LPG KABLO

2015 Yeni Hyundai i30 CRDI DCT Şanzıman Araç Testi

'Otomobil Testleri / Karşılaştırmalar' forumunda Ersin tarafından 28 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

1. privatearies

privatearies Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    i30 u tip olarak kia ceed den daha çok beğenmeme rağmen hafızalı koltuk takıntım yüzünden i30 yüzünden kia ceed düşünüyorum. i30 un kia ceed den üstün yanlarını bilenler açıklayabilir mi?( motor şanzıman aynı diye biliyorum)
    ses izolasyonu yönünden ceed sağlam makyaj gördü diyorlar. bilgiler için teşekkürler...

2. Srillwater

Srillwater Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Okan Pravadalı
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    "10 lt yakan dizel araba varmıdır ki" diye merak eder dururdum. Fazla merakımdan başıma geldi sanırım. Abi kimse bana yok kış, yok senin kullanımından kaynaklı, yok kısa mesafe demesin,yok trafik demesin. Bu araba ortalama 10 Lt yakıyor kışın Ankara'da orta trafikte. Aracım 2015 crdi dct elite. Alacak olan arkadaşlar araba güzel evet ama yakıtı çok fazla. Bunu göz önünde bulundurarak alın. 2015 tsi golf highline almadığıma o kadar pişmanım ki...

SaMeTT ve Önal bunu beğendi.
  3. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Bizde niye 10 litre yakmıyor? Bizim test ettiğimiz araçlarda farklı bir motor mu var?

BAGKUR ve alper4159 bunu beğendi.
  4. cenker_baba

cenker_baba Guest

kayınçoda 2014 model dct den bir önceki şanzıman var dizel otomatik
    o bile 7,5 - 8 litrelerde geziyor araba 13000 km de genelde trafikli olan canımmm istanbulda kullanılıyor ki o benim gibi sakinde kullanmaz sizin araçta sorun olmasın

SaMeTT ve alper4159 bunu beğendi.
  5. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    i 30 ile ceed aynı sınıf olmayabilir. Emin değilim. i 30 daha büyük olduğu kesin. 2. el olarak sa çevremde hiç duymadım ceed hayali kuran i 30 a göre çok zarar ettireceği kesin

6. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Her araba sürüş şartları-ve teknik durumu ( motor hacmi-şanzıman -lastik ebadı- yük durumu vs ) farklı farklı yakıt tüketir. Mesela sabah ankarının soğugunda 2 3 km lik kısa mesafelerde gaza asıla asıla hergün sürülen bir dizel hyundai 15 litre de yakabilir :D Eğer normal bir kullanımdan bahsediyorsanız 10 litre çok fazla bir göstermenizde fayda var

7. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Evet dizel araba 10 litre yakar. Mesela benim gibi 1750 kg araç 2.0 motor ve 4 ileri tam otomatik şanzıman şehir içi ara sırada dip gazlar ile -4 derecede yakar. Onun dışında 1.6 crdi motor ve dct şanzıman 10 litre yakması için manuel e alıp 2. Vires 4000 devirde gezmek gerek.

D2533 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. Srillwater

Srillwater Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Okan Pravadalı
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Valla hocam yalan söyleyecek halim yok. Bir dünya hevesle alıp, bi çanta dolusu para verdiğim arabamı neden kötüleyim? 9,5-10.5 arası yakıyor. 2 defa fulleyip denedim depoyu. Günde ortalama 8 km git-8 km gel 16-20 km mesafe yol için alınmış veriler bunlar. Servise götürdüm aracı ;''kışın normal'' dendi gönderdiler. Kaldı ki kullandığım yolun sadece 2 km si yokuş diğer taraflar düz yol, trafik sürekli dur-kalk değil. Ve bütün bunlarla beraber eco mod açık+ arabayı sıkıştırmadan yarım gaz sürüyorum. Bilmiyorum dizel araç ne kadar kısa mesafe olursa olsun, -30 derece soğuk olsun 10 lt yakmamalı. Bu sorunu tek yaşayanda ben değilim üstelik.

9. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Bizimde yalan soyleyecek halimiz yok, kaldi ki video vs hersey konun basinda var.

Sizdeki durum 8km lik yol olabilir, yolun basi yokussa zaten o ara sogyk motor icer. Kalkip bunu genellemek ve bu araba 10 litre yakiyor demek ne kadar dogru? Almadigiz icin pisman oldugunuz aracin fabrika verilerine dayanarak ayni guzergahta daha mi az yakacak zannediyorsunuz?

BAGKUR bunu beğendi.
  10. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Eğer arabanın çok yaktığından şüphe ediyorsanız şehir dışında 120 km sabit hız ile 200-300 km yol yapın oradan alacağınız yakıt ortalamasına göre çok yakıp yakmadığını anlarsınız. Şehir içi 8 km lik bir yol da araç yakıt testi yapılamaz

11. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    yaw ben 2.2 crdi santa fe ile 10lt yakıyorum şehir içi istanbulda :D 7 ileri ile nasıl oluyor anlamadım ki 2011 i30 otomatik var aynı zamanda şanzıman milattan once oda 8.5 lt falan yakıyor istanbul içi

12. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    evet benim de 1800 kg, 4x4 2.0 crdi otomatik(eski tip 4 ileri) aracım şehir içinde 10 litre yakıyor, üstelik kullandığım mesafeler motor soğukken 4-5 km.

13. Srillwater

Srillwater Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Okan Pravadalı
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar fabrika verileriyle aynı tüketim yapmayacağını zaten biliyorum aracın. Alırken de yakıt testlerini araştırdım öyle aldım. 5.1 yakıyorsa şehir içi, ben 7-8 lere zaten razı olarak aldım aracı. Benim burda amacım aracımı kötülemek değil, varsa benzer sorunları yaşayan kişilerden çözüm alabilmek. Zira 2014 benzinli Civic'imi satma sebebim de 10-11 ltlerelere çıkan yakıt tüketimimdi benim ve aynı sıkıntıdan dizel motorda müzdarip olmam canımı sıkıyor.

14. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yukarıda da belirttiğim gibi sağlıklı şekilde aracı test edebilmek için şehir dışında sabit hızla ölçüm yapmayı denemelisiniz. Eğer orda da yüksek çıkarsa araçta sorunu aramanız daha mantıklı olur

Srillwater bunu beğendi.
  15. Srillwater

Srillwater Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Okan Pravadalı
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Uzun yolda istanbul'a gittim geldim; ortalama 140-160 km hızla 7.1 yaktı. Bu hız için makul kabul edilebilir belki. Benim derdim şehir içi hocam. Yılda 1-2 kez ancak uzun yol yaparim ben.

16. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    O hız aralığında klimada açıksa normal olabilir değerler. Benim aracım era kesinde konuşamam bilmediğim araba hakkında tabiki
    lastik havalarınız düzgünmü ?

17. Anıl Ercan

Anıl Ercan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    130
    Ad Soyad:
    Anıl Ercan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sıfır KM İ30 Elite 7 İleri DCT 1.6 CRDI Aldım 2 ay once 84.000 tl'ye (Boya Koruma hediye) Benimde bir takım izlenimim var Onları paylasayım..

Öncelikle arac Kırmızı renk aldım. Trafikte İnanılmaz dikkat çekiyor ozellikle Otobanda yada normal sehiriçinde giderken yanınızdan gecen diger arabaların size baktıgını aracı İnceledigini Süzdügünü fark ediyorsunuz. Özellikle Cam tavan Acık OLdugunde Toplu tasıma aracı kullanan yani minibüs otobüs Kullanan Yolcuların aracın İcine yukardan Bakma hissi sizi farklı Kılıyor :)

Araçta yok yok Maasallah bi tek manita koymamıs Hyundai Bu paraya alınabilecek en donanımlı en güzel en sport gorunumlu araçlardan 1'i i30 digeri Kardesi CEED Aracım Suan 1.400 KM'de Her kullandıgımda inanılmaz keyif alıyorum gerçekten Kullanması cok keyifli. Kendinizi özel hissediyorsunuz..

Gelelim Araba Hakkında İncelememe ;

1. Alt devirler biraz cansız Otomatik arabanın handikapı bu fakat Ufacık gazı tokatladıgınızda ivmeleniyor araba Hele Kick Down Yapıldıgında Araba Mermi gibi gidiyor Vallahi. DCT Vites hızlı ve seri geciyor hissettirmiyor geçişleri Ben dur kalk trafiginde N'ue alıyorum sanzımanı zorlamasın diye. Yakıt Ortalamam suan 8.5 Litre Fakat araçla hiç uzun yol yapmadım Sehiriçi Dur Kalk Trafiginde Kullandım. Yokuslarda Araba bazen kararsız Kalıyor 1'demi gidiyim 2'demi gidiyim diye Ama en uygun vitesi bulup Onunla cıkıyor.

2. Aracım 650 KM'de iken Kronik cam tavandan tıkırtı sesi gelmeye Basladı. Kapalıyken Tıkırtı var acıkken yada Yarım acıkken tıkırtı yoktu. Hemen Kagıthane Elmas Oto'ya gittim Aracı İncelediler 2 gün Sonrasına randevu Verdiler. Aracı 2 gün Sonra tekrar goturdum Komple tavanı izalasyon yaptılar, Rayları vs. Yagladılar ve Cam Ayarı yaptılar 1 Aydır tık Ses yok Maasallah :) Bide DCT Sanzımana güncelleme gelmiş onuda güncellediler. Araba Mis oldu :)

3. Aracın Memnun olmadıgım tek noktası Lastik ve Süspansiyonlar Yani Söyle Aracımda fabrikasyon 225 45 17 Ebatında Jant Lastik'li. Lastikler Continental ContiSportContact 5 Lastik havalarını 32 32 yaptıgım Halde araç Sert. Bozuk zemini cukurları vs hissetiriyor. Bir cok Lastikciye ve Servise Sordum Bu Durumu Kimi diyorki Arabanın Süspansiyonları Sert Üstündeki Lastik Yumusak, Kimi diyor Lastikler Sert Michelin al Düzelir. Servis Diyor Lastikler Sert. Gercekten Kararsız Kaldım. Michelin Primacy 3 Lastik Alsam 225 45 17 Ebatında araba yumusarmı acaba bilmiyorum. Fakat araba Köpek gibi yol tutuyur istesenizde arabayı yoldan cıkartamıyorsunuz cok sert Slalom yaparak deneme yaptım yok arkadas Araba savurmuyor :) Süspansiyonunmu lastiginmi artık her neyse Hangisinin sert olması arabaya Yol tutus olarak geri dönmüş.

4. Ben ic mekanı Ferah Olsun diye Bej renk Aldım Keske almasaydım Siyah Alsaydım :) Cok cabuk kirleniyor Namussuz Allahtan 2 günde bir arabayı İç dış temizlerimde Cillop gibi :) Arabyı kırk yılda bir yıkatan binmek için alan varsa Siyah Dosemeli alsın bej alırsa kömür gibi olur 1 aya kalmaz :)

Aklıma gelen gözlemler bunlar Araıcn tüm özelliklerini denedim Herseyi yerli yerinde Calısıyor maasallah. Bu fiyata alınabilecek En Donanımlı sport gorunumlu En guclu Araba budur. Suna Dikkat ettim Özellikle Golf 7'si olanlar bi hayli arabayı inceliyor :) Onlarda pişman BOŞLine golf'e dünya kadar para verip aldıklarına :) Sorusu Olan varsa Sorabilir Cevaplarım..

BAGKUR, Hakan G., accera ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  18. madmax5901

madmax5901 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    150
    Ad Soyad:
    semih
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Kim ne derse desin bu 1.6 crdi motor çok yakıyor. eğer dizel az yakar diye araba alınacak ise bu hyundai olmamalı bende de blue var bir kamyon kadar mazot yakıyor maaşallah. iş yerinde 2 tane multijet 1.6 araba var onları kullanınca kendi arabama binesim gelmiyor kendi arabamı çok nazik kullanırken multijetlere allah ne verdiyse yukleniyorum gene benim blue den çok az yakıyorlar

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Evet Çok az yakar ;
    Kimse burada multijet vs az yakar demesin..

Ak4QL7NTVNjW8b_Qd_SpMaj02SmL3k9-TNl6xIwdl0Ne.jpg

20. madmax5901

madmax5901 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    150
    Ad Soyad:
    semih
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    bu resim benim için hiçbirşey ifade etmiyor çünkü bende mazot alınca ilk 5 km ortalamam 15lt görünüyor bu veride öyle olabilir ayrıca ben kullandığım doblo ve lineanin yakıtına zaten her gün bakıyorum şehir ici 6.5 sehir dışı 5 Lt civarında geziyorlar benim blue 8.5 altına düşmüyor. ben buna bakarım

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu Sayfayı Paylaş