LPG KABLO

2017 I20 1.2 Debriyaj Sorunu

'Otomobil Danışma Bölümü' forumunda Under Ground tarafından 5 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

1. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Arkadaşlar 2017 Hyundai 1.2 aracımı 2018 mart ayında sıfır olarak bayiden satın aldım . O zamanlar hissetmediğim bir sorun yeni başladı . Şöyleki hava çok soğuk olduğunda ilk kalkışlarda debriyaj da hatırı sayılılır bir titreme oluşuyor . Kibar kibar kalkarım dersem durum böyle . Biraz gaza fazlaca basarak kalkış yaparsam da o sorun olmuyor . Sanki balatasının ömrünün sonu gelmiş bir araç gibi durum . Çünkü daha önceki aracımda debriyaj bitirip bu durumu görmüştüm . Ama ne hikmetse araç biraz ısındımı ve yol yaptımı herşey gayet normal oluyor . 2018 i20 1.2 si olan bir arkadaşımda da aynı sorun varmış , oda bana telefonla sordu , dedim bende de aynı . Benim vaktim olmadığı ve serviste oturduğum şehirde olmadığı için gidip baktırmadım . 2018 i20 si olan arkadaş gidip sormuş . Servis motor küçük , kasa büyük , balata yüzeyi de küçük , yapması normal , ısınınca yapmaz demiş . Bende yıllık bakıma gideceğim , tahminim bana da aynı cevabı yapıştırıp postalarlar . Eğer ki bu saçma durum araba da default bir özellikse verdiğim her kuruşa yazıklar olsun diyeceğim . Bundan önceki 1.4 clio m 70 kusur beygirken hiç bir zaman kalkmıyorum zangırdıyorum demezdi , bundan 10 beygir fazla i20 bunu yapıyorsa vahki vah bu durum . Artık debriyaj balatası mı yoksa hidrolik sistemde de bir sıkıntı mı var belli değil . İnsan böyle bir arabayı satarken bile ne diyecek , aman abi kışın kalkarken biraz gaza aban , araba silkeler mi .

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. borabora40

borabora40 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    101
    Ad Soyad:
    bora ç.
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Benimde 1.2 i20 2017 var aynı sorun bendede var istanbul trafiğinde bazen mükemmel dur kalklar yapıyor araç bazende titretiyordu soğuk sıcak farketmiyordu ama yakıt çok farkettiriyor ilk zamanlar zorlanmıştım ama sonra alıştım aracın durumuna göre bazen fazla gaz veriyorum bazende yarım debriyajla sürüyorum.aracı iyice tanıyınca insan alışıyor yakıtta çok önemli opetten benzin alıyodum araç resmen boğuluyodu ve seside boğuk çıkıyodu hatta bi kere beş marşta zor çalıştırmıştım aytemizden yakıt almaya başladım daha az sıkıntı yaratmaya başladı aracın çekişide seside değişti artık pek problem yapmıyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Asel Kaan Efe ve Under Ground bunu beğendi.
  3. borabora40

borabora40 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    101
    Ad Soyad:
    bora ç.
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Ayrıca ben genel olarak çok memnunum araçtan diğer araçlarda okadar çok inanılmaz problemler varki. bu gibi şeyler aracın karakteristik özelliği oluyor ve huyunu öğrenince pek dert edilecek konu kalmıyor.oyüzden araçtan soğumayın bence.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4. SerialKiller41

SerialKiller41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    302
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Ayni durum bende de var ozellikle hava 5 derece altinda yokusta kalkis yapiyorsam zangir zangir titretiyor duz yolda cok anlasilmiyor.Nisanda bakim var ona gidince garanti kapsaminda debriyaj setini degistirmelerini isticem bu sorun debriyaj sistemi disinda olamaz ya balata kaynakli ya da setin tamaminda kaynakli

Under Ground ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Ben de 2013 1.2 i20 ku llanıcısıyım , ilk yılımın 6 ayı arabanın debriyajına alışma dönemi olarak geçti. Ayara bile götürdüm , ayarı yok balata aşındıkça düzelir dediler , kalkışta titreme , 30 yıllık sürücü olarak stop ettirmeler derken , araca alıştık ama titreme rölantide olmaya başladı , böyle pedallarda hafif bir gıdıklama yapıyor ayağıma , ustanın yorumu , bunlarda halat yok , hidrolik debriyaj , tam göbek az aşınmış bu titreşim ondan , hemen değil orta vadede debriyaj seti değişecek şeklinde , ben debriyaja alışana kadar bayağı aşındırmış mıyım diye kendimi suçluyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone 6 S aracılığıyla gönderildi

Under Ground bunu beğendi.
  6. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Ben bu sorunu servis bakımında düzeltmeyip motor küçük bik bik derlerse hyundai nin global sitesine şikayet yazacağım . Böyle bir durumun hicbir mantığı yok .

7. Vale0

Vale0 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    Selim
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    İ20 lerde birkaç handikap vardır maalesef onlardan birisi de aktarma ve ayırma sistemleri...
    Benim 2012 i20 1.4 Troy u aldığım gün debriyajda guuuggkk diye yer yer oluşan yorulunca daha çok belli olan ses vardı 55000 km de iken servis tam 3 kez baskı Balata ve bilya yok değiştirdi olmadı çatal ı da değiştirdi şimdilik sorun yok... bende titreme yoktu ama debriyaj yorulunca guugkkk yaptığı için tam ayırmıyormuş. Birde bilya sesi olunca değiştirdik
    Bu konuda hyundai çok ekmek yemeli

8. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Ben hidrolik debriyaj sistemde bir sorun olacağını düşünüyorum . Debriyaj balatası fren kampanası gibi ısınıp yumusayacak ya da form değiştirecek kadar volant ile sürtünme halinde kalmıyor . Bu noktoda motor ısınınca düzeliyor diye yaptıkları tespit dangalaklığın dibi bence . Ah gözünü seveyim telli debriyajın , yıllarca kullandım hiç sorun yaşamadım , beşik gibi aşağı yukarı sallardım arabayı debriyajla , gram titreme sallama olmazdı . Bu yaşımızda acemi şöförler gibi bağırtarak araba kaldırır olduk .

zemburak ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  9. aibülü

aibülü Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    732
    Ad Soyad:
    sercan arslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Aynı araçtan bendede mevcuttu.aynı sorunu 9600 kn de garantiden debriyaj baskı balatası değiştirerek gidermişlerdi.ustanın gösterdiği debriyaj şemsiyesi idi galiba bir parçanın yamulduğu idi.sonra bir süre titreme olmamıştı.ama arada yine titrediği oluyordu.banada kasa ağır motor küçük masalını anlattılar serviste :) benim tahminim o debriyaj şemsiyesinde fabrikasyon bir hata var.ve hala araçlara o parçayı takıyorlar.aracın gidişini çekişini etkilememişti bende ama rahatsız ediyordu tabi.sonuçta sıfır araç alıyoruz ve her kalkışta titriyor.ben alışmıştım ve o fazla gaz verme ile titremeyi minimuma indiriyordum.ama niye normal kalkmak varken fazladan gaz vereyim.maslak hyundaide bana sağolsunlar çok yardımcı oldular.imkanınız varsa oraya uğrayın derim.serdar bey var forumdan geldiğinizide belirtin derim

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

umutd07, Asel Kaan Efe ve Under Ground bunu beğendi.
  10. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Yurtiçi tedarikle valeo yerine uyduruk çakma bir debriyaj takımı kullandılarsa bu serilerde yapma ihtimali çok fazla . Sanmıyorum ki yurtdışından gelsin böyle parçalar .

11. aibülü

aibülü Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    732
    Ad Soyad:
    sercan arslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Vala markası ne idi bilmiyorum.bildiğim şu ki bu sorunu yaşayan az kişi yok.bi çok kişide bu sorunu bilmeden kullanıyor olabilir.ama benim olayımdaki gibi çözülmicek bişi değil.yeterki iyi servis ve ustaya denk gelin.maslak hyundaide hiç bi sorun yok diyen usta (ısrarla) bi dahaki gidişimde başka usta 2 dakika tur attı parça değişecek dedi.aynı serviste.

12. Vale0

Vale0 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    Selim
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Benden çıkan valeo idi tabi şöyle birşey var sizinki 1.2 olan ki titreme ile ilgili bir sürü şikayet vardı forumda benim sorunum o dönemlerde daha farklı idi debriyajın tam ayırmaması ile alakalı...
    3. Kez değişim olduğunda dedim ki servise yav olmayacaksa ben yan sanayi parça taktırayım yada alın şanzımanı gönderin fabrikaya incelesinler sorun bende mi parça da mı bir türlü çözemedik demiştim dedim çatal da değişsin sürekli baskı Balat’a bilya değişiyor belki hata başka çatal da değiştirdik şimdilik sorun yok inşallah da olmaz... siZe tavsiyem baskı Balat’a bilya çatal hepsini değişimi isteyin...

13. Hasan110

Hasan110 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    411
    Ad Soyad:
    Hasan URAL
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    7 yıllık i20 kullanıcısıyım .Kalkislarda debriyaj titretmesine ve elektrikli direksiyona alışmak biraz zaman aldı.25 bin km civari özellikle geri viteste giderken araç soğuk iken hafif inilti yapıyordu.Garanti kapsamında set komple değişti.Şu an aracim 54 binde çok seyrekte olsa hala bazen kalkislarda titretiyorum.Ama şunu kesin söyleyebilirim tamamamen kullanıcı kaynaklı. Gaz debriyaj ayarını bazen aceleye getirdiğim zaman yaptigindan eminim.

14. aibülü

aibülü Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    732
    Ad Soyad:
    sercan arslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Serviste aracımdan çıkan parçayı usta gösterdi.bildiğiniz yamulmuştu parça.ustaya benim yapmış olma ihtimalim varmı dedim.yapamazsın fabrikasyon hatalıdır bu parça dedi.

15. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Mekanik bir sıkıntı olsa arac ısınmasıyla sorun düzelmezdi. Aracı kalkıştan bir km sonra sonra yine deniyorum . Bütün sistem kusursuz adeta yağ gibi çalışıyor . Hatta gün içinde ilk kalkıştan sonra uzun süre araba biryerde bekleyip tekrar yürüsem yine sıkıntı yok . Tamamen hidrolik piston ile alakalı olduğunu düşünüyorum .

16. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Bugün birşey demedim. Arabayı çalıştırmadan sonra kalkış yapmadan önce sekiz on kere debriyajı pompaladım bıraktım. Nanay malesef . Gene aynı.

17. ahmetkusin

ahmetkusin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    ahmet kusin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Öncelikle geçmiş olsun. İnsanın aracında bu tarz sorunlar olduğu zaman can sıkıcı olabiliyor. Hyundai getzimi satmadan evvel hep istanbul da genelde iyi olarak tabir edilen yetkili servise giderdim ama maalesef orası bile oluşan sıkıntılarda yetersiz kalarak hem maddi hemde zaman kaybına sebep oldu. Ama sizin durumunuza yetkil servis veya genel merkez bir çözüm bulacaktır.Genel itibari ile hyundai araçları mühendislik olarak ileri seviye araçlardır. Ama maalesef diğer markalarda da olduğu gibi hyundai yetkili servisleride müşteri memnuniyeti açısından yetersiz kalabiliyor. Bence aracınızdan soğumayın i20 gayet iyi bir araçtır.

18. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar mevzuyu çözmüş bulunuyorum . Evde otururken deneyebileceğim bir yöntem daha aklıma geldi . Deneyeyim bakalım ertesi gün dedim . Her zaman kullandığım gaz debriyaj basma bırakma rutinim dışında şöyle bir yöntem kullandım ki kendi kullandığım yöntemimle hiç sorun yaşamış , bir arabayı hoplatmış zıplatmış değilim , yani yanlış olduğunu düşünmüyorum . Hatta çoğu zaman hiç gaz vermeden sadece debriyajla kalkarım .
    Bu sefer kalkış anında ilk önce kavrama noktasını hissedip araba hareketlenene kadar debriyajı kibarca bıraktım . Kalkışı hissettikten sonra debriyajı bırakmadan gaza basıp arabanın iyice yürür moda girmesini sağlayıp daha sonra debriyajı hızlıca bıraktım . Araba resmen yağ gibi kalktı yürüdü . Bunu teste devam edeceğim bakalım . Gerçekten durum böyle mi yoksa anlık bir durum mu . Sanırım arabanın olması gereken debriyaj kullanımı böyle . Bu yaştan sonra arabaya göre şöförlük öğreniyoruz :)

19. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Bugün tatil dönüşü dinlenme tesisinde yanıma çil çil bir i20 yanaşmış . Tahmin ettim bu 2018 diye . Bekledim bakalım sahibi gelsin iki laflayalım diye . Geldi neyse abi merhaba hayırlı olsun araba yeni falan . Memnunmusun falan dedim , çok memnunum dedi. Bende de 2017 var ama debriyajından biraz mutsuzum falan şöyle şöyle dedim . Yahu aynısı bende de var dedi . Forumları takip ediyorum , baskı balata değişince düzeliyormuş falan dedi :)

20. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Bu arada izine giderken sakarya pamukova da dinlenme tesislerinden yediğim kazıklardan sonra ( aslında isim verip acayip teşhir edesim var ) bu sefer dönüşte sakarya hendekte HAN DİNLENME TESİSLERİ ne girdim yemek için . Çorba 5 lira , kıymalı pide 15 lira ( köfteler kocaman ) , bir porsiyon köfte 15 lira , adam içtiğim suyun çayın ayranın parasını da düz hesap 60 lira olsun diye almadı, 3 kişi 60 liraya kral gibi karnımızı doyurduk . Her taraf tertemiz pırıl pırıl . Acayip tavsiye ederim .
    https://www.facebook.com/pages/Hendek-Han-Tesisleri/328423427628642

Bu Sayfayı Paylaş