LPG KABLO

2018-hyundai Elantra 1.6 Crdi Style Plus Dct-sürüş Deneyimim...

'Yeni Elantra Forum - Club (AD; 2015–20XX)' forumunda erhancakmakk tarafından 20 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

1. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhabalar,

Bilindiği üzere 2009 model Hyundai Getz 1.5 Crdi VGT / Start paket sahibiyim. Yurtdışında çalıştığım için 31.03.2019 - 15.04.2019 tarihinde Türkiye'ye izin için geldim ve ailem ile rahatça gezebilmek için bir firmadan 2018 model Hyundai Elantra 1.6 Crdi Style Plus DCT araç kiraladım. 16 gün boyunca araç ile bolca gezme fırsatım oldu. Yaklaşık 3500 km yol yapmışım.

Aracı teslim aldığımda yakıt ortalaması 9.2L/100km olarak gösteriyordu. Atatürk Havalimanı çıkışındaki Shell'den depoyu doldurdum ve memlekete doğru yola çıktım. İstanbul - Zonguldak arası cruise control açık 130 km/h ile memlekete gittim. (ara-ara hızlanmalar dahil) Ortalama yakıt durumuna baktığımda 6.0L/100km'ye düşmüştü. Eve vardığımda yarım depo mazot vardı.

Araç yakıt yönünden çok iyi fakat,kullanıcıya kolaylık sağlayacak bir çok donanım yok.

Kendimce "-" olarak yorumlamak istediğim konular aşağıdaki gibidir..

1- Sürücü kapısı otomatik cam kumanda panelinde en azından şöför camı "auto" fonksiyonu olabilirdi. (Tek tıkla tamamen indirme veya kaldırma) Camları indirip-kaldırana kadar sürekli elim tuşta idi.

2- Araç ile 120 km hızla giderken viraja girildiğinde sanki arkası atacakmış hissi veriyordu. (Kuzenimde 2013 accent blue var oda aynı konudan şikayetçi)

3- Otomatik şanzıman seri kalkışlarda çok aptal kalıyor. (Getz ile kalktık , Elantra'da sürüş modu : sport , esp kapalı , vites manuel konumdaydı) Vitese müdahale etsen bile araç vites değiştirmemekte ısrarcı. 1.viteste 4.000+ rpm çevirip ve devir düştükten sonra bir üst vitese geçiyordu.

4- Klima/kalorifer sisteminde orta derece sıcaklığı bir türlü ayarlayamadım. Sıcaktayken bunaltıcı,soğuktayken dondurucu şekilde.

5- Araç içine çok ses alıyor. Özellikle 100 km hızdan sonra. (Aracın altında Pirelli 205/55 R16 kış lastiği vardı,illa ki bununda yüksek ses almasında etkisi oldukça fazladır.)

6- Direksiyonda yukarı-aşağı kaldırma/indirme ayarı var ama derinlik ayarı yok.

7- Islak zeminde hafif yüklü kalkış yapıldığında aracın kafası hep sağa doğru kayıyordu.

"+" olarak yorumlayabileceğim tarafları ise;

- Oldukça geniş ve ferah iç mekanı var,yayıla yayıla ailecek gezdik. (5 kişi)

- Yakıt konusunda gayet ekonomik, 1 depo yakıtla Zonguldak - İstanbul git gel yaptım. (İstanbul trafiğine yakalandık + anadolu-avrupa yakasında bir çok semte gittik.)

- Çok gösterişli bir kasaya sahip , iç mekan aydınlatması çok hoşuma gitti.

- Ses sistemi doyurucu,doğru ayar ile tatmin eder.

16 gün boyunca hiç bir sorun yaşamadım, araç zaten teslim aldığımda 20.xxx km'de idi. 23.xxx küsur km'de geri teslim ettim. Son gün arka sol lastiğe akıllı vida girmiş, lastik basınç sensörü sayesinde anında uyarı verdi. Yola çıkmadan önce lastikçiye gidip,lastiğini de tamir ettirdim. Bir çok arkadaşıma tavsiye edebileceğim bir araç,ufak modifikasyonlar ile daha güzel görünüm ve yol tutuş elde edilebileceğini düşünüyorum. Şahsen modelli bir araç alacak olsam bana Civic'ten sonra en çok hitap eden model Elantra'dır.

Kiralamış olduğum aracın fotoğrafını çekmedim ama temsilende olsa internetten bulduğum fotoğrafları (bire bir aynı) buradan paylaşıyorum.

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

Son düzenleme: 20 Nisan 2019

Bu Sayfayı Paylaş