LPG KABLO

2015 Hyundai Accent Blue Mode Plus Dizel

'Otomobilinizi Tanıtın' forumunda BAGKUR tarafından 23 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. BAGKUR

BAGKUR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Salih Bilge Şimşek
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    @bekir_dogan teşekkür ediyorum. Eğer temiz 2. elini bulabilirseniz kesinlikle öneririm. Ben çok aradım ama bulamadım 2. el temiz araç, o yüzden de bütçeme uygun sıfır araçlardan almaya karar verdim, aldığım araç resmen düşeş gibi geldi bana. Benim bütün beklentilerimi karşıladı. İnşallah sizin de gönlünüze göre olur.

Lastik önerileri için de teşekkür ediyorum arkadaşlar. Şöyle sorayım o zaman; "konfor da bir yere kadar, yol tutuş da önemli, mutlaka fedakarlık etmelisin konfordan" dediğiniz lastik ebatları nedir?

bekobey bunu beğendi.
  2. Umut28

Umut28 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,373
    Ad Soyad:
    umut sonmez usta
    Yaşadığınız Şehir:
    28-GİRESUN
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    205 50 16, 205 55 15 daha konforlu olabilir

BAGKUR bunu beğendi.
  3. BAGKUR

BAGKUR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Salih Bilge Şimşek
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar aracım ilk otomatik aracım ve ilk dizel turbolu aracım. O yüzden de özellikle Hyundai Accent Blue Mode Plus 1,6 crdi 136 hp, 300 tork turbo dizel otomatik araç sürüşüyle ilgili bilgi, öneri ve tecrübelerinize ihtiyacım var; Aracı sabah ilk kez çalıştırırken ısıtmak gerekiyor mu? Sabah kontağı ilk çevirişimde göstergedeki ışıkların sönmesini beklemeli miyim? Stop ederken de hemen kontağı kapatmayıp çalışır vaziyette aracı bir süre daha tutmam gerekiyor mu? Ne kadar süre tutmam lazım çalışır vaziyette? Turbo biraz geç algılıyormuş galiba arabanın durduğunu ve algılayana kadar da çalışmaya devam ediyormuş. Turbonun aracın durduğunu algılaması için biraz boşta çalışır vaziyette tutmam gerekiyormuş, aksi halde turbonun ömründen yermişim. Gün içinde arabayı her stop edip çalıştırdığımda, ilk kez çalıştırıyormuşum gibi yine bir süre boşta çalışır vaziyette mi tutmam gerekiyor? Biraz karışık oldu sanırım, daha net anlaşılması için örnek vereyim; hafta içi her sabah çocuğu okula bırakmak için ilker-dikmen'den anıttepe'ye kadar dur-kalk trafiğinde dikmen caddesinde ilerliyorum. yaklaşık 30-40 dakikamı alabiliyor duruma göre bu yolculuk. Okula geldiğimde arabayı park edip çalışır vaziyette en az 1 dakika çalışır durumda tuttuktan sonra kontağı kapatıyorum, çocuğu okula bırakıyorum ve aracı en fazla 10 dakika içinde yeniden çalıştırmış oluyorum. Araca bindiğimde sanki sabah ilk kez çalıştırıyomuşum gibi kontağı çeviriyorum, göstergedeki ışıkların sönmesini bekledikten sonra çalıştırıyorum ve en az 1 dakika aracı çalışır vaziyette tutuyorum, sonra hareket ediyorum. Gün içinde birkaç kez arabayı park edip sonra yeniden çalıştırmam gerektiğinde bütün bu işlemleri aynen tekrarlıyorum. Abartıyor muyum yoksa doğru mu yapıyorum bilemedim.

4. abdullah3471

abdullah3471 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    389
    Ad Soyad:
    abdullah demir
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Aynen devam bende öyle yapıyorum

BAGKUR bunu beğendi.
  5. BAGKUR

BAGKUR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Salih Bilge Şimşek
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bir soru da yakıtla ilgili sorayım; çeyrek deponun altına düşmeden yakıt alın deniyor, deponun dibinde birikme olasılığı olan pisliğin, mekanizmaya zarar vermemesi için. Zaten depo 43 litre alıyor, çeyrek deponun altına düşmeden alırsam, haftada bir benzinciye uğramam gerekecek. Ben bu aracı, benzinciye ayda bir uğrayayım diye aldım, bir önceki benzinli arabamdan daha fazla benzinciye uğramam gerekecek. :)

6. abdullah3471

abdullah3471 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    389
    Ad Soyad:
    abdullah demir
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Daha az paraya daha sık mazot al ilerde basın agrimadan uzun süre binersin

BAGKUR bunu beğendi.
  7. abdullah3471

abdullah3471 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    389
    Ad Soyad:
    abdullah demir
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yani atıyorum 40 lt alacağına 30 lt al sık alırsın ama az para ödersiniz

BAGKUR bunu beğendi.
  8. BAGKUR

BAGKUR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Salih Bilge Şimşek
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    @abdullah3471 sizi bulmuşken yakıt tüketiminizi de sorayım; ben aracı alalı 1 ay oldu ve 9-10 litre arası tüketimim var, yaptığım 1000 km'nin tamamını şehir içi dur kalk trafiğinde yaptığım için bu değerler normal biliyorum, ilerde biraz düşer demişti arkadaşlar. sizin ne kadar ortalamanız?

abdullah3471 bunu beğendi.
  9. abdullah3471

abdullah3471 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    389
    Ad Soyad:
    abdullah demir
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Benim ki manual 16 bin km oldu yazın şehir içi 5.5 lt civarı yaktı kışın bu değerler kısa mesafe kış lastiği ile 6.5 lt yaktı ortalama bazen çok bazen az ama genelde bu değerler

BAGKUR bunu beğendi.
  10. abdullah3471

abdullah3471 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    389
    Ad Soyad:
    abdullah demir
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Aracinizii birde Eco modda kullanın ani gazlama yapmayın yokuş aşağı ayağınızı gazdan cekim

BAGKUR bunu beğendi.
  11. BAGKUR

BAGKUR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Salih Bilge Şimşek
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Öneri ve bilgi için teşekkür ediyorum Abdullah Bey

abdullah3471 bunu beğendi.
  12. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Hocam merhabalar, sorularınıza bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışayım.

Turbo yukarıdaki animasyonda göründüğü gibi egzozdan çıkan gazın verdiği dönü gücüyle oldukça hızlı hareket eden kanatçıklar ve bir mil yardımıyla bu hareketi temiz havayı çeken kanatçıklara ulaştırır. Böylece motora soğutulmuş (yani oksijen yoğunluğu arttırılmış) ve sıkıştırılmış temiz hava iletilir.

Şimdi aracımızı park ettik ve kontağı direkt kapattık diyelim, onbinlerce devire ulaşan turbo kanatçıkları bir anda durmayacaklardır ve bir süreliğine gittikçe yavaşlayarak dönmeye devam edeceklerdir. Ancak kontağı kapattığımız için motorun yağ döngüsü duracak ve turbo yağlaması da kesilecektir. Yukarıda bahsettiğim egzozdan aldığı hareketi temiz hava emişi kanatlarına ileten mil yağsız kalıp turbo mili kesebilir. Bu yüzden motoru stop etmeden önce bir süre rölantide kalması turbonun yağlamayla birlikte devrini düşürmeye faydalı olacaktır.

Aracı çalıştırırken gösterge ışıklarının sönmesini, özellikle de kızdırma bujilerinin çalıştığını gösteren kıvrık tel gibi sarı-turuncu arası yanan ışığın sönmesini beklemeniz çok doğru bir hareket. Soğuk havalarda birkaç kez kızdırma yapmanız yani o ışığın söndüğünü görüp kontağı tekrar kapatıp açıp yine söndüğünü görüp çalıştırmanız kolay çalıştırma adına daha faydalı olacaktır.

Aracınızı park ettiniz ve bir süre sonra gelip tekrar çalıştırdınız, eğer motor tamamen soğumamışsa 1 dakika falan beklemenize gerek yok bence hocam, hatta havalar çok soğuk olmadıkça yine 1 dakika beklemeyin, hararet normale gelene kadar 2500 deviri geçmeden, aracı sıkıştırmadan kullanın bence aracınızı. Bu sayede rölantide aracı ısıtmaya çalışmak ve yakıt tüketmek yerine aracı hareket halinde ısıtmış olacaksınız. Bu arada dizel araçların çoğunu soğuk havalarda yarım saat rölantide bıraksanız bile normal çalışma hararetine gelmezler, hareket ederek gelirler.

Son olarak çeyrek depoya inince mazot alma konusu tamamen sizin tercihinize kalmış, aracınız daha yeni bir araç, düzgün istasyonlardan da mazot alıyorsanız çok bir pislik birikebileceğine ihtimal vermiyorum. Ben yakıt ışığı yanmadan yanmaya depomu dolduruyorum ama tabii tercih sizin. :)

Umarım bildiğim kadarıyla yardımcı olabilmişimdir, iyi günler :)

Cilo, SaMeTT, BAGKUR ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  13. BAGKUR

BAGKUR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Salih Bilge Şimşek
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    @muhendus Şafak Bey siz öğretmen olmalıymışsınız, yanlış meslek seçmişsiniz. Benim için oldukça karmaşık olan bir konuyu, en basite indirgeyerek anlattınız. Yazdıklarınızı kopyaladım bile. Çok teşekkür ediyorum. Bu arada birşey itiraf edeyim; aracı ilk aldığım zamanlarda sadece göstergelerin sönmesini bekleme kısmını doğru yaptım, onun dışında aracı çalıştırırken ve stop ederken bu 1'er dakikalık rölantide çalıştırma sürelerine pek uymadım. Öte yandan bu 1 aylık süreçte hiç uzun yol yapmadım ve çok az yüksek hız veya devirde kullandım, o da kısa mesafede aracın gücünü görmek için. sadece arada bir keyif için ve bazen de dik yokuşlu yerlerde motor kendi devrini bulsun diye kick-down yaptırdım araca, hemen sonrasında normal kullanıma döndüm. Turboya çok zarar vermiş miyimdir acaba?

muhendus bunu beğendi.
  14. seyfi_34

seyfi_34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    seyfi
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    hayırlı uğurlu olsun allah bela kaza vermesin

BAGKUR bunu beğendi.
  15. BAGKUR

BAGKUR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Salih Bilge Şimşek
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Amin Seyfi kardeşim, cümlesiyle birlikte.

16. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    @BAGKUR hocam estafurullah ne yaptım rica ederim.

Motor sıcakken yaptıysanız pek birşey olmamıştır hocam, o kadar da olur yani, arada herkes sıkıştırır gazı. :)

BAGKUR bunu beğendi.
  17. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Kullanma klavuzunu okuyun, orada hemen hemen tüm sorunlarınıza cevap bulacaksınız. Orada aracınızın nasıl temizleneceği bile anlatılıyor.

BAGKUR bunu beğendi.
  18. zeym06

zeym06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Murat K Hisar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Öncelikle dct dizel bir Accent Blue kullanıcıyla karşılaşmaktan çooook memnun oldum nedenini ise aşağıdaki linkini verdiğim konuyu okuduğunuzda anlayacaksınız. Salih bey aracınız hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız iyi günlerde kullanın.Benim aracımda 2015 model 1,6 mod plus crdi dct 7 ileri , Eco mod kapalı olarak Ankara şehir içi kışlık lastiklerle üstelik 195*55*16 ebatlı lastiklerle 100km/6,5 lt civarı geziyorum. Yazlık lastikler takılı iken 1 litre civarında düşüş oluyor. Şuan 12.500 km 'de aracım. Eco mod da kullanmanızı pek tavsiye etmem . Dct şanzuman zaten düşük devir yüksek vites gitme eğilimli ve bir süre sonra titreme problemi ortaya çıkıyor hemde dpf (dizel partükül fitresi) için de zararlı düşük devirde kullanmak bu filtrenin kısa sürede tıkanmasına neden oluyormuş ara sıra yüksek devirlere çıkın gerekirse manuele alın düşük vites yüksek devir kullanın demişti servis . Dct titreme problemi 3000 km den sonra başladı bende sizde durum nasıl ...Bende Ankaradayım mahsuru yoksa izin verirseniz aracınızı test etmek isterim. Çünkü Hyundai, dct titremesinin özellikle yüksek vites düşük devirde bütün dizel dct şanzumanlar da sıfır araçlarda bile aynı olduğunu sorun olmadığını normal karşılamamız gerektiğini iddaa ediyor. Bende belli bir km sonra başladığını iddaa ediyorum. Aşağıda bağlantı linkini verdiğim konuyu incelemenizi rica ve tavsiye ediyorum. Titreme dışında aracımdan memnunum ( 136 bg, 300 nm tork kendini hissettiriyor ben burdayım diyor.;) ) birde benim Blue' mda torpido soğutma var orjinal sayılır :).Saygılarımla.

https://www.hyundaiclubtr.com/konu/dct-titreme-sorunum.33171/

BAGKUR bunu beğendi.
  19. BAGKUR

BAGKUR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Salih Bilge Şimşek
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    @zeym06 Hocam paylaştığın bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Araç henüz 1000 km'de ve 9,5 civarı şehir içi tüketimim var. henüz yeni bir araç olduğu için zamanla düşecektir diye kendimi teselli ediyorum şimdilik. :) bir önceki aracım manuel 1,2 motor opeldi, yani opelden daha sessiz, güçlü ve rahat bir araç olduğundan bir anda asansörle kot 2'den 30'uncu kata çıkmış gibiyim. bu sebeple arabada titreme var mı yok mu, virajda savuruyor mu veya dışarı sesini çok mu alıyor az mı alıyor gibi sorunları algılayamıyorum. Arabayı limitlerinin altında kullandığım için olabilir. Varsa bile beni şu ana kadar arabada rahatsız eden bir şey olmadı. Ben İlker'deyim. İlker'in meşhur yokuşları bizim arabanın gücünü test etmek için gayet ideal. bazen sırf aracın tork gücünü yaşamak için en dik ve en uzun yokuşlardan çıkıyorum. :) Bu hafta izinliyim ve evdeyim. yarın test edebiliriz arabayı. ben de görmüş olurum arabayı nasıl sürmem gerektiğini. :)

zeym06 bunu beğendi.
  20. zeym06

zeym06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Murat K Hisar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yakıtınız mutlaka düşecektir merak etmeyin. Bahçelievler 7.cadde girişindeyim .Ben yarın çalışıyorum ama sorun değil size uygun zamanda ve yerde görüşebiliriz.

BAGKUR bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş