LPG KABLO

Accent Şanzıman / Defransiyel Sesi Hk.

'Şanzıman & Aktarma & Fren Sistemleri Sorunları Ve ' forumunda MSC tarafından 13 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

1. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Okan ın bahsettiği ses vites şanzıman dişli sesidir.
    Bu ses çoğu araçta vardır.
    BAzılarında az bazılarında çok.

2 ve 3. viteslerde inleme şeklinde aşırı gaz yüklenince yada ayağını gazdan çekince sesi çok net duyarsınız.

Motor kompresörü farklıdır. Kompresörde uğultu olmaz.

Ayrıca Okan senin aracın kalkışı ve şanzıman vites geçişleri bana göre jilet gibi, FAZLA takıyorsun.
    Şu anda benim balata değişti, motor takozu da değişti. Orj. yerine KORE aldım almaz olaydım. Rölantede ve belli devirlerde SITMALI gibi titriyor.
    Zararı yok ama bütünleşik plastik parçaların arasını açıyor.
    ŞAnzıman kulaklarının (ŞAnzıman tarafındakı motor kulaklarının ORİJİNAL MOBİS ile) 2 side değişmesi gerekmiş.) Bilgi öyle geldi.

Yani bazı şeylere takıldıkça kısır döngüye girer. Mükemmelim mükemmeli olmaz.

ÇAlışan mal iyi maldır dokunma.

Ayberk Yalovada neredesin bilmiyorum ama yakın zamanda kayın pedere geleceğim. İnşallah görüşürüz.

2. oqano

oqano Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    135
    Ad Soyad:
    Okan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Aynen öyle 2 vitesde yavaşca git ve gazı bırak uuğğ uğğğ diye geliyor halada geliyor :)
    Aynen öyle para olursa değiştiririm dediğin gibi borcumun bitmesine ise 16 ay daha var :)

3. Ayberk A.

Ayberk A. Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    150
    Ad Soyad:
    Ayberk AYDIN
    Yaşadığınız Şehir:
    77-YALOVA
    Araç Modeli:
    Fiat
    ogün abi yalova küçük şehir farketmez görüşürüz de ben sakaryadayım okul dolayısıyla eğer geldiğinde yalovada olursam inşallah görüşürüz :)

ben fazla takmadım bu sesi sorun var demekki ama götürdüğü yere kadar gitsin :)

4. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Ogün abi o hatayı ben de yaptım, şanzıman takozunu orjinal değil de kore malı diye ucuz aldım, şimdi dediğin gibi titreme yapıyor araba durduğu yerde. Bahar kampanyasını bekliyorum orjinali indirimli almak için.

5. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    aynen ,

ben kaçırırsam beni uyar, titremeye uyuz oluyorum, takoz değişiminden sonra, birde belli devirlerde uğultu yapması yokmu ÇILDIRTIYOR:mad:

6. Çağlar Baykan

Çağlar Baykan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Çağlar
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ

7. oqano

oqano Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    135
    Ad Soyad:
    Okan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL

8. Çağlar Baykan

Çağlar Baykan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Çağlar
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    bosver hiç takma bazen bende o sesi cıkarmıyor die endiseleniyorum ;) ağlıo yine de at git kafandan sorunu ;) zaten kompresörde çok kısa bi devir aralığında yapıo 2000devirden asağı olunca.sende 2000devirde kompresörde git 2000e gelince bosa at sana tavsiyem ;)

9. oqano

oqano Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    135
    Ad Soyad:
    Okan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Aynen zaten artık takmamaya çalışıyorum ama arabayı değiştirirsem şayet ilk bu mevzuyu deneyeceğim :) Ayar ediyo beni millet soruyo bu ses nerden geliyo ağzıma bir çok yer geliyo ama olmuyo işte ;)

10. karaduman205

karaduman205 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    ali osman
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Okan bey benim araçtada aynı sıkıntı var araba yüke binince tıkırtı şeklinde bir ses var iki usta test sürüşü yaptı ve aynı şeyi söyledi şanzıman bilyası.... Hatta biri nokta atışı yaptı ve defransiyel bilyaları kesin dedi ve ekledi diyer bilyalarda kontrol edilir pirizdirek bilyası da değişebilir dedi.... Şimdi size sorum şu işçilik ne ödediniz ve bilyalar ne tuttu.... Debriyaj seti değiştimi....Ona göre kendimi hazırlayayım...

TAPATALK 2 ile gönderildi.

11. karaduman205

karaduman205 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    ali osman
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Uzun süredir yaptırmak istediğim ancak maddi imkansızlıklar nedeni ile ertelediğim şanzıman bakımını nihayet yaptırdım. Şanzıman kulakları , pirizdirek bilyası ve gurup dişlisi bilyası değişti,baskı balata değişti, bakımlar florya beşyol sanayi sitesinde çağrı otomotiv de yapıldı ..[​IMG] Değişim inanılmazdı soğumaya başladığım araca tekrar ısındım debriyaj pedalım pamuk gibi oldu vites geçişlerim harika ,rölantideki titreşim kayboldu, şanzıman takozları orjinal , debriyaj seti valeo marka , bilyalar skf kullanıldı... Çok güzel bir işçilik yapıldı mazlum usta ve çalışanlarınında ellerine sağlık....
    Şanzıman takozları :95 tl
    Debriyaj set : 150 tl
    İki adet bilya : 60 tl
    İşçilik : 300 tl
    Toplam : 605 tl
    Bu tarz bakım ve onarım yaptıracak forumdaşlara faydası olabilir diye paylaşmak istedim...

komanciii bunu beğendi.
  12. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Yeni konu açmadan buraya yazmak istedim; konuyu aynen yaşadığım gibi yazıyorum.

Sabah arabayı çalıştırıp sitenin dışına çıkıyorum birinci viteste. hemen 10 metre ötede bir kasis var, 1 viteste devam edip kasise gelince debriyaja ve frene basıyorum. 1. viteste debriyaja bastığım anda, geri viteste biraz hızlı gidersinde bir ses gelir ya. aynı onun gibi bir ses geliyor.

ve bugünlerde yolda normal seyrederken gaz pedalında veya debriyaja pedalına ayağımı dokundurduğumda pedaldan iki dişlinin çalışması gibi bir şey hissediyorum. evet bunu duymuyorum sadece ayağıma gelen bir titreşim bu. böyle bir durumu yaşayan var mı arkadaşlar.

13. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Güncel

Tapatalk

14. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    benim aracımda debriyaja basar basmaz değilde debriyajı 1. viteste basıp çekince motor kompresyona biniyor ve diferansiyelden ııırrrr huuuvvv diye ses geliyor o da araba biraz hızlı ama motor devir düşük ise yapıyor,

ilaveten motor soğukken ilk çalıştırmada debriyaja basıp vitesi 1 e takınca küt diye ses gelip araba bir iki santim kendini öne atabiliyor bu esnada pedalda bir pörtleme oluyor fakat ilk çalıştırmada debriyajı boş viteste birkaç kez pompalarsam yada debriyaja basıp öyle marşa basarsam yapmıyor, büyük ihtimal debriyaj balatası sıcak halde stop edince soğuyunca baskı plakasına yapışıyor ilk çalıştırmada hemen şipşak ayrılamıyor, dert etmedim hiç çünki ısındığında yada uzun süre kullanımda kesinlikle yapmıyor araba uzun müddet çalışmadan yatarsa bu kütlemeyi yapıyor

geçen serviste kapı önünde çarptıkları için tamirden çıkan arabama binip denemeye çıktığımda debriyaja her basışımda gacır gucur sesler geliyordu titreşim gibi pedal bir tuhaftı, aradım taradım iç temizliği yaparken paspasları pedalları dahi acayip bir şekilde temizlemişler ve aracın kapı cam koltuk heryerine silikon gibi birşey sıktıkları için sesin debriyaj pedalının temizlenmiş hafif nemli paspası sıkıştırıp gıcırdatmasından geldiğini paspası geri kaydırıp debriyaja basarak öğrendim:) mekanik bir mevzu değilmiş ama dişli sesine bile benziyordu, iç kısım bu nemden hafif koku bile yaptı fakat birde aşırı parfüm sıkmışlar neyse:)

paspası kontrol edebilirsiniz pedala çarpıyormu? veya debriyaj ana silindiri hidrolik kabı bazı accentlerde aşağıdaki resimdeki gibi, onu kaputu açınca görebileceğiniz yerde ise seviyesine bakabilirsiniz yada probleminiz benimki gibi soğuk arabada oluyorsa ısınınca düzeliyorda olabilir.

15. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Paspasdan değil. Arabayı çalıştırdığımda boştayken debriyajı yavaşça bıraktığımda araba sanki vitesteymiş gibi bir hareket yapmaya çalışıyor.tabi bu durum devam etmiyor debriyajı çekerken bir noktada yapıyor.belki bu bir fikir verebilir

Tapatalk

16. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Eniştemde tofaş kartal vardı şanzıman yağı değiştirdikten sonra araba vites boşta iken debriyaj çekildiğinde yürüyordu:) aşırı kalın bir yağ kullanılmış o yüzdendi yağ tekrar değiştirildi düzeldi, fakat sizinki yağ değişimi sonrası olan birşey falan değil şanzıman içerisindeki yağ sabah soğuk havada ilk çalıştırmalarda soğuk olduğundan dişliler arasındaki reçel kıvamındaki yağın sürtünerek ısınma ile daha akışkan olana kadar geçen süre içerisinde düzelecektir zaten bu da ısındıktan sonra olur. Manuel şanzımanda ağzına kadar dolu yağ olmaz yağ haznesi şanzımanın boyutuna göre sığ seviyededir dişliler döndükçe hafifçe yağlar ve bu yağ kaçak sızıntı falan yoksa ve sürekli otobanda 160 la gidilmiyorsa çook uzun süre dayanır,

17. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Şanzıman yağını nasıl kontrol edip ekleme yapabilirim biliyor musunuz ?

düzeltme: Tube'da elantranın kontrol ve değişim videolarını buldum. onlarla karşılaştırma yapacağım.

18. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    kendiniz yapamayabilirsiniz biraz zor bir işlem bence buna gerekte yok:) alt kısımda bir vidalı tapa var aracı kanala çekmeniz yada lifte kaldırmanız gerek sonra bu vidalı tapayı açtığınızda yağ tahliye deliği yan şekilde durur, içini göremezsiniz içine genellikle allen anahtar gibi L şeklinde birşey sokarlar çıkarttıklarında ucunda yağ varsa şanzıman yağlıdır seviyeyi ölçmek pratik bir işlem değil ve 90-100000 km ye kadar gelmediyseniz yerde yağ izleri vs. aşırı bir ses kulağı tırmalayan yüksek sesli haşırtı yada kaçak maçak yoksa şanzıman yağı seviyesini düşünmeye ve bakmaya gerek bile yok alt kısımda gözle rahatça görülebilecek koca koca yağ lekeleri yoksa yağ eksilmez bile zaten. Araba boş viteste alıp başını paldır küldür gitmiyorsa şanzımandan çok büyük patırtılar gelmiyorsa hiç bakmayın derim :) Eniştemin arabada sorun var iken araba otomatik vitesliymiş gibi kalkıyordu yerinden sizinkinin öyle yaptığını sanmam

19. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Yazdıklarınızdan sonra bakmaktan vazgeçtim,haklısınız. Yağ akıtması falan yok sadece anlattığım ses ve durum oluyor.

Tapatalk

20. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Ya sanırım klima kayışı değiştikten sonra pedallarda hissetmeye başladım bu surrtme sesini. Araba boşta giderken veya viteste giderken var.pedallara dokunduğumda hissedebiliyorum.bişeyler donmekte zorlanıyor gibi. On takımda da şuphelenniyorum. Araba hareketsiz haldeyken herhangi bir durum yok.

Tapatalk

Bu Sayfayı Paylaş