10 Kasım LPG KABLO

Arabam Çekişten Düştü. Usta bana oyun mu oynadı?

'Accent Forum - Club' forumunda ozelgoktug tarafından 26 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

1. ozelgoktug

ozelgoktug Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Göktuğ ÖZ
    Yaşadığınız Şehir:
    78-KARABÜK
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Merhabalar. 2008 Hyundai Accent Era 1.5 Dizel sahibiyim.
    Kısa süre önce arabamın contası yandı. (hiçbir uyarı vermeden) 1000TL civarına düzelttirdim.
    Ancak Contaı yapan usta bana şunları söylemişti. "Araban rektefiyeye girse iyi olur bak pistonlar biraz yemeye başlamış. 5bin liraya mal ederiz dedi"
    Ancak ben baktığımda birşey görmedim ve gerek yok benim arabamda hiçbir problem yok dedim.
    O da bana "ama rektefiye yapmazsak siyah duman atar sonra geçer geçmez bilemem dedi"
    Ben de tamam dedim çünkü kendimden emindim.

Arabam CONTA YANIK OLDUĞU haldeyken bile cayır cayır çekiyordu ve sıfır duman vardı. Conta yanıkken tek problemim su hortumları çok basınç yapıyordu sadece klasik hararet yani.
    Ancak tekrar söylüyorum en ufak çekiş problemim veya dumanım yoktu. Conta yanık halde bile!

Şimdi contayı yaptırdım ancak. arabam siyah duman atıyor. dedim geçer bekleyeyim. ama geçmedi. üstüne üstlük arabamda hafif yokuş yukarı kalkış yaptığımda turbo çalıştığı halde 2500 devirde 1. vitesten 2 ye atınca bile araba çekmiyor anca 3000 devir üzeri vites değiştirebiliyorum. ve kalkarken de siyah duman atıyor.

Ancak devir yüksekken veya yokuş yukarı da olsa hızımı almışsam hiç duman atmıyor ve 5. viteste en dik yokuşlarda bile bırakın vites düşürmeyi 6. vitesi istiyor.

Problemim nedir yardımcı olursanız çok sevinirim.

Acaba usta beni kazıklamaya çalıştı Ve ben buna kanmayınca bana tekrar gelsin diye arabama birşey mi yaptı?
    Haklı çıkmak için bir sorun mu çıkarttı bilerek?
    Çünkü gerçekten gözümle gördüm piston yuvalarında aşınma falan yoktu. Ayrıca tekrar söylüyorum arabam conta yanık haliyle bana mısın demiyordu siyah duman yada çekiş problemim hiç yoktu. ne olduysa o usta conta değiştirdikten sonra oldu.

Tecrübelerinize çok ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar..

2. İsa Akdoğan

İsa Akdoğan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    830
    Ad Soyad:
    İsa Akdoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Eğer uzun süredir görüştüğünüz güvenilir bir ustanız yok ise yetkili servis dışında bir yere götürmenizi önermem. Tavsiyem en kısa zamanda yetkili bir servise götürüp aracı kontrol ettirin. Daha büyük masraflar açmadan başınıza.

sipartacus bunu beğendi.
  3. cenker_baba

cenker_baba Guest

keşke yetkili servisten fiyat alsaydınız öcelikle

4. ozelgoktug

ozelgoktug Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Göktuğ ÖZ
    Yaşadığınız Şehir:
    78-KARABÜK
    Araç Modeli:
    Bulunduğum yerde yetkili servis yok. Ve Yetkili servislerden de bir ara çok çekmiştik. bizi çok yanlış masraflara sokmuşlardı. artık hiçbir yere güvenemiyorum. Bosch servisi dahil heryer kazık attı :(
    Güvendiğim yada tanıdığım bir usta olmadığı için buraya yazdım zaten. Yine de teşekkür ederim.

5. zeki19

zeki19 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    382
    Ad Soyad:
    zeki kahraman
    Yaşadığınız Şehir:
    19-ÇORUM
    Geçmiş olsun göktuğ bey eğerki resim cekseydin çok daha iyi olacaktı işlem sırasında ordamıydınız enjektörler temizlendimi acaba

6. ozelgoktug

ozelgoktug Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Göktuğ ÖZ
    Yaşadığınız Şehir:
    78-KARABÜK
    Araç Modeli:
    Merhaba Zeki bey. Resim yok ancak Enjektörlerimi 4-5 ay önce BOSCH servisinde temizletip enjektör başlarını sıfırıyla değiştirtmiştim. Bu da gereksiz bir işlemdi ancak kandırıldık bi kere :) Çünkü o zamanki sorunum da çözülmemişti. :) Cevabınız oldu mu bilmiyorum ancak temizdir diye tahmin ediyorum. yeni değişti ve temizlenmişti çünkü. ancak conta değişimi sonrası temizlettirmemiştim.
    Acaba arabayı toplarken enjektörlerin hassas ayarlarını mı kaçırdılar dersiniz?

7. ozelgoktug

ozelgoktug Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Göktuğ ÖZ
    Yaşadığınız Şehir:
    78-KARABÜK
    Araç Modeli:
    önceden de çekiş problemim ve siyah duman sorunum olmuştu. 4 ustaya götürdüm bosch servisine götürdüm. bilgisayarlarla baktılar heryerine baktılar. onca masraf yaptım. Problemi başka bir usta buldu: "Turbonun Fişi Çıkıkmış" :D

8. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aracınızın km durumu nedir. Şuan da hararet sorunu oluyormu yine ? turbo hortumları kontrol edildimi kaçak varmı

9. hasanmustafa

hasanmustafa Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    hasanmustafa öz
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    neyse ki başka problem yokmuş
    geçmiş olsun

10. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Geçmiş olsun, 5 bin lirayı duysam kalbime inerdi heralde :)

saltinto ve sonatım51 bunu beğendi.
  11. ozelgoktug

ozelgoktug Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Göktuğ ÖZ
    Yaşadığınız Şehir:
    78-KARABÜK
    Araç Modeli:
    Bu eski bir problemdi. ustalara olan güvenimin olmadığını göstermem için yazdım. yoksa problemim yukarıdaki mesaj şu an. :(

12. ozelgoktug

ozelgoktug Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Göktuğ ÖZ
    Yaşadığınız Şehir:
    78-KARABÜK
    Araç Modeli:
    Subap ayarlarımda sorun olmuş olabilir mi acaba?

13. rundll32

rundll32 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    192
    Ad Soyad:
    OnuR
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Honda
    Benzinli seralarda subap ayarıni motor yağından yapar dizelerde öyle sanırım.yaginiz eski değilse ayar düzgün olma ihtimali yuksek.siyah duman ve çekiş bana enjektör turbo gibi yakıt sistemi geliyor

14. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    dizelde siyah duman tam olarak yanmadan silindirden dışarı atılan karbona işaret, düşük devirlerden üst devirlere geçerken motor mazotu verimli yakamıyorsa siyah duman atar, öte yandan yağ yakmış, supap bagaları karbon dolmuş, segman sıyırmış motorlarda siyah duman atıyor çünki kompresyon kaçakları başlıyor silindir yeterli sıkıştıramadığı için yanmadan atıyor. Conta yanması durduk yerde olmaz mutlaka hararet, zorlama, zor koşullarda çalışma gibi sebeplerden conta yakar, conta yakmış motorun problemi tek başına conta ile kalmayabilir beraberinde başka parçalara da zarar verir en basiti üst kapak ile blok birleşim kısmı eğilir atıklık yapar kapak saplamaları söküldüğünde kendini salar, taşlayıp sonra conta değiştirmek gerekir, bu iş doğru şekilde kapak ve blok taşlatıp orjinal conta kullanılıp güzel işçilikle sökerken genelde sıcaktan etkilendiği için çat diye kırılan kapak saplamalarına kadar yenilenerek yapılmadıysa üst kapak arasından kaçırabilir, silindirdeki çizikleri yada silindir çapını komparatör ile ölçüp orjinal değerler ile karşılaştırmadan silindir gömlek gerekir denemez, üst kapağa çelik cetvel ile filler mastar çekmeden üst kapaktan emin olunmaz:) çatlak spreyi ile blok çatlağı testi yapılmadan blok sağlam denemez:) motordaki problemi anlamak zor hepsinin yöntemi var bu problemlerin çoğu gözle görünmez ekstra ölçüm cihazı ve aparat ile kontrol etmek şarttır. Aslında olay çok basit; conta yakmış motorun üst kapak contasını hemen değiştirmek yerine neden conta yaktı sorusunu sorarak olaya bakmak gerekiyor, piyasada çok fazla kötü tecrübe edilmiş tamirciler oluyor iyi bir motor yenileştirme ustası bulunamıyorsa bu sorunları çözebilmek çok zor işin en kötü tarafı da bu oluyor zaten usta bulması zor oluyor güvensizlik oluyor çünki bir motor yenileştirme işi 3000 liradan başlıyor 10000 liraya kadar gidiyor, motor yenileştirme işi temiz ve disiplinli yaklaşım isteyen bir şey.

15. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Egr'yi kontrol ettirin, açık kaldıysa yaşadığınız sorun olur.

16. ozelgoktug

ozelgoktug Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Göktuğ ÖZ
    Yaşadığınız Şehir:
    78-KARABÜK
    Araç Modeli:
    Hocam çok açıklayıcı anlatmışsınız teşekkür ederim.
    Peki benim aram için düşünürsek : Arabam uzun yolda karabükten edirneye giderken conta yaktı. hiç durmadan yüksek hızda gitmiştim. Ancak arabam conta yaktığı halde Tamire girene kadar hiç siyah duman atmıyordu. segman sıyırsaydı tamire gitmeden de atmaya başlar mıydı? Şunu da eklersek arabam conta yanık haliyle çekişi mükemmeldi ve küçücük bir sihay duman bile atmıyordu. Sadece contası yanmış bir araba tamire gidene kadar da çekiş problemi olmayan duman atmayan bir araba. conta değişmesiyle nasıl bu hale gelebilir? Bunu aklım almıyor kusura bakmayın bilgilendirirseniz çok sevinirim. :)

17. the23

the23 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Merhaba Hyundai Getz 1.5 crdi araçta;
    https://drive.google.com/open?id=10FEM-Y5fCwS3DzDw1u7ypXVch5DUf8GT
    motorun alttan bir foto çektim conta erimiş gibi görünüyor.
    fikrinizi söylermisiniz ?

-araçta rolantide titreme çok arttı son 3 ayda .. araştırdım takozlardan olabilir şeklinde çok yazı okudum.
    Enjektörlerin bağlandığı kapatdan conta kısmından yag sızması var hafif şekilde.
    Son olarak çekişte düşme olduğunu farkettim.

Yardımcı olurmusunuz ? bu konuda tecrübeli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum.
    3 aydır bunu araştırıyorum. cok can sıkıcı bir konu güvenip yola çıkamadım araçla.

Bu Sayfayı Paylaş