adamın bana dediği laf son bir işlem kaldı onuda biz yapamıyoruz. Başka bir yerde yaptır onuda o zaman lamba sönecek. Vallahi lanet ettim. Etmediğim beddua kalmadı. İşte böyle olaylar yaşadım abilerim. Çok şükür yetkili servisten çıkalı 9 ay oldu. Arabada en ufak sıkıntı yok. Maşallah diyimde :) bi 7000 daha ödemeyelim :) . Şimdi toparlanıyorum. Mart , nisan gibi temize çıkacağım. Kaportada sürtmeler, boya çatlakları var. Onları komple elden geçirteceğim. Ondan sonra bir çelik jant. Birde ince bir film. Son olarakta double teyp taktırdık mı demeyin keyfime :)

Abilerim iyi yada kötü yorumlarınızı, double teyp , jant önerilerinizi bekliyorum.

Herkese kazasız belasız sürüşler. Allah kazalardan belalardan korusun.

2. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,958
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Geçmiş olsun

3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    kazasız belasız sürüşler, insanın güvenebileceği bir usta şart,

4. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Epeyce maddi ve manevi anlamda yorucu bir süreçten geçmişsiniz. Neyse ki hepsi hallolmuş. Aramıza hoşgeldiniz.

5. Hakan G.

Hakan G. Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    457
    Ad Soyad:
    Hakan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Geçmiş olsun. Baya şeyler yaşamışsınız. Allah bi daha yaşatmasın... Hoşgeldiniz....

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Geçmiş olsun. Allah hepimizi iyi insanlarla karşılaştırsın inşallah. Aracınızın keyfini sürün. Servisin en sevdiğim yanı era için bile olsa sistemden girip parça veriyorlar. Market usulü

D2533 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  7. ardaozdemir

ardaozdemir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,583
    Ad Soyad:
    Arda ÖZDEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Geçmiş olsun. Hoşgeldiniz aramıza...

SM-N910H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. Dreamliner

Dreamliner Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    27
    Ad Soyad:
    Recep Çukur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Abilerim sağolun hepiniz. Hoşbulduk. Benim yaş küçük olduğundan, bir de mekanik olarak bu işleri tam bilmediğimden geldi hepsi başıma. Bakalım akıllandım artık. Hepsi geçmişte kaldı. Artık önüme bakacağım. 21 yaşında tırnaklarımla kazıya kazıya aldım.Gece gündüz çalıştım. Üstüne bir de böyle şeyler yaşayınca gerçekten insan yoruluyor. Küçük yaşta böyle şeyler görünce insan tecrübe ediniyor.

Murat bunu beğendi.
  9. mahmutosman

mahmutosman Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Mahmut Osman
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Geçmiş olsun kardeşim malesef bizim ustalarımızın çoğu kendi ustalarından iş değil şerefsizlik ve hırsızlık öğreniyorlar ve malesef o şekilde çalışıyorlar, allah her zaman iyi insanlarla ve ustalarla karşılaştırsın. zaten her zaman diyorum paran olacak sıfır araba alacaksın ve 3 yaşında satıp yeniden sıfır alacaksın :)

Yusuf, Hakan G., Murat ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  10. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Geçmiş olsun @Dreamliner kardeşim, önemli olan bir olayda şu ki, o kadar masraf yaptıkdan sonra aracın buna deymesidir.. Era'da şimdi taş gibi arabadır... O yüzden umarım deymiştir... yaptığınız maddi ve manevi fedakarlıklara... Güle güle kullanın

11. Uğur K

Uğur K Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,046
    Ad Soyad:
    Uğur Karagüzel
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Fiat
    Kardeşim çok geçmiş olsun.Sizin bu yaşadığınıza kısaca tecrübe deniliyor.Yaşayarak öğrenmek.Bende daha önceki araçlarım da bir kaç Ustacık kurbanı olmadım değil.Şimdi usta seçerken çok daha dikkatli olacağınızdan eminim.Benim bu konuda şansım var.Her iki ilde de bilgi ve teçrübelerine güvendiğim iki ustam var.
    Özellikle Bartın ilindeki Ustam bana aracımın Otomatik şanzumanını sadece ve sadece yetkili servislerde değiştirmem gerektiğini ne bana nede diğer sanayi ustalarına kesinlikle elletmememi söyleyecek kadar da meslek Ahlak ına yakışır davranabiliyor.Bu iki ustam haricinde hangi arıza konusu olursa olsun kesinlikle Yetkili servisten başka kimseye aracıma dokundurmuyorum.

smtsmt227 bunu beğendi.
  12. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    kötü araba yoktur
    kötü usta vardır.
    herşey trigeri degiştiren ustanın hatasının sonucu zaten.geçmiş olsun.çift egzantrikten anlamayan çok usta var.

13. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Çok geçmiş olsun öncelikle. Araçta arıza lambası yandığı sırada herhangi bir sorun gözlemlemedinizmi acaba motorda ? birde merak ettiğim 1.4 litre hacimdeki motorun parçası buna nasıl uymuş

birolkeser bunu beğendi.
  14. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,947
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    geçmiş olsun . hayırlısı olsun artık güle güle kullanmak nasip etsin.

15. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Geçmiş olsun. Umarım bir daha sorun yaşamadan binersiniz. aslında dışarda servisten çok daha iyi iş yapacak ustalar da var ama bulmak mesele. ben bile kaç yıl sonra adam gibi bir usta ancak bulabildim.

16. Dreamliner

Dreamliner Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    27
    Ad Soyad:
    Recep Çukur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    @mahmutosman Hocam dediğiniz gibi en iyisi sıfır almak ama onda bile problem çıkıp, garanti harici vs. problemler yaşanıyor. Allah böyle durumlardan korusun.

@tilkikral Üstadım bu konuda bana çok baskı yapan oldu. Arabayı bu haliyle sat elinden çıkar gitsin diye. Satmadım. Yapacağım en son şeydir problemli bir şekilde başkasına satıp o insanın başını yakmak. Sonuc olarak elimden geldiği kadar kullanacağım. Hastalık, ölüm vb. bişey olmadığı sürece satmayıp binmeyi tercih edeceğim. Çünkü gerçekten iyi bir araç. Donanımsal olarak, konfor olarak, parasının karşılığını fazlasıyla veriyor.

@Uğur K Abi artık sadece yetkili servise götürüyorum. Zaten o olaylardan sonra bir kere bakıma soktum. Ön takım yürüyenini kontrol ettirdim. Bir arıza açarsa direkt yetkili servise götüreceğim. Çok sağlam akıllandım.

@gogo46 Evet aynen öyle. Zaten her zaman problem problemi tetikliyor. O usta işini düzgün yapsaydı, diğerlerine iş bile çıkmayacaktı.

@Ali Gök 89 Sağolun. Teşekkür ederim. Aracı o kadar test ettik. Ne çekişinde problem var. Ne sesinde.Ne de gidişinde. Arızalı haliyle Çanakkale' ye gittim geldim. Yolda 180-190 ı gördüm. Hiçbir problem yoktu. Tek sorun lambanın yanmasıydı. Bilgisayara soktuğumuzda eksantrik ayar B çok geç diye bir hata veriyordu.O kadar ustaya götürdüm, hiçbiri düzeltemedi. Araç servisteyken danışman aradı. Recep bey aracınızın arıza lambası söndü ama motorda yağ ile ilgili bir problem var. Araç yeteri kadar yağ basmıyor, bu da yeni bir arızayı tetikleyecektir, müsade ederseniz aracın yağ basıncı ile ilgili bir çalışma yapacağız dedi. Yağ ile ilgili bölüme girmek için 200 lira fiyat verdi işçilik olarak. Tamam dedim ne gerekiyorsa yapın. Yeter ki bu problemden kurtulayım. Ertesi gün aradı. 1.4 conta takılmış dedi. 1.4 ün yağ geçiş kanallarının sayısı 1.6 nınkinden azmış. Haliyle yağ kanalları tıkandığı için yağ kontrol valfi yağ basmak için zorlanmış. İçeri yeteri kadar yağ verememiş. Kendide bozulmuş. Yağsızlıktan birkaç parçada bozulmuş. Bende açıkçası tam olarak bilemediğim için parçaları danışmanın bana aktardıklarını yazıyorum. Bilen abilerimiz varsa onlar daha iyi açıklar.

@Unicorn Amin cümlemize.

@mursel_balci Evet hocam dediğiniz gibi. Çok çok daha yetenekli ustalar var ama öyle ustaları bulana kadar daha çok zarar ediyoruz. :(

Tilki bunu beğendi.
  17. Dreamliner

Dreamliner Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    27
    Ad Soyad:
    Recep Çukur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    @Fırat Ö. Fırat bey çok sağolun. Hoşbulduk. Benim memlekette Isparta. Aracın fotoğrafını da Afyonkarahisar-Isparta arası çektim. :)

Fırat Ö. bunu beğendi.
  18. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    normalde yağlama yapamayan motorda hararetin yükselmesi durumu gözlenmesi lazım. aracın arıza lambası söken usta tektar mı taktı peki anlamadım orasını serviste nasıl yandı lamba? arıza lambasını servisten önce bir ustanın söktüğünü belirtmişsiniz ondan sordum

19. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,499
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Her araç sahibi sanayide küçük veya büyük bir kazık yemiştir , kazıkların aritmetik ortalamasınada zaten tecrübe deniyor , yarım hekim candan, yarım hoca dinden ve yarım ustalarda maldan ediyor , tüm çabalarınızın sonunda aracı toparlamanız iyi olmuş , gl gl kullanınız.

iPhone 5C cihazımdan tapatalk kullanılarak gönderildi.

20. Dreamliner

Dreamliner Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    27
    Ad Soyad:
    Recep Çukur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    @Ali Gök 89 Ali abi olay şöyle oldu. Ben aracı teslim ettim ustaya. Araban hazır gel al dedi. Gittim araba çalışır vaziyetteydi. Baktım lamba yanmıyor. Tamam dedim hallolmuş ellerinize sağlık. Parasını verdim. Aldım aracı eve geldim. Sonra birşey dikkatimi çekti. Normalde ilk kontağı açınca bütün lambalar yanar ya hani. Sonra teker teker sönüyor. Ama bir gariplik var. Hepsi yanıyor. Bir tek arıza lambası yanmıyor. Yani arıza lambası sanki yokmuş gibi. Hiçbir şekilde yanmıyor. Benim bi tanıdık oto elektrikçi vardı. Gittim ona durumu anlattım. Dur şimdi anlarız dedi. Km tablosunu gözümün önünde söktü. Bi baktık lambayı yerinden sökmüşler. Arıza lambasını taktık yerine. Yanıyor. Sönmüyor. Bilgisayara soktuk aynı arıza. Gittim tamirciye durumu anlattım. Kabul etmedi. Biz öyle birşey yapmayız. Esnaf adamız.Bizden sonra götürdüğün yerler yapmıştır onu dedi. Abi dedim oto elektrikçiye götürdüm bir tek. Tamam işte hehhhh oto elektrikçi sökmüştür onu dedi. Belli yani kıvırıyo başkalarına yıkmaya çalışıyo. Laf kalabalığı yapıyo, kabadayılık yapıyo. Beni ufak görüyo ya. Bende daha fazla üstelemedim çünkü biliyorum yine ben zararlı çıkacağım. Çıktım dükkandan. Hakkımıda helal etmedim. Onun haricinde .İşte işin tersi ne hararet yükseltti araba, ne çekiş kaybı, ne çalışmama. O değil yetkili servisin bana söylediklerine göre motorun yanması falan lazımdı. Sonuçta taa Çanakkale' ye gidip geldim. Hiç bir problem yoktu. Olaylar çok karışık çelişkili. Yetkili serviste araçla ilgilenen arkadaşla birebir görüştüm. . Motorla o kadar uğraşmışlar ki dedi. Bu motorla uğraşan adamlar gerçekten usta değillermiş dedi.En alakasız yerleri bile kurcalamışlar dedi. Artık doğru yalan bilemiyorum. Üç hafta yetkili serviste kaldı araç.

@Asel & Kaan Efe Hocam çok sağolun. Araç şu anda çok iyi durumda. İnşallah da böyle devam eder. Yetkili servisten sonra daha hiç bozulmadı herhangi bir yeri.

Bakalım abilerim zaman neyi gösterecek. Bütün bakımlarını tam zamanında yaptırıyorum. İnşallah böyle olaylarla bir daha karşılaşmam. Allah kimseye göstermesin böyle şeyler.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş