LPG KABLO

8 Aylık Cliomla Kaza Yaptım

'Kasko, Sigorta, Muayene ve Devir İşlemleri' forumunda muhendus tarafından 1 Mart 2017 tarihinde açılan konu

1. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Geçmiş olsun kardeşim. Öncelikle canın sağolsun böyle bi kazadan çok sağlam kurtulmuşsun. Sorunuza gelince eğer kasko poliçenizde sıfır araç klozu varsa ve üzerinden bir yıl geçmediyse kaskonuz aracı alırken yapılmışsa (yani siz aracı aldınız tescil yaptırıp aradan zaman geçip de kasko yaptırdıysanız bu kloz geçersiz olur) 1 yıl içinde pert olursa bayiiden aynı aracınızı alırsınız ya da bedelini alırsınız. Ama araç 8 aylık olmasına rağmen 2. sahibi iseniz, yada kasko tescilden sonra yapılmışsa, veya kaskonuzda böyle bir kloz yoksa siz aracınızın kaza boya km değerine göre rayiç bedelini alırsınız. Bu ne demek sizin aracınızın piyasadaki değeri bellidir. Neticede siz aracınızı kasko yaptırıyosunuz paranıza sigorta yaptırmıyosunuz. Size internet sitelerinden veya farklı 3 firmadan aracınıza eşdeğer araçları teklif olarak sunarlar ya da bedelini teklif ederler. Aracınızın piyasa değerini kafanızda iyice oluşturun. Para teklifleri kafanızdaki rakama denk gelirse parayı alırsınız eğer düşük fiyat verirler de direnirlerse aracızın eşdeğeri araç talep edersiniz. Umarım faydası olur.

Asel Kaan Efe, Halil ve muhendus bunu beğendi.
  2. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Hocam çok sağolun, çok şükür burnum bile kanamadan atlattım.
    Açıklamalarınız benim için çok aydınlatıcı oldu. Arabayı sıfır alırken direkt kaskoyu yaptırıp aldım, zaten kredili aldığım için de poliçeye Sıfır araç klozu koydurmak mecburiydi. Açıklamalarınızdan anladığım kadarıyla bu durumda arabanın 2017 model sıfırı şu anda bayide ne kadarsa benim perte çıkma durumu olursa almam gereken rakam da o kadar olmalı sanırım.

Umarım doğru anlamışımdır, ve inşallah sizin dediğiniz gibi gelişir süreç.

Bugün servisle konuştum, sigortanın talebi üzerine yaptıkları ilk incelemede 35.000 tl ve onarıma girilirse rakamın artabileceği yönünde beyanat vermişler sigortaya. Bakalım hayırlısı olsun, sanırım sigorta şirketi pazarlık yapmak, arabayı başka servise götürmeyi teklif etmek, arabayı bize satmak vb teklifler getirebilirmiş, bizim bu tekliflerin tümünü reddedip aracın perte çıkarılması yönünde talebimiz olduğunu belirtmemiz gerekirmiş.

Tilki ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Bence sizin aracınız perte çıkar. İşte sigorta poliçesi için çok önemli değil ama kasko da şirket çok önemli umarım sizi uğraştırmazlar. En fazla 3 ay içerisinde sıfır aracınızı ya da bedelini alırsınız diye düşünüyorum.

muhendus bunu beğendi.
  4. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Hocam Groupama dan kasko, inşallah fazla uğraştırmadan hallolur.
    Çok teşekkür ederim, sağolun varolun

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Merhabalar,

Kasko poliçemde Sıfır araç klozuyla ilgili ifade şöyle geçmiş;

"SIFIR KİLOMETRE ÖZEL ŞARTI:
    Gerçek Kişi Sigortalılara ait sıfır yaş ve sıfır kilometre aracın, trafiğe tescil tarihi ile sigorta düzenleme tarihi arasındaki sürenin azami 15 günü geçmemiş (on beş gün dahil) ve ilk ruhsat sahibinin değişmemiş olması koşuluyla ilk poliçe başlangıç tarihinden itibaren geçecek 36 aylık süre içerisinde tüm sigortalılık döneminin kesintisiz Şirketimizde devam etmesi şartıyla tam hasara uğramaları sonucunda ödenecek tazminat, aracın aynı özellikteki sıfır modelinin (sıfır yaş) piyasada ilan edilmiş olan peşin anahtar teslim bedelidir.
    1.Aracın tam hasarlı sayılabilmesi için aracın çalınmış olması veya kaza sonucu oluşan onarım bedelinin araç kasko sigorta bedeline olan oranının en az % 80 olması şarttır.
    2.Tazminat ödeme aşamasında aynı marka, aynı tip aracı fabrika çıkış özelliklerinde ve kasa tipinde değişiklik olmuşsa gelişen yada ilave edilmiş parçaların artan değerleri ödenecek tazminat tutarından indirilir.
    3.Sigortalı aracın üreticisi tarafından satıştan kaldırılmış olması halinde ödenecek tazminat miktarının azami üst limiti, işbu poliçede belirtilen kasko sigorta bedelinin hasar tarihi itibariyle TÜİK Tüketici Fiyat Endeksi uygulanarak hesap edilir.
    4.Sigorta poliçesinin ikinci ve üçüncü yılında yukarıda belirtilen her 3 durumda dahi hesaplanacak tazminat tutarı hiçbir şekilde aracın 0 (sıfır) yaş için düzenlendiği ilk yıl poliçesinde belirlenen kasko bedelinin azami % 10 (yüzde on) arttırılmış miktarından daha fazla olamayacağı gibi poliçede kayıtlı aracın yerine satışa sunulan bir üst versiyon araç bedelini de aşamaz.
    5.Tazminat belirlenmesinde Orjinal Anahtarla Yapılan Hırsızlıklar Özel Şartında belirtilen muafiyet hükümleri ayrıca uygulanır.
    Yukarıdaki koşulları sağlayan araçlar ile aracın Hususi kullanım tarzı dışında ticari gelir elde etmek için kullanılıyor olmasının (taksi, kiralık araç, sürücü kursu aracı vb) belirlenmesi halinde bu kloz hükümleri poliçede satın alınmış olsa dahi geçersiz sayılacak, tazminatın belirlenmesinde Kasko Genel Şartlarındaki hasarın tespitine ilişkin hükümler geçerli olacaktır."

Benim aracımda oluşan hasar araç bedelinin %80'inin altında olur doğal olarak, Allah korusun zaten %80 in üzerinde bir hasar oluşsaydı herhalde ben araçtan sağ çıkamazdım. Bu durumdan anladığım bana arabanın 2017 sıfır km modelinin parasını vermezler gibi görünüyor.

Bakalım süreç nasıl ilerleyecek.
    @blue55

Asel Kaan Efe ve <<bülent>> bunu beğendi.
  6. sunbeki

sunbeki Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,178
    Ad Soyad:
    Adem
    Yaşadığınız Şehir:
    77-YALOVA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Çok geçmiş olsun. Canınız sağ olsun.

Sıfırının parasını vereceklerini sanmıyorum. Aracın değeri her ne kadar poliçede yazmasa da bence sigorta şirketi nezdinde bellidir. Verecekleri para da odur bence.

Geçtiğimiz aylarda iki arkadaşım araçlarıyla kaza yaptılar ve araçları perte çıktı. Kaskosu halk sigortadan olan 3 ayda, neovadan olan 1,5 ayda parasını aldı.

muhendus bunu beğendi.
  7. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Kardeşim bu işler biraz bilgi tecrübe ve sabır gerektiriyo. Aracınıza servisin onarım bedeli ne kadar çıktığını sorun. Eğer dediğiniz gibi bir durum olursa değer kaybı klozunuzu devreye sokarsınız sizin aracınız sadece servisin onarım bedeli değil aracınızın onarımdan sonra yitirdiği değeri de hesaplamak lazım. Yani söyle hatasız boyasız aracınızın bedeli 60000 pert ağır hasar kaydı ve pert kayıtlı araç piyasada 40 bin ise ve aracınıza 35 bin lira fatura kesilmişse sizin kaybınız 55bin dir. İyi hesap yapın. Poliçeyi iyi okuyun güvendiğiniz bir sigorta danışmanıyla görüşün. Bence sizin sıfır araç bedeli almanız lazım.

Asel Kaan Efe, <<bülent>> ve muhendus bunu beğendi.
  8. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Geçmiş olsun...

Sıfır araç bedeli ödeyeceklerini sanmıyorum... Araç RAYİÇ bedel üzerinden hesaplanır... Muadil km ve modelki araç fiyatlarına bakılır ki tahmini sıfır km araca göre 8-10 bin TL arasında daha düşük ücret verilir...

9. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Kardeşim poliçede yazıyo zan ile olup biten işler değil bunlar. Yukarıda yazmış poliçesinde yazan sıfır araç klozunu

Asel Kaan Efe ve muhendus bunu beğendi.
  10. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Ayrıca şunu da belirteyim sizin kazanız tek taraflı bir kaza değil yani tarafınıza ödenecek bedelin tamamı sizin sigorta şirketinizden çıkmayacak kusur oranınıza göre ki siz de kusur yok bedelini karşı tarafın sigortasından alacak yani kaskoya o konuda giren çıkan yok. Aracınızda görünen hasarın dışında iyi incelerseniz başka hasarlar da mevcuttur. Misal olarak tavanı bile eğilmiştir bu kazada. Aracınıza çılarılan faturayı inceleyin eksik gördüğünüz hasarları da belirtin değer kaybı klozunuzu mutlaka devreye sokun kasko tek taraflı hasarlarda zorluk çıkarır diye düşünüyorum. Siz bu konuda direnin ve iyice poliçenizdeki haklarınızı iyi öğrenin.

Asel Kaan Efe, Roadrunners ve muhendus bunu beğendi.
  11. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    @blue55 hocam servisin yaptığı ve kaskoya verdiği ilk incelemede "35.000tl + ?" şeklinde masraf belirtilmiş, yani eğer onarıma başlanırsa en az 35.000 tl ve parçalar söküldükçe sizinde dediğiniz gibi başka hasarlar ve masraflar çıkabilir gibi görünüyor demişler. Servisteki görüştüğüm ustalar "sizin araba perte çıkar %99 ama bundan sonra sizin sigorta firmasıyla yapacağınız pazarlık önemli, hakkınızı kaptırmayın" dediler.

İnşallah mağdur olmayız Groupama sigortadan. İlginiz ve desteğiniz için çok teşekkür ederim, işiniz gücünüz rastgelsin.

12. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Groupama en sağlam şirketlerden biridir sizi mağdur etmeyeceğini düşünüyorum

muhendus bunu beğendi.
  13. gokhanb

gokhanb Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    gokhan başkan
    Yaşadığınız Şehir:
    5-AMASYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Gecmis olsun hocam Allah bir daha yasatmasin. Perte cikar insallah ama cikmasa ne olur yeterki can sağlığı olsun gerisi hallolur. Ucuz atlatmissin gecmis olsun tekrar.

muhendus bunu beğendi.
  14. akinci34

akinci34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Sebahattin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Benzer bir kazayı bir tanıdık yapmıştı aynı bu şekil ama çarpan motordu ve motor sürücüsü başından yaralanmış, baya uğraşmışlardı..

Allah beterinden saklasın.. Geçmiş olsun.

15. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    yazmış yazmasına ama uygulama bizim gönlümüzden geçen gibi işlemiyor... %80 hasarlı olması vs. demişler... Exper karar verecek buna da...
    Başımızdan geçmişti yıllar önce böyle bir durum... Tabi o günkü şartlar ile şimdiki şartlar çok farklı lakin sigorta şirketleri parayı ödememek eksik ödemek tamir ettirmek vs. nedenlerden dolayı 1001 türlü oyun hile yapıyorlar...

Asel Kaan Efe ve muhendus bunu beğendi.
  16. esef

esef Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    239
    Ad Soyad:
    esef kaplan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    geçmiş olsun, bildiğim kadarıyla hava yastığı patlayan arabalar perte ayrılıyor... inşallah hasar uzmanları sizi uğraştırmaz

muhendus bunu beğendi.
  17. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Merhabalar,

Son durumu anlatmak istedim. Arabamı kasko şirketim fiyat teklifi almak için ihaleci firmalara gösteriyormuş ve fiyat teklifi topluyormuş. Bu fiyat teklifleri toplandıktan sonra Hasar departmanı karar verecekmiş duruma.

Kazanın değerlendirmesinde de eksperler %100 rücu yapmışlar, yani tüm kusur (zaten öyleydi de) karşı tarafa verilmiş. Bu durumda söyledikleri, arabayı ihaleyle satıp, kalan farkı karşı tarafın sigortasından talep edip bana sıfır araç bedelini verecekleri yönünde bir durum var anladığım kadarıyla.

Henüz tam olarak netleşmedi, servisin söylediğine göre de ihalecilerden teklif aldıktan sonra arabanın hasarlı halini bana satmayı da teklif edebilirlermiş. Ben bunu kabul etmeyeceğim ve her konuşmada aracın Tam Hasarlı - Pert durumuna geçilmesini isteyeceğim. Araca Pert kararı verdikleri anda da poliçemde bulunan klozdan dolayı (bu arada %80 değil %60 hasar gerekliymiş ilk yıl olan kazalarda) sıfır araç bedelini almam gerektiğini düşünüyorum çünkü poliçede yazılı açıklamalar bunu gerektiriyor.

Asel Kaan Efe, Halil ve cenker_baba bunu beğendi.
  18. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Cok gecmis olsun en azindan kafan rahatladi simdi

muhendus bunu beğendi.
  19. ali41

ali41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    ali işboğa
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    geçmis olsun insallah perte cikar

muhendus bunu beğendi.
  20. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Ben en başından beri aracınızın bedelini alabileceğinizi söylemiştim. Şimdiden hayırlı olsun inşallah yeni alacağınız aracınızla böyle bişeyle karşılaşmazsınız.

Roadrunners ve muhendus bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş