LPG KABLO

6 aylık i20 tecrübelerim ve servis fiyaskoları

'Marmara Bölgesi' forumunda osmankoc tarafından 29 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. osmankoc

osmankoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Herkese merhabalar,

Son 3 sene içinde 2 defa niyetlendiğim i20 'yi 6 ay kadar önce sonunda aldım. Almadan önce her niyetlendiğimde bu gibi forumlardan bolca bilgi aldım. Ben de bu sebeple 6 aylık tecrübemi paylaşayım istedim. Araç 2012 1.4 CRDI Mode 90 hp siyah renk. Km.si 31-32 binlere geldi. Daha öncesinde de Accent Admire ve yumurta kasa ile 2 ayrı Hyundai tecrübesi yaşamışlığım vardı.

Arabalara çocukluğumdan beri meraklıyım. Bundan önce 15 taneden fazla bir aydan uzun sürelerle kullandığım farklı model marka arabam oldu. Daha fazlasını da daha kısa sürelerle kullanmışlığım vardır. Hiç bir markanın fanatiği değilim. Hepsinin kendince artıları eksileri vardı. Bir aracı değerlendirirken emsallerini de düşünmek gerektiği kanaatindeyim.

Öncelikle aracın beni en cezbeden yönünden bahsedeyim, ara hızlanmaları çok iyi. 150 km/h süratlere kadar olan ara hızlanmalarda oldukça tatminkar. Bu segmentteki dizellerden clio'dan da punto'dan da bariz üstün. Sürüş keyfi veriyor. Kokpiti kullanışlı, yeterli sayıda eşya gözü var, iç kabin genişliği B segment ortalamasında. Döşeme kalitesi olarak ise emsallerinden geride. Lastik ve motor sesi izolasyonu da diğerlerine göre yeterince iyi değil. Yol tutuşu fena değil. Ancak lastikleriniz yeterince kaliteli değilse bazen benim gibi yol tutamayışları da yaşayabilirsiniz. Lastik çok mühim.

Avrupalı arabalarda kullandıkça keşfedeceğiniz detay özelliklere bunda rastlamadım. (Mesela Grande Punto'da ki ilginç detaylardan birisi, ön silecek açıkken geri vitese takıldığında arka sileceği otomatik çalıştırmasıydı) Ama sınıfının standartlarına göre 4 cam otomatiği, oto. katlanır ayna gibi ekstraları da yok değil.

Yakıtı benim kullanım şartlarıma göre 1.5 dci'den fazla, 1.3 multijetten az diyebilirim. En düşük 3.9, en yüksek 6.8 gördüm. Her araçta olduğu gibi yol, hava, yakıt, sürüş şartlarına göre yakıtı değişkenlik gösteriyor. Genel olarak şöyle denebilir, diğer markalarla yaklaşık aynı yakıtı, onlardan daha iyi performans vererek yakıyor.

Buraya kadar anlattıklarım / anlatamadıklarım normal bir araç değerlendirmesidir. Buraya kadarına bakarak i20 fiyat/performans olarak kesinlikle tercih edilebilir bir araçtır. Ammma velakiin gelelim en büyük derde:

Araç 30.000 kilometreye kadar 3 farklı yetkili servis gördü. Büyük konuşmayayım ama inşallah bir daha da görmez. Araç 3 defa rutin bakım için 2 defa da hasar sebebiyle yetkili servise gitti. İlk hasar, sağ arka kapıdan oldu, boyandı. İkincisinde ise ön tampon ve farlar değişti, kaput boyandı. Kazaların her ikisi de airbagleri açacak sertlikte değildi.

İlk hasarın tamiri esnasında Hyundai Maslak ( https://maslak.hyundaiplaza.com.tr ), sağ arka kapının iç sıyırma fitillerini takmayı unuttu. Bunu ben ancak 2. hasarda fark edebildim. 2. hasarı tamir eden Hyundai Bayraktar 'a 100 km/h üzeri süratlerde sağ arkadan rüzgar sesi aldığımı belirttim. Döşemeyi açtıklarında eksik parçayı tespit ettiler. (Bu arada tampon hasarı tam 16 günde ancak giderilebildi) Ancak bunun telafisinin Hyundai Maslak ( https://maslak.hyundaiplaza.com.tr ) tarafından yapılması gerektiğini söyleyip ilgilenmediler. Hyundai Maslak ( https://maslak.hyundaiplaza.com.tr ) 'ı aradım, parçayı sipariş edelim, gelince sizi çağırırız dediler. 2,5 ay sessizlikten sonra Hyundai Assan genel merkeze şikayet etmem sayesinde arayıp eksikliği giderdiler.

Bu arada Hyundai Erdemir'de yapılan rutin bakımda takılan "Garantili Amerikan Çizilmez Cam Filmi" sadece çizilmekle kalmayıp kavladı. 30 bin bakımı için gittiğim Erdemir filmcinin çok meşgul olduğunu müsait bir zamanda beni çağıracaklarını söyleyerek gönderdi. Bakım için aracı bıraktığımda diğer şikayetim de tam kapanmayan güneşlikle ilgiliydi. Devamlı sarkık duruyordu. Aracı geri teslim ederken, bunun değişmesi gerektiğini, parçanın ellerinde olmadığını, merkez garantiyi eğer onaylarsa parçayı 15 gün içinde getirtip beni çağıracaklarını söylediler. Aracı aldım geldim. Ancak gelip de park edince fark ettim, güneşliği tamir etmeye zorlarken alttan yaptıkları darbe ile aracın tavanının güneşlik hizasında iki tane tümsek oluşmuş ve birisinin tepesindeki boya da kavlamış.

Bu son yetkili servis bakımında yağ, yağ filtresi, mazot filtresi, hava filtresi ve arka fren balataları değişti. Sanayiideki değeri 250 TL 'yi bulmayacak bu bakım için yetkili servis benden 538 TL isteyip Blue Card zımbırtısı sayesinde 454 TL ye indirerek büyük alicenaplık gösterdi. Bundan sonra henüz ikinci defa gitmedim Erdemir'e. Ancak gidersem muhtemelen 454 TL rutin bakıma para verdiği yerde kaza yapmadan tavanını boyatmak zorunda kalan ilk enayi olarak tarihe geçeceğim.

Özetle Hyundai'nin servis istatistiği şöyle, hiç bir serviste hiç bir işi tek seferde yaptıramıyorsun. Bir sefer yaptırmaya, bir sefer eksik yaptıklarını düzelttirmeye, bir de yapıyoruz derken bozduklarını düzelttirmeye gidiyorsun.

Netice şu, Hyundai iyidir, alınır. Yetkili servislerinin ise kapısından bile geçilmez. Sakın ola 5 sene garanti zımbırtısına aldanayım demeyin! Kurumsal hikayelere aldanarak yetkili servislere tersten eğileceğinize, sanayinin emektar ustalarının önünde saygıyla eğilin. Derim ve kaçarım.

2. DoganCanDemir

DoganCanDemir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    280
    Ad Soyad:
    Doğan Can Demir
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Ben bundan sonra hyundai den de uzak,durcam benden uzak olsun yetkili servisleriylede assanlada yeteri kadar ugrastim assana mesaj atiyorum bana donmuyolar bile

HTC One cihazımdan gönderildi

3. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Hiç şaşırmadım servisler sorun çözemiyor zaten hatta daha çok bozuyor servise işiniz düşmezse güzel arabadır hyundai..

4. Ömer Yiğit

Ömer Yiğit Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    47
    Ad Soyad:
    Ömer Yiğit
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Bu servislerin sorunu çözememe olayı sadece Hyundai servislerine has bir durum değil nerdeyse bütün markaların yetkili servisleri sorunlu.Zaten işi çok iyi bilen ustanın serviste işi olmaz kendine dükkan açar

5. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    O zaman yetkili servis demesinler adına endüstri meslek lisesi staj servisi falan diyelim yağ filtersini zor söktü en son gittiğim servis bütün plastik yağ içinde kaldı üstüne 300 kaat bayıldım gerçi gitmiyorum artık rahatım arabayı daha çok seviyorum gitmeyince..

6. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. maalesef işini hakkıyla yapan ilgilenerek yapan insan çok az. pek çok tamircide de durum aynı. zaten bu yüzden çoğu insan bazı küçük şeyleri kendi yapmaya çalışıyor bence parasından falan değil.

7. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    2 tane hyundai aracım oldu servise parça almak dışında uğramışlığım yok. bence garanti olayı yoksa servise gitmenin gereği yok. orjinal parçayı servisten alıp iyi bir ustaya taktırabilirsiniz.

8. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Her markada basiniza gelebilecek bir durum. Vw de araba ile kaza yapip size sormadan boyayip verilme durumu yasandi. Opel vs evlere senlik.

Kisaca orjinal parca + saglam usta. Becerebilirsen kendin yapacaksin

HTC Sensation Z710e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

9. canhakan

canhakan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    485
    Ad Soyad:
    Can Hakan TEMİZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    131 yama ustaları vs. gibi ustalar olursa boyle oluyor.İşini yapan adamın ne işi var 1200 1700 maaşla serviste . adamın bırı gelıyor ben sermaye sen ıs ortagız hadı acalım bı dukkan.birde öbür tarafı var işin bu daha onemlı.

hayatı kolaylastıran teknolojıler vs herkesi rahat işlere yonlendırıyo kımse oglunu kızını meslek ogrensın dıye cıraklıga vs yollamıyo.yollayan fırsatını bulunca kacıyor.

Bugün kardeşimin ustasıyla onu konusuyorduk.çırak yok ki diyo ne yapcaz gelıyolar para az gelıyo gıdıyo dıyo.iş bilmeyen cırak 900 lira para istiyo.şimdi benı cagırslar aksamları bedava calısırım meslek ogrenmek ıcın.

velhasıl kelam diyeceğim şu.

Bizi bu hale bizler getiriyoruz.a firma b firma da bulsak suçuda düzeltebılsek keşke.

10. 06UZ

06UZ Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    İsmail
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Allah iyi ustalara, iyi servislere düşürsün.

Sanayideki ustalar iyi deniyor, accent gls otomatik yumurta kasa vardı, sanayideki ustama kaç defa gittim şanzıman yağını değiştirelimi yağ sim siyah olmuş eliyle bakıyor, o kayganlığı iyi gerek yok diye değiştirmedi, zamanla yağ özelliğini iyice kaybetmiş , 1800 tl şanzıman parası ödedim, bu usta yıllardır gittiğim usta, bende böyle adamlarla uğraşmayım diye İ20 aldım.

dediğim gibi

Allah iyi ustalara, iyi servislere düşürsün.

11. Cherax

Cherax Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Fatih Barut
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Tecrübelerini bizimle paylaştıgın için çok tesekür ederim. Ben i20 ve özellikle hyundai hakkındaki düşüncelerimi yazdım. i20 sense modeli aldık araba dış güzellik ve barındırgığı multimedia özellik katlanır ayna v.s gibi özellikleri ile göz doldurdu ama sağlamlık açısından çok berbat yapmışlar araba resmen çıt kırıldım gibi bişi özellike arka amartisörler ve arka koltuk oturması çok kötü diyebilirim birde plastik aksamı, artık düzgün yapsa hyundai plastik aksamları çok kötü malzemeden yapıyorlar ama bir yandanda verdiğimiz paraya anca bu kadar diye düşünüyorum 32 milyara aldık 1.2 benzinli modelini fakat dikkatimi çeken her yerde i20 görüyor olmam bayagı tutuldu sanırsam zaten artık hyundai yerli otomobil oldu diyede düşünüyorum fiyatları ve 2.elleri çok iyi bence ülke yerli araba yapacaksa hyundaiden biraz ilham almaları yada projeye dahil etmelerinide düşünüyorum. servis kısmına gelince Adanada ki servislerdede aynı sıkıntı mevcut kardeş fakat adanadaki arkadaşlara özellikle hyundai için megaotomotiv ' i öneririm.Zaten adanadaki hyundai yetkili servisin yan kuruluşu ama yetkili servisten daha iyi işini yapıyor.

Bu Sayfayı Paylaş