LPG KABLO

Arkadaşlar sizce bu değerler iyimi?

'LPG Sistemleri' forumunda vahdettin tarafından 28 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

1. vahdettin

vahdettin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    vahdeddin çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Daha önce kaç litre aldıgını bilmiyordum depomun fulleyip kilometreyi hesapladım bir depoda 303km gitmişim bugunde az önce depomu fulledim 39.2Litre Gaz aldı 75tl verdim ama hiç duymadıgım bir markaydı turkuaz adli bir marka iran malıymış. yalnız benim simit 43Litre bu kadar alması normalmi birde hesabıma göre 25krş yakıyorum km de ve aracı biraz devirlide kullandım ama boştada çok kullandım. sizce rakamlar nasıl arkadaşlar.

2. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    43 lıtrelık depo 39 lıtre almaması gerek aslında sanırım samandıra bıraz ayarsız. Kurus hesabı degıl lıtre hesabı yaparsarsanız daha net bır sonuca varabılırız.

Aracı hangı sartlarda kullandınız sıcaklık nedır lastıkler yazlık mı kıslıkmı bunlar hep etken.

Arac kac motor km kac vıtes manuel mı otomatık mı bılmek gerek :)

D2533 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

3. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Lpg deposunu hep bitirip fullesek her seferinde aynı lt gaz alır mı?

4. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    almayabiliyor lpg istasyonunun basıncı ve havanın sıcaklıgına göre değişiyor. eger hesap yapılacaksa en garanti yöntem lpgyi bitirip 20 tl gaz almak onun bitimine kadar yol alıp km ye bölmek litre hesabı yapmak.

bir kaç kere başıma gelmişliği vardır full depo ile yaklaşık 100 km yol gidip tekrar fullediğimde 3 litre almıştı ve yine bunun tam tersi full depo ile gidip üstüne 12 litre aldıgıda oldu. mesela eskişehir tepebaşında yan yana PO - OPET - LUKOIL var içlerinde en fazla PO basıyor sonra LUKOIL sonrasında OPET.

ama bir kere ankaradan eskişehir e gelirken aldıgım gazın 100 km geçmeden bittiğini de biliyorum adamlar ne kazıklamışlar dı beni :)

Cilo ve Fırat Ö. bunu beğendi.
  5. vahdettin

vahdettin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    vahdeddin çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Arac 99model 1.3lx accent lpg monyajcisina sordum tam fulemez dior fark olur dior belli bi miktar pay olabilior dior ve samandiradanda kaynaklanabilir dedi.araci sogukta ve havalandirma sicagini surekli kullandim isin gercegi acemilikten drvirlide kullandim sanirim sizin dedgnz gibi litre hesabiyla dogru sonuc cikar birde motor freni kullanmanin zarari varmi acaba.

6. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Söylediğin değerler eğer ki devirli kullanıyorsan normal.. Şehir içi sakin kullanımda biraz fazla.. Şehirler arası sabit hız 90 km ise çok çok fazla.. Araç 2500 deviri geçince fazla yakmaya başlar, bunu söyliyim de ilk başta :) Ayrıca LPG tankları söylendiği kapasite kadar almaz.. Benim simit tank 45 litre ve 40 litre aldığını görmüş değilim..

bu arada senin simit tank da bagajına göre büyük mü? Benimkinin tahtası 1-2 parmak havada kalıyor, tankım 1-2 parmak yüksek.. sendeki de öyle mi? bagaj tahtasını koyunca düz durmuyor biraz yüksekte kalıyor

7. Cilo

Cilo Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,168
    Ad Soyad:
    Yılmaz ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Kia
    Benim eski Unoda 33 litre simit depo vardı, sürekli Opetten ve aynı istasyondan alırdım gazı, havanın yoğunluğuna göre 32 34 arası alıyordu. ( Herkes tam dolmaz demiş ama ben pompacıya kaç litre alacağını söylüyordum ve pompacılar arabamı iyi tanıdığımı söylerlerdi.) :)

Pompada başka araçlar varsa onların dolumu sırasında yaşanan basınç kaybı da etkiliyor durumu.
    Bu rakam LPG fiyatındaki iyileştirme ile ortalama değer olarak iyi gibi, uzun yol 20 22krş tüketmesi gerekir diye düşünüyorum.
    Aracın bakımı ve motorun ömrü bu rakamları etkiler... :)

8. Göksenin Arda

Göksenin Arda Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    276
    Ad Soyad:
    Göksenin Arda Keser
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Tank kaç litre ise bunun %80ini alır yani deponuz 43 litre ise 34.4 - 35 civarı gaz alır fazla bile almış sizinki

9. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Bunu da göz ardı etmeyin arkadaşlar

erenuzel41 ve Cilo bunu beğendi.
  10. vahdettin

vahdettin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    vahdeddin çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    aynn dedigin gibi tahta birazck ustte birde bn 5.vites 120de 3500 devir goruyorm normal mi bu vites hep 4e aliyorum 60kmyi gorunce biraz sanki hizli devir aliyor.birde koray kardes su benim vites geriye gecmiyor bosa alip biraz uradiorum ole gecior sanzuman yag istyblrmi.

11. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    5 te 3500 devir de 120 km normal.. 5 te 2500 devirde 90 ı geçmezsen sarfiyat ciddi ölçüde fark eder.. Valla ben 5 te 50 km ye kadar düşüyorum düz yol ise, sadece gaza dokunuyorum, basmıyorum desem yeridir :) 5 te 2000 devirde 70 km ye denk geliyor.. Geri vitese zor geçiyorsa debriyaja tam basıp geçirmeyi dene.. şanzuman yağı değişse iyi olur

12. vahdettin

vahdettin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    vahdeddin çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    iyi güzelmiş yalnız ben yüksek viteste olunca çok yakıt gidiyor biliyordum birde debriyaja dibine kadar basıyorum geçmiyor hafif yukarı bırakıyorum geçiyor yada basçek yapıp vitesi boşa alıp birkaç zorlamadan sonra geçiyor vites korkum baskı balatada sorun olması ..şanzuman yağıysa mesele sorun değil.

13. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    vitesle alakalı değil, devirle alakalı.. Şöyle düşün.. 2500 devirde iken motor belli bir miktar benzin harcar.. ama 3500 devirde, devir arttıkça yakıt sarfiyatı da artacak.. ayrıca karbüratörlü araçlarda çift boğaz açacağı için daha fazla yakmaya başlayacaktır.. Misal 3.viteste 2500 devir ile 5.viteste 2500 devir aynı yaktırır.. Şanzuman yağını kontrol ettir

14. Cilo

Cilo Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,168
    Ad Soyad:
    Yılmaz ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Kia
    Karbüratörlü araçlarda ikinci boğazı açarken gaz pedalı sertleşir, siz gazı ileriye doğru iterken ikinci boğazın mandalına müdahele etmiş olursunuz ve bu yük size ikinci boğazın açıldığını hissettirir. Yakıt ekonomisi için yapmanız gereken, hissettiğiniz yerde durmanız ve o aralıkta aracı kullanmanız olacaktır.

15. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Koray kısmen yanlış olan durumlar var. Mesela 3. Vites 2500 devirde araba atıyorum 50 km ile gidiyor ve bunun için sabit hızda 25hp güç gerektiriyor. Fakat biz 5. Viteste 2500 devirde giderken hızımız 90 km olduğunda araca 35 hp güç gerekecek diyelim bu durumda daha fazla yakıt tüketiriz.

Burada düşülen en büyük yanlış nasılsa aynı devirde motor, tüketimde aynı olur mantığı. Şöyleki 3000 devirde giderken 3. Vitesten hiç ayagınızı gazdan çekmeden 5. Vitese geçirin devir asla 3000 devire geri çıkamaz. Çünkü bizim bastıgımız derecedeki gaz pedalı 5. Vites e gereken güce yetmez.

Kısaca devir 3000 göstersede gaza daha fazla basarız. Mesela düz yolda sabit giderken sag ayagımızı sabit tutup vites i boşa atalım devir 5000 - 6000 e kadar fırlar. Hatta boşta gaza basmaya başlayalım araç çıkabileceği son devir e çıktıktan sonra pedalda epeyce boşluk kalır.

D2533 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

16. vahdettin

vahdettin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    vahdeddin çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    abi laf açılmışken şimdi benim karburatorlu araç ya acaba boşta açık bir yolda hafif eğimli yolda sürsem yakıtım vitestekine göre daha az gider mi.

17. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Anladım senin demek istediğini.. Benim demek istediğim de hemen hemen buna benzer.. Misal 3 te 2500 deyken gaza daha az basarken, 5 te biraz daha fazla basmak gerekicek, verdiği bg senin dediğin gibi biraz daha fazla güç üretecek.. Ama bu tamamen boğaz kelebeğinin açılması ve gaza basmayla alakalı.. Boğaz kelebeği ne kadar çok açılırsa o kadar benzin sarfiyatı olur.. Misal 5. viteste 70 km hızda 2000 devirdeyim ve boğaz kelebeği yarım açık.. Ben 110 km ye çıkmak için gaza tam basıcam (yada tamdan biraz az) bu durumda boğaz kelebeği tam açılmış olacak.. yani devir 2000-2500 arası normalde az yakarken, boğaz kelebeği tam açılacağı için fazla yakmış olacak.. Senin demek istediğini anladım, yazı ile anlatırken zor oluyor düşünceleri ifade etmek :D

Murat bunu beğendi.
  18. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    anlayamazsınız :D :D :D

araç zorlanmayacagı için düşer yakıt sarfiyatı.

19. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Aracınız sıralı sistem lpg li ise boşta kullandığınız zaman çok yakması normaldir...

Bu Sayfayı Paylaş