LPG KABLO

2016 Dizel Otomatik Yakıt Tüketimi

'Yeni Elantra Forum - Club (AD; 2015–20XX)' forumunda Gklk tarafından 22 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

1. Gklk

Gklk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Gökhan Kolko
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Merhabalar;
    Yeni kasaların yakıt tüketim fabrika değerleri çok düşük görünüyor. Fakat kişisel kullanımda ben o değerlere yaklaşamadım bile henüz. Şehir dışı ağırlıklı 6 litre civarı benim değerim. 400 kmdir kullanıyorum aracı. aracı yeni aldım sayılır. 40bin kmde 10binkm önce bakımı yapılmış. Bana fabrika değerlerini baz alınca çok gibi geldi. Sizce normalmidir. Yada bir öneriniz varmıdır. Teşekkürler.

Fabrika değerleri
    Şehir İçi Tüketim
    4,7 lt/100 km

Şehir Dışı Tüketim
    3,8 lt/100 km

Ortalama Tüketim
    4,1 lt/100 km

2. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Merhabalar, fabrika değerlerinin 1,5 lt civarı fazla değerde tüketmesi bütün markalarda olduğu gibi hyundai için de normaldir bence.
    Kullanım şartlarına göre çok değişken değerler elde etmekle beraber şehir dışı ağırlıklı, 6 lt ortalamanız gayet normaldir. Zamanla araca alıştıkça yarım litre kadar daha düşebilir.

3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

çok değil ama biraz fazla görünüyor.

önemli olan fabrika ölçüm sistemine yakın ölçtüğünüzde ne çıkacak, yani 90 sabit hızla 80-100 km gidip ortalama alabilirsiniz. bu durumda 4 litreye yaklaşıyorsa sorun yok demektir.

ayrıca dizel bakımları 10 binkm değil miydi? yani bakım zamanı gelmiş galiba. durum böyleyse bakımla birlikte biraz daha düşebilir.

ayrıca araca alışmak diye birşey de var. belki araca alıştığınızda biraz daha düşebilir.

bir de kış lastiği gibi yakıtı artıran durumlar var. bu durumlardan da kurtulmak gerekir.

emrex bunu beğendi.
  4. Gklk

Gklk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Gökhan Kolko
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    15 bin yada 1 yıl diye geçiyor sanırım. Aksi halde araç garantili halen servisle konuşmuştum uyarması lazımdı beni. abrika ölçüm siztemi dediğiniz sisteme göre ilk fırsatta denemeye çalışıcam. Çok fazla araçla ile işi olan biri değilim. Fakat teknikyen olduğum için makinalardan ve dillerinden anlarım. Araca alışma olayına kesinlikle inanan biriyim. 2000 model Golften sonra çok farklı bir yapı. Temmuzda uzun mesafeli bir tatil düşünüyorum tam alışma o dönem olacak gibi bakalım. İnşallah yakıt ekonomisi beni üzmez. Şu an için hayal kırıklığına uğramış gibiyim bakalım... Cevaplar için teşekkürler. :)

Halil bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş