10 Kasım LPG KABLO

2018 Egzoz Emisyon Muayenesi.

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda Aytac Altay tarafından 25 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. Aytac Altay

Aytac Altay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    51
    Ad Soyad:
    Aytac Altay
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Arkadaslar merhaba. Bildiginiz gibi 2018 den itibaren artik egzoz pulu ve ruhsati sanayideki egzozcudan alinamayacak bu muayeneyi tuvturk yapacak ve emisyon degerleri standartlara uymayan araclar agir kusurlu sayilip muayeneden kalacak yonetmelikte dikkatimi ceken bir SACMALIK var lpg li araclar icin lpg sizdirmazlik belgesi isteniyor bu belgeyi getiremeyen yada lpg si sizdiran araclar HAFIF KUSUR olarak kabul ediliyor evet her an patlama riski olan arac HAFIF KUSUR kabul edilirken emisyon degerleri standart olmayan arac ise AGIR KUSUR kabul edilip trafige cikamayacak belliki bu is birilerinin cebine para girsin diye uygulaniyor yoksa yetkililer bu kadar aptal olamaz heralde... Sikayetvar.com a girip baktim bu konuda muayeneden gecemeyen ve sitem eden bir suru insan var bende bu muayeneden gecemiyecegim diye uc bucuk atiyorum muayeneden gecip gecmeyecegini onceden tahmin edebilecegim bir yontem var mi? OBD2 ile dogrulugu tartisilir olsada yakit tuketimi, hava miktari vs gorebiliyorum hatta CO2 miktari 103 g/km seklinde sadece CO2 yi gosteriyor bu deger normalmidir? Ayrica 2018 de egzoztan muayeneye girip kalan var mi?

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    İlla tuvturk te yaptırmanız gerek yok dışarıda da yeni sisteme göre egzos muayenesi yaptırabilirsiniz. Ben 97 model lpgli micrayi tüvturkte yeni sisteme gore tek seferde geçirdim sıkıntı olmadi

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aytac Altay ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,499
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam ben , egzos muayenesindeki değişikliği , sadece pul yapıştırma ve takip kartı kalktı diye biliyorum , eğer bu iş hepten Tüvün tekeline geçtiyse işte burada sıkıntı var demektir. Aracında lpg olanlar öncelikle Makina Müh. leri odasından sızdırmazlık getirecek demektir ,hafif ve ağır kusurlar bakanlık tarafından konulup/kaldırılabiliyor malum cam filminde olduğu gibi , araçların gerek lpg gerek benzin ve dizel ne tür yakıtı varsa ideal emisyon seviyesi isteniyor. Ama şöyle sokağa bir bakarsan , vapur gibi siyah duman çıkaran dizeller , yürümekten aciz canlı bomba gibi dolaşan bazı lpg li araçlar , çiğ benzin kokusu yayan araçlar vs vs örnekleri çoğaltmak mümkün. Bunların Tüvden geçebilmesi için ne yapılıyor bilmem , benim de arabanın ikinci muayenesi önümüzdeki haziranda , sadece benzinli , gitmeden önce muayene hazırlık sırasında genel kontrollerin arasında bir de emisyona mı baktırsak diyorum.

Aytac Altay bunu beğendi.
  4. Hasan110

Hasan110 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    411
    Ad Soyad:
    Hasan URAL
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    ocağın 6 sında sanayide her zaman yaptırdığım yerde yaptırdım.Aracı egzos kontrol noktasına yanaştırıp kamera ile plaka net görünecek şekilde önden ve arkadan fotoğraflanıyor.ölçüm değerleri ile birlikte fotoğraflı çıktı ruhsata konuluyor.

Aytac Altay ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. Aytac Altay

Aytac Altay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    51
    Ad Soyad:
    Aytac Altay
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Peki egzoztan gecip gecmeyecegi onceden tahmin edilebilirmi? Mesela genelde beyaz, siyah yada mavi duman atanlar gecemiyor renksiz gaz cikartanlarin emisyonlari temiz cikiyor ve gecebiliyor gibisinden onceden tahmin edilebilir mi? Benim aracimda hic renkli duman yada su gelmiyor normal sicak egzoz gazi var kotu koku falanda yok... Bu benim ilk aracim daha once hic egzoz muayenesine girmedim.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  6. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,499
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Korkma , bak arkadaş Ocak 6 da yaptırdım diyor , senin bilginde bir eksiklik var , önce dışarıda özel emisyon ölçümü yapılan bir yere git , şayet takılırsan ,sanayide bir ayar çektir sonra geçersin , direkt Tüve gidersen bir de muayene tekrarına kalırsın , ben de dışarıda yaptıracağım.

7. bysozdemir06

bysozdemir06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    116
    Ad Soyad:
    sezgin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    hocam ozel muayene yapan yerlere git, egerki gecemezsen zaden ucret almiyotlar

onurforces ve Aytac Altay bunu beğendi.
  8. Hasan110

Hasan110 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    411
    Ad Soyad:
    Hasan URAL
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:

Kesinlikle tüvtürk te egzos muayenesi yaptırma,,,Dışarıdan dumana bakarak tahmin yapılırmı :)
    egzosdan geçmesse sanayide bir motorcu ufak ayar yapar,,geçersin.Tüvtürkte geçemessen uğraş git gel sıra al falan filan.

9. cenker_baba

cenker_baba Guest

devlet tarafından mecbur bırakılmadığım sürece tuvturk te egzoz muaynesine girmem iki sefe sıra vs uğraşamam

10. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Keşke daha da zorlaştırsalar. Bir sürü kara duman atan, yağ yakan, çiğ lpg atan var. Arkasına düştüğümde arabanın içine doluyorya başımı ağrıtıyor.
    Bir de bunun şehir içinde çevredeki insanları dumana boğması var.

11. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    481
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Tüvtürk'ün tekeline geçmedi. Çevre ve şehircilik bakanlığından onay almış ve yetkili personeli olan yerler yapabiliyor artık. 16 Martta Opel corsa var onu soktum muayeneye sanayide ve tek seferde geçti. Benden önce 2 araç vardı biri golf biri focus. Golf zorda olsa uzun süren ölçümlerden sonra geçti ama focus kaldı. Eleman egzoscuya gitmesi gerektiğini değerlerin çok fazla yüksek olduğunu söyledi. Bizim corsa yaklaşık 30 snlik bir ölçümden sonra geçti. Diğerleri neden bu kadar uzun sürdü dedim. Tek yakıt temiz motor olunca geçmesi kolay dedi. Lpg ekonomik ancak zamanla motoru yıpratıyor ve ölçümden geçmesi için uğraştırabiliyor dedi. LPG olan araç kalır demiyorum bende 10 yıl lpgli araca bindim ve emisyon ölçümlerinden geçtim sıkıntısız ama değerlerde olan bir bozukluk için ayar yapıldı edildi derken vakit kaybettiriyor. Hele uzun vadede lpg gerçekten motora zarar veriyor. Ama yapacakta birşey yok bezin fiyatları malum. Allah yardımcımız olsun.

12. Uğur K

Uğur K Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,046
    Ad Soyad:
    Uğur Karagüzel
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Fiat
    Benim aracı ticari geçtiği için her yıl muayene ve Egzost kontrolü var.İlk yıl sanayide ikincisini de TüvTürk te yaptırdım.Fakat enjektör sorunu nedeniyle Egzosttan geçemedi.Geçici bir enjektör takıldı muayeneden geçtim.Asıl enjektör gelince aracıma garantiden değişimi yapılacakmış İnşAllah :confused:
    Bu arada Egzost muayenesini Fiat yetkili serviste yaptırdım. İllaki TüvTürk de yapılacak diye bir zorunluluk yok.
    Muayene istasyonuna gelen bir taksici bana deddiği ,Abi bizim araçlar sıfır Egzost ölçümünü biz mecburuz TüvTürk te yaptırmaya demişti.
    Aynısını farklı bir durakta tanıdık Taksici arkadaşta söylemişti.
    Sanırım TüvTürk egzost zorunluluğu sadece ilk sıfır Ticari Taksilere göre alınmış.

13. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    valla hep dısardan yapıyorum muaynede yapalımmı dıye sorunca 1 gunum bıle olsa hayır dıyorum gecırmek zorunda koskoca 1 gunum daha var neden gelıp sende sıraya gıreyım arkadasım.

14. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,188
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    ücretlendirme olayı nasıl? mesela tüvtürk'ye yaptırırsak ekstra ücret alıyorlar mı yoksa yatırdığımız muayene ücretinin içine dahil mi?

bir de benim egzos muayenesiyle normal muayenem aynı gün bitiyor. demekki benden önceki sahibi büyük ihrimal tüvtürk'e yaptırmış.

bu muayene günü yaptırma olayı nasıl oluyor? yani normal muayenin randevu saatinde mi gidiyoruz? yoksa egzos da yaptıracağımız için daha mı erken gitmek gerekiyor?

15. Uğur K

Uğur K Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,046
    Ad Soyad:
    Uğur Karagüzel
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Fiat
    Egzost Fiyatları aynıdır.Ben hem TüvTürkte hemde Fiat Servisinde yaptırdım.Her ikisine de 55 tl ücret ödedim.Normal muayene aracın sınıfına göre değişsede Taksilere de 225 tl olması lazım.
    Muayene için Randevu alırsınız giderken de Egzostu yaptırırsınız.Genelde Hem Egzost Hem Muayene aynı güne denk gelebiliyor.

16. relicx

relicx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Hkn Dinçer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Devamlı tüvtürkte yaptırdığım ve sorunsuz geçen 2004 model accentimi dün akşam özel bir muayene istasyonuna götürdüm görevli çocuk abi geçmiyor dedi, katkı maddesi koyarsak kesin geçeceğini iddaa etti (55TL). Katkı maddesi (dizel enjektör temizleyici) koyduktan sonra 1-2 km yapınca araç geçti. ya beni ayak üstü öptüler yada 2 ay önce yaptırdığım lpg bakımı (özel katkı maddesi) yüzünden kaldım.

17. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Arkadaşlar küçük bir tiyo da benden olsun. Eğer geçmiyosa muayeneden hava filtresini sökün öyle egzos muayenesi yaptırın eğer çok büyük bir problem yoksa araçta sorunsuz geçecektir.

18. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    ben tam çözemedim
    dizel enjektör temizliciyi,lpg li aracamı koydunuz.

sukru56 ve koreci bunu beğendi.
  19. relicx

relicx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Hkn Dinçer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:

ben değil özel muayene istasyonundaki görevli koydu (benzin deposuna). Abi biz devamlı koyuyoruz sıkıntı olmaz dedi, 1-2 tur at rakamlar düşecektir dedi (günahı boynuna).

20. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    araç zengin yürüyorsa emisyondan geçmez.enjektör temizlici atmak pek mantıklı gelmedi.genelde etanol(benzinli için) atarsın cukk olur.zengin yürümenin sebebi kirli filtreden bile olabilir.yukarda bir arkadaş tiyo vermiş zaten...
    yapıcak bişey yok sonuçta geçmişsin ;)

birde herkezin yanıldığı konu:eksoz muaynesine sıcak motorla girin :)

Bu Sayfayı Paylaş