LPG KABLO

Airbag Işığı

'Elantra Forum - Club (XD,XD2; 2000–2006)' forumunda dikkatli tarafından 9 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. dikkatli

dikkatli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşlar bende ve abimde hyundai 2004 model elentra araçlar var benimki 1 yıldır bi sorun yok geçen arkadaşa emanet verdim getirdiğinde airbağ ışığı yanık kalmıştı söner diye günlerce bekledim sönmedi....servise götürdüm sağ ön koltuğa 2 kişi binmiş ağır yükten dolayı...airbag sensörü bozulmuş dediler sağ ön koltuğun altında airbağ sensörü varmış 250 tl ye değişirmiş dediler bende yapmadım .....geçen abime de elentra aldık ondada airbağ ışığı yanık kalmış sönmüyor aynı dert yani...onada tamircinin biri direksiyonun altında bi makara var. 30 tl imiş yap dedik yapamadı....götürdük kimse yapamadı bize servise gidin dediler servis sketi taktı laptop la baktı nsensör bozuk dedi bişey anlamadık......kimsaenin aynı sorunu varmı ne yapalım çaresiz kaldık.....herkese teşekkürler saygılar

2. dikkatli

dikkatli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    airbağ ışığı nasıl sönecek airbağ lerde bi sorun yk araçta kaza darbe yok .....bu airbağ ışığı nasıl sönecek

3. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Servis sensör bozuk dediyse sensör değişecek. Siz ne soruyorsunuz bir türlü anlamadım.

4. Burak K.

Burak K. Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Sensörler büyük dert benim de geçen gün Lastik Basınç Sensörüm bozuldu daha doğrusu sibop parçalandı söktürüp normal sibop taktırdım 15 günde Kore'den gelecek 270 TL dediler yaptırmadım TPMS ışığı yanıyor herhangi bir sorun yok.

Airbag ışığının bir zararı yok bildiğim kadarıyla, çok rahatsız olursanız elektrikçiler göstergeden Airbag ışığını sökebilirler. Airbag sağlam olduktan sonra ışığın bi anlamı yok.

Fakat sensör bozuk diye Airbag açılmazsa o biraz sakat o zaman yaptırmak şart güvenlik için.

5. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Airbag ışığı yanıyorsa sistem devre dışıdır ve kaza anında açılmaz.

emrex bunu beğendi.
  6. Burak K.

Burak K. Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    O zaman sensörü hemen değiştirmek gerek Allah korusun kaza anında kötü sonuçlar doğurabilir.

7. mr_rsl

mr_rsl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ersel Erzeybek
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    airbag ışığı çok sarsıntılı yollara girince yanabiliyor. (servisin dediği bu) Corsa kullanırken engebeli bi yolda biraz hızlıydım ve o ışık yandı. Servis bozuk olmadığını söyledi. 3 gün boyunca zaman zaman yandı söndü. 3 gün sonra tekrardan yanmadı.

8. malahit

malahit Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşlar benimde 2004 model elantrada airbag ışıgı yanıyordu direksiyonun iç yalıtımını yaptılar sorun çözüldü

9. mirkan

mirkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    403
    Ad Soyad:
    Mirkan Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bizimkide yanıyordu annemin yüzüne patladı :)... ihmal etmeyin !

10. EraCan

EraCan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Ali Haydar Bey
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Sizin için ışığın sönmesi mi önemli, yoksa Airbagin olası bir kaza anında açılması (can güvenliğiniz) mi?

1. şıkta çözüm basit ön panel sökülür Airbag ampulü sökülür, ışık bir daha yanmaz
    2. şıkta ister istemez sensörü değiştireceksiniz...

11. reis0538

reis0538 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Herkese iyi günler selamlar...benim 2005 model elantra aracım var bende hafta sonu piknik için şehirden uzak olmak adına biryere gittim. yol belli bir mesafeden sonra taşlı bozuk bir yoldu aracın abs lambası yandı akşam olup dönerken aracın abs lambası hareket halindeyken söndü. Aracın abs lambası yanarken abs çalışmıyordu bunu denedim ve araç kayıyordu.fakat lamba söndükten sonra ise denedim artık sorunsuz bir şekilde çalışıyor.Şuan tekrar yanacak diye gözüm hep o ışıkta inşallah tekrar yanmaz

12. ahmetunlu46

ahmetunlu46 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar merhaba
    bende 2004 model elantra vardı.Bu arıza sebebi ön sağ koltuk içinde sensör var, bana sanayide elektrikçiler gösterge paneli lambasını çıkarmayı önerdiler.Sakat iş ,neden ?çalışan bir sistemi körleyelim.K.Maraş Ayda Plaza ya gittım scan cihazı ile baktılar sensörün bozukluğu tesbit edildi.Yenisi çok pahalı olduğunu öğrendim usta arkadaşımdı koltuğu söktüler aracın da garantisi bitmişti. Sensörün kablo bağlantısı kopmuş olduğunu gördüler arızayı lehimlediler koltuğu tekrar yerine taktılar söndü sağolsun servisteki arkadaşlar ucuzdan geçtik.Size önerim sağ ön koltuğa sert oturuş yaptırmayın çok şişman birini veya iki kişi oturtmayın arıza oluşturuyor.

13. cezmi

cezmi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    merhaba ben dün bu ışık sorununu çözdüm. tamir imkanı olanlara tarif edeyim.ışık sürekli yanıyordu. yaklaşık 2-3 ay bindim . Tamirciler bi çözüm üretemediler. Bende kandim yaptım. kısaca anlatayım. İlk önce sağ koltuğu söktüm 4 adet civatası var. sonra altında 3 adet söket var onları çıkardım . sonra koltuğu komple dışarı aldım . önce yan plastikleri söktüm .sonra koltuğun oturma minderini tutan 4 adet civatayı söküp koltuktan ayırdım burada dikkat -emniyet kemerine giden kabloyu çıkartmayı unutmayın minder çıktıkdan sonra klıfı çıkartmaya başladım fakat bu işlem acemiliğim nedeniyle baya uzun sürdü, kılıfı sökmek ustalık istiyor. deneme yanılmayla onuda başardım.kılıfı süngerden ayırdıktan sonra not: komple kılıfı çıkartmadım sadece kenarlarını açtım. o anda baktım sensöre giden kablolar kopmuş, elimde takım olduğu için hemen ilave kabla takıp lehimledim. ve koltuğu toplayıp yerine taktım aracı çalıştırdım ve ışık söndü elinde imkanı olan arkadaşlara yardımcı olabildiysem ne mutlu

14. ftamirci

ftamirci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    Faruk Tamirci
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    benzer sorun bendede var. arabayı aldığımda sorun yoktu, sonradan oluştu. herhalde ön yolcu koltuğuna kilolu birinin veya iki kişinin oturmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum. şöyleki; aracı çalıştırdığımda ve ön yolcu koltuğunda oturan olmadığında airbag ışığı yanmıyor, ne zaman ki ön yolcu koltuğuna biri otursun hemen yanıyor. bende sizin gibi ön koltuğu söküp bakmayı düşünüyorum. sökme esnasında soketleri çıkarınca airbaglere zarar veririm diye çekiniyorum. başka tavsiye ve fikirlerinizi bekiyorum. servise götürsem ne diyeceklerini biliyorum. ''sensör bozuk, değişmesi gerek'' ben sensörün bozuk olduğuna ihtimal vermiyorum, bozuk olsa ön yolcu koltuğu boş olduğunda da yanması gerekir. tahminime göre soket veya kablolarda gevşeklik veya kopuk var diye düşünüyorum.

Düzenleyen : ft19

15. mausepad

mausepad Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    benimde 2005 elentram var airbag ısıgı benimde yanıyor gecen servise gittim direk beyin dedi 2200 tl istedi sonra piyasadaki bir airbag ustası bilgisayara baglayıp on koltukta sıkıntı oldugunu soyledi ve gercekten oyle yolcu koltuguna biri otordugu zaman yanıyor onun dısında sıkıntı yok koltukların air baglerini iptali icin calıstıklarını soyledi ısıklar yandıgı surecede devre dısı kalıyor haberiniz ola

16. ftamirci

ftamirci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    Faruk Tamirci
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    arkadaşlar nihayet elantramınairbag ışığı yanmaarızasını hallettim. yukarıda anlattığım gibi ön yolcu koltuğuna biri otorunca airbag ışığı yanıyordu, koltuk boşken yanmıyordu. sanayide bi ustaya gittim, koltuğun altına baktı, soketlerde problem olabileceğini ve soketleri iptal edip direk bağlamak lazım dedi. benden içimden güldüm, o soketleri niye koymuşlar hiç düşündünmü diye ustaya. adama bak böyle ustayı ben çırak bile yapmam. neyse çektim evin park yerine arabayı. söktüm ön koltuğu şasiye bağlı 4 adet civatasını. yatırdım geriye doğru, altına soketlerin olduğu bölümü incelediğimde koltuğun içinden sensörden gelen ve sokete giden ikili kablonun kopmuş olduğunu gördüm. bi güzel ekledim, iyicede sardım bantla etrafını, taktım koltuğu yerine. arıza marıza kalmadı. bilgilerinize sunulur. arızayı bedavaya kendim çözmüş oldum.
    servise gitsem kesin sensör bozuk deyip bi sürü para isteyeceklerdi. dışarıdaki ustalara götürsen çoğunluğu gelişigüzel iş yapacaklardı.
    Düzenleyen : ft19

emre_1453 bunu beğendi.
  17. goygoycu

goygoycu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    2005 Otomatik Elantra..
    Kontak anahtarını çevirdiğimde CHECK, AIRBAG ışıkları yanıyor.. 2-3 saniye sonra sönüyor. Bu aracı her çalıştırdığımda aynı şekilde oluyor.
    Bu bir sorunmudur? CHECK ne ile alakalı?

18. avantis

avantis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Getz 2010 modelde de durum böyledir.Normaldır.

19. zalimhoroz

zalimhoroz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    muzaffer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    2005 otomatik var ..airbag ışıgı deli etti beni...her tamirci farlı şeyler farklı fiyatlar verdi.kafam karıştı bende ucunu bıraktım hala yanıyoo

20. ftamirci

ftamirci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    Faruk Tamirci
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    süreklimi yanıyor, yoksa arasıramı veya biri oturuncamı. sağ ön yolcu koltuğunun altında airbag soketleri var, onları bi kontrol et, gevşememveya temassızlık açısından. olmadı koltuğu şasiye sabitleyen 4 civatayı sök ve koltuğu geriye doğru yatır ve altına bak. soketlerde bi gevşeklik veya kablolarda bi kopukluk varmı diye. kolay gelsin.

Bu Sayfayı Paylaş