LPG KABLO

akvaryumdan anlayan arkadasların yardımına ihtıyacım var

'Hayvanlar Alemi' forumunda aytac7634 tarafından 12 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

1. aytac7634

aytac7634 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Aytaç DOĞAN
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    ılk defa cıklet balıgı beslıyorum ve bugun cıkletımın bırının agzının dolu oldugunu gordum ve sımdı ne yapmalıyım baska akvaryumum yok baska akvaryum alıp ayırmalımıyım yoksa yavruluk mu alıp onun ıcıne mı koyayım fakat ordada yasar mı cvplarınızı beklıyorum

2. mgk19

mgk19 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Gökhan Kara
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Yavruları yiyorlarmı yemiyorlarsa sorun yok.Bende kılıç kuyruk var onlar kendi yavrularını afiyetle yedikleri için yavruluk kullanıyorum.

3. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Ciklet baliklari yumurtayi dolleyince agzina alir yumurtalar balik olana kadar agzinda bekletir bu sure boyunca disi hic yem yemez. Bu sirada yapilacak bir kac sey var. Direk disi yakalanip kusturulur yavrulukta yavrular cikartilip yedek akvaryumda beslenir. Yada yavrular disinin agzinda balik olana kadar beklenip kusturulur. ( risklidir )

Ciklet baliklari sert baliktir yavrular 2-3 cm olana kadar neredeyse hic sanslari yoktur bol kayalikli akvaryimda karisik bakabilirsiniz.

HTC Sensation Z710e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

4. Umr

Umr Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    396
    Ad Soyad:
    Veccii
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    Cikletler yumurtalar olgunlaşana kadar agzında tutar.%90 da agzında patlar yumurtalar agzında yavru gördügünüzde suyun içerisinde olmak şartıyla çay kaşıgının arka tarafıyla agzını fazla zorlamadan açmaya çalışın.Yavruları bu şekilde agzından alabilirsiniz öteki türlü ölebilirler.

5. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Erkan (Graft) profesyonel bu konuda.

6. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhabalar, Öncelikle balığınız türü nedir ? Akvaryumun durumu nasıldır, ağızda kuluçka yapan türde dişi erkek oranı nedir ? Tankın duruu uygun ise asla dişiyi ayırmayın yaşadığı tankta ağızda kuluçka yapmaya alışsın.

Türden türe değişen bir durumdur bu, ama genelde dişi balık yumurtalarda sorun yok ise yumurtaları kolay kolay bırakmaz. Nadiren bazı dişiler yavru tutamama gibi durumlarda olabiliyor. Yavrulupa çok karşı bir akvaristimdir.

Cichlid balıkları ama hangisi Muratcım, genelleme olarak tüm cichlid türleri ağızda kuluçka yapmazlar, Calvus, Discus, Altum gibi türleri farklı biçimde ürerler. Dişi balık tecrübe ettikçe yem yemeye başlar, kuluçka dönemi süresince zaman zaman yumurtaları sindirir :) Doğada ise durum daha farklıdır biraz uzun mevzular.

Kusturma işlemi bilmeyen kişi için risklidir ama bilen tecrübeli kişi için çok çok kolaydır.

7. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Ben mavi yunus ve sari prenses beslemistim oradan ornekleme verdim.

HTC Sensation Z710e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

8. dincercolak

dincercolak Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    86
    Ad Soyad:
    Dinçer ÇOLAK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Bende bir süre ilgilenmiştim. Sarı prenses, beyaz prenses, paslı prenses, f1 yunus ve 1 adet vatozdan oluşan 15 nüfuslu bir tankım vardı, 200 lt.lik. Önceleri çok ilgileniyordum yavrulatma olayı ile ilgili fakat nüfus artınca kendi haline bırakmaya başlamıştım. Akvaryumcular da almak istemiyorlar yavruları. Etrafta da verecek kimse bulamıyordum. Özellikle 3 adet paslı prenses dişiler sırayla yavru alıyolardı ağızlarına.

Anneyi akvaryum suyu konulmuş ayrı bir leğene alarak, balık bir elimde, diğer elimin turnağı ile çok nazik ve kibar bir şekilde ağzını açmak sureti ile balıkları yavaşça kusturuyordum. Sonra akvaryum içine vantuzla yapıştırılar elek gibi delikli ufak yavruluk içinde büyütüyordum.

Son zamanlarda kendi haline bıraktım, doğal seleksiyon ile her yavrulama döneminde kayıpları çıktıktan sonra 3 4 adet yavru kendini kurtarıp büyüyordu. Şu şekilde yapmanızı tavsiye edebilirim. AKvaryum içinde ufak delikleri bolca olan dekor kayalardan kullanın, bunların altına çakıl denk getirerek koyn ve kayaları bitişik yerleştirin. Aralarda, ve altlarında yavruların girip saklanabileceği delik, yarık ve boşluklar bırakmaya çalışın. Annenin saldığı yavrular buralarda rahatlıkla barınabiliyorlar böylece. Yakalananlar yeniyor, uyanık, korunmasını bilenler hayatta kalarak büyüyorlar. Bir süre sonra zaten saklanmaya gerek bile duymadan dolaşmaya başlıyorlar yaklaşık 2cm olunca falan.

GRAFTT bunu beğendi.
  9. aytac7634

aytac7634 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Aytaç DOĞAN
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    cevaplarınız ıcın cok tesekkurler akvaryumumda yenı kurdugum ıcın pek dekor yok ve akvaryumda sarı prenses paslı beyaz prenses yunus portakal var vede ısmını yanlıs bılıyor olabılırım mavı prenses var ve mavı olanın agzı dolu

10. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Akvaryum kaç litre peki ? Portakal cichlid o akvaryunda diğer baliklarla ciftlesip melezleme durumu olabilir bu türü cikarmanizi öneririm. Snow mavi prensesin albinosu olduğu için sorun olmaz fakat mbuna turlerinde iri tür oldukları için genelde ayni tanktaki diğer türlere baskı kurarlar.
    Akvaryumun çekilmiş fotosunu yayınlarsaniz daha iyi yardimci olabilirim.

11. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Valla bu akvaryum işine ilk başladığımda aldım böyle durur diyordum. Ama olmuyor. Şİmdi çoğaltmaya yönelmek istiyorum. Elazığda 2. el 200 lt lik akvaryum buldum. Haftasonu gidebilirsem bakıp alacağım. Sonrada elimdeki balık türlerini değiştirecem. Çok masraflı iş valla :) Her balığın kaç türü var. Birbirleriyle uyumu var. Çok teferruatlı iş .

GRAFTT bunu beğendi.
  12. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Firat Benim evimde 6 tane tank vardı. En ufagi 100 litreydi. Değerli türler giderleri derken baya ciddi boyut oluşturmuştu. Ama herşeyi sistematik otutturmustum, elektrik ve su fiyatlarindan ve milletin illegal yollarla işe el atmasindan dolayi mecburen bıraktım. Türkiyenin her yerine balık gönderirim :)

Fırat Ö. bunu beğendi.
  13. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Şu anda hala balık varmı sende ?

14. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Malesef 20 yıldan sonra 1 yıl önce komple herseyi satıp akvaristligi bıraktım Fırat.

Bu Sayfayı Paylaş