LPG KABLO

Apartman Site Yönetimi Hakkında...

'Sohbet' forumunda sunbeki tarafından 20 Mart 2019 tarihinde açılan konu

1. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,056
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    büyükşehirde olsa o kapıcıyı hemen çıkartırlar işten, anında.

sizin durumda çok gereksiz olmuş.
    adama fazladan iş vermek de saçma, apartman sistemi bir şekilde işliyor, sırf adamı işinden etmemek için "adama göre iş" bulunmaz.

çim biçmek için götürü hesabı adam bulunur, illa 5-6 ay sigortalı çalıştırılmak zorunda değil. örneğin ilçeden bir inşaat malzemesi satan adama söylenir, o adam birisini çalıştırır. apartman iş veren olmaz böylece.

ama bunları ev sahibinizle paylaşmanız lazım. o kadar büyük bir sitede 90 lira çok.

emrex, Asel Kaan Efe ve sunbeki bunu beğendi.
  2. srknylmz

srknylmz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    27
    Ad Soyad:
    SERKAN YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia

Bu bakış açısı çok da doğru değil aslında. Kapıcıdan kaynaklı bir durum değil ki bu adamın maaşı azalsın. Fabrika ürün satamadı diye işçinin maaşı azalır mı? Eğer çalıştırmak istenmiyorsa kıdem tazminatı verilir ve çıkarılır. Muhtemelen site kıdem tazminatını bir yere ayırmamıştır. Kapıcı çıkarılmak istendiğinde bu sebeple de para toplanması gerekecek.

sukru56 bunu beğendi.
  3. cenker_baba

cenker_baba Guest

bence mantıklı ben daire de oturan kişi olarak o parayı vermem madem daha az iş daha az paradır. halil kardeşimin dediği gibi yarı zamnalı veya götürü iş yaptırırırım. kapıcı işten mi çıkacak tazminat mı verilecek onlar yönetimin sorunu site sakinlerine düşen maddi yük ne ise hesaplanır onu da öderim. ama yatan adama para vermem. benim oturdugum sitede kapıcı sadece aksaşmları çöp alıyordu gündüz işine gidiyordu ayda 20 tl veriyorduk 30 daire vardı. çift asansörlüydü istanbul gibi yerde o para yetiyorsa orada da yeter yönetici kapıcıyı kollayacak diye ben maddi yüke girmem versinler mahkemeye derim. mahkemede de haklı çıkarım hakimler matematik hesabı yapmayı biliyor nasılsa.

Asel Kaan Efe ve sunbeki bunu beğendi.
  4. Vale0

Vale0 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    Selim
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Hey maşallah... Sizin site yada binalar her kafadan ses misali her blok un ayrı yönetimi, tamamına bakan yönetim vs vs derken devlet erbabını örnek alan bir şekil olmuş...

Yönetim için mevzuat var... kalın sarı kapaklı ciltli bir kitap... onu elde edebilirseniz okuyabilirsiniz...

Ayrıca kapıcı işten çıkacaksa oy birliğine ihtiyaç var... 1. Toplantı da salt çoğunluk %51 toplanırsınız, eğer yeter sayı yoksa 2. toplantı da gelen kişilerin oy laması yeterli olur... Kapıcı işten çıkış işlemi için de yeter çoğunluğa sahip olmalısınız...
    Ayrıca hak edeceği tazminat meselesini atlamayın... akabinde işe iade yada faizi ile birlikte tazminat hakkı doğar... Kapıcıya görevleri için tebliğ-tebellüğ yapmalısınız... Tebliğ edilmemiş hiç bir işi üstlenmeyebilir... ve kapıcı lehine hak doğar...
    yapmakla yükümlü olup yapmadığı işler için de tutanak tutmalısınız... savunma almalısınız... ihtarlar ise noter üzerinden çekilirse resmileşmiş olur... şahitleriniz de olmalı elbet...
    Madem kalorifer yanmıyor, kapıcıyı ihtiyacımız yok olarak nitelendirip tazminat ödeyerek çıkarabilirsiniz...
    eğer kapıcıyı çıkarmayacaksanız bu sefer yeni görev tanımı yapıp iş yükünü değerlendirebilirsiniz... Bunu da tebliğ edersiniz...
    Arkadaşların dediği gibi güvenlik sağlama, ekmek su gazete dağıtımı vs vs işler...

Zor bir süreç...
    Geçmiş olsun... işiniz kolay değil... Hem hakk vicdan hemde maddi durumlar... Zor...

5. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Imza toplarsanız kısıyı ıster cıkarabılırler yada part eleman olarak kıralamıs olurlar.
    Sıgortası yarım olur ve merdıven temızlıgı artı yazlık bahcıvan hızmetlerı vs olarak ıslem gorur.
    sanırım kıracı oldugunuz ıcın cok soz sahıbı olamıyorsunuz.
    toplantılara gıtmenız gereklı bır durum ev sahıbını temsılen aıdatlarda da demırbas ev sahıbı kapsayan bır durum aslında ev sızın degıl sonucta mısal cephe yapılacak bu demırbastır, catı yapılacak bu demırbastır cok cok anlasamazsanız ev sahıbınızle konusur onun ıtıraz etmesını ıstersınız ama oy coklugu ıle red olabılır.

bızde her bına 40daıre var 56blok ve her bına kapıcısı ayrı.120tl oduyoruz asansor cıft ve kucuk bır bahce var onun dısında bence bu da cok temızlıkte ıcınde.Sorsan 60demırbas 60aidat dıyorlar.
    ıtıraz edıyorsun kapıcı maaşı sıgortası vs dıye bı saymaya baslıyorlar sankı bır tek daıreden cıkacak.
    ama sanırım oda zamanında vermeyenlerın ceremesı oluyor.

6. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Bende toki den ev alıp kiraya vereni anlamıyorum. madem ihtiyacın yok. niye başkasının hakkına giriyorsun. bırak kirada olan ihtiyaç sahibi olan birine çıksın.

sipartacus ve sukru56 bunu beğendi.
  7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,056
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

ülkemizin ilçelerinde hep böyle. ilçede ne kadar parası olan varsa tokiye giriyor. sonra da kiraya veriliyor.
    çoğu zaman ilçedeki evlere göre daha düzenli ve daha lüks oluyor toki

büyükşehirlerde genellikle tokiler şehrin diğer evlerine göre daha kötü oluyor. ayrıca şehir büyüklüğüne göre merkeze uzak oluyor.

tokinin amacı daha çok büyük şehirlere ev yapmaktı. sonradan torpili olan ilçelere de başladı.

sukru56 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  8. sunbeki

sunbeki Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,178
    Ad Soyad:
    Adem
    Yaşadığınız Şehir:
    77-YALOVA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Aidat miktarına bir itirazım yoktu ki. Taki doğalgaz gelene kadar. Kaloriferci artık kalorifer yakmayacak, kışın 5-6 ay yatacak ve maaş alacak. Bu 5-6 ayda belki de gidip sigortasız olarak bir yerlerde çalışacak. Bu durumda bile aidat aylık 80 liradan 90 liraya çıktı.

Önceden yaptığı işler : kalorifer yakmak, çevre temizliği, çimleri sulama ve ayda bir yada iki kere biçme,

Şimdi yapacağı işler : çevre temizliği, çimleri sulama ve ayda bir yada iki kere biçme,

Merdiven temizliğini saymıyorum çünkü onun için zaten maaşından ayrı ücret alıyordu yine aynen devam…

Ben de aynı fikirdeyim. Zaten en mantıklısı ve bu durumun oturacağı zemin en sonunda bu olacak.

Kıdem tazminatı konusu bundan önceki kalorifercide sıkıntı olmuştu dolayısıyla bu kaloriferci için yönetimin kıdem tazminatını her ay yatırdığını duymuştum inşallah doğrudur. Bu durumu araştıracağım. Kıdem tazminatı biriktirilmişse kaloriferciyi işten çıkarınca site sakinlerinden ayrıca para alınmaz değil mi?

Yeni görev tanımını yönetici yapmış zaten. Çevre temizliği, çimleri sulama ve ayda bir yada iki kere biçme, apartmanın önündeki küçük çöp tenekesini boşaltma,

Güvenliği gerektirecek bir durum yok burada. En ufak bir hırsızlık olmadı bu güne kadar. Ekmek, su, gazete alımı işini de burada herkes kendi yapar. Öyle bir alışkanlık yok buralarda.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  9. srknylmz

srknylmz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    27
    Ad Soyad:
    SERKAN YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    Eğer kıdem tazminatı biriktirilmemişse maalesef ayrı para toplanır. Profesyonel olarak bu işlerle uğraştığım için prosedürünü aktarmaya çalıştım olayın. Siz kapıcıya ihtiyaç duymuyorsanız yapılacak tek şey işten çıkarmak. Bunun için de çoğunluk sağlamak şart.

Ek bilgi olarak böyle küçük yerlerde kapıcı kat malikleriyle sıkı diyaloglar kurar. Bu sebeple çoğunluğunuz sözde olsa da oylamada ortaya çıkmayabilir. Olağan toplantı zamanı uzaksa yönetimden olağanüstü toplantı talebinde bulunmanız gerekecektir. Olağanüstü toplantı 15 gün önceden kat maliklerine bildirilmelidir. İlk toplantıda %51 nisap aranır. Eğer olmazsa 1 hafta sonra aynı yer ve zamana nisap aranmaksızın toplantı gerçekleşir.

Mümkün olduğu kadar çok ev sahibini toplantıya getirmeniz lazım. Ya da o kişilerden basit vekalet almanız gerekir. Azınlıkta kalırsanız mevcut yönetici istediği şekilde istediği kararları alır. Tabi alacağı kararlar Kat Mülkiyeti Kanununa aykırı olmamalıdır.

Kolaylıklar dilerim.

10. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,516
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    @sunbeki , böyle çokluğun olduğu yer ancak sıkıntı verir , biz 4x8 =32 daire baş edemiyoruz. Mülk sahibi değilmişsin , taşın oradan en iyisi.

Tapatalk kullanarak iPhone 6 S aracılığıyla gönderildi

11. sunbeki

sunbeki Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,178
    Ad Soyad:
    Adem
    Yaşadığınız Şehir:
    77-YALOVA
    Araç Modeli:
    Abi taşınmayı düşündüm ama bağlandık kaldık. Doğalgaz gelince kombi lazım oldu, ev sahibi almadı, sen al kiradan düş dedi ve ben aldım. Başka masraflarda ettim. 1 sene kira vermeden oturacağım. Ayrıca ev işyerime yakın, etrafı çocuklar için çok uygun.

12. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Abi madem oturacakmissin iyisini taktirsaydin nasıl olsa kiradan düşmüşsun. Bizim eski ev sahibi piyasada ki en adi şofbeni taktirmisti. Bayagi sıkıntı çektik.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    babamın bir sözü vardır derki: Allah düşmanıma bir apartman dairesi birde motorsiklet versin :) çok şükür elhamdülillah ki müstakil ev nasip oldu da oturuyoruz, gerçi müstakil evin de bazı sorunları oluyor ama ne acelesi var nede sıkıştıran var.

14. sunbeki

sunbeki Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,178
    Ad Soyad:
    Adem
    Yaşadığınız Şehir:
    77-YALOVA
    Araç Modeli:
    İyisini değil ama orta hallisini aldım.
    Müstakil evi ben de çok istiyorum ama olmuyor.

erenuzel41 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  15. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,516
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Kim istemezki müstakil bir evi , şehrin kenar mahallesinde müstakil evde oturan yiğenlerim var , oraya gittiğim zaman ayrılasım gelmiyor o derece.

Tapatalk kullanarak iPhone 6 S aracılığıyla gönderildi

sunbeki ve emrex bunu beğendi.
  16. cenker_baba

cenker_baba Guest

Allah herkese gönlündeki evi nasip etsin

Venus V6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

erhancakmakk, rpurcek ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş