LPG KABLO

Araç Temizliği ve Boya Bakımında Kullanılan Ürünler

'Detaylı Temizlik' forumunda Köksal tarafından 20 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

1. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Selamlar arkadaşlar,

Araç temizliği ve boya bakımında kullanılan ürünlerden bahsetmek istiyorum. Aracına bakım yapmak isteyen arkadaşlara da yardımcı olur umarım. Yıkama ile ilgili ürünlere diğer konular bahsettim.

Polisaj makinesi

Ufak tefek işler için elle pasta mümkün olsa da bütün araca layıkı ile elle uygulama yapmak oldukça güç, zaman ve sabır ister. Devir ayarlı taşlama kullananlar da oluyor ancak onlar riskli aletler. İdeal polisaj makinesinin devir ayarı 600-3000 veya 1000-3000 devri arası olmalıdır. Çizik gidermek için genelde 1800 devir civarları kullanılır. Kullanılan ped+pasta kombinasyonuna göre sonuç alınır.

Tabla ve pedler

Tabla ped ile makine arasındaki parçadır ve genelde 80 mm ile 150 mm olanı yeterlidir. 80 mm olan tabla far, dar kısımlar gibi büyük pedle çalışmanın zor olduğu yerlerde 90-100 mm pedler için kullanılır. Kaput, bagaj, tavan gibi büyük pede uygun yerlerde de 125-150 lik tabla ile 1-2 cm daha geniş pedle kullanılır. pedin geniş olmasının nedeni polisaj sırasında makinenin elden kayması gibi durumlarda göçük çizik olmasını önler.

pedler de sertliğine göre sınıflara ayrılır, yün ve sert sünger ped ağır aşındırıcı, yumuşak ped parlatma için kullanılır. el pedleri cilayı boyaya uygulamak için kullanılır.

kil

Boyaya yapışan ve yıkamayla çıkmayan kirleri temizler, kısmi olarak kireç, boya serpmesi, reçine, zift lekelerini temizler, boyayı pürüzsüz bir hale getirir. 100 gr ile 3 otomobil temizlenebilir. boya sonrası cam ve jantların temizliğinde de kullanılabilir.

Kullanılmış ve yeni hali

Torpido koruyucu, zift sökücü, dolgu özellikli ince pasta

boya koruma(cila)

boyamızı korumasız bırakmamak için el pedi ile incecik sürüp 10-15 dk kadar sonra mf bezle silip parlatıyoruz. kalın sürmek fazla koruma sağlamaz, sadece silerken sizi yorar. yıkamalarda boncuklanma kaybolup da su kaportadan kaymazsa ömrü bitmiş, yenilenmesi gerekir demektir.

boncuklar şöyle ise koruma yerinde demektir

devamı gelecek...

BeST_SaiLoR, birolkeser, MSI ve 12 kişi daha bunu beğendi.
  2. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Güzel bir konu olmuş devamını bekliyorum. arabaya yapacak bir şey kalmadı detailing işine mi girsem ne yapsam:D

3. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    detailing e bi bulaşan pişman bi bulaşmayan :D sgüzel bir hobi ama süreklilik istiyor. 1 kere led döşersin uzun zaman götürür seni ama bu iş öyle değil. malzemeler emrine hazır başka tabi :)

Alperen bunu beğendi.
  4. cenk_33

cenk_33 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    cenk karacakaraoğulları
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Güzel konu,emeğinize sağlık...

5. Furkan Çınar

Furkan Çınar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    Furkan ÇINAR
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    Konuyu yeni gördüm , gerçekten de çok güzel bir konu . Devamını bekliyoruz ... ;)

6. FATIH_54

FATIH_54 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Fatih Bayram
    Boya korumada(wax özellikli) denediğiniz ve memnun kaldığınız,tavsiye edebileceğiniz ürün hangisi var acaba...
    Ben meguiars NXT kullanıyorum uzun zamandır,fakat ürünüm bitti,fiyatları(50-75 arası)
    Daha uygun fiyatlı,memnun kaldığınız ürün varsa iyi olur.(mesela Turtle wax,ama hangi ürün)

Bu arada meguiars'ın lastik parlatıcısı da süper bu arada...hem sprey,hem de jelini kullandım...mükemmel.Özellikle sprey olan,kullanım kolaylığı olarak tavsiye olunur.

7. attkenan33

attkenan33 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    80
    Ad Soyad:
    Kenan B.
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Matrix (2001-2010)
    Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim, faydalı bir konu olmuş :)

8. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Turtle Wax Falan Altta Yazdıgım 2 Ürünün Yanında Hikaye Kalır :)

FK1000P
    Collinite 476s

9. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    ersin yazmış gerekeni, bende büyük boy 476 var rahat 40-50 tane elantra waxlarım. 75 tl olsa fiyatı bi cilalama kaça gelir siz hesaplayın. nxt de güzel ama miktar-fiyat olarak çok iyi değil sanırım. meguiars m21 de güzel bir koruma ürünüdür. benim 476 yı 2-3 yıl önce aldım, yarısını bölüp sattım, hala 20 araba rahat çıkartırım.

yapı market ürünlerinin korumaları pek iyi olmuyor. 20-30 tl uygun geliyor ama iş yapmadıktan sonra anlamı kalmıyor.

çiziksiz yüzey+colli 476

polisaj makinemde değişmeler oldu, crown flexi satıp aeg aldım ama üretim hatalı çıktı iade ettim, onun yerine bosch prof. seri aldım.

bi de flex markasının bir modeli var ki bu işin zirvesi denilebilir, 840 tl ye aldı arkadaşım.

10. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Maşallah Köksal, sendede yok yok hani, kapı komşun olsaydım diye içimden geçmiyor değil hani. Kardeşimle beraber Praktikerden Attlas yada AEG polish makinası almayı planlıyorduk, seninkinde hata çıkmış gerçi ama önerirmisin ?

Köksal sanada danışıp önerini almak istiyorum; Benim arabam Platin Grisi, arabamda çizik vb şeyler yok sadece parlatma ve koruma istiyorum önerin ne olur.

Kardeşimim arabası ise siyah ve kıncal çizikler ve ışık altında hareler görülüyor, tavsiyen ne olur.

Bauhaus ve Praktiker hemen yanı başımda olduğu için Sonax ve Turtle ürünleri elimin altında diyebilirim. Meguiars ise resm isitesinden sipariş en kolayı benim için.

11. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    aeg turuncu serilerin ilk kısmında sorun yoktu benim aldığım seride bolca sorun yaşayan oldu, baştan uzak dur derim. attlas aegnin alt markası güzel alettir sorunsuzdur ama 3.7 kg ile ayıptır söylemesi eşşek ölüsü gibi, çalışma yapılmıyor. benim eski crown bile 3 kg idi ve ağır geliyordu. polisaj makinesinde dikkat edilmesi gereken devir aralığı(1000/3000 veya 600/3000 gibi) ağırlık ve de tetik kilidi(büyük kolaylık). bütçeye göre 100 liradan 1500 liralara kadar makine var. benim tavsiyem yılda 1-2 araç yapmak için einhell po1100 dü galiba hafif ve ucuz bir makine, ped ve tablayı da aldın mı işini rahat görür. sürekli kullanımda zayıf kalır ama zaten profesyonel kullanan üst sınıf makine bakar.

uzun zamandır yapı marketlerden ürün almıyorum. erdem boyadan atas temizlik ürünleriyle virtus pastaları kullanıyorum, hem ekonomik hem de kaliteli ürünler. 6 tl kargoyla tek seferde istediğin kadar ürün alabilirsin, tavsiye ederim.

hatta bakım buluşması kısmet olursa arkadaşlara sorup talep olması halinde konsantre ürün alıp herkese ihtiyacı kadar maliyetine bölmeyi planlıyorum.

senin getze virtus 473 pasta+orta seviye sertlikte ped(polishing ped) iyi iş çıkartır. kardeşinin aracının markası modeli nedir? yaşa, markaya göre de boya sertlikleri ayrılıyor.

12. FATIH_54

FATIH_54 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Fatih Bayram
  13. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
  14. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    collinite 476 ilanlarda fiyatı yüksek biraz, yurtdışı alışveriş deneyimi olanlar ingiliz sitelerinden alabilir, 3-5 günde geliyor. 1-2 ürün alındığında gümrükte de sorun olmuyor. 476 nın 2 boyu var. erdem boyadaki küçük boyu, büyük boyu benim ilk sayfada fotosunu koyduğum. ortaklaşa alınıyorsa büyük boy alınabilir ama tek kişi 5 yılda bitiremez büyük boyu. raf ömrü 10 yıl kadar olduğu belirtiliyor doğru saklama şartlarında.

kiminin kargosu daha uygun oluyor, kiminin stoğu farklı oluyor araştırması sizden

http://www.cleanyourcar.co.uk
    http://www.adamspolishes.com
    http://www.seriousperformance.co.uk
    http://www.autogeek.net
    http://www.detailersdomain.com
    http://www.performancemotorcare.com
    http://www.i4detailing.co.uk
    http://www.shinearama.co.uk/
    http://www.waxamomo.co.uk/
    http://www.gtechniq.com/
    http://www.elitecarcare.co.uk/

15. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bilgilendirmen ve yardımın için teşekkürler Köksal. Kardeşimin arabasıda 2006 110'luk Getz siyah ( Kendiside siteye üyedir ). Kılcal çizikler ve ışık altında hareler görünüyor bilhassa.

Yılda en fazla 2 arabaya ikişer defadan 4 defa cila atarız ancak. Bütçe olarakta ortak alacağımız için 100-150 lira ayırdık. Önerdiğin polisaj makinası şuanda Praktikerde 150 liraymış.

Konunu başında yayınladığın kırmızı kutulu Sonax süper güçlü cila şu anda Bauhausta 11 lira, onu düşünüyordum fiyatıda makul diye.
    Senin önerdiğin pasta arabamı parlatırmı acaba çünkü arabamda çizik yok sadece parlatmak ve boya üzerinde kaygan tabaka olsun istiyorum. CBS teflonlu cila ile güzel parlıyor ama malesef uzun süre gitmiyor etkisi. Nigrin Nano cila renge özel aldım oda çizikler için başarılı olduğu için istediğim parlaklığı elde edemedim arabanın üzerinde kayganlıkta oluşturmadı verdiğim parayada acıdım.

16. Piyanistce

Piyanistce Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    102
    Ad Soyad:
    Çağlar ERTORUN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bayon 1.4 MPI BC3 CUV (2021-202x)
  17. H.SAHİN

H.SAHİN Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    66
    Ad Soyad:
    Hidayet Ş.
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
  18. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    erkancım o zaman 500 ml lik auto gylm srp al renk farketmeksizin hem parlatır hem çiziklere dolgu yapar kapatır. boyayı da aşındırmaz. 500 ml ile 4 getze uygulama yapabilirsin makine ile. bi ve güzel wax aldın mı tamamdır. fotodaki sonax pek iş yapmıyor, memlekette arkadaşa hediye ettim onu. turtle wax black box hediye geldi bana 3 lü set halinde o da işe yaramıyor açıkçası.

GRAFTT bunu beğendi.
  19. cenk_33

cenk_33 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    cenk karacakaraoğulları
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    köksal bey;

Ben gibi aracını yeni almış ve dış-iç temizlik için elinde hiçbir malzeme bulunmayan ve almayı düşünen amatör kullanıcılar için (Şampuanından tutunda clasına,eldiveninden bezine süngerine dek) hangi ürünleri almamız gerektiğini açık ve anlaşılır şekilde yazabilirseniz memnun oluruz..

1-Hangi şampuanı almalıyım? açık ve net şekilde şu markayı al derseniz sevinirim..(Örneğin; Kimisi cilalı olsun diyor kimisi uzak dur köpürmez diyor)

2-Şampuan cilalı olacaksa ayrıyeten birde cila almaya gerek kalıyor mu? Alınacaksa aynı şekilde hangi marka ve ne almalıyım?

3-Aynı şekilde iç temizlik için (Göğüs-konsol kısmı-torpido vb) için ne almalıyım?

Teşekkürler..

20. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Selamlar,

kendi kullandığım ürünleri tavsiye ederim, hem ekonomik hem kalitelidir. bolca kullananı vardır da vardır, 6 ayda bir de distribütörünün düzenlediği buluşmalara katılırım.

iç plastiklerin korunması ve yeni gibi kalması için atas plak2
    genel temizleyici olarak atas vinet veya atas detap veya amway loc
    jant ve motor temizliği için atas est

şampuana gelecek olursak cilalı olmasının öyle büyük bir artısı yok bence. ayrıca köpüğe aldanmayın kiri çıkaran köpük değildir. eldivenle yıkama yapacaksanız sonax turuncu şampuan olabilir. atas proteo veya dls 125 de kullanılabilir.

saydığım ürünlerin hepsi konsatredir, 1/3 den 1/10 a kadar sulandırma oranları vardır. 1 lt sine 15 tl vereceğiniz ürün 4 litre olur ve size uzunca bir süre yeter.

yıkamayı kendiniz mi yapacaksınız? kendiniz yapacaksanız basınçlı yıkama makineniz var mı veya almayı düşünüyor musunuz? ona göre ürünler tavsiye edeyim.

Bu Sayfayı Paylaş