10 Kasım LPG KABLO

Ara Ara Tekleme Yapıyor !!!

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda hakankrky tarafından 2 Ağustos 2018 tarihinde açılan konu

1. hakankrky

hakankrky Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Hakan Karakaya
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata (1988-1994) Y2
    Teşekkür ederim. Şu an icin çözülmüş gibi umarım tekrarlamaz. En son ihtimal bobin. Bu arada bobin o kadar pahalı değilmiş orjinali 180.00 ₺ ecm mi öyle bir şey dedi. Muadili 110.00 ₺ .. Bilginize.

Asel Kaan Efe ve sonatım51 bunu beğendi.
  2. hakankrky

hakankrky Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Hakan Karakaya
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata (1988-1994) Y2
    Arkadaşlar bilgisi olan için soruyorum, orjinal bobinin markasını nereden öğrenebilirim. 94 sonata için. Baktım ama bir türlü bulamadım.

3. hakankrky

hakankrky Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Hakan Karakaya
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata (1988-1994) Y2
    İyi akşamlar. Aracımda buji, buji kablosu ve ateşleme bobini ve hava akış sensörü de dahil olmak üzere bu parçalar degisti, araçta şu an tekleme sıkıntısı yok gibi ama aracın çekişi düşük onu bir türlü bulamadık acaba oksijen sensörü arızası olabilir mi diye düşünüyorum ? Ayrıca yarın akşam Trabzon’a yola çıkıyorum. Ya öyle ya böyle yola çıkmam gerekiyor. Acil yardımlarınızı bekliyorum :(

4. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Kusura bakma biraz geç cevap verdim. Uzunca süredir foruma giremiyordum. Geç kalmışım cevapta. Kusura bakma. Bizim araçlarda ledle arıza tespiti yapılabiliyor. Forumda bu konusunu daha önceleri açmıştım. Gayette işe yarıyor. Geçenlerde 98 model manuel sonata da rolenti düzensizliği ve tekleme sorunu vardı. Şans eseri o arkadaşla aynı ildeymişiz. Ustalar bobin ve ateşleme modülü değişcek demişler. Değiştirmeden evvel bana ulaştı. Eve geldi ve ledle arıza tespiti yaptık ve sıkıntı gaz kelebeği pozisyon sensöründen çıktı. Onun üzerinde rolenti ayar vidası var. Onu ayarladım rolenti düzeldi. Bir de kelebek temizliği yaptı. Motorda sıkıntı falan kalmadı. Gene o arızayı veriyor. Ama sıkıntı yok. O parçayı değiştirecekti. Sonra ne yaptı bilmiyorum.
    Değiştirdiğin hava akış sensöründe büyük ihtimalle entegre üzerindeki leğimlerde paslanma/oksitlenme vardır. Ondan sıkıntı yapmıştır. Bende de arıza kaydı verdi. Ben söküp leğimlerini yeniledim. Düzeldi.

Sen ilk olarak benim forumdaki açtığım konudaki anlatılanları yaparak, lamba ile arıza tespiti yap. Orada her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlattım. Orada 15e yakın sensör arızası çıkıyor. Sonra neresi arızalı ise onun üzerinde durursun. Yine aklına takılan olursa özelden yazarsan yardımcı olurum. Tekrardan kusura bakma yanıtta geç kaldım. Yalnız arıza tespitinden önce akü eksi kutup başını 15sn kadar söküp tekrar takıp eski arıza kayıtlarını silmeni öneririm.

Lenovo P2 ile gönderildi.

Çaloğlu bunu beğendi.
  5. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Kusura bakmayın. Uzunca bir süredir foruma giremedim. (sağlık sorunlarım yüzünden.)

Çaloğlu ve ai_torcuk bunu beğendi.
  6. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Ah bu ustalar. Şu lamba ile arıza tespitini bilseler. Bu değişenlerin çoğunu boşuna değiştirmiş olabilirsin. Onu söyleyeyim sana. Buji tamam onu değiştirmen normal. Ama diğerlerinde mesela buji kablosu basit bir ölçümle değişip değişmeyeceği anlaşılan bir parça. Direnç değerini ölçtün mü belli oluyor. Hava akış sensörü ve bobin lamba ile arıza tespitinde çıkıyor. Hava akış sensöründe de entegresinde leğim sıkıntısı olabiliyor. (resimlerini ekledim. Arıza resimdeki işaretli hava ısısını ölçen basit bir parçanın bağlı olduğu entegre üzerindeki leğimdeymiş. ) Ben de oldu. Tamir ettim. Ben de daha önce bobin ve ateşleme modülünü değiştirttim ve arıza ondan çıkmadı. O zaman lamba ile arıza tespitini bilmiyordum. Boşu boşuna masraf yaptırdılar. Arıza egzantrik pozisyon sensöründe çıktı ve arızayı kendim buldum ve tamir ettim.
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Çaloğlu bunu beğendi.
  7. hakankrky

hakankrky Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Hakan Karakaya
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata (1988-1994) Y2
    Merhaba, Trabzon’a gidip gelebildim. Çok şükür bir sıkıntı yaşamadım ama Lpg sistemi eski olduğu için ondan olabileceği söyleniyor. Söylediğiniz lamba ile arıza tespitini bulamadım. Bir link atarsanız sevinirim. Bir de onu deneyelim.

bykadir bunu beğendi.
  8. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Lpgden de olabilir. Daha önce lpg ile de sıkıntı çok yaşadım.

Linkini buraya yapıştırıyorum. Tıklayınca başka bir yer çıkıyor. Konu hyundai model guruplarının içinde sonata bölümünde. Yine de bağlantıyı buraya yapıştırayım. Yine aklına takılan olursa sorabilirsin.

www.hyundaiclubtr.com/konu/1997-sonata-ve-benzer-motorlarda-ledle-ariza-tespiti-ve-bendeki-cikan-arizalar-ve-coezuemleri.40696/

Son düzenleme: 26 Ağustos 2018
    Çaloğlu bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş