10 Kasım LPG KABLO

Başıma Gelen Klima Arızası Ve Öneriler

'Santa Fe Forum - Club' forumunda olur_bazen tarafından 15 Ağustos 2019 tarihinde açılan konu

1. olur_bazen

olur_bazen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    303
    Ad Soyad:
    mert demir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Arkadaşlar Selamlar Herkese.

Bayram tatili için gittiğim İzmir Kemalpaşa Nazarköy de arefe gününden bir gün önce cuma günü kamp için köy içinden araziye doğru yöneldim. Yol taşlı topraklı girintisi çıktısı virajı bol keçi yolu gibi bir yoldu. Dana sonra yolun Orman Genel Md. tarafından kapatıldığını görünce geri dönmek istedim ama yol çok dar olduğundan geri vitese taktım. Klima da malum sürekli açık ve araç içi hava değil de dışardan gelen havayı soğutma seçeneği aktif idi. öncesinde de sıcakta yaklaşık 60 km yol yapmıştım ve devamında bu patika yola girdim.

Neyse geri geri yaklaşık 3 km kadar geldim. Aracı parkettim. 1 saat sonra sonra aracı çalıştırdığımda klimanın soğuk değil sıcak üflediğini farkettim. Ve eve yaklaşık 100 km bir mesafem vardı. Bir sürü alternatif şekilde çalıştırmayı denedim ama olmadı. Ve Torbalı sanayiye gittim. İlk bulduğum klimacıya girdim. Usta önce gaz mkitarına baktı yeterli seviye de dedi. sigortalara baktı onlarda da sorun göremedi. Pompanın içindeki bujiye benzer bir sigortasının olduğunu büyük ihtimal onun değişmesi gerektiğini fakat bakamayacağını vs söyledi. Sonrasında 2 3 ustaya daha gittim hepsi de aynı şeyi söyleyip yoğunluktan bakmadılar. bende torbalıdan güzelbahçeye kadar camlar açık şekilde gelmek zorunda kaldım.

Ertesi gün sabah erkenden buca sanayi de ilk bulduğum klimacıya gittiğimde oda aynı şeyi söyledi. Söktü ve pompanın kafasındaki kayışlı rulmanlı bölümün yandığını sigortasınında yandığını söyledi. benim parçayı ve benzer sıfır parçayı karşılaştırarak gösterdi. gerçekten de simsiyah olmuş ve içindeki rulman elle bile zor dönüyordu. kafanın komple değişmesi gerektiğini. 370 tl maliyeti olduğunu gazın sınırda olduğunu istersem onuda değişeceğini vs söyledi. bende komple değişmesini söyledim. ustalık gaz ve klima pompasının kafası orjinal parça ile değişti 650 tl karşılığında.

Ustaya bu geri geri gitme mezvsunu anlattığımda bana klimayı mümkün olduğunca araç içindeki hava seçeneğini kullanmamı bunun klimayı daha az yoracağını hava sirkülasyonu içinde arada bir kullanımın yeterli olduğunu söyledi. Klimanın bir aspiratör gibi dışardan gelen havayı filttre ederek soğuttuğunu ve içeri verdiğini geri geri giderken de çok sıcak ve uzun soluklu geri vites kullanımlarında yeterli havayı pompaya çekemediği için zorlandığını bununda pompanın yanmasında etkili olduğunu söyledi.

Durum böyle klima kullanırken bile bilinçli kullanmakta fayda var.

2. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,969
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Klimayı vites boştayken açmak gerektiğini duymuştum doğrumudur bilemiyorum

MAERKEK, adgny ve olur_bazen bunu beğendi.
  3. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Belli ki geri geri gidilen uzun mesafede radyatör de yeterli soğutmayı yapamamış ( rüzgar alamamış ) ve ısı artmış.

Yazın bende daima iç sirkülasyon modunda çalıştırırım, dışardan gelen sıcak havanın içeri girmesine müsade edilmez...

4. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,969
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Bende klima açıkken otomatik olarak iç sirkülasyon devreye giriyor istesemde devre dışı bırakılmıyor

olur_bazen bunu beğendi.
  5. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Usta tamir etmiş eline sağlık fakat biraz saçmalamış. Klima yüksek devirde giderken açıp kapatılmaz. Rölantide açılır rölantide kapatılır. Bir anda yüksek devirde devreye giren klima motoruna ani binen yükten dolayı zorlanır ve zarar verebilir.

olur_bazen bunu beğendi.
  6. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Yüksek devirde klimanın açılması derken 3500 ve üzeri devirler belki zarar verebilir diye düşünüyorum. Sonuçta klima aktifken bile kompresör surekli devreye girer çıkar.

Selfpower, olur_bazen ve koreci bunu beğendi.
  7. olur_bazen

olur_bazen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    303
    Ad Soyad:
    mert demir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Hava çok sıcak olduğu için sürekli açık modda klima. kontağı çevirir çevirmez aktifleşiyor. Geri geri giderken radyatörde tam soğutma sağlamamış olabilir. Rüzgar olmadığı için zorlanmış olabilir. Tecrübe ede ede öğreniyoruz bir çok şeyi maalesef.

MAERKEK ve santafe2004 bunu beğendi.
  8. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Bundan sonra mümkünse yazın klimayı iç sirkülasyon ile kullanın. Yarım saatte bir 1-2 dakika dış sirkülasyona alıp yada 5-10 saniye camı açıp içerideki havayı temizleyin. yeterli olacaktır.
    Yazın sürekli dış sirkülasyonu açmak dışarıdaki 30-35 derece sıcaklığı soğutmak zorunda olacağından kompresörün daha çok devreye girmesine neden olur. Bu hem kompresörü yorar hemde yakıt tüketimini arttırır. Ayrıca polen filtrenizin daha çabuk tıkanmasına neden olur. Tıkalı filtre de klima performansını düşürür.

olur_bazen ve adgny bunu beğendi.
  9. isaslan

isaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    339
    Ad Soyad:
    ismail aslan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Sanayide çalışan bir arkadaşım 4-5 yıl önce doğana partnerden sökülmüş bi klima uydurmuştu, o aklıma geldi. Gaza bastığında klima devreden çıkıyordu. Vitesi boşa aldığında klima devreye giriyordu.

olur_bazen bunu beğendi.
  10. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    ergin bey çok geçmiş olsun üzüldüm yaşadığınız sıkıntıya klimalar malesef bu tarz problem yaratabiliyor. rutin temizlenmesi ve bakımı yapılması gerekli.gaz kontrolüde yapılmalı belli zamanda bir...klima açıkken aracın çalıştırılmaması gerektiğini söyledi benim klimayı temizlettiğim usta çalışma esnasında mutlaka kapalı olsun dedi yaz veya kış ....araç çalışmasından bir kaç dk sonra çalıştırılması nı tavsiye etti ve iç hava sirkülasyon modu çok uzun süre kullanılmamalı demişti hem taze hava yönünden sıkıntı olur hem oksijen miktarının azalacağındna uyku halleri yapabilir demişti hakkatende doğru ben dışarda çok sıkıntılı bir hava şartı veya ortamdan geçersem egzost duman kokusu v.s hemen bu modu kullanıyorum .onun dışında sadece ac açık dış hava modunda....geri gitmeyle klimayı zorlamanın bir ilişkisini kuramadım kafamda .bu bir ihtimal değil diye düşünüyorum.

Samuera, muhendus, olur_bazen ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  11. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,958
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Ben de klimanın sürekli iç sirkülasyon modunda kullanılmasının uygun olmadığını düşünüyorum. Elantra XD2 varken otomatik iç sirkülasyon moduna aldığımda klima çoğunlukla dış havayı soğutma modunda çalışıyor, dışarıdaki hava kalitesi düştüğünde, yoğun trafik ve eksoz dumanı olan bir yere girdiğimde iç sirkülasyona geçiyordu. Normal olan sürekli iç sirkülasyonda çalışması olsa otomatik sistem o şekilde çalışmazdı.

muhendus, santafe2004 ve olur_bazen bunu beğendi.
  12. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Egea'da surekli ic sirkülasyonda aciliyor, gerekli durumlar haric hep disaridan hava almayi aciyorum, temiz hava gelmesi bence daha iyi

13. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Sürekli iç sirkülasyonda klima kullanımı son derece hatalı. İç sirkülasyon sadece yoğun trafik, toz, duman, koku vb dış ortamın havasının kötü olduğu durumlarda geçici bir çözüm olarak kullanılmalı.

Arabalarımızın kullanım kılavuzlarında bile iç sirkülasyon uzun süreli kullanılmamalıdır yazıyor. Hele ki uzun yolculukta iç sirkülasyon arabanın içindeki kirli havayı dolaştıra dolaştıra içeride oksijensiz bir hava solumamıza ve dikkat dağılması, baş ağrısı gibi sonuçlara yol açar.

Bizlerin önce temiz havaya ihtiyacımız var, soğukluğu 2.planda.

ysuatsenyurt ve santafe2004 bunu beğendi.
  14. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    kesinlikle doğru katılıyorum yazımdada belirttiğim gibi ne zaman biraz uzun kalsa iç modda acayip uyku bastırıyor gözler kapanıyor resmen .taze hava gibisi varmı.

ysuatsenyurt ve muhendus bunu beğendi.
  15. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Geri gitmekle klima zorlanmaz, bozulmaz.
    Klima kompresörü bir pompadır, motor devrine göre çalışır, basabildiğini basar,

Klimanın kompresör kafasındaki kasnak zamanla bozulabilir. Orada manyetik bir kaplin bulunur. Sizinkinin bozulma zamanın gelmiş

Sizin tamirata verdiğiniz para bana çok fazla geldi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

olur_bazen, MSC, <<bülent>> ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  16. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Geri geri 3km kadar gitmenin belki şöyle bir etkisi olmuş olabilir; klima radyatörü malum arabanın önünde. Radyatör kendini araç öne hareket ettikçe çarpan havayla soğutuyor. Geri geri giderken radyatör kendini fazla soğutamamış olabilir, kendini soğutamayınca da klima aracı soğutmak için kompresöre daha fazla yük bindirmiş olabilir. Yani ilk etapta aklıma böyle bir durum geldi. 3km geri geri gitmek için az bir yol değil hele ki dağlık bir yolda iyice yavaş giderken.

17. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    832
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Geri gitmek ile araç ile rölanti de beklemek klima açısından bence aynı şey, sonuçta rüzgar almıyor iki durumda da.

santafe2004 bunu beğendi.
  18. fikret35

fikret35 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Fikret Yelen
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.6 (2003-2011)
    2008 crdi klima 1.2 ve 3 devirlerde üfleme yapmıyor 4.devirde üflüyor ve silecek suyu çalışmıyor sıkıntı nerede olabilir sigortalar sağlam blower olabilirmi ?

19. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Çevirdiğiniz düğme bozuktur.

Silecek su motoru bozulmuş ya da kablo kopması olabilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

<<bülent>> bunu beğendi.
  20. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    klima açınca radyatör fanı devreye girer, sabit durmak yada geri gitmek klima sistemi ile tamamen alakasız. vadesi dolmuş, bozulmuş. kompresör baskısına zarar vermek istemiyorsanız motor yüksek devide çalışırken klima açmayın. rölantideyken açın.

<<bülent>>, olur_bazen ve santafe2004 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş