LPG KABLO

Air-ride Havalı Süspansiyonla Ilgili Hertürlü Sorunuzu Cevaplıyorum..

'Aracın Dış Modifiyesi' forumunda Anıl Ercan tarafından 5 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. Anıl Ercan

Anıl Ercan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    130
    Ad Soyad:
    Anıl Ercan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Herkeze merhaba arkadaşlar.

Bilindigi Üzere 4 Ay Önce 2015 Model İ30'uma Kaliteli İşçilik yapan bir Firmaya 4 Bağımsız + Çift Kom presör şeklinde Air Süspansiyon Yaptırdım. 4 Aydır Allaha bin sükür sıkıntısız Keyifle Aracımı Kullanıyorum..

Yaptırmak isteyipte Sağdan Soldan Körük Patlar bilmem ne Olur laflarını Duyup vazgecen Arkadaslara Yardımcı Olmak Anlamında Bu Konuyu Açıyorum..

Öncelikle Yapılan İşçilikten Tutunda, Kullanılan Körük ve valflere kadar kaliteli olması gerekiyor sistemin. Bu Yüzden kaliteli Firmalara yaptırılması şiddetle tavsiye ederim..

Sorusu Olan varsa Buyursun Cevaplayayım Arkadaşlar.. Konu altına görsellerde paylasılacaktır..

Ersin, MSC ve Burak&Buse bunu beğendi.
  2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    muayeneden nasıl geçiyor?

3. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Maşallah, nazar değmesin

4. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,278
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    foto nerede çekildi :) ?

Ersin bunu beğendi.
  5. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    -Sağlamlığını kanıtlamak için 4 ay kısa bir süre değil mi.?
    -yol tutuşunda olumlu veya olumsuz bir değişiklik oluyor mu.?

6. Anıl Ercan

Anıl Ercan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    130
    Ad Soyad:
    Anıl Ercan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Muayeneden maalesef gecmiyor. Bunun için yaptırdıgın yerde cüzi bi miktarda Muayene için sök - tak işlemleri yapıyorlar Aşşagı Yukarı 500-600 TL Civarı Tutuyor bu miktar. Fakat Orjinal parcalarını ellettiysen Bu Miktar Artıyor Dogal olarak cunku yeni sıfır parca almak zorunda Kalıyorsunuz. Benim yaptırdıgım Yer Orjinal Hic bir parcama Dokunmadı. Ön Amortisörleri Sıfır Alıp Körükler Ona montajlandı. Orjinal Amortisörlerim Evde. Muayene Zamanı 45 50 Dk'lık bi sürede Arac Muayeneye hazır airsiz kıvama geliyor.

Tesekkür ederim..

Kastamonu/CİDE :)

Evet Aslında kısa bir süre fakat bu 4 aylık zaman dilimi içerisinde Bayagı test Ettim. Uzun Yol olarak Kastamonu Cide'ye gittim. Bozuk engebeli yollarda Kullandım. Otobanda Yüksek hızlarda test ettim.

Yol tutus kesinlikle Eibach, Vogtland, H&R Markalar gibi kaliteli Bir Spor yay'dan daha fazla. Ben Air'den önce aracımda Sakiristain yapımı Coilover, Vogtland Spor Yay, Eibach Spor yay kullandım. Yol tutusu bu 3'unden daha fazla gerçekten. Tabi i30'un orjinaldende yol tutusunun iyi olması, air'in 4 bagımsız olmasının ve aracımda 18 ofsetli jant 225 40 lastik olmasınında payı var. :) Yüksekkende basıkkende araba yapısıyor yere :)

Air 2 farklı sekilde yapılıyor. Müsadenizle bunları acıklamak istiyorum.. Ön Arka bagımsız yada 4 Teker Bagımsız Seklinde.

Ben 4 Teker bagımsız yaptırdım. Her Tekere ayrı hava gitmesi yol tutus acısından, Güvenlik acısından, Konfor acısından Cok daha iyi. Neden Derseniz 4 Noktayada ayrı hava gidiyor Arac Viraja girince Yattıgı taraftaki havalar esniyor, Cukuru girince Sadece girdigin taraf esniyor ve en onemlisi Cok Extreme durumlarda Koruk yırtılma vs. Yırtılan taraf hangi tekerse orası sadece hafiften dusmeye baslıyor bi anda pat küt çat diye oturmuyor araba yere. Yıllar once sciroccoda yasanan durum artık unutulmalı.

Ön arka bagımsız'a gelince Bu biraz daha goruntuye sekile önem verenler için On arka bagımsızda arac viraja girince atıyorum arac sol'a yatıyorsa sag taraftaki havada sola kayıyor 4 bagımsızda bu sabit duruyor spor yay gibi. Yada cukura vs girdiginizde Sag taraf girdiyse sol tarafta esniyor buda konforu biraz bozuyor. Guvenlik olarak extreme durumlarda Atıyorum sag ön körük yırtıldıysa hava kacırıyorsa Sol taraftakide sag ile birlikte iniyor. Cunku birbirlerine baglılar.

Sanırım acıklayıcı OLmusumdur. Su bi gerçek Air korkulcak bir sistem degil. Yeterki Saglam kaliteli bir firmaya yaptırılsın.

Size air yaptırırken yasanan bi olayı anlatayım ; Benden önce bi tane FD6 Kasa Honda civic'e air yaptılar ondan sonra benim aracı aldılar. Benim arac yapılırken yanına gittim tesadüf o benden 1 gün önce cıkan civic'in sahibi aradı. Basladı giydirmeye sizin yapcagınız airin bilmem ne yapiyim, körük patladı, arac düstü vs. vs. bir ton tatava etti tabi airi yapan arkadaslar telefondan nerdesin gelelim bakalım vs dedi. Ben tabi kıllandım ulan dedim ben nasıl bi firmaya yaptırıyorum. Dedim kardes topla arabayı istemiyorum air baksana patlamıs adamın körükler. Dur dur olur mu oyle sey durduk yere patlamaz gidelim bakalım dediler basıp gittiler ben tabi kafamda deli sorularla kaldım dükkanda bi 1 saat sonra geldiler amortisör elinde yırtık körük üzerinde noldu dedim. :) Meger bu airi yaptıran arkadaslar airden sonra elektronik blow off taktırmıs blowu sabitlemek için vidayıda civiclerin en zayıf yeri olan amortisör kulelerinin oldugu yere atmıs vida sacı delip dogru körüge saplanmıs sonra vay sizin yaptıgınız aire :) İçim rahatladı dedim yapın ve cok sükür binlerce sükürki sıkıntısız kullanıyorum sistemin görsellerinide paylasacagım.

Halil bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş