LPG KABLO

arabam yağ eksiltiyor.

'Accent Forum - Club' forumunda dogi tarafından 2 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. e_uzun

e_uzun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    329
    Ad Soyad:
    Ebubekir uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Sen hangi yağı kullanıyorsun? Aracın Km'si, kaç km'de ne kadar yağ yakıyor?

2. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    271
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    10 40 shell kullaniyorum 132000 kmde 10000 kmde 1 litre eksiltiyor. Arabayi ilk alip bakima soktugumda 2000 kmde yag neredeyse bitti duzenli olarak ayni yag kullandikca yag eksiltme azaldi son ikiseferdir ayni oranda yag eksiliyor

3. brky.getz

brky.getz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    508
    Ad Soyad:
    B.AKKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Arkadaşlar zaten cevap vermiş. Bencede her seferinde farklı yağ kullanma. 10-40 castrol magnatec benzin.lpg yağ var. çokta pahalı değil.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. e_uzun

e_uzun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    329
    Ad Soyad:
    Ebubekir uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ben bakımdan sonra eksilen yağın yerine mobil ekledim bundan sonra da mobil kullanacam. Ustaya kaç sefer söyledim mobil kullan diye o da yok 2si aynı kalitede felan filan dedi opet yükledi.

5. ayzek11

ayzek11 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    178
    Ad Soyad:
    murat keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Bu gece nöbet esnasında arabayı yıkadım sonra bir ara yağını kontrol edeyim dedim iyi ki etmişim..yağ 2-3 milim kalmış çubuğun ucunda..5 ay önce aldım 4 ay boyunca hiç bir sorun yoktu yağ konusunda,yağ full idi..eylül ayının ilk hafta sonunda kontrol ettiğimde ise L/F arasında olduğunu gördüm tuhafıma gitmişti ama yağ değişim zamanıda geldiği için bayramı atlatayım uygun zamanda da değiştiririm diye düşünmüştüm..bayramdan bu yana kadar da kalan yağ uçup gitmiş..dipte 2-3 milim kalmış 2.viteste 4km yavaş yavaş geldim eve.

bu arada motorda tuhafıma giden bazen olan şu idi sanki bir pervane dönerken bir kağıt parçasına çarpar gibi ses çıkarıyordu ama kısa süreli 2-3 dakika sürüyordu en fazla sonra kesiliyordu bazen motor sıcakken bazende yeni yeni ısınmaya yada soğukken yapıyordu.

az önce yine kontrol ettim hergangi bir kaçak damlama akma yok,eksozsu kontrol ettim siyah duman yok..ama bir şey gördüm eksoz susturucusunun 6 mm çivi deliği delik olduğunu ve de klima suyu gibi su damlıyordu hemde iyi su damlıyor ama temiz su,öyle yağlı kirli siyah değil..

bu arada linkteki yağı sipariş etmek istiyorum..+20 tl ye de filtre de isteyebiliyormuşuz...yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum
    bu akşam siparişi tamamlamak istiyorum :)) ne yapmalıyım..

http://urun.n11.com/motor-yagi/pofisi-maxima-10w40-auto-lpg-4-lt-2016-uretimi-P90881342

6. sonatım51

sonatım51 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    690
    Ad Soyad:
    erkan açıkgöz
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    20 tl farkla castrol alırdım yerinizde olsam

7. ayzek11

ayzek11 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    178
    Ad Soyad:
    murat keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    castrolda lpg yağı yoktu artı filtre için dolaşmak istemiyorum.29tl ye filtreyide gönderiyor.

sonatım51 bunu beğendi.
  8. Nigmet

Nigmet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Niğmet yaprakci
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Slm arkadaşlar benim 1999 accent 1.5 var 3 ay önce aldım yağ değişimi yaptım ve arabam 2000 km 2 lt yağ eksilt ti bu arada arac 150 binde

9. Nigmet

Nigmet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Niğmet yaprakci
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Usta bi yağ övdü eneos 10-40 Japon yağıymis ondan olabilirmi teşekkürler simdiden

10. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Fazla eksilmiş.

Motor üst kapağında, filtre birleşim yerinde, karter kapağında sızıntı olabilir. Mutlaka kontrol ettirin.

Şimdilik eksilen yağı tamamlayın, bir sonraki değişimse 15-40 kullanın.20-50ye kadar kullanılabilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

11. sacar06

sacar06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    SERKAN AÇAR
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    castrol magnatec kullanırken 5000 6000 km olunca yarım litre yağ koydum şuan mobil yağ kullanıyorum 1500 km oldu yağ çubuğunu çektiğimde en üst seviye de artık mobil kullanacağım

12. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

iki yağında viskozite kodu aynı değil mi?

ısrarla sadece viskozite numarasına bakmanın hiçbir anlamı olmadığını yazıyorum en az 1 yıldır. farklı markaların aynı viskozite numarasına sahip yağları farklı incelikte olabiliyor. hatta aynı markanın yağları arasında bile değişiyor.

13. Atilla25

Atilla25 Guest

Lpg ye özel bir yağ yoktur, tamamen pazarlama tekniğidir. Bir çok yağ modeli hem benzin hemde dizelde ortak kullanılabilir. Yalnızca dpf li araçlarda dizele özel yağ olabiliyor vs.

Lpg li bir araçta dikkat edilmesi gereken şey; Bu aracın daha önce yağ eksiltme yapıp yapmadığını öğrenmek/ biliyor olmak. Sonra, araç lpg de çalışırken yanma kalorisi benzine göre çok daha yüksek olacağından dolayı motorun ömrünü uzatmak ve bu yüksek ısıya karşı mukavemeti artırmak için seçeceğimiz yağın vizkositesini buna göre belirlemektir. Biraz daha açmak gerekirse, aracınız benzin kullandığı dönemde 10/30 ise bunu 10/40 veya 5/40 yapabilirsiniz. Araçta yağ eksiltme problemi kronik olarak var ise, 15/40 - 20/50 gibi yağlar da denenebilir. Halil kardeşimiz de uyarıda bulunmuş, öncesinde aracınızın neden bu denli yağ eksilttiğini de öğrenmeye çalışın, belki çok basit bir conta yıpranması bile bu sorunlara sebep olabilir.

Tilki bunu beğendi.
  14. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Artı olarak belirtmek isterim , yanlış isem düzeltiniz ; Bazı araçlar belli bir hız limiti üzerinde özellikle uzun yolda yağ eksiltme yapar ki sanırım bu doğal bir durum. Benim merco mesela yazın uzun yola çıktım döndüğümde bir miktar yağ estirdiğini gördük ve tamamladık

Atilla25 bunu beğendi.
  15. Atilla25

Atilla25 Guest

Doğrudur. Motor hiç yağ eksiltmez diye bir kural yoktur. Hyundai için şöyle bir örnek var mesela; der ki, Normal sürüş koşullarında 1500 km'de 1 litre tüketebilir, bu normal bir durumdur. Zor sürüş koşullarında ise 1000 km'de 1 litre tüketmesi normaldir der. Ancak şu var; bu araçlar bu koşullarda çok daha az yağ tüketimi de gerçekleştirebilir ve ya hiç tüketmeye bilir de..

Fakat dikkat edilmesi gereken normal sürüş koşullarında 1500 km'de 1 lt değilde 1,5 - 2 lt gibi bir tüketim ölçülmüş ise bir yerde sıkıntı olduğunun göstergesidir. Bu durumda "motorun yağ yakması" tabiri kullanılır.

Tilki bunu beğendi.
  16. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    1000 km de 1 litre yağ ne demek o zaman 3000 km de yağ bitti ama bakim aralığı 10 bin veya 15 bin km değilmi o zamana kadar zaten ekleye ekleye yağı 3 defa yagi değiştirmiş oluyoruz☺

gogo46 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş