LPG KABLO

Accent Era Fıskiye Tamiri

'Genel Sorunlar Ve Çözümleri' forumunda ozgutozkan tarafından 31 Temmuz 2019 tarihinde açılan konu

1. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Şu videodan pompanın yerini öğrendim ben bilmiyordum. Bende de videodaki gibi ilk seferde azcık su sıkıyordu sonra sıkmıyordu.

Videonun gazıyla arabayı taşın üstüne koydum.

Şekildeki gibi 4 tane çamurluğu tutan vidayı sökmek lazım. 2 tanesi altta

Vida dediğime bakmayın şekilde ki gibi plastik somun.

Çamurluğu biraz kenara çekince fıskiyeyi görebiliyoruz. Küçük hortum sileceklere su gönderen kısım üstteki ise elektrik soketi duvara bir kıskaç gibi bir şey ile bağlı ayrıca kıskaç kısımın altında su deposundan gelen yer var ama şuan arkada motorun arkasında kaldığı için gözükmüyor.
    Plastik hortumu ve elektrik soketini çıkarıp motoru duvardan ayırınca depodaki bütün su yere döküldü.

Depo ile motor arasında süzgeç şeklinde bir filtre var. Üstünü tamamen yosun gibi bir şey kaplamıştı. Videoda bu kısımı temizlemek yetmişti ama ben sileceğe giden hortuma giden hortuma üfledim giden hiç bir şey yoktu. Tıkanıklık için daha uğraşacaktım.

Filtre çok pis

Elimdeyken filtreyi güzelce temizledim.

Dedim ki bu hortum nereye gidiyor kaputu açınca motorda resimdeki kısımda su hortumuna rastladım.

Fıskiye ve su motoru kısmını aradaki bağlantı noktasını kullanarak ayırdım. Yine üfledim iki kısmada alta giden hortum açıktı. Fıskiye kısmı yine kapalıydı. Haa dedim tıkanık yer suyu fışkırtan delikler. Yinede motoru bağladım tekrar. Çalıştırınca suyu hortumdan 1 2 metre öteye fırlattı.

Fıskiyeyi tutan iki klips var. Düz tornavida ile hafif hafif uğraşarak arka tarafından öncelikle fıskiyeleri çıkarttım. Önce yolcu tarafındaki fıskiyeyi hortumundan ayırdım.
    Sonra şoför tarafındaki hortumu ayırdım. Fakat hortum içeri kaçacak gibiydi. Eniştem de yanımda enişte dedim 'bu içeri kaçabilir. Bir kelepçe ile filan sabitlesek mi'
    yok dedi kaçmaz.
    Kaçar dedim.
    Kaçmaz dedi.
    Kaçar dedim.
    Kaçmaz dedi.
    Ben öğretmen eniştem savcı
    İkimiz de usta değiliz sonuçta ben hortumu bırakınca 2 saniye de hortum aşağı kaçtı işler karıştı.
    Bu ara işte ne yapacağız derken fotoğraf çekmedik.
    Hortum kaçarsa almak pek mümkün değil. Karanlık ışık tutsanda gözükmediği için hortumu tekrar çıkarmak mümkün değil.

Resim çekmediğimiz için bu kısım eksik ama plastik ızgarayı sökmek mecbur oldu. Sonraki resimler de gösterilen 4 tane plastik perçin var. Sökerken ortadaki 2 taneyi çıkarması daha kolay çünkü alttan plastik perçini ittirince çıkıyor. Kenarda ki 2 perçini çıkartmaya çalışırken kırıldı.
    Bir de 15 numara anahtar ile silecekler söküldüğü zaman plastik ızgara kolayca çıkıyor. Alttaki bölümde bir motor var. Bu silecekleri haraket ettiren motor. Suyu tahliye etmek için iki tane delik var. Hazır açıkken biraz temizlik yapabilirsiniz.
    Izgaranın altında hortum güzelce ızgaraya sabitlenmi.
    Resimde benim ızgarayı açmama sebep olan aşağı düşen hortumu çektim. [​IMG]

Üstteki resimde mesela camın alttaki pisliği ve sileceği tutan vida gözüküyor.

Sileceğin tıkalı olan fıskiyesini eve götürdüm. Plastik olduğu için asitten etkilenmez. Porçöz aradım ama evde bulamadım. Onun yerine banyo için olan pas ve kireç çözücüyü cam bardağa koydum. İçine de fıskiyeyi koydum. Sabırsız olduğum için 10 dakika sonra çıkarttım bol suyla yıkayıp toplu iğne ile fıskiyenın deliklerini açmaya çalıştım. Çok fazla ileri itip zarar vermemeye de çalıştım. Izgarayı takmadan önce fıskiyeyi taktım bir deneme yaptım.
    Maşallah arka cama kadar sıkmaya başladı.

Şimdi bana kırılan plastik perçinlerden lazım nerede bulurum pek de iyi bilmiyorum. Onun için eski perçinlerden şuan hiç birini takmadım. Onun yerine ortadaki iki yerden şimdilik iki tane plastik kelepçe ile sabitledim.

Izgarayı sökerken kırılan plastik perçin dediğim resimdeki parçalar. Satılıyor ise bir yerden bulacağım. Silecek kollarını da eski açısı ile taktım.

Resimleri silinmesin diye Facebook a yükledim oradan da foruma ekledim. Gözükmüyor ise tekrar yüklerim.

En son güzelce iğne ile deliklerin yön ayarını yaptım. Su deposuna kireci söksün diye a101 den aldığım 2 litre beyaz sirke ve suyu koydum.

Şükür artık düzgün çalışıyor ama bir kaç fotoğrafı eksik kaldı. Tüm sistem basitmiş. Pompa hortumlar ve fıskiye
    Motor bölmesindeki hortum kısımı ince detay.

<<bülent>>, kadobay, koreci ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  2. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Elinize sağlık. Güzel olmuş. Benim araç ta da su fışkırtan deliklerin biri çalışıyor artık. Zamanı geldi.

3. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Toplu iğne ucu ile açmayı deneyin.

4. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
  5. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
  6. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Sanırım n11 ya da Gittigidiyor'da magzalari var

ozgutozkan bunu beğendi.
  7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    sanayide heryerde var o klipslerden. herhangi bir yedek parçaıya girip sorabilirsiniz.

elinize sağlık, çok faydalı bir konu olmuş.

ozgutozkan bunu beğendi.
  8. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İzmir de Atatürk stadyumuna yakın bu işi yapan bir yer varmış. Oraya uğrarım.

9. Silgi

Silgi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    153
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Bilgi için teşekkürler. Elinize sağlık

ozgutozkan bunu beğendi.