LPG KABLO

Accent Üretim Ve Satışı Türkiyede Bitmiş

'Accent Forum - Club' forumunda Marmaramar tarafından 18 Ocak 2020 tarihinde açılan konu

1. Marmaramar

Marmaramar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    Serkan budak
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Vergi ülkesi türkiyede accent blue ile son verilmiş accent üretim ve satışına.Yani 2018 ve sonrası kasayi göremeyeceğiz.Bu nasıl iş.Sırf bunlar bile insanları göçe zorluyor ülkeden.

micomico bunu beğendi.
  2. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    O kadar şey varken Accent gelmiyor diye ülkeden gidecek olan da ....

Hasan Tarık, Vadaa ve muhendus bunu beğendi.
  3. Vadaa

Vadaa Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    156
    Ad Soyad:
    Oğuz aslantürk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Tamamen satış stratejisi ile ilgili diye düşünüyorum
    Ona bakarsanız Almanya da jetta satışı yok

4. Marmaramar

Marmaramar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    Serkan budak
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Mesele genel meseledir.Vergi ülkesidir accent diger ülkelerde sıfırı 30 40 bin tl iken türkiyede satışı 120 bin. Bu yüzdende alamıyor herkez.Her anlamda ülke vergi ülkesi ve her yıl fahiş fiyat zammı geliyor vergilere.Kimsede demiyor vergi nedir niye veriyoruz diye.Başka ülkede benzine 1 tl zam gelse ülkede iç savaş çıkıyor.

5. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Accent Avrupa pazarında da satılmıyor, Almanya’da da yok, hem de Blue, Era falan hiç satılmadı. Sadece Doğu Avrupa, Rusya, Türkiye, Latin Amerika ve Orta Asya gibi gelişmekte olan ülkelerde satıldı. Hatta Almanya’da Elantra da satılmıyor.

6. Vadaa

Vadaa Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    156
    Ad Soyad:
    Oğuz aslantürk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Aynen kim nerede neyi satıcaksa ona göre

Son düzenleme: 19 Ocak 2020
  7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    accent blue zaten türkiyede üretilmiyordu. accent satılmıyor diye dağa mı çıkalım.

Önal, sanko86 ve blue55 bunu beğendi.
  8. Marmaramar

Marmaramar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    Serkan budak
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Ben olayı genel manada söyledim.Bu kadar vergiden memnunsanız hayat sizin devam.

9. Marmaramar

Marmaramar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    Serkan budak
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Ortadoğuda en çok satılan araba accent

10. Vadaa

Vadaa Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    156
    Ad Soyad:
    Oğuz aslantürk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Adamlar yeni yıla stoksuz girdik diyor
    Bazıları da nisana kadar araba yok elimizde diyor
    Yani insanlar araba alıyor.
    Onu geçtim 2. El piyasası uçmuş gitmiş
    Buna nedemeli
    Faiz indiriminden önceki ve sonraki
    Otomobil fiyatlarını incelemenizi öneririm
    Faiz indiriminden sonra nasıl bir gecede zam yapıldı
    Araştırmanızı öneririm
    Olayın vergiyle alakalı oldunu düşünmüyorum
    Vergiler sizin arzuladığınız seviyede olsa bile
    Otomobil fiyatları satış oranına göre değişiklik göstericektir

11. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bizim ülkede arabanın kaç para olduğu önemli değil!!! Bizim insanımız için önemli olan 1 yıl önce 90bin olan araç şimdi 140 olabilir ama 140 olduktan sonra 130a düşmemeli. :) (ben böyle düşünmüyorum.) 2. Elde önemli olan aldığı rakam değil sattığı fiyat önemli, zarar etmemeli, hatta herkesin aldığı araç satarken en az 5bin kar etmeli. Ee böyle bir piyasada fiyat nasıl düşer soruyorum size. Bayiilerde sorun yok değil ama sorunun büyüğü ülke olarak bizim kafamızda. Geçen sene 63e sattığım blueya 90bin istenir olmuş şimdi. Bayilerden daha acımasız 2. el piyasası.

Son düzenleme: 19 Ocak 2020
    onurforces ve med_cezir bunu beğendi.
  12. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    ötv hurda ve kdv indirimlerinin sonuçlarını gördükten sonra vergi zamlarının otomobil fiyatına olan etkisine artık çok takılmayın:), otomobil üreticileri satış fiyatı üzerinde daha güçlü bir etkiye sahipler vergi miktarını otomobil fiyatına harmanlayıp piyasa pazar fizibilitesi yapıp ona göre fiyat veriyorlar, ötv hurda indirimi olduğu zamanlar bolca zam yaptılar bunları gördük, nasıl olsa vergi az parayı götürelim diye 2017 ila 2019 arasında uçurum gibi zamlar yapıldı yüzde 50-60 lara varan otomobil zamları oldu, şu anda ötv indirimi kalktı ve zam oranları bu yüzden vergi indirimi olduğu zamanki kadar fazla değil, mecburen daha fazla zam yapamayacaklar aksi halde satamazlar çünki rekabet var markalardan birilerinin tekrar aynı şekilde zam yapması sonucunda çorap söküğü gibi zamlar gelebilirdi bu olmayınca otomobil üreticileri yüzde 5-10 zamlarla 2020 ye giriş yaptı, o sebeple şu anda 2019 model ikinci el sıfır arabalar bayideki 2020 model olanından pahalıya bile satılıyor. İkinci el piyasasını tahrip etme amaçlı bir ticari taktik de olabilir bu.

Sahibinden com da 2020 bayi fiyatından pahalıya satılan bir sürü sıfır alınmış yatmakta olan 2019 model otomobil ilanı var aynı kasa aynı model. Bayideki otomobilden 3-4000 lira pahalı olan otomobili sahibinden com dan alırmısınız?

Peynir ekmek gibi satılan birşeyin fiyatı genelde ucuzlamaz artar. Hem devlet hem üretici buradan halktan koparacağı parayı sömürür devlet burada vergilerle bir nevi israfın önüne geçer bir nevi de para kazanır. Yani otomobili sigara bağımlısı gibi sürekli satın alıyoruz ki sokaklar otomobilden geçilmiyor bu durumda fiyatı ucuz olmaz:)

Asgari ücret 2500 lira iken mesela birçok B sınıfı çeşitli marka model otomobiller 700-800000 lira arasında fiyatta olsalar ve Accent Blue o piyasada 500000 lira bile olsa birileri gidip yine o arabayı bu fiyatlara satın alacaktır ancak yıllık satış sayısı azalır, senelik 10000 tane yerine 2000 tane satarlar yine de kar ederler. Ancak yüzde 8 lik yüzde 10 luk zamlarla tüketiciyi kızdıran bir satıcı para kazanamaz zam yapılacaksa yüzde 80-90 yapılır 100 tane yerine 10 tane de satsa para götürülür.

O yüzden şu anda piyasada anormal bir durum yok ama ötv indirimi bizim bakış açımızla tüketiciyi gazlamaktan başka bir işe yaramadı devlet para kazanmadı ama otomobil üreticisi parayı çuvalla götürdü ve bu duruma devlet ne yapıyorsun diye hiç birşey demedi ben vergi indirimi yapıyorum otomobil satıcıları üreticileri de vergi indirimi var diye fazla zam yapmasınlar demedi, çünki satışların azaldığı o dönemde üreticilerin cebine yaptıkları fahiş zamlar sebebiyle para girdi vergi indirimi sebebiyle tüketici bundan bir sıkıntı yaşamadı ve geçen iki sene bu şekilde satılan otomobiller daha az vergi daha çok matrah şeklindeki tarifeleriyle para getirince otomobil bayileri de dükkanlarını kapatıp gitmekten vazgeçtiler gönülleri hoş oldu.

Yani vergi indirimi tüketiciye değil aslında üreticiye yapılmış oldu. Bu ancak 2020 yılına gelindiği zaman anlaşılabildi. Otomobil hiçbir zaman ucuz olmadı ama yıllık satış rakamlarına baktığımda otomobilin ülkemiz için çok pahalı ulaşılmaz birşey olduğunu iddia edebilecek bir kimsenin iddiasını kanıtlayabileceğini zannetmiyorum:)

Burada bize düşen hareket bellidir. Satın alacağımız otomobili sıfır olarak satın alıp 18-20 sene boyunca kullanırsak canımız sıkıldı diye satmazsak ona iyi bakarsak kısa sürede parçalamadan mahvetmeden kullanırsak otomobil satışları azalır ve daha da ucuz olmak zorunda kalır ama nefsimize hakim olamayıp sürekli yeni araba alırsak bu fiyatlar ucuzlamaz.

KilecNasah, muhendus, Vadaa ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  13. Marmaramar

Marmaramar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    Serkan budak
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Usta peki örneğin ben arabistana gittim baktım 2019 accent sıfır fiyatı 40 bin tl.Şimdi türkiye gibi heryer araba dolmamış ama ihtiyacı olanda alabilmiş yani.Ama gel türkiyeye o 40 bintllik araba 140 bin oluyor.Yani devletin önlem falan aldığı yok burdan baktığımizda haraç alıyor desek daha mantıklı.Ama bu ülke devletin değil her vatandaşın.Yalnış yapılıyor.

14. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Serkan kardeşim sen bu Suudi lere uyma:) israfın daniskası bu dünyada Suudi lerde:) bu kadar israf yapılmaya devam ederse eninde sonunda patlayacaklar bakalım ne zaman patlayacaklar ben bekliyorum. Allah Kabe sınırlarını ve mescid-i Haram ı korusun.

Alınan vergilere bir nevi haraç demek doğrudur. Bir nevi gittiğimiz yolun park ettiğimiz alanın haracı. Aslında ülke kalkınsın diye verdiğimiz bu paralar vatandaşlık görevimizdir.

Suudi ler petrolcü ve inşaatçı adamlar, bu sebeple motorlu araçların enerjisi olan petrolü kendi topraklarından çıkardıkları için bu piyasada ciddi biçimde hak sahipleri olarak anılırlar zamanında hep bizimdi oralar taa ki araplar ingiliz ajanı Lawrence a kanıp ta bizi satana kadar, Bu sebeple amerika ile araları her daim iyidir dolarla iş yaparlar dünya piyasasında amerikadan ne bir yaptırım ne bir problem asla sıkıntı görmezler bir nevi milliyetçiliğin zayıf olmasından kaynaklı şeyler, azcık sıkışınca petrolün varil fiyatına zam yaparlar, genellikle taş atıpta kolları ağrımaz, çalışan sayısı az ama yatan adam sayısı fazladır çalışmayı da sevmezler orada çünki malum sebepten bereketli topraklar. Çalışanlar genelde dışardan gelirler Türkmenistan Pakistan gibi yerlerden işçi alırlar kendileri yatarlar başkaları çalışır aşırı muhafazakar oldukları için fazla bir para harcayacak şey yok orada mesela 70 lik rakı yok:) smirnoff yok ama trafik kazasından ölen çok bizdeki disiplin ve düzenin yarısı oradaki trafikte yok avrupa trafik disiplini hususunda nasıl bizden daha iyiyse arap yarımadası trafik konusunda bizden çok daha berbat halde kaza olunca hurda olmuş sonata dan arapları çıkartıp direk pamuk tıkayıp gömüyorlar mezar taşı bile yok o da yasak:). Özgürlük az ve insan hayatı bizdekinden ucuz.

Buraya dikkat: Bizde zam yapacak petrol varil rezervi yok. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/dunyanin-petrolu-kimin-elinde-9223876

suudiler silah olarak kendilerine petrolü seçmişler, amerikalıların en güçlü silahı ise amerikan doları, rusların ve kuzey korenin ise nükleer silahları var, singapur gibi ufacık bir yerin silahı ise faizcilik komisyonculuk.

Bizde silah olarak kauçuk tabanlı rugan ayakkabı var

Bizim hükümet ve ülkedeki az sayıda motorspor taraftarları Formula 1 i tekrardan Türkiye ye getirebilmek için 5 senedir mücadele veriyorlar ama Formula 1 bu güzel ülkeye ve bizdeki sanat eseri Hermann Tilke nin en güzel eseri olan pistimize gelmiyor sebebi belli bizdeki halkta para az çünki oradaki yarışa vereceğim parayı başka şeylere veririm diyor 800 liraya bilet alacağıma gider telefon alırım diyor mesela. Bizde özgürlük çok çeşit bol iklim de güzel.

https://tr.motorsport.com/f1/news/s...23te-f1-icin-hazir-olmayi-hedefliyor/4655369/

Peki Formula 1 nereye geliyor? evet bahreyn ve dubai den sonra 2023 te suudi arabistan da formula 1 yarışı yapılacak haliyle yarış gece serinliğinde yapılacak ve tabi güçlü aydınlatma sistemi döşenen pistte yapılır yoksa 45 derece sıcakta gündüz o arabalar yürümez ve bu sebepten birde aydınlatma masrafı elektriği jeneratörü de var dediğim gibi israf ama para gelecek ya.

arapların özenilecek tarafı yok:) otomobili ucuza satsalar bile bu bizim için özenilecek birşey olmaması lazım.

Alttaki video Accent blue içerir:)

Türkiye de ekonomi kötü halde olabilir bunu düzeltmek sadece vatandaşın görevi değil. Vatandaşın sadece israf tan kaçması yetecektir ancak ekonominin düzelmesi büyük oranda Hükümet e bağlı. Yanlış anlaşılmasın şu anki ülke yönetiminin taraftarı kesinlikle değilim. İsraf konusunda Yunanistan bizden daha fazla israf ediyor ama almanlar kadar pinti değiliz:)

Yani uzun lafın kısası otomobil Türkiye de pahalı deniliyor ya ben 2008 de getz i 23000 liraya aldım maaşım 550 lira idi o zamanlar şu anda i20 120000 lira dersek maaşım 3300 lira ve bunların ikisini de oranlarsak 2008 de sıfır b sınıfı hatchback bir araba yaklaşık 40 maaş ediyorsa şu anda da benzer sıfır b sınıfı hatchback araba yine yaklaşık 40 maaş ediyor ancak pahalı diye şikayet etmemizin sebebi o zamanlar amerikan doları 1,2-1.3 liralarda idi telefon beyaz eşya daha ucuzdu şu anda amerikan doları 5,80 lerde ve o zamanlar otomobil pahalı ama diğer şeyler belki daha ucuz idi ama şimdilerde özellikle ithal olan herşey pahalı.

Bu sebeple diğer şeylere para vermekten otomobil almaya para kalmıyor. Ülkede sanki 50 senedir değişen hiçbirşey yok gibi.

Vadaa bunu beğendi.
  15. Vadaa

Vadaa Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    156
    Ad Soyad:
    Oğuz aslantürk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    1 riyal = 0.27 dolar