LPG KABLO

2015 Hyundai Accent Blue Mode Plus Dizel

'Otomobilinizi Tanıtın' forumunda BAGKUR tarafından 23 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    hayırlı olsun, otomatik vitese de alışınca daha iyi olacaktır.

BAGKUR bunu beğendi.
  2. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Umut28 ve BAGKUR bunu beğendi.
  3. BAGKUR

BAGKUR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Salih Bilge Şimşek
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Şimdi aklıma geldi; bir tane gözlük koyma yeri var üstte ortada. Güneşliklerin ikisinde de ayna var. Açarken sıkıntı yok da kapatırken oldukça sert kapanıyor, tavanla aralarında husumet varmış gibi pat diye çarpıyor tavana. Yumuşak kapatmak için tutmaya çalışıyorsun ama bir anda elinden kurtulup gene sert kapanıyor. :) Ön koltukların arkası sert plastikle kaplı, evrak koyma cebi filan yoktu sanırım. Dikkatli bakmadım arkalarına. Araçta böyle cep türü kullanım yerleri olsaymış tadından yenmezmiş. Çok maliyetli birşey olmasa gerek. Mesela ön koltukların altına ve arkasına konabilirmiş. Belki ben zaman içinde yaptırabilirim bu cepleri, ön koltuğun altına ve arkasına. Kısmet olursa en az 10 yıl binmeyi planlıyorum. Biraz daha kullanışlı hale getirmek lazım. Cam filmi ve ses yalıtımını kesinlikle öneriyorum beyler. Müthiş farkediyor özellikle yalıtım konusunda.

4. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Öncelikle aracınız hayırlı olsun. Yazdıklarınızı okudum vites geçişleri ile ilgili yazdığınız dikkatimi çekti. Her ne kadar frene basmadan vites değişimi mümkün olsa da siz frene basmadan değiştirmeme alışkanlığını edinin derim. Her zaman kontrol sizde olsun. Bir de sormak istediğim şey var acaba ses yalıtımını nerede yaptırdınız, ne yaptılar ve kaça yaptılar acaba?

BAGKUR bunu beğendi.
  5. BAGKUR

BAGKUR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Salih Bilge Şimşek
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Aracı aldığım yerde, Ata'da yaptırdım yalıtımı ve diğer işlemleri. 1900'e mal oldu hepsi. Biraz pahalı gelebilir ama kesinlikle faydalı işlemler olduğuna inanıyorum. Yalıtımı ve kaput korumayı zaten bir kere yaptırıyorsunuz ve evladiyelik kullanıyorsunuz. Yalıtım için aracı lifte kaldırıp altına yol sesini kesmesi için bir parça koydular sanırım. O parça alttan motora gelebilecek taş vb. şeyleri de engelleyen bir parça. Ne işlem yaptıklarını tek tek anlattılar ama ben pek can kulağı ile dinleyemedim, arabayı teslim alacak olmanın heyecanı ile. :) Motor, boya ve deri koltuk koruma işlemlerini de yıllık bakım için gittiğimde yenilemeyi düşünüyorum.

Gözlemlerime devam ediyorum; bu akşam eve dönerken yol bilgisayarını kurcaladım biraz, eco modunu kapatma yerini buldum. Eve giden yokuşları eco mod kapalı çıktım. Bir akşam önce ise eco mod açıkken çıkmıştım, arada ciddi performans farkı var. Önerim; düz veya yokuş aşağı yollarda eco mod açık gidilmeli ama yokuşlu yollarda eco mod kapalı olmalı. Eco mod kapalıyken 1,6 motor, 136 hp ve 300 torkla benim araba yokuşlarda bildiğin yer uçağı oluyor.

Bagaj kapağını aracın içinden veya anahtar üzerindeki butona basılı tutarak açıyorsunuz, gayet şık bir açma yöntemi ama kapama konusunda tutma yeri yapmamışlar, kaportadan tutarak kapatabiliyorsunuz. Yazın kaportayı tuttuğunuz yerdeki toz, kışın da çamur elinize bulaşacak. Maliyetleri hiç artırmayan minik bir girinti veya çıkıntıyla bu sorun halledilebilirmiş aslında.

Klasik anten yerine köpekbalığı sırtı anten önerdiler ama 250 liraya anten alsaydım, hatun beni eve almazdı ama almak isteyen olursa oldukça şık durduğunu söyleyebilirim köpekbalığı sırtı antenin. Ayrıca 1800 liraya sattıkları arka led stopları da bana 1200 liraya bırakabileceklerini söylediler. Led stoplara bakıp bakıp yutkunarak bu teklife de hayır dedim. Durduk yerde evliliği tehlikeye atmanın alemi yok. :)

Dikmen caddesi üzerinde Tapu Kadastro'nun önündeki düzlükte hızım 60'ı geçince navigasyondaki bayan sesi "hız sınırını aştınız" uyarısı verdi. Navigasyonlu diğer araçlarda da bu özellik var mı bilemiyorum ama ben ilk kez duyduğum için önce şaşırdım, sonra hoşuma gitti. Hemen ayağımı gazdan çektim. Hız sınırlarının olduğu her yerde umarım bu sesli uyarıyı yapıyordur navigasyon cihazım. Bir nevi hız sabitleyici gibi birşey. İlk kez böylesi bir canavara biniyorsanız, kesinlikle sizi uyaran bir ses filan olmalı araçta, aksi halde nefsinizin sesini dinleyip km ibresini dibe vurdurmaya kalkabilirsiniz her fırsatta.

Öndeki kapıların içeriden tutma yeri tam ortada ve hemen yanda. Bazı araçlarda tutma yeri abartılı biçimde öne ve yukarı doğru oluyor, kapıyı örtmek için yaslandığınız yerden öne doğru hamle yapmanız gerekiyor ve bu hamlenizle hem fazladan güç harcıyorsunuz hem de bütün yük kolunuza değil, belinize biniyor. Blue'da ise yaslandığınız yerden sırtınızı ayırmadan kapıyı kapatabiliyorsunuz. Yazarken önemsiz bir ayrıntı gibi geliyor ama denediğinizde bana hak vereceksiniz.

6. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    navigasyon kullanılan programa göre bu uyarıyı yapabiliyor. hatta bu uyarıyı da açıp kapamak mümkün.

hangi yazılımı kullanıyor bilmiyorum ama igo'nun haritalarında hız limitlerinin gayet doğru olduğunu gördüm.

e, birkaç foto bekleriz artık.

BAGKUR bunu beğendi.
  7. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Hocam hayırlı uğurlu olsun, Allah kazasız belasız ağız tadıyla binmeyi nasip etsin :)

Araç sizin içinize sindiyse başkalarının sözlerine de çok kulak asmayın, herkes kendi zevkine ve bütçesine göre hareket ediyor sonuçta.

Otomatik viteste frene basmadan vites değiştirmeyin, vites değiştirmeyi hep frene basarak yapın ki ayağınız alışsın, sonra Allah korusun bir anlık dalgınlıkla geriye geçer vs birşey olur frene de basmadığınız için aracı kaçırırsınız. Ben hatta otomatik araçlarda ekranda hangi vitese geçtiği yazısını görmeden ayağımı frenden çekmem.

Keyifli ve emniyetli sürüşler dilerim :)

BAGKUR ve ysuatsenyurt bunu beğendi.
  8. madmax5901

madmax5901 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    150
    Ad Soyad:
    semih
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Su ses yalıtım olayı kafama takıldı sadece. acaba o karter koruması olmasin çünkü ses yalıtımı çamurluk içlerine kaput altına ve kapılara komple yapılıyor diye biliyorum

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BAGKUR bunu beğendi.
  9. BAGKUR

BAGKUR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Salih Bilge Şimşek
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bugün çamurlukların iç kısmına baktım, oraya sonradan birşeyler eklenmiş gibime geldi çünkü pek estetik durmayan, hatta oldukça kaba bir vidalama gördüm çamurluğun iç tarafında. Kaputun altında da siyah bir kaplama vardı. Yalıtımı yapan arkadaş kapılara da birşeyler yapıldığını söylemişti ama aracı teslim alacak olmanın heyecanı ile iyi dinlememişim ustayı. :) Sizin bahsettiğiniz karter koruması da yapılmış olabilir. 3 bin km ücretsiz ilk bakımına gittiğimde onu da sorarım, yapıldı mı diye. Bugünkü yağmurda park sensörü sürekli ötüp durdu. Eski aracım opeldeki park sensörü hiç böyle yapmıyordu. Ucuz birşey takılmış gibime geldi. Neyseki geri görüş kamerası sağlam şimdilik, sıkıntı yok. Bakıma gidince bunu da sorayım.

Vites geçişlerinde frene basmaya gerek olmaması bence iyi olmamış diye daha önce belirtmiştim. Bu konuyla ilgili herkese bir sorum olacak; vites kolu yağ gibi akıyor, kolayca geçiyor. Ben de P'den D'ye hızlıca çekiyorum. Yani R ve N'yi hızlıca geçiyorum. Bir sıkıntı çıkarır mı? Yoksa yavaşça ve sırayla R, N ve D mi yapmalıyım? biraz acemi işi gibi oluyor böyle ağır çekim vites değiştirince de. :)

Hocam benim ev İlker'de. Evin ordan, çocuğun okulu olan Yücetepe İlkokuluna doğru rota çiziyorum ama Dikmen Caddesine inene kadar birsürü sağ sol yaparak indiğim halde navigasyondaki ses bana hiç sağa dön, sola dön demiyor, Dikmen Caddesine yaklaşırken başlıyor sesli uyarılar. Acaba benim evin oralardaki dönüşleri neden dikkate almıyor?

Hocam iyi dileklerin için çok teşekkür ediyorum, araç kesinlikle içime sindi. Acaba ben mi abartıyorum diye bugün arabalardan iyi anlayan biraderle denedik yokuşlarda performansını ve çukurlu yollarda süspansiyonunu, o bile "Bu kadarını ben bile tahmin etmemiştim. İyi ki almışsın" dedi. Bu beni daha da rahatlattı. Özellikle İlker'in yokuşlu ne kadar yolu varsa oralarda denedim, yokuşlarda bir kaçışı var ki, "ulan sana harcadığım her kuruşa helal olsun" dedim :)

Bir de işyerindeki arkadaşlar arabanın motorunu açmamı önerdiler. Düz vites benzinli araçlarda motor açma olayının gerekliliğini biliyorum ama dizel otomatik bir arabada buna gerek var mı bilemedim. Yine de bugün Saray'ın önündeki yolda vitesi manuel'e alıp 4. vitese kadar motoru 4 binli devirlere kadar zorlayıp vites artırabildim ama 5. vitesi denemeye fırsat kalmadan yol bitti :) manuel 4. viteste 4 bin devirde 120'yi gördüm ve o anda araç 6. vitese atmam gerektiği uyarısında bulunuyordu ekranda. Yanlış da görmüş olabilirim ama ibre 100'ün üstündeydi kesinlikle. Otomatik araçta manuel viteste kullanmak da keyifliymiş aslında. Bir nevi spor modu gibi birşey oluyor manuel vites. Debriyajlı araba sürmek gerçekten gâvur eziyetiymiş ama düz vites Opel corsa ile geçen 10 yılıma da lanet etmiyorum tabi. Bana bir kez olsun arıza çıkarmadı 2006 model Opel'im, insan gibi kullandım, düzenli bakımını yaptırdım. O da beni üzmedi hiç. İnşallah yeni arabamda da aynısı olur, tabi ben ona bakacağım ki, o da beni yarı yolda bırakmasın. Herşey karşılıklı.

10. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @BAGKUR ben sadece igo programını ayrıntılı olarak biliyorum, eğer sizin navigasyon programınız igo ise bu dediğiniz gibi bir sıkıntı olamaz, yani eğer haritada yol çiziyorsa sesli uyarı olarak da "sağa dön sola dön" komutlarını verir.

isterseniz navigasyon için yazılım güncellemesinin gerekli olup olmadığını servise bir sorun.

motoru açmak için yüksek devir çevirmek pek mantıklı değil, birincisi motorunuzun zaten "açılmak" diye birşeyi yok. zaten günlük hayatta arada bir yüksek devir çevirirsiniz, mesela dik bir yokuşa çıkarken ya da başka aracı sollarken. böyle durumlar haricinde yüksek devirle ilerlemek motor sağlığını olumsuz etkileyebilir, turbo dizel araçlar yüksek devri hiç sevmez, turbonun en çok sıkıştığı an yüksek devir çevirdiğiniz zamandır. siz normal kullanmanıza devam edin.

ben de bu geçen sene başladım otomatik araç kullanmaya, vitesi Pden hızlıca Dye almanın bir sıkıntısı yok diye biliyorum.

BAGKUR bunu beğendi.
  11. ihsan

ihsan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    ihsan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Listede 70 bin yazmışlar 64 e vermişler demekki listeye bakıp 6 bin indirim yaptıklarını bilerek bayiye gitmek lazım

Araç güzel tabi ama keşke biraz daha ucuz olsa zira 2013 crdi Mode modelini 45 bine almıştık 3 sene oldu ne kadar zam gelmiş

BAGKUR bunu beğendi.
  12. BAGKUR

BAGKUR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Salih Bilge Şimşek
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar, arabayı alırken boya koruma yapılmıştı. Yağmurlu havalarda bütün arabaların üzerindeki su kayıp giderken benim arabanın her yerinde topak topak su öbekleri oluşuyor. Hadi tavan, kaput ve bagaj üstündeki su öbekleri neyse de, aracın dik kısımlarındaki sular da öbek öbek duruyor aracın üzerinde, sanki yapışmış gibi. Haliyle o şekilde kuruyunca da leke bırakıyor kaporta üzerinde. Acaba boya koruma yüzünden mi oluyor bu?

13. scream3057

scream3057 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    207
    Ad Soyad:
    Selim Yetim
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Boncuklanma dediğimiz olaydır sizin öbek öbek dediğiniz su birikintileri :) boncuklar ne kadar homojen dağılmışsa o kadar iyi, su iticiliği de aracınız belli bir hızın üzerindeyken ortaya çıkar ;) iyi yapılmış bir boya koruma avantajdır her zaman ;) kazasız belasız kullanın aracınızı.

Bayağı uzun kilometrelerce 2013 model dizel manuel orta donanım(adı aklıma gelmedi mazur görün) kullandım, ilk eleştirebileceğim yanları aklıma geldiği kadarıyla; 14" kapaklı jantları, 175 70 r14 gibi saçma sapan yol tutmaması için koyulmuş lastikleri, lastiklerinden dolayı yüksek hızlarda çok stabil olmaması, navigasyon eksikliği, hız sabitleyici olmaması, yol bilgisayarı trip tuşunun zor yerde olması, b sınıfına has yol sesleri vs. Artı olarak görebileceğim hususlar ise; motor gücü ve torku, özellikle sollamalarda sıkıntı yaşatmıyor, sade ve anlaşılır gösterge paneli, ışıklandırması da gece yolculuklarında göz yormuyor, yakıt sarfiyatı ekonomik sayılabilecek seviyede eğer devamlı dip gaz gitmiyorsanız.

Bize her sevdadan geriye kalan, sadece GALATASARAY...

BAGKUR bunu beğendi.
  14. Cilo

Cilo Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,168
    Ad Soyad:
    Yılmaz ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Kia
    Aracınız hayırlı olsun... Araç b ve c sınıfı arası bir araç ;) güle güle kullanın... :)

BAGKUR bunu beğendi.
  15. BAGKUR

BAGKUR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Salih Bilge Şimşek
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    @scream3057 iyi dilek, bilgilendirme ve araç yorumun için teşekkür ediyorum. Araçta olumsuz olarak gördüğünüz özelliklerden lastik ebatları kısmına katılıyorum. Aracın üzerindeki lastikler 16 inç sanıyordum. 14'müş. Yoldaki çukur ve kasislerde çok fazla sarsmamasından anlamam gerekirdi aslında. :) 120'lere çıktığımda bile araba yoldan havalanıyor gibi hissediyorum. Kendi adıma konuşacak olursam, kafamın rahat olması için bu lastiklerle virajlara kesinlikle en fazla 70-80 ile girerim. Bunun dışındaki olumsuz yanlarını kendimce tolere edebilirim diye düşünüyorum.

16. Umut28

Umut28 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,373
    Ad Soyad:
    umut sonmez usta
    Yaşadığınız Şehir:
    28-GİRESUN
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Lastik jant ebadını değiştirerek bence bu sorunda çözülebilir

BAGKUR bunu beğendi.
  17. BAGKUR

BAGKUR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Salih Bilge Şimşek
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hemen bir lastik önerisi alayım; ebat ve marka olarak. :) Tabi bu arada yol tutuşu artırayım derken, konforu da tamamen gözden çıkaramam çünkü eşim de kullanacak aracı ve aracı sakin kullanacağı için onun önceliği konfor olacak.

18. scream3057

scream3057 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    207
    Ad Soyad:
    Selim Yetim
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Aynen katılıyorum bu hususa, bahsettiğim araca daha sonra orjinal blue jantı ve uygun ebatlarda lastik takıldı, 1500 km kadar kullandım; konfor ve yol sesi olumsuz anlamda etkilenirken, yol tutuş ve stabil sürüş olumlu anlamda çok etkilendi.

Bize her sevdadan geriye kalan, sadece GALATASARAY...

BAGKUR bunu beğendi.
  19. Umut28

Umut28 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,373
    Ad Soyad:
    umut sonmez usta
    Yaşadığınız Şehir:
    28-GİRESUN
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Michelin energy saver+ 16 ama lastiğiniz ne olursa olsun konfor biraz düşecek

BAGKUR bunu beğendi.
  20. bekobey

bekobey Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    770
    Ad Soyad:
    Bekir DOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Merhaba, Öncelikle Hayırlı Uğurlu olsun,
    Kazasız belasız kullanırsınız inşallah,

Bende 2006 Getz 1.5 CRDi var, bende bu aralar sizin arabanın 2. eline bakıyorum.
    Fakat sizin gibi benimde bütçem kısıtlı, yorumları okuyunca samimi buldum,
    Bütçemi denkleyince nasipse bende almayı düşünüyorum.

Tekrardan, güle güle kullanmanız dileğiyle...

BAGKUR bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş