Otonubil.com lovato.com

2018 Polo 1.4 Tdi Comfortline Dsg

'Otomobil Testleri / Karşılaştırmalar' forumunda i20_Troy tarafından 22 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

1. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    837
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 1.4 (2009-2012)
    Arkadaşlar merhaba,
    Yaklaşık 15 bin km dir Polo kullanıyorum.
    Öncelikle elimden geldiğince tarafsız yorumlar yapmak istediğimi bilmenizi isterim.
    VW için son derece ön yargılı olan ben ne kadar hata ettiğimi söyleyebilirim.

Polo nun + ları
    1- Fren performansı kesinlikle benim 2012 i20 Troy dan çok daha iyi... Frene basınca polo nun arkası oynamıyor. ABS çok stabil. gereksiz girmediği gibi i20 de ki gibi ABS devreye girince araç durmayacak hissi olmuyor... i20 de ABS devreye girdiği andan itibaren bilin ki araba durmayacaktır.
    2- Araç son derece manevra kabiliyeti yüksek bir araç... Daha küçük olmasından dolayı mıdır bilmem ama her yere girip çıkıyor.
    3- Direksiyon tepkileri çok iyi. Ayrıca direksiyon i20 deki gibi sert değil... Şöyle söyleyim Fiat grubu hidroliği çok sert Hyundai daha yumuşak Polo nun ki ise bunların yanında tüyy gibi kalır...
    4- Yol tutuşu i20 den (2012 olan kasa) bariz üstün... Çok net söylüyorum... 180-190-200 km/h hızlarda bile araç son derece oturaklı stabil ve sürekli gidiyor... 170 den sonra galiba şanzıman yada araç segmentinden ötürü hafif bir alttan titreme gibi bir his oluşsa da son derece yola sağlam basıyor...
    5- Araç önden kaymıyor... i20 özellikle dönüşlerde frenaj yada sert direksiyon hareketinde karşıya doğru önü kayıyordu... bu öyle değil... Ön taraf direksiyonu çevirdiğiniz yere doğru gidiyor arka taraf doğrudan takip ediyor.
    6- DSG gayet güzel... hissettirmiyor ve performansı bence yeterli...
    7- kasislerde ve diğer çukurlarda çok daha tok durumu var... i20 dökülecek sanıyorum bazen :)
    8- Ses sistemi süper... lakin çok yüksek ses te kulaklarınız da yorulma oluyor...

Polo nun - leri
    1- Bagaj çok küçük. 1 yada 2 kişilik çocuksuz aileler için ideal ama çocuk oldu mu çok zor...
    2- Ön cam da bir buğu sorunu var... İlla bir klima vs açılmalı... hele yağış olursa kesinlikle bir havalandırma sıkıntısı var... Ayrıca i20 nin kliması daha başarılı iken bunun klima çarpıyor ve yeterince serinletmiyor.
    3- Motor da Castrol yağ kullanıyorlar ama hararetli çalışıyor sanki... Sıcaklık çok kısa mesafede 90 dereceye çıkıyor ve sürekli 90 üzerinde kalıyor... kolay kolay da soğumuyor motor...
    4- Şasenin alt kısımda vitesin özellikle kararsız gibi kaldığı zamanlarda sanki zincir sesi gibi bir ses geliyor... şıkır şıkır gibi bir aktarma sesi gibi birşey...
    5- alt kısım yere yakın... belki avantaj bu ama istanbul ve ankara gibi seri trafikte bazen kasis yada engebeli yerlerde aşağısı çabuk yere dokunuyor...
    6- Arka koltuk diz mesafesi dar... Şaft tüneli ile daha da darlaşmış...
    7- Yağmur suyunu yan camlar açıksa içeri illaki giriyor... i20 böyle değil... yağmur suyunu daha güzel tahrik ediyor içeri cam açık olsa bile şıpır şıpır sokmuyordu...

Benim yazmak istediklerim bunlar...
    Bakım maliyetlerini bilmiyorum. Lakin 2018 Polo dan inip 2012 i20 ye binince birden şahin e binmiş gibi de hissediyorum... Araç yüksek olduğu gibi koltuk yapısı da yüksek... Ben genel anlamda i20 den memnun biriyim ama şimdi araç alacak olsam POLO yu kesinlikle tavsiye eder ve alırım... Sürmesi çok keyifli...

Önal bunu beğendi.
  2. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    382
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Son kasa mı aracınız, yenilerde hacim fena değil düzeldi çünkü. polo sürüş zevki açısından oldukça iyi araç yüksek hızlarda vw araçları tedirgin etmiyor stabiller. Buğu olayı bende de oluyor ama çabuk çözüyor accent eradan sonra biraz garip gelmişti alıştım şimdi ayarına. Dizayn farkı var bu konuda sanki ama detayını bilemiyorum. Çabuk ısınması eksi değil artı birşey bence çabuk ısınıyor ve sabitleniyor yakıt ekonomisi için iyi. Güle güle kullanın.

umutd07 ve i20_Troy bunu beğendi.
  3. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,148
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    açıkcası fren ve yol tutuş olarak yorumunuz şaşırttı beni polo bluegt sahibiydim 17 jant hr yaylara rağmen hiç memnun değildim elektronik klit olduğu halde kafadan kayıyordum ses sistemine gelince benim i30 un ki daha güzel :D

i20_Troy bunu beğendi.
  4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    3,035
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    michelin pilot sport ile mi?

5. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    3,035
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Polo kullandım daha önce sevemedim, bu sizin yazı aslında biraz da kullanıcıya özel yani tamamen kişisel tarza kişisel stile yönelik bir yazı olmuş, mesela frene basınca arka tarafın oynaması durumu var ben hızlı dönüşlerde mecbur kalmadıkça hiç fren yapmam frene basıldığı zaman arka tarafın oynaması durumu zemine, direksiyon açısına ve hıza göre epeyce değişir düz çizgide fren yapılsa bile otoban asfaltında yada köy yolu asfaltında yada farklı lastikler ile farklı sonuçlar verir abs nin devreye girmesi, yol tutuş denge stabilite ve yüksek hızda stabilite de çok büyük oranda tamamen kullandığınız otomobil ile beraber kullandığınız lastiğin birbirini sevmesine bağlı lastik yüzünden benim sattığım getz in abs si bozuk zannetmişlerdi mesela asfaltta hiç girmiyordu abs. Birde direksiyonun sert olması mesela benim sürüş tarzım için daha uygun, çünki direksiyon ne kadar sert olursa o kadar iyi his alabiliyorum arabadan yani daha az hidrolik yada elektrik güç yardımlı direksiyon daha fazla ön tekerlek tepkisi veriyor gibi geliyor bana.

Önden kayma yada arkadan kayma ise yine çoğunlukla sürüş stiline bağlı birşey. Birisinin arkasını yada önünü kaydıramadığı bir otomobili bir başka sürücü önden ve arkadan çok rahat kaydırabilir

benim kullandığım polo 2014 model ve 3000km yol yapmış ikame araçtı ve manuel vitesli idi ve daha önce kullandığım diğer otomobillere göre polo nun gaz fren ve debriyaj pedalı hepsi birbirine çok yakın biçimde sağ orta kolona yakın duruyordu fren yerine debriyaja bastığım oldu ve kullandığım polo 1.0L atmosferik benzinli 75hp motora sahipti gaz pedalı saturasyonu çok kötüydü gaza az yada orta derece basıldığında nerdeyse yürümüyor gaza sonuna kadar basıldığında ise çok kötü bağırarak gitmeye çalışıyordu böyle bir otomobilin bu kadar ufak hacimde ve oldukça kuvvetsiz bu motorla piyasaya sürülmesi bence kötü ama fiyat olarak ucuzdu.

Birde 2012 i20 ile 2018 polo arasında 6 yıllık bir teknoloji farkı var 2018 model i20 1.4crdi ile 2012 model trendline polo yu karşılaştırırsanız daha farklı olarak bunun tam tersi sonuçlar çıkar:)

benim merak ettiğim polo 1.6 tdi dsg nin kaç saniyede 0-100km hızlanmasını tamamlayabildiği, 100km hız ile giderken fren yapınca kaç metrede durabildiği, el freninin mekanik mi elektrikli mi olduğu, üretici tarafından kaç sene garanti verildiği, sıfır aldıktan sonra ilk 10 yıl hangi sorunları çıkartabileceği ile birde hangi marka lastikleri sevdiği

i20_Troy bunu beğendi.
  6. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    837
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 1.4 (2009-2012)
    yorum yazan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum...
    Elimden geldiğince objektif olmaya çalıştım...
    Çünkü vw ye karşı çok önyargılı biriydim...
    Ama tartışmasız bir konu şu ki fren ve yol tutuşu benim 2012 model ( 6 yıl önceki kasa) i20 Troy um dan bariz üstün...
    Frenlerini ve yol tutuşunu asla tartışmam... i20 de fren attığında eğer abs devreye girdiyse bilki araba durmayacak ve ya çarpacaksın ya da dibinde duracaksın... 2. si i20 de frene bastığın andan itibaren araç sağ-sol-sağ gibi nereye çekeceği belli olmayan bir durumu var... Bunu aldığımdan beridir servise söylüyorum... Kanaat getirdim aracın fren sistemi böyle... Eğer direksiyon hakimiyetiniz iyi olmazsa düz yolda bile çizgisinde durmuyor...
    Ama polo böyle değil... Frenler kesinlikle %30-40 daha kısa mesafede durduruyor ve kontrolünüz altında... Direksiyonu nereye çevirirseniz oraya düzgün bir şekilde gidiyor ve arka stabil kalıyor... Benim için en önemli 2 özellikle de buydu...
    Açıkçası şaşırttı beni... Daha önce eski kasa polo lar çok sert kütük gibi gelmişti... Ama bu 2018 bluemotion çok hoş :))

Ama diğer özellikler elbet tartışılabilir...

7. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    837
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 1.4 (2009-2012)
    Araç son kasa Önal...
    kesinlikle sürüş zevki çok iyi ve inmek istemiyorsunuz... çok kıvrak şehir içinde... dediğin gibi çok da stabiller... Buğu olayına bende kısmen alıştım sayılır... i20 de bunu yaşamıyorum ama polo da hava da nem yağış vs varsa hemen buğu oluyor...
    Hoşuma gitti açıkçası ama malesef şirket aracı olarak kullanıyorum şu anda... Araç bana ait değil zimmetli sadece...

Önal bunu beğendi.
  8. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,148
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    yok 215 40 17 dunlop sport maxx vardı üzerinde

9. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    559
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Polo konusunda cok sey soyleyebılırım 2012 bende vardı 2013 kayıncomda ben sattım.O sımdı model degıstı 2016 aldı.Dsgde amca oglunda bındım.
    Evet + larıda var - leride

Yakıtta ben üstüne görmedim.Bayramda 5 kişi klima açık 4,8lere kadar ındı yakıt ortalaması 1,4 motor bu ben
    1,6 ile 3,8leri hatırlıyorum uzun yolda.

vırajda Kayma etme gormedım lastıklere baglı bıraz araba agır bundan sanırım.

Dsgde bır sorun dıkkatımı cektı tumsekte araba kaca vıtes atsam dıye bı sasıyor sankı zıncır sesı de bu durumlarda duymustum bende.

Onun dısında arka kısım dar ama bagaj katlı yanı kat ıptal edılebılıyor ozaman cok ufak ta olsa pay cıkıyor.Yetermı bence yıne yetmez bı sedan degıl sonucta.

Bırde ufak motorlar hemen serıleşmıyor 1.6da ben yaptıklarımı hatırlayınca bunlar daha seslı ve daha fazla tıtreyebılıyor bunu esım bıle fark ettı gerısını sız dusunun.

Bu Sayfayı Paylaş