LPG KABLO

Accent Era 1.4 Sente Ayarı

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda Taner_G tarafından 29 Mart 2019 tarihinde açılan konu

1. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Motor bloğundaki su ceplerinde çatlama kırık vs olmuş olmasın araba bildiğin su yakıyor . Şaka bir yana sente ayarına baktır ateşleme zamanında olmuyor büyük ihtimal . Verimsiz yanma eşittir çiğ atılan benzin .

Silgi bunu beğendi.
  2. Silgi

Silgi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    153
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    İşin garibi bariz bi su eksiltme yok araçta 3.4 binde full den 3/1 oranında azalıyor yani 10 bin km de full den az çizgisine iniyor.

3. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,278
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz

umutd07, Silgi, Halil ŞAHİN ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  4. Halil ŞAHİN

Halil ŞAHİN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Halil ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bobini de kontrol ettirmenizde fayda var...
    su atması normal bir durum kafanıza takmayın

Silgi bunu beğendi.
  5. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Halil hocamla sente ayarini bi gozden gecirecektik ama nasip olmadi bu ara yine tamirciye gonderdim araci birde en derinden sevgilerimi ilettim.. Aracin kadehleri tekrar sokuldu kontrol edildi temizlendi yerine takildi simdi dahada sessiz calisan bir motorumuz var ancak emme manifoldundaki basinc dusuklugu sorununa halen care bulamadigim icin sevgili tamircime yeniden gonderdim ancak bu sefer basinc testi yaptırdıktan sonra.. Ilk 3 silindirde cikan basinc olduk yuksek.. Hatta ozel servisdeki cocuk bu basinclara göre senin motor daha 50 bin km. olmamis abi dedi.. Ancak 4. Silindirde yani atesleme hatasi veren silindirde basinc degerleri digerlerinin yarisi kadar cikiyor.. Yapilan testte buna sebep olan seyin kapanmayan bi subap oldugu cikti ortaya.. Ben bu tamiratlar sirasinda duman lastiklerinin degismesi ve kapagin temizlenmesi icin kapagi kapakciya vermistim.. Servisdeki arkadas abi yeni motorlarda olir boyle fazla temiz olmasindan kaynaklaniyor biraz kurum bağlasın bak ozaman nasil bir performans alacaksin dedi ama ben rahat edemedim cunku cig yakit atmakla birlikde yakit sarfiyati yuzde 20 kadar arttigi gibi eskiye oranla performansda yuzde 30 35 kadar dustu yeniden actirdim kapagi ve bu seferde kapakcinin halini hatrini sormaya gittim.. Tabi bunlar icin yeniden ucret odemicem cunku bi is yapiyosunuz adam gibi yapin benim canimi sıkmayın gibi bir baslik attim hepsine.. Yarin sonucu gorucez.. Bu arada egsozdan su gelmesi motorunuzun oldukca sagkli oldugunu gösterir.. Bu sicak havanin soguk eksoz ile bulusmasindan kaynaklaniyor.. Zaten oyle motordaki suyun egsozdan gelmesine sebep olacak capta bir hasariniz varsa motorun calismasi pekde mumkun degil.. Bujiler ıslandıgi anda motor bariz abartili sekilde teklemeye bagirmaya dagitmaya baslar bu konuda iciniz rahat olsun.. Ama konuya donecek olursak atesle hatasini anladigim kadariyla basinc olusmasina engel olan subaplar yapıyor.. Yani benim sartlarimda boyle.. Ama buna neden olarak bobin arizasida sebep olabilir.. Ayrica halil hocam yaziyi okursa burdan itiraf edeyim biz buji kablolarini 4 1 3 2 sirasiyla takmistik asllinda bobin uzerindede oyle yaziyor ama meger 4123 sirasiyla takilmasi gerekiyormus benim aracda.. Duzelttigimiz anda aracin performansinin yarisi geri geldi ve seside degisti.. Zaten kalbutor kapagi uzerindeki oklar yonlendiriyormus ben onlari hic ciddiye almamistim.. Simdilik tecrubelerim bunlar. Arac yarin gelince konuyu tam olarak anlayacagiz.. Ve yine buradan paylasacagim..

MAERKEK, ai_torcuk ve Burak&Buse bunu beğendi.
  6. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Msc hocam simdi buradan anladigimiz kadariyla krank milindeki isaret kapakdaki T isaretine denk gelirken ayni anca egsantrik milindeki isarette kalbutor kapagindaki isarete denk geliyor olmasi dogrumu.. Birde asil sorum ikinci eksantrik yani emme Manifoldu tarafindaki milin nasil ayarlanacagi.. Onlarin isareti ne pozisyonda olmalı.. Bir tamirci Arac sentede iken millerin uzerindeki işaretlerinde hem birbirlerine bakiyor olmasi hemde motor kapagi ile ayni hizada olmasi gerektigini soykerken.. Bir baska tamirci bu işaretlerin ikisininde ayni hizada motor blogu hizasinda ancak bir birlerine degilde tam tersine disa dogru bakmasi gerektigini soyledi.. Ayrica birisi bu işaretlerin millerin ic tarfinda yani kayisa bakan yuzunde oldugunu soyluyor.. Hatta bana ayni mile sahip tamire gelmis bir baska arac uzrrinde gosterdi.. Ama benim aracin millerinde kayisa bakan yuzlerinde isaret varmi görmedim.. Benimkinde isaretler dis tarafa bakan yuzde birer adet tirnak gibi idiler ok seklinde degil ama kucuk birer dikdortgen tirnak seklindeler.. Bu konuda da fikrini alabilirmiyiz..

7. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Bu arada arkadaşlar yine önemli bir tecrube olarak aktarayim sizinde aracinizin suyu ne kadar temizlesinizde ne kadar yenilesenizde yinede pas rengine dönüyorsa suclusu devir daim su borusu.. Bu boru hemen motor blogunun on tarafinda egsoz manifoldunun altinda kaliyor benimki sokuldugunde gordugum manzara karsisinda dehsete dustum.. Borunun icinde tam olarak yarim santim kalinliginda kirec ve pas birikmisti hemen yenisini aldim 80 liraya.. Orjinali 80 di.. Yan sanayisine 55 dediler ama orjinalinin eti budu daha yerinde duruyordu.. Bu konu onemli imis.. Eski cikan borunun halini görseniz vijdaniniz sizlar.. Iste bu hep cesme suyu koymakdan oluyor.. Benden onceki sahibi zerre bakmamis araca.. Bu boruyu sokmesi takmasi cok basit aslinda tek bir vida tutuyor.. Ama o egsoz manifoldu orda iken o boru cikmaz sanırım.. Once egsoz manifoldu sökülmesi gerekiyor.. Aslinda biraz cesaretle yapilabilir.. Ben yaptim mesela.. Ama manifoldu sokecek olursanizda mutlaka contasini degistirin.. Aliminyum contasi oluyor cokda pahali bisey degil..

MAERKEK bunu beğendi.
  8. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Uzun uzun arastirmalar ve ugraslar sonucu aracin butun sorunlarini cozdum arkadaslar halil hicamada katkilarindan dolayi tesekkur ederim.. Aracin tamir kitapcigini internette saatlerce aradikdan sonra bulabildim bu bana klavuz oldu.. Arac 3 tane tamircinin elinden gectikden ve iyice berbat oldukdan sonra kendi ellerimle onarmak zorunda kaldim ancak iyikide boyle olmus.. Aracin butun sorunlarini tek tek tespit ettim ve hepsini onarmayi basardim.. 4. Silindirdeki atesleme sorunu.. Teklemesi.. Cekmemesi.. Cig benzin atmasi.. Bunlarin hepsinin sorunu iki ana nedenden kaynaklaniyormus birincisi.. Kadehleri yeni almistim ancak aldigim kadehlerin aracin orjinal kadehleri ile alakasi yok.. Gorunum olarak ayni.. Ancak kadehlerin yan tarafindaki yag kanallari ki bunlar subapa basma zamanini ayarliyor.. Orjinalleri ile arasinda yaklasik 1 mm. Lik bir boy farki var ancak bu fark saniyenin belkide yuzde birlik bir kisminda fark yaratsada o kucucuk fark butun dengeyi bozuyor bu birincisi.. Ikincisi eksantrikleri birbirine baglayan ara zincir ki buna parcacilar yardimci zincir diyor.. Bendekinde cok kucucuk bir gevseme vardi bu kucucuk gevsemede bu sorunlara katkida bulunmus.. Bunlari hep kucucuk diye adlandiriyoruz ama yarattiklari sorunlar oyle kucucuk olmuyor.. Zinciride orjinalini 180 liraya alip degistirdim.. Gelelim asil mevzuya.. Butun mesele kadehkerin montaji sirasinda iclerinin sigru duzgun boşaltılmış olması.. Bu konuda yabanci kaynaklardan onlarca video izledim.. Ingilizce dokumanlari Türkçeye cevirdim ve dahasida var.. Sonuc olarak bu kadehler araca takilirken iclerinin tamamen bosaltilmasi gerektigini ogrendim.. Bir kac videoda bu kadehlerin icindeki yagi mengene ile bosaltildigina sahit oldum ki bu cok olumcul bir hata.. Eger bir kadehe bu iskenceyi yapar yada yapılmasına izin verirseniz ondan bir daha hayir beklemeyin cunku bu hareketle siz kadehin görevi olan yagi tutmak ve yeteri kadarini hapsetmek olan parcaya zorla aksini yaptiriyorsunuz bu uygulama kadehin ic yapisini tamamen bozmazsa sizi allah koruyor demekdir.. Icindeki yagin bosaltilmasi cok basit bununla ilgili bir dunya yabanci video var.. Lifter replacement yazarak aratabilirsiniz.. Uygulama bu sekilde olmalı.. Simdi bazi ustalar yok biz oylece takıyoruz.. Yok biz senelerdir yapiyoruz sorun olmuyor diyecekdir ama yapin abicim yapin ne sorunlariniz biter nede bunun bir sonu olur.. Yaparsiniz tabi nasilsa babanizin parasi degil diyecegim.. Eger bir kadehi alir inceler calisma mantigini kavrarsaniz ne demek istedigimi gayet iyi anlarsiniz.. Simdi gelelim sizin sorunlariniza.. Eger aracinizda bir yada bir kac silindirde etesleme hatasi varsa.. Cekisde dusukluk varsa.. Kadeh sesi geliyorsa.. Sorununuz buyuk ihtimal bu anlattiklarimdir.. Aracinizi bir tamirciye goturun kadehleri çıkartırin evinize getirin.. Insan gibi pistonlarini sokun iclerini pislik ve kurumdan temizleyin.. Igne deliginden kucuk kanalları temizleyerek acin ici bos halde yag ile doldurmadan ancak tamamende yagsiz kalmayacak sekilde geri toplayin ve araciniza taktirin.. Butun sorunlarinizdan sonsuza dek kurtulmuş olacaksiniz.. Bu kadehleri kendi baslarina inanin ariza yapamazlar bu konuda birnkac video izleyerek fikir sahibi olabilirsiniz in yasindaki bir cocugun bile anlayabileceği kadar basit bir yapisi ve calisma mantigi var.. Kesinlikle dogrudan yeni kadeh alma yoluna gitmeyin.. Yenisinide alsaniz mutlaka once iclerindeki yagi bosaltin.. Siz kadehleri bos olarak takin birakin o gorevini yapip ihtiyaci kadar yagi motordan alip kusursuz bir sekilde calissiniz.. Bunun aksi her turlu durumda sorunlarinizin hlbitmeyecegini size garanti ederim tecrube ile sabit.. Tam 2.5 ay abi.. 2.5 ay boyunca her gun gunde en az 6 saat bununla ilgilendim okudum arastirdim.. Bir insanin aslinda cokda karmasik olmayan bi konuda uzmanlasmasi sizce ne kadar zaman gerekir. Iste buna istinaden bu sözlerimi unutmamanizi tavsiye ederim.. Suan arabamin hic bir sorunu kalmadi.. Motordan zerre kadar ses duymadigim gibi cekisi eskiye oranla yari yariya artti. . Tepkileri ve refleksleri duzelti.. Rolantisi normale dondu.. Hararet sorunu duzeldi.. Artik aracimdan keyif aliyorum.. Dik bir yokusu yuk ile cikarken 3. Vitesde dahi gaza dokundugum an arac cilgina donuyor.. Ve tamirciyim diye gecinenlerin hepsine buradan selam iletiyorum.. Simdilik yazacaklarim bu kadar sorulariniz olursa yardimci olmaya calisacagim.. Bu arada o piyasada lifter temizleyici diye satilan ürünlerden aldi iseniz hemen cope atin.. Kadehlerin calisma mantigini anladiginizda bunuda anlayacaksiniz.. O ürünün kadehin icine butun olayin yasandigi yere ulasmasi ulassa bile icini temizlemesi.. O kurumu ve pisligi sokmesi.. Ve ayni igne deliginden geri cikarmasi.. mumkun degil bu kadar soyluyorum.. Sente aysrina gelir isek.. Ekzantiriklerin takili oldugu zincirde isaretler var bunkar referans aliniyor. Krank sentesi ise yine kendi isaretleri uzerinden referans ile yapiliyor fotosunu paylasmaya calisacagim.. Paylastigim fotolardaki referans ve talimatlarin haricinde yapacağınız her sey basinizin beladan kurtulmasına engel olur.. Eger tamirciniz size yok dogrusu bu. Yok ben bu sekilde biliyorum.. Boylede olur sorun cikmaz diyorsa aracinizida alio arkaniza bakmadan kacin o tamirciden..

kostantin, ai_torcuk ve MAERKEK bunu beğendi.
  9. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
  10. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye