LPG KABLO

2015 Yeni Hyundai i30 CRDI DCT Şanzıman Araç Testi

'Otomobil Testleri / Karşılaştırmalar' forumunda Ersin tarafından 28 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

1. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    yok demedi :) neden 30.000km de bozuluyor ki bu sensör.

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    2 tane var bundan, biri turbonun çıkışında diğeri kat girişinde. Bozuluyor işte namussuz :)

3. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    sıcağa mı dayanmıyor acaba.? 450tl de az değilmiş.

4. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)

adamlar sarf malzemesi kıvamında yapmışlar galiba :D 2 bakımda bir buji değişimi gibi

5. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Kısa mesafe kullanınca partikül doluyor, dolunca ısı deşarjı olmuyor ve sensörler bozuluyor.

6. berkelantra

berkelantra Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    166
    Ad Soyad:
    Berke ÇELİKKAYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    benim kullandığım test aracıydı ben aracı aldığımda yol bilgisayarı 11.9 lt gösteriyordu ben otobana çıkıp yüksek devirde kullandım bir ara hız testi yaptım ve trafiğe girdim, dönerken arabayı bırakmadan 3-4 km önce sakin kullanmaya başladım 11 lt'ye indi, benim tahminim herhangi bir 1.6 hacmindeki atmosferik benzinli araç kadar yakar oda şehir içi 8-10 litre şehir dışı 5-6 litre zaten satış temsilciside şehir içi reel kullanım 7,5-8 litre arası dedi bu rakamlar tahminden öteye gidemez çünkü uzun dönem test edemedim satış temsilciside kullanmamış aracı, ama motor aracı taşımakta zorlanmıyor iyi bir kullanıcı düşük tüketim değerlerine ulaşabilir.

7. cenker_baba

cenker_baba Guest

8. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Youtubede bir yoruma denk geldim , Bizim otobanda Cruise control ile 3.5 lt yakışımız çok uzakmış (90 km/h sabit kaç yakması bekleniyorsa :) ) kendisi 8 lt yakıyormuş.

Arkadaşlar boşuna çabalamayın artık bu sefer bu aracın adını çıkaramayacaksınız .Herşey videolar resimler ile ortada , kuru yorum yok bizde. İnanmayan varsa İstanbul trafiğinde 1,1.5 saatlik videomuzda var onuda upload ederiz.

TROSSI, tna07 ve MehmetHan bunu beğendi.
  9. MehmetHan

MehmetHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    719
    Ad Soyad:
    Mehmet HAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    yakıt değişimi yaptım. shell nitro dan fuel save e geçtim. yakıt düşmeye başladı. hep 7.3 te gidiyordu. bu gün 7.0 a düşürdüm. bundan sonra basmayacağım. sonuna kadar ekonomi kasacağım. bakalım ne olacak.

10. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    fuel save daha az yaktırır, çünki nitro plus ta bir sürü katkı maddesi var enjektör açıcı, koruyucu bilmemne o yüzden nitro plus ile motora birim zamanda 10 yakıt giriyorsa bunun 10 da biri katkı maddesi oluyor bu katkı maddeleri bence yanma verimini azıcık düşürüyor motor basmaya basıyor ama fazla yakıt içiyor, fuel save daha az katkılı olduğundan birim zamanda 10 yakıt giriyorsa nerdeyse tamamı benzinin saf yanıcılığında daha fazla km yaptırır fuel save ile.

Lakin ben nitro plus dolduruyorum son 20-30 depodur ve aynı motor yağı daha geç kararıyor, opet ten benzin alırdım eskiden motor yağı bir senede simsiyah leş gibi oluyordu.

11. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Ersin sizin bu çabanıza buradan koskocaman tebrik ve teşekkür ediyorum ''hyundai mi.... çok yakar o araba'' diye işlemiş laf bazı insanların kafalarına, yok öyle birşey, buradan DCT li şanzımandan 135hp motordan selam yollamak lazım, hyundai nin çok yaktığı iddia edilen otomobilinin yanına az yakan hiçbir rakibi performans olarak yaklaşamaz, performans olarak yaklaşsa bile bu sefer dayanıklılık olarak yaklaşamaz. Hem dayanıklılık hem performans olarak rakipleri daha üstün otomobiller üretsede bu sefer fiyat olarak yanaşamazlar hyundai ye:) yemişim gerisini:)

tna07 bunu beğendi.
  12. MehmetHan

MehmetHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    719
    Ad Soyad:
    Mehmet HAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    dizel arabaya bu gün yağ koysan yarın yine simsiyah oluyor abi :)

13. MehmetHan

MehmetHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    719
    Ad Soyad:
    Mehmet HAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    forumun kurallarını deliyorum birazcık ama :)
    2.0 tdi b6 kasa passsatlar birazcık geride kalıyor kalkarken :D şöyle bir 3 4 boy sallıyorum

14. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    motoru temiz tutmaya biraz yarıyor gibime geliyor, ben oradan anlamaya çalışıyorum diye öyle dediydim, dizel arabada ilerleyen km lere bağlı motor yağı rengi motorun temizliği ile ilgili fikir vermeyebilir evet hemen kararıyor.

MehmetHan bunu beğendi.
  15. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    ben şehir içinde çok sakin ve sıradan bir sürüş sergilesem dahi S320 mercedes yada passat tarzı geniş uzun kasa otomobillere bir iki dar viraj ve dönemeç sonunda 200-300 metre fark atabiliyorum çünki hantal araba olunca adamlar gidemiyor o arabalarla dar ve dur kalkı bol yerlerde ağır büyük kasa hemen yürüyemiyor hemen dönemiyor marifet mi desek marifet değil işte, o yüzden bırakalım bunları, bir tane i10 gelse şehir içinde hepimizi tokatlar gider isterse sürücü 65 yaşında olsun.

Bu yüzden i30 ile passat sollamak pek anlamlı değil marifet hiç değil. Yarış yasak. Çok sakin kurallara son derece uygun bile sürsen rampa yukarı bekleyen bir passatın yanında beklerken kalktığında geçersin zaten. Passat ın amacı uzun yol stabilitesi ve konforu 80-90km ile giderken hiç gitmiyor gibi oluyormuş i30 biraz yürüdüğünü belli eder o hızda:)

16. MehmetHan

MehmetHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    719
    Ad Soyad:
    Mehmet HAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    abi ben sakin süren bir insanım çevremdekiler beni otobüsçü olacak adammışsın diye tanımlıyor hani o şekil sürüyorum :) ama onlar kaşınıyor :) hayır hız sınırı 70 sol şerit daha düz diye sol şeritte 70 e sınırlayıcıyı koymuşum gidiyorum sen megane 2 ne diye arkamdan sellektör yapıyon :D ordan sonra ışıkta yanıma duran passat ne diye yüzüme bakarak gaz veriyon beni kışkırtıyon :D abi valla benden değil onlar kaşınıyor :) zaten dersini verip sağa çekilirim uzun yol harici adetim değildir o şeyler

mektuplar bunu beğendi.
  17. Hasan Tarık

Hasan Tarık Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,184
    Ad Soyad:
    Hasan Tarık
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Kardeşim yeri gelince kaşınanı kaşıyacaksın ama şu sol şeritte seyredenlere çok kızıyorum hızım ne olursa olsun arkamdaki araç benden hızlıysa yol veriyorum ve maalesef selektör yaptığım halde hızlanmayan ya da yol vermeyenin arkasından uzunları açıp arkasından gidiyorum.

Sent from my iPhone 5S using Tapatalk

18. MehmetHan

MehmetHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    719
    Ad Soyad:
    Mehmet HAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    yazdım ya oraya yolun sol tarafı daha düz diye soldan gidiyordum :) yoksa asla yani. konuya geri dönelim:)
    bu fiyata bu performansı ve ekonomiyi başka arabalardan alamaz kimse. var diyen de yalan söyler.

19. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    kırmızı ışıkta gaz verip yüzünde bakan passatçıya yeşil yanmasına yakın parmağınla arabadan başka yerleri işaret edip ön camdan havaya falan bakcan aaaa orada ne varmış gibisinden herif dalar giderse yeşil yanar yanmaz kalkamaz sende yanından yavaşça yürür gidersin caymazsa bırak gitsin basma:)

şeritli uzun düz yolda da sol şeritte giderken öndeki hatırı sayılır hızla giden araçla aynı hızda frenleri yormayacak takip mesafesinde olman lazım arkadan hızlı gelen olursa ya yol verecen ya önündekine yaklaşıp kendi önündekinden yol isteyeceksin sol şeridin hız sınırı sürekli çiğnenir çünki sol şerit malesef hız ihlali şerididir:) cezai işlem ise şanstır, hız sınırı çiğnemek istemeyen sürekli sağ şeritte gitmesi lazım. Sol şerit satıh olarak düz bende bazen sırf bu sebepten tercih ediyorum yada başka sebepten ama ön ve arkamdakiyle sol şeritte empati kuruyoruz, çok nadir 100 kerede bir kere yol isterler selektör yaparlar bana genelde arkadaki benim önümdeki araçtan dolayı ne kadar hızlı gidebileceğimi görüyor çünki önümdekiyle takip mesafesi yarıya bile inse öndekinin gittiği kadar hızlı gidebilirim yol versem benim önümdeki beni geçene yol vermeyecek 10 metre ile fazla bir kazanç elde edilmez bu şartlar İstanbul Kocaeli gibi trafiğin iş çıkışı ve mesai bitiş başlangıç okul saati gibi şeylerle sıkıntı olduğu İstanbul trafiği şartlarıdır aslında millet kendi kurallarını koymuş bir bakıma öyle görünüyor.

mektuplar ve MehmetHan bunu beğendi.
  20. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Şehir içindeki Trafik videosunun bir kısmı eklenmiştir ;