LPG KABLO

Aracım Marş Basınca Zor Çalışıyor- 2007 2.0 Crdi

'Tucson Forum - Club' forumunda mehmet_onur tarafından 5 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

1. mehmet_onur

mehmet_onur Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Mehmet Onur
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Arkadaşlar merhaba.

Tucson 2007 2.0 CRDI Otomatik modeline sahibim. Aracı kurban bayramından önce aldım, alır almaz 3-4 bin km uzun yol yaptım, dağ,bayır,yayla gezdim bana mısın demedi, çok memnun(dum).

Ancak son 1 aydır şöyle bir sorun ile karşı karşıyayım:

- Bazen - ki bu son zamanlarda sık sık olmaya başladı- aracı çalıştırmak için marşa bastığımda marş basıyor ancak araç çalışmıyor. 10-15 defa marş basınca ancak çalıştırabiliyorum.
    Önceleri mazottandır, pislik vardır vs diyerek önemsemedim. Sonrasında 3-4 kez aynı şeyi tekrarladı.

Ancak bugün hava bayağı da soğuktu, sabah ilk kez tek defada çalıştırdım. Öğle arasında eve geldim, işe dönerken aracı çalıştırmaya kalktığımda araç çalışmadı. 15 dk sürekli marş yapmak zorunda kaldım, en sonunda motor zorlanarak da olsa çalıştırmayı başardım. Motor resmen boğulmuştu.

Aracı bu cumartesi 10 bin bakımını yaptırdım, oradaki ustalar -Japon-Kore Servisiydi- IMMO hatası olabilir, anahtar çipi tanımlanamıyor, temassızlık vs dediler ancak bariz ki immo ile alakası yok. Sanki mazot sisteminde hava var. Pislik yada kaçak da olabilir bilmiyorum ama sorunun elektronik olmadığını düşünüyorum. Kızdırma bujileri de olabilir mi?

Sizin görüşlerinizi de almak isterim. Araçta arıza ışığı vs de yanmıyor.

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Sogukta calisiyorsa kizdirma degildir. Calismadigi zaman mazot pompalayin hava alma kismindan, calisirsa pompa geri kaciriyor demektir. Cekvalf taktirirsiniz.

Mobilden gonderildi.

umutd07 ve Halil bunu beğendi.
  3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    santa fe ve tucsonlarda immo problemi çok görülüyor diye ustalar öyle söylemiş olabilir.

sanırım yağ-filtre değişiminden sonra da arıza devam etti.

lütfen gelişmelerden bizi de haberdar edin.

4. AMELE

AMELE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    cemil cem
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    5 yıl önce connet te başıma geldi hava aşırı derece soguktu evin önünde bas bas çalışmaz. hava filitre sinin ordan balata sipreyi sıktım tek marşta aldı.(eter bulamadığım için balata sipreyide olmasaydı sivri sinek ilacı sıkacaktım)elektrikçiye gittim kızdırma bujilerini ölçtü 2 si sağırlaşmış komple değiştirttim sorun düzelmişti.

5. mehmet_onur

mehmet_onur Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Mehmet Onur
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Evet bu arıza bakımdan sonra da oldu. Müsait olduğum ilk anda işinin ehli bir ustaya göstereceğim.

6. mehmet_onur

mehmet_onur Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Mehmet Onur
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Hava alma kısmı aracın neresinde, tarif edebilir misiniz? Çekvalf basit taktırılabilen bir şey mi?

7. mehmet_onur

mehmet_onur Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Mehmet Onur
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi 0 derece sıcakta tek defada çalışıyor araç, ama güpegündüz bu sorunu da yaşatıyor. Buji olsa soğuk havalarda hiç çalışmazdı sanki?

8. AMELE

AMELE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    cemil cem
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    benim görüşüm ilk önce iyi bir oto elektrikçiye götürüp kızdırma bujilerini kontrol ettirmen her hangi arıza yoksa, oto tamircisine veya bir pompacıya ki benim tercihim pompacıdır, mazot la ilgili şeyleri tamirciden daha iyi anlar.

9. iii30

iii30 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ali demiroz
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    benim 2008 dizel otm i30 da başıma gelmişti, bazen soğukta bazen de normal havada 4-5 defada alıyordu marşı ve hafif siyah duman atıyordu.
    bazende ilk çalıştırmada alıyordu marşı. ilk çalışmada alınca dumanda atmıyordu. ustam önce normal dedii elektronik arabalar aküden yer ondan olur dedi.
    sonraki gidişimde ikan ettim ve detaylı bakılınca 2 kızdırma bujisinin patlak olduğu ortya çıktı. bujiler değişti ama ilginç bir şekilde sanki değişir değişmez değilde bir süre sonra atıyorum 2-3 ay içinde sorun kadameli olarak kayboldu. son 1 yıldır hiçbir anormalikte yok..
    Belki benzer sorun yaşayan var ise faydası olur diye yazayım dedim.

10. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Konu açılmışken yazayım , bu tarz sorunlarda ilk işiniz aracı bilgisayara bağlatmak olsun. Basit 15 liralık elm327 bile olur. Örneğin bu durumlarda immo anteni birebir sebeptir. Hata kodlarına bakınca tak diye karşınıza çıkacaktır. 5 dakkalık soket temizliği bile çözebiliyor işi.

Kızdırma bujisine gelince , daha önce forumda yazdım. Benim kızdırmaların 3 ü patlaktı ve 1 tanesi de gitmek üzereydi. Ama yine de sabahları çalışırdı. Sadece yoğun beyaz duman ve mazot kokusu gelirdi 1 dakka. Kızdırma bujilerini değişince çözülmüştü.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu Sayfayı Paylaş