LPG KABLO

Aliexpress'ten Nasıl Alışveriş Yapılır? (ekran Görüntülü Anlatım)

'Bilgisayar / Teknoloji / Bilim / İnternet' forumunda master006 tarafından 12 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Forumda birçok kişinin yurt dışından nasıl (özellikle aliexpress'ten) alışveriş yapacağını öğrenmek istediğini biliyordum. Forumda bu konu hakkında soru soranlara bazen özel mesaj yolu ile bazen de mesajını alıntılayarak cevap vermiştim.

Bu konu hakkında hiç bilgisi olmayanlara yol göstermek amaçlı görüntü destekli bir konu açmak istedim. Alışveriş sürecini adım adım anlatacağım.

Adımlar:

1- Öncelikle aliexpress'e giriyoruz.

www.aliexpress.com

1 ile belirttiğim alanın üzerine gelince bir menü beliriyor. Bu menü üzerinde 2 ile belirttiğim bölüme gelip ücretsiz katılın butonuna basıyoruz.

2- Karşımıza kayıt sayfası çıkıyor.

Facebook ile kayıt olabilirsiniz, ben normal kayıt yöntemini anlatacağım.
    1 ile belirttiğim yere e-mail adresinizi yazıyorsunuz. Bu mail adresi kendi kullandığınız bir mail adresi olsun çünkü siteye giriş yapmak için kullanılacak.
    2 ile belirtilen yere isminizi, 3 ile belirtilen yere soy isminizi yazınız.
    4 ile belirttiğim yer şifre alanıdır, 4'te ne yazdıysanız 5'te de aynısı olmalı ki üye kaydınız tamamlanabilsin.
    6'da ise 7. kısımda belirtilen kodu yazmanız gerekiyor. Yazarken büyük-küçük harf durumlarına dikkat edin. Buna duyarlı bir kontrol yapılıyor. Son aşamada ise alttaki kutucuğa tik atıp üyeliği tamamlamanız gerekiyor.

3- Üye olduktan sonra, siteye giriş yapınız.

İlk fotoğrafta 2 numaralı kısmın üzerinde görülen giriş yap butonuna basıyoruz ve aşağıdaki fotoğrafta 1 ile belirtilen yere üye olurken kullandığımız e-mail adresini yazıyoruz.
    2 no'lu kısma da parolamızı yazıp giriş yap butonuna tıklıyoruz.

4- Giriş yaptıktan sonra ürün aramak için arama motorunu kullanınız.

Ben örnek olsun diye deri direksiyon kılıfını aradım. Arayacağınız ürünün belli bir kısmını (1. aşama) yazdıktan sonra altta öneriler (2. aşama) çıkıyor, önerileri kullanarak hız kazanabilirsiniz.

5- Ürünleri sıralamak için bazı butonlar mevcut.

Sipariş sayısına göre ürünleri sıralatmak alışveriş yaparken en güvenli yollardan biridir. Sipariş sayısı ne kadar çoksa satıcı o kadar profesyoneldir diyebiliriz (1. aşama). Tabi sipariş az diye satıcı kötüdür denilemez. Mesela ürün 100 dolardan (bu rakam tamamen rastgele seçilmiştir) pahalıdır kimse almamıştır veya alan sayısı çok azdır.

6- En çok satılan ürünlere göz atma.

Ürünleri sipariş sayısına göre sıraladıktan sonra (1. aşama) ürünün kargo bedeline (2. aşama) ve toplam satış sayısına (3. aşama) bakarak hangi ürünü alacağınıza karar verebilirsiniz.

7- Genel bakışta bir ürünün sayfası.

1. kısımda satıcının puanı gözükür. Sayı ne kadar çoksa satıcı o kadar fazla ürün satmıştır, bu rakamı yüksek olan satıcıları tercih etmenizi öneririm. 2. kısımda ise satıcının alıcılardan aldığı olumlu geri dönüş oranı belirtilir. 1. ve 2. kısım fazla ise satıcı güvenilirdir.
    3. kısımda ürünün alıcılar tarafından yapılan değerlendirme sonucu puanını görürsünüz.
    4. bölüm ürünün toplam satış sayısını belirtir.
    5. bölüm kargo bedelinin ve kargo şeklinin gösterildiği bölümdür. Kargo firmasını bu kısımdan seçerek değiştirebilirsiniz fakat toplam fiyata ekstra olarak kargo bedeli çıkabilir.
    6. bölüm ortalama geliş süresini belirtir. Genelde bu rakamdan önce gelir, fazla yazılmasının sebebi garanti olsun diyedir. Benim 9 günde gelen ürünüm olmuştu.
    7. kareden alacağınız toplam ürün sayısını seçiniz. Fakat seçim yaparken taneli ürün mü, gruplu ürün mü olduğuna dikkat edin, bunun için 5. kısmın üstünde yazan fiyat bölümünde en sağda parça vs. yazar.
    8. kısım ürünün toplam stok sayısıdır.
    9. kısımda direk satın alma sayfasına gidersiniz.
    10. kısımda ise sepete eklersiniz.

8- Adres doldurma aşaması

Daha önce kayıtlı adresiniz yoksa bu form gelecektir.

0 ile belirttiğim uyarı Türkçe karakter kullanmamanız için uyarıdır. Sadece İngilizce'de olan harfleri kullanmalısınız.
    1. kısma isminizi ve soy isminizi yazıyorsunuz
    2. kısımdan ülkenizi seçiyorsunuz
    3. bölüme sırasıyla mahallenizi, sokağınızı, apartman/blok adını, dış kapı ve iç kapı numaranızı yazınız. Eğer burası yetersiz gelir diye düşünürseniz 4. aşamayı da kullanabilirsiniz. 4. aşama opsiyoneldir kesinlikle yazılı olması gerekir diye bir şey yoktur. (Bende yazılı değil mesela)
    Semtinizi ve ilçenizi 5. bölüme yazıp 6. kısımdan adresinizde ki ili seçiniz. 6. aşama'da il seçeceğiniz zaman 6.1 deki ekran gelecek şehri oradan bulup 7. kısma geçiniz.
    7. bölüme posta kodunuzu yazıyorsunuz.
    8. bölümde ilk kısım ülke telefon kodunu kalan kısım ise cep telefonu numaranızı içerecek.
    Aldığınız ürünlerin bu adrese gelmesini istiyorsanız 9. kısımdaki kutucuğu işaretleyiniz.
    Adresiniz kaydolması için "save and ship to this address" butonuna basıp sonraki aşamaya geçiniz.

9- Adresinizi kayıt ettikten sonra görünecek bölüm

1. de isminiz, 2. de adresiniz, 3. de ve 4. de telefon numaranız görüntülenecek ikisinde de aynı numara yazabilir, sorun olmaz.
    Farklı bir adres için kırmızılı kısmın altındaki "+Add a new address" yazısına tıklayıp 7. aşamayı tekrarlayabilirsiniz.

10- Satın alınan ürünün son kontrolünün yapılması

1. kısım aldığınız adet sayısı ve 1 adedin kaç para olduğunu,
    2. kısım kargolama şeklini ve fiyatını belirtir.
    3. kısımda ise satıcıya ürün hakkında mesaj gönderebilir, soru sorabilirsiniz. Bazı ürünlerde seçenek olmadığı için satıcı istediğiniz ürünü bu kısımdan öğreniyor. (Mesela bez almıştım, üründe 3 çeşit renk vardı ama ürün satış sayfasında tek çeşit gözüküyordu. Satıcıya buradan istediğim rengi yazıp o ürünü almıştım.)
    4. bölümde ise ürün + kargo toplam kaç para ödeyeceğiniz gözükür.

11- Ödemenin yapılması

Tavsiyem, sanal kart kullanmanız yönünde olacaktır.
    1. bölüme kredi kartı numaranızı yazınız.
    2. kısıma 3 bölmeden oluşuyor. 1. bölmeye kartın son kullanma tarihinin ay olan kısmını, 2. bölmeye kartın son kullanma tarihinin yıl olan kısmını, 3. bölmeye kartın 3 haneli güvenlik numarasını yazınız.
    3. Kısmın ilk bölümüne kartın üzerindeki ismi, ikinci bölüme ise kartın üzerindeki soy ismi yazınız. Hepsini büyük şekilde ve Türkçe karakter kullanmadan yazarsanız sıkıntı yaşamazsınız.
    4. bölüm kartınızın sisteme kayıt edilmesi için kullanılan işaretleme bölümüdür. O kutucuğu işaretlemeyiniz, her alışverişte kart bilgilerini tekrar girersiniz daha güvenli olur.
    5. de belirtilen butona bastığınızda kart bilgilerini sayfa yenilenene kadar veya alışveriş tamamlanana kadar saklarsınız. Ben gerek duymadığım için basmıyorum.

12- Alışverişin tamamlanması

1. Kutucuk satıcının sağladığı koruma kısmıdır.
    2. Kısım ise alışverişteki ödenecek toplam bedeldir.
    "Confirm & Pay" butonuna basarak alışverişi tamamlamış olursunuz. Ürününüz hayırlı olsun.

13- Bilgi Metninin gözükmesi

Alışveriş tamamlanınca aşağıdaki görüntü gözükür. Yapacağınız tek iş ürünün gelmesini beklemektir.

14- Siparişleri görmek

Aşağıdaki görüntüde 1 ile belirttiğim yerden siparişlerinizi görebilirsiniz.

15- Aliexpress'in kontrol aşamaları

Aşağıdaki belirttiğim karede ödemenin onaylanmasının beklendiği yazar bu yazı en fazla 1 gün içinde durur Bir başka deyişle ödemeniz en fazla 1 gün içinde onaylanır.

16- Kargoya verilmesini beklemek

1. bölümde sipariş durumunun kargolama bekleniyor diye değiştiğini göreceksiniz. 15. aşama tamamlandıktan sonra bu yazı görünür.
    2 ile belirtilen buton ürünün geleceği süreyi arttırmak için kullanılır.
    3 nolu buton ise sipariş kargoya verilene kadar vardır. Siparişi iptal etmek için kullanılır.

17- Kargoya verildikten sonra

1. bölüm ürünün bozuk gelmesi, belirtildiği gibi olmaması veya ürünün gelmemesi gibi durumlarda kullanılır.
    2. bölümde ürünün geleceği maksimum süre geri sayımla tamamlanır.
    3. kısım kargo takibi içindir.
    4. kısım ise ürünün geldiğini onaylamak içindir.

18- Kargo durumunun görüntülenmesi

Bu kısımı 15. aşamada siyah renk ile düzenlediğim yerin sağındaki "View Detail" e tıkladıktan sonra açılacak sayfanın ortalarında görebilirsiniz.
    1 nolu karede kargo takip kodu vardır. (17track.net veya global.cainiao.com) üzerinden takip edilebilir.
    2 nolu karede ise kargonun gezdiği ülkeler ve aşamalar hakkında detaylı bilgiler vardır.

19- Satıcıya mesaj göndermek

Bu kısımı 15. aşamada siyah renk ile düzenlediğim yerin sağındaki "View Detail" e tıkladıktan sonra açılacak sayfanın en altında görebilirsiniz. Satıcıya mesajınızı İngilizce gönderiniz.

20- Ürünün geldiğinin kabul edilmesi

Bu kısımı 15. aşamada siyah renk ile düzenlediğim yerin sağındaki "View Detail" e tıkladıktan sonra açılacak sayfanın üst kısmında "confirm order received" butonuna tıkladıktan sonra karşınıza gelir. Tekrar "confirm" e basarak alışverişi tamamlamış olursunuz.

21- Ürüne ve satıcıya yorum yapılması

1 no'lu karede yorum yaoacağınız ürünün fotoğrafı, 2 nolu karede ise ürünün başlığı yazar. Yıldızların altına ürün hakkındaki yorumunuzu yazıp yorumunuzun ürün sayfasında görünmesini sağlayabilirsiniz. Altta bulunan "upload pictures" butonundan yorumunuzu fotoğraflı hale getirebilirsiniz.
    "Upload pictures" butonunun altındaki 3 satır sırasıyla ürünün tanımına uyup uymadığı, satıcı ile olan iletişiminizi, ve kargolama süresini puanlayabileceğiniz bölümdür.
    Altındaki seçenek ise yorumunuzda isminizin gözüküp gözükmeyeceğini seçeceğiniz bölümdür. Ben seçmeden yorum yapıyorum.

Sayın forum üyeleri sizlere aliexpress'ten alışveriş aşamalarını anlatmaya çalıştım. Umarım yararlı olmuştur. Bu konu altında veya özel mesaj yoluyla sorularınızı yanıtlamaya çalışırım.

Bir not: Satıcı ürünün fiyatını 30 Euro veya fazlası yazarsa vergi ödersiniz. Diyelim ki ürün 30 Euro'dan pahalı ama satıcı 30 Euro'dan düşük bir rakam yazdı ise vergi ödemezsiniz. Ayrıca 30 Euro üstü olup vergi gelmediği de oluyor bunun sebebi de gümrük memurunun dikkat etmemesi. Satıcı paketi göndermediyse mesaj atıp fiyatı az göster diyebilirsiniz.

Sizden bir ricam var; ürününüz gelince lütfen onaylamasını yapınız. Hem ürünü kullanıp hem parasını ödememeyi düşünmeyiniz.

2. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Çok güzel bir paylaşım olmuş...

master006 bunu beğendi.
  3. shadow50

shadow50 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Özgür Doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @master006 Benim merak ettiğim konu bu vergi yıllık mı yoksa tek paket için mi geçerli acaba. Yani adımıza gelen paketleri kaydedip miktar 30 euroyu geçince vergi alıyorlar mı acaba.

Son düzenleme: 12 Mayıs 2017
    master006 bunu beğendi.
  4. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Sadece bir paket başı 30 Euro. Miktarları kayıt altında tutma söylentileri vardı ama söylentiden öteye geçemedi.

Asel Kaan Efe ve shadow50 bunu beğendi.
  5. shadow50

shadow50 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Özgür Doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Cevap için teşekkürler. Umarım söylenti de kalmaya devam eder :)

master006 bunu beğendi.
  6. Salvodorcu

Salvodorcu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    148
    Ad Soyad:
    Ata Öz.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    benım 2aya yaklaştı halen gelmedı siparişim

master006 bunu beğendi.
  7. Arif M.

Arif M. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    81
    Ad Soyad:
    Arif Milak
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Elinize sağlık, güzel bir paylaşım olmuş.

master006 bunu beğendi.
  8. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Bazen gecikmeler oluyor. 3 aya gelen ürünüm olmuştu. :)

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  9. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam son alış verişimde 14,60 USD alış veriş yaptım , bunun biri İlçe Ptt ye geldi ama ben şu an başka bir şehirden İstanbula uçuyorum , daha sonra döneceğim inşaallah Ptt dağıtım şefine dilekçe ile vekalet verdim paketi alıp muhafaza edecek ben gelene kadar , diğer bir konu , diğer üç üründen haber yok biri kayıtlı gönderi diğer ikisi basit gönderi onlarda da menşei ülkeden ayrıldı uçağa yüklendi diyor bekliyeceğim artık. Diğer konu şimdi diyelim 15 USD lik satınalmam var yarın bir sipariş verdim ve 15 USD , bu kez vergiye mi girerim yada her 30 USD için ayrı ayrı mı hesap yapılıyor.

iPhone 5c cihazımdan tapatalk aracılığıyla gönderildi

master006 bunu beğendi.
  10. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Son zamanlarda kayıtsız gönderiler kayıtlılardan daha kısa sürede geliyor. Benim bu konu için tahminim, kayıtlıların sisteme işlenme süresi, kontrolü oluyor ve bu zaman alıyor diye, kayıtsızların direk sevk ediliyor. Diğer konu olan vergi sınırına gelirsek pakette belirtilen bedel 30 Euro üzerine denk gelmediği sürece sorun olmaz.

11. Uğur K

Uğur K Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,046
    Ad Soyad:
    Uğur Karagüzel
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Fiat
    Çok güzel ve Faydalı bir Paylaşım olmuş.Emek harcamışsınız.Ellerinize sağlık.Benim de aslında almak istediğim ürünler vardı.Maalesef ülkemiz de inanılmaz pahalı.Bir şekilde aklımızdaki ürüne benzer bir ürünü buradan halletmeye çalışıyoruz.

Asel Kaan Efe ve master006 bunu beğendi.
  12. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Abi ben çatlak cam tamir kiti aldım 11.5 TL gibi bir rakam tuttu. Aynı ürün ülkemizde 40 TL, keşke burada da olan ürünler biraz daha ucuz olsa da buradan temin etsek.

Asel Kaan Efe ve Uğur K bunu beğendi.
  13. Uğur K

Uğur K Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,046
    Ad Soyad:
    Uğur Karagüzel
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Fiat
    Maalesef bizim esnafımız kar marjını yüksek tutuyorlar.Mecburen de insanlar alternatif yollar arıyorlar.
    Ben iş yerim için tekli sarkıt Rustik lambalardan almak istiyordum.Burada en basit düz bir lamba ya 150 tl fiyat istiyorlar.Bana da 4 adet lazım. Sadece dekor amaçlı aydınlatmaya da 3 ay için yaklaşık Bin tl vermek te istemiyorum. Çin den max 350 , 400 tl ye alabileceğim bir ürün bu aslında.Mecburen kendi imkanlarımızla ve imalat olacak şekilde kendimiz yapıp iş yerimizde kullanmayı düşünüyoruz.

master006 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  14. sefakdmr

sefakdmr Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    62
    Ad Soyad:
    Sefa aldemir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Gerçekten çok emek verilmiş ve vakit harcanmış fedakarlık içeren bir paylaşım emeği geçen arkadasa çok tesekkür ederim.

master006 bunu beğendi.
  15. esef

esef Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    239
    Ad Soyad:
    esef kaplan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    ellerine emeğine sağlık güzel bi çalışma olmuş teşekkürler :D

master006 bunu beğendi.
  16. ihsan

ihsan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    ihsan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Kredi kartı olmayanada bir seçenek olmalı

17. AnılFatihh

AnılFatihh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    129
    Ad Soyad:
    Anıl Fatih
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    İninal kart vb. kartlarla alınabilir.

18. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam kk bir ödeme sistemi üstelikte sanalını kullanacaksın , malum Çine havale olmaz.

iPhone 5c cihazımdan tapatalk aracılığıyla gönderildi

19. ihsan

ihsan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    ihsan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Kredi kartı hiç kullanmadım aslında kapıda nakit ödeme olsa güzel olur

20. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,924
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Bu paylaşımdan sonra alış-veriş yapasım geldi.

Bu Sayfayı Paylaş