lovato.com AFR Team

Ailenin Yeni Üyesi Problemli 2000 Polo 1.4 Trendline

'Otomobilinizi Tanıtın' forumunda predators tarafından 19 Mayıs 2019 tarihinde açılan konu

1. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    122
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    VW
    Arkadaşlar Merhabalar
    Ailemize 2000 model polo 1.4 Trendline AC katıldı.[​IMG]
    aracı aldıktan bir hafta sonra araçta bi kaç sorunla karşılaştım çözüm üretemiyorum ve aldığıma pişman oldum.
    1. Tekleyerek çalışıyor.
    2. Klima açıkken hareket halinde ve rolentede stop ediyor
    3. En çok canımı sıkanda hareket halinde kırmızı yağ lambası 7 8 kere yanıp sönüyor.

Fikri olan yardımcı olursa çok sevinirim saygılar

2. ai_torcuk

ai_torcuk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    6,107
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    @Sevra ve @ardaozdemir
    Sevra hanım daha önce detaylı olarak açıklamıştı ama bence boğaz kelebeğini temizletin.
    Bu araçlarda boğaz kelebeğinin ara ara temizlenmesi gerekiyor diye hatırlıyorum.

ardaozdemir ve Sevra bunu beğendi.
  3. ai_torcuk

ai_torcuk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    6,107
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Yağ lambası ile ilgili,
    Bakım zamanı geçmesi, araca uygun olmayan filtre, yağ müşiri ve son ihtimal yağ pompası arızası.

4. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    122
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    VW
    Usta usta dolaşıyorum herkez birşey söylüyor ama çözüm üreten usta göremedim

5. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    2,966
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Biraz daha ayrıntı verirseniz arkadaşlar daha iyi yardımcı olur. Lpg var mı araçta?

Boğaz kelebeği temizliği bildiğim kadarıyla maliyetli bir işlem değil. Babamın lpg li clio aracında da aynı sorun vardı. Temizletince düzeldi. Ama 1 sene kadar sonra yine aynı oldu.

6. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    122
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    VW
    Fırat bey aracımda LPG mevcut benzinde ve LPG tekleme ve stop etme sorunu var
    Yağ lambası ise motor sıcakken seyir halinde yapıyor

7. ardaozdemir

ardaozdemir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,343
    Ad Soyad:
    Arda ÖZDEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Hocam tekleyerek çalışmayı arada benimki de yapıyor gaz telinden kaynaklı benim ki sizde de öyle olabilir bakılmasında fayda var, stop etme konusu boğaz kelebeği direk net söyleyebilirim 6n2 kasaların kronik sorunudur. Boğaz kelebeği temizliği yeterli olur mu deneyip görülebilir, benim aracımda boğaz kelebeği temizleyerek devam ediyorum şuanlık sorun yaşamadım, ama önceden mavi polo vardı ailede onun boğaz kelebeği sıkıntılıydı her ışıkta stop ederdi ona değişim demişlerdi 500-600 lira civarı fiyat veriyorlar boğaz kelebeğine yanlış olmasın yani, yağ lambasına gelecek olursak 7-8 kere yanıp sönmesi motorda sıkıntı olduğunu düşünmüyorum veya yağ zamanı geçmesi bu elektriksel problem gibi muhtemelen de yağ müşüründen olabilir kontrol etmekte fayda var. Bu şekilde başlanabilir, zaten bakılmaya başlandıkça yönlenmeler olacaktır çıkan sonuçlara göre ister istemez...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

sipartacus ve ai_torcuk bunu beğendi.
  8. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,383
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Merhaba, tekleme ve stop etme sorununa ilk olarak boğaz kelebeği, 2.olarak; ateşleme bobini diyeceğim.
    Volkswagen'in benzer motorunu kullanmış biri olarak; boğaz kelebeği o yıllardaki Vag grubu araçlarda kronik sorun.
    Hava filtre borusunun motora giden son kısmında bulunur, söküp göz ile kontrol edin. Ön kısmında gri ve sarı lekeler, arka kısmında ise; simsiyah lekeler göreceksiniz.
    İç kısmındaki klapeyi elinizle bastırmamaya ve hatta dokunmamaya bile özen gösterin.

Temizliği için; aracın üzerinden tamamen sökün. Balata temizleyici ve İPA ile ön ve arka kısmını tamamen temizleyin. Montaj esnasında manifold ile birleştiği kısımda conta mevcut, onu değiştirin, bulamazsanız eski contaya ek olarak sıvı conta uygulayın.
    Aracınıza montajını gerçekleştirdikten sonra rölanti de dalgalanma, gaza fazla bastığınızda tekleme, ayağınızı gazdan çekince yığılma gibi problemler meydana gelecektir.
    Vag-Com'a bağlanarak boğaz kelebeğinin adaptasyonunu gerçekleştirin ve bu adaptasyonu gerçekleştirirken aracın içinde hiç bir elektrik harcayan donanım açık olmasın.

Ayrıca; boğaz kelebeğinin daha az kirlenmesi için; aynı zamanda PCV valfi olarak geçen yağ dolum kapağı maalesef kurumdan dolayı takılı kalmakta.
    Sebep olarak; kurum yaptığı bir çok VW kullanıcısı tarafından da tespit edilen Castrol Magnatec 10w40 yağ. Bu yağın yerine tam sentetik yağ kullanmaya özen gösterin.

Aracınızın orijinal Vag yazılımı içeren bir cihaza bağlanması, arızanızı bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Hareket halinde yağ ışığı yanıyor ise; ilk olarak karterdeki yağ basınç sensörünü kontrol ettirin. Oksitlenmiş, kurumdan dolayı kirlenmiş ve soketinde problem olabilir.
    2.olarak; yağ basıncınızı kontrol ettirin, yağ basıncı düşük ise; yağ pompasından kartere giden yağ süzgecini temizletin ve yağ pompasını kontrol ettirin.
    Yağ basıncında herhangi bir sorun yok ise; aracınızın elektrik aksamını kontrol ettirin ve sileceklerin altında bulunan ECU'yu kontrol ettirin.
    ECU'nun bölgesinde veya içinde; herhangi bir ıslaklık olması halinde; ECU'nun sağ ve solundaki(en köşede) su giderlerini temizletin, sonrasında davlumbazları sökerek su giderinin bittiği noktadaki biriken kirleri temizletin.

Tekrar belirtmek istiyorum; aracınızın orijinal bir Volkswagen yazılımına bağlanması arıza tespitini kolaylaştıracaktır.

9. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    122
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    VW
    @Sevra hanım @ardaozdemir bey bir çok teşekkür ederim kendine usta diyenden daha güzel bilgi verdiniz peki bir sorum olacak ustalardan bir tanesi egzantirik milinin aşınmasından kaynaklandığını söyledi beni korkuttu böyle bir şey mümkünmü

ardaozdemir bunu beğendi.
  10. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,383
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Tamam deyip geçin.

sipartacus ve ardaozdemir bunu beğendi.
  11. ardaozdemir

ardaozdemir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,343
    Ad Soyad:
    Arda ÖZDEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

12. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    122
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    VW
    Valla size çok teşekkür ederim @Sevra hanım içimi ferahlattınız. Motor yapmamız lazım diyeni mi ararsınız sıfır egzantirik mili ve kapağı lazım diyenimi arasınız minumum 9 bin lira masraf çıkar diyenlerimi ararsınız. Arabayı aldığıma almışlığıma pişman olmuştum bir haftadır gözüme uyku girmiyordu

13. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,343
    Ad Soyad:
    Y.Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Hayırlı olsun öncelikle. Aracınız Polo'nun en beğendiğim kasalarından biri. Kendim zamanında almak istemiş ancak istediğim gibi bir araç bulamamıştım. Benim aracım varken bir tane buldum onu da arkadaşıma aldırdım ve yıllardır keyifle kullanıyor. Böyle ufak sorunlar can sıksa da araçtan soğumayın hemen. Çözümsüz şeyler olduğunu düşünmüyorum.

14. erhancakmakk

erhancakmakk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,620
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Aracınız hayırlı olsun. Kazasız belasız ve sorunsuz sürüşler dilerim.

15. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    122
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    VW
    Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim yardımlarınız ve iyi dilekleriniz için. Hem vaktim olmadığı için hemde araçtan soğuduğum için bugün itibari ile satmaya karar verdim. Volkswagen maceram sanırım sonsuza kadar bitti araba işini gerçekten çekik gözlüler başarıyormuş bunu anlamış oldum saygılarımla

Asel & Kaan Efe, umutd07 ve ardaozdemir bunu beğendi.
  16. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,343
    Ad Soyad:
    Y.Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Çok hızlı oldu sanki

17. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    122
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    VW
    Borcum nedeniyle uygun yollu bi araç almam gerekmişti ustanın yağ pompasının değişmesi 750 lirayı bulur demesi üzerine o fiyat çok yüksek geldi gözüme ve malesef şuan meteliğe kurşun atıyorum :)

18. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,383
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Bence sizin sorununuz araçtaki arızalardan çok gittiğiniz ustalar.
    Yarın başka bir araç aldığınızda bile küçük bir arızasında yine beceriksiz ustaların eline düşüp aracımı satacaksınız.

Sizin aracınızın bakımsız olma ihtimali de yüksek.
    Tekleme ve stop etme arızası boğaz kelebeğinden ise: boğaz kelebeğinin uzun yıllardır ihmal edildiğini göstermektedir maalesef.
    3-4 senelik kirlenme ile stop etme ve tekleme yaşanmaz. Rölanti de nadiren dalgalanma ve 10 saniyede bir çok az harmonik titremeler meydana gelir sadece.

Veya: kelebek temizlenmiş olsa bile bu kadar kısa bir sürede tekleme yapacak kadar kirlenmesini sağlayan sebep motorun bakımsızlığı olabilir mi?
    Kötü kullanımda olabilir: Aracınızla birden yüksek devirlere kadar çıkıp aniden yavaşladığınızda, hava ihtiyacı düşüp, yüksek devirde çektiği hava ile emme manifoldunda basınç yaşanacaktır. Manifoldun üstündeki hava klapesinden atabildiği atacaktır fakat: o basınçta EGR'nin kirli havası da manifolda geri gideceği için boğaz kelebeğinizin arka kısmı kirlenecektir. Üst kısımda arka kısmı simsiyah oluyor dememin sebebi de budur.

Boğaz kelebeği temizliğinin maliyeti 100TL'yi,´işlem süresi: 30 dakikayı geçmez.
    Aracı satacak olsanız bile: bu işlemi yaptırıp araç düzeldikten sonrada satmanız daha mantıklı olacaktır.

Yağ ışığı arızasında tüm bildiklerimi aktardım. Ek olarak: araçta anlık voltaj düşüklüğü bile arıza kodu düşmesine sebebiyet verir.
    Aracı orijinal bir Volkswagen cihazına bağlayıp sorunun ne olduğunu basitçe görebilir, araç üzerindeki tüm valf, sensör ve donanımları rahatlıkla test edebilirsiniz.
    Ustalarınız bunu akıl edemiyor maalesef.
    Hiç değilse: basit arızalar var ise: düzelttikten sonra kullanır veya daha iyi bir değere satabilirdiniz.

Son olarak: araç sizin, karar sizin.

19. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    122
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    VW
    Hem araca son bi şans daha vermek hemde alacak olan müşteriye sorunlu araç vermemek için bugün Magneti Marelli marka yağ pompası siparişi verdim yağ pompasını değiştirip komple karter ve karter süzgeci temizliği yapacağım.

Piyasada kendini usta olarak addeden o kadar çok insan var ki motorda ne arıza olursa olsun konuyu ya sıfır motor yapımına getiriyor ya da bu araç conta yakmış diyor. Hatta yağ lambasını sökelim diyen bile oldu.

Türkiye şartlarında araç almanın kumar oynamaktan hiç bir farkı yok. Aracı alırken detaylı kontrol yaptırmama rağmen böyle bir sorunu bulamayan ustalar şimdi bana çeşitli bahaneler üreterek sıfır motor yaptırmam gerektiğini söylüyor işin en ilginç kısmı ise aracın performansında hiç bir sorun yok

20. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    122
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    VW
    Biraz takıntılı olmam sebebiyle bir günnyaptığım bir günümü tutmuyor maalesef :)

Bu Sayfayı Paylaş