LPG KABLO

Aks Taşıyıcı Hakkında Bilgi

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda Halil ŞAHİN tarafından 14 Ekim 2019 tarihinde açılan konu

1. Halil ŞAHİN

Halil ŞAHİN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Halil ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhaba
    haftasonu rot ayarı yapytırdım aracıma usta sağ ön aks taşıyıcısının değişmesi gerektirğinden bahsetti. Bu şekilde 6 ay kadar kullanmanın diğer parçalara herhangi bir zararı olur mu?Amortisör,aks.salıncak gibi. Bilya hariç tabiki bilya ötmeye başlamış bile :)

Ayrıca orjinal çok pahalı yan sanayi kullanmamın bir sakıncası olur mu?

Saygılarımla...

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Aks taşıyıcıdaki problem nedir? eğer yamulduysa lastik aşınmasını arttırır lastiği bozacaktır aks lalesi yamulan aks sebebiyle ne kadar bir burulma yükü altında çalışıyor onu da bilemiyoruz, aks taşıyıcı eğer amortisör bağlantısından eğildiyse amortisörü de bozmuş olabilir sadece salıncak a birşey olmaz ama lastik, porya rulmanı, amortisör ve aks mafsalını yani laleyi bozacaktır,

altı ay gibi bir süre belirtmek çok göreceli bir kavram altı ayda kaç km yapacaksınız bilemeyiz ki:)

Rot ayarı yapan usta rot açılarını size bildirdi mi? sağ ön kamber bozuksa bunun sebebi aks taşıyıcıda olabilir ama daha ziyade amortisör bağlantı braketinin yamulması da olabilir kamber açısı bozulursa lastik içten yada dıştan dengesiz biçimde aşınır, sağa ve sola direksiyon tam tur çevirmelerinde ackermann açısı tutmuyor ise o zaman da direksiyon rotunun bağlandığı kısımdan eğilme vardır bu durumda direksiyon rotları ne kadar uzaltılıp kısaltılsa da poryadaki bağlantısı eğik ise bu açı tutmaz bu da dönüşlerde hakimiyet sıkıntısı yaşatır.

Eğer aks taşıyıcı üzerinde rulmanın sıkı geçme takıldığı porya göbeğinde problem var ise gevşeme yatak boşluğu oluştu ise bu sefer tekerleğin yerinden çıkma riski vardır fırlamaz ama ekseni kayar ve direksiyonu kilitleyebilir yada araç hızla giderken aniden bir yöne kaçabilir

Bozuk rulman yüksek hızda dağılıp kilitlerse o da kötü.

Aks taşıyıcı aslında hayati öneme sahip bir parçadır.

Benim getz ime park halinde ön sol tekerlekten çarptıklarında sol aks taşıyıcı değiştirilmişti ve tramer 1000 lira civarı çıkıyordu ancak çamurluk düzeltme ve boya ile değiştirilen sol ön amortisör ve aks rulmanı da vardı bunlar yetkili serviste kasko dan orjinal parça ile yapıldı ve daha sonra direksiyonda rot ayarı sorunu yaşamadım, bu parça ne kadar pahalı olabilir bilmiyorum ancak 1000-1500 liraya kadar fiyat bence normal olup orjinal tercih etmek olası hayati risklere karşı koruyacaktır.

Neyse ki bu parça sağ ve sol aynı anda değiştirilmezse yıpranma payı sebebiyle ayar tutmayan bir parça değil ancak orjinal aks taşıyıcı bir tarafta iken yan sanayi aks taşıyıcıyı öbür tarafa takarsanız rot ayarı çok mükemmel olmayacaktır olmayabilir yan sanayi parçada vida bağlantı deliklerinde 0,5mm lik bir farklılık olsa kamber kaster açılarını illa 0,5º yada 1º derece kadar orjinal toleransın dışına çıkartacaktır bunu da bilmenizde fayda var çünki orjinal parça ile yan sanayi parça aynı kalitede olmaz.

Yani yan sanayi aks taşıyıcı alıp taktıracak iseniz o zaman iade şansınız olması gerekiyor eğer açılar tutmazsa geri verebilmek için.

Bu konuda çok titiz değilseniz yan sanayi aks taşıyıcı kullanıp 0,5 yada 1 derece açı farkı olan rot ayarının rahatsız etmemesi lazım:) yüksek hızlarda hafif çekme yapabilir.

gokhan06 ve Halil ŞAHİN bunu beğendi.
  3. Halil ŞAHİN

Halil ŞAHİN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Halil ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    öncelikle teşekkur ederim.ancak bana denilen lastik yere basmıyor her seyi değiştirmişsiniz o halde aks taşıyıcı sıkıntılı dedi. dedim zararı var mı? uzun vadede lastik aşınır,bilya ses yapar dedi sadece..

Bu Sayfayı Paylaş