LPG KABLO

2014 Yeni Hyundai i10 Test sürüşü ve Foto Galeri

'Otomobil Testleri / Karşılaştırmalar' forumunda Tülin tarafından 30 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. Tülin

Tülin Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    163
    Ad Soyad:
    Tülin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Hyundai Assan güncellenmiş i10'u hafta sonu test sürüşü için Serdar'a verdi. Bugün ve yarın araç bizde, size bir bayan gözüyle ve fotoğraflarla aracı tanıtmaya çalışacağım ama anlatılmaz yaşanır :) Sizlerin çoğunu tanıyorum, bu yüzdende resmi olarak yazmak istemiyorum. Çünkü o samimiyetin, inandırıcılığın kaybolduğuna inanıyorum.

Emanet malı kullanmayı sevmediğim için ana yolda kullanmak istemedim. Riva yolu benim için çok uygundu. Araç düz vites olunca ve bende otomatiğe alışkın olduğum için riske atmak istemedim. İlk önce teknik bilgi vermeye çalışayım, çünkü çok kısa sürecek. Serdar detaylı bilgiyi verir zaten. Motoru küçük olmasına rağmen gerçekten çok güzel yokuş çıkıyor, tabii düz vites araç olduğu için bunun etkisi de varmış. Araç çok büyük olmadığı için park etme olayı kolay olması gerekirken, geri görüşü bana biraz kısıtlı gibi geldi. Uyarı sistemi üzerine takılı olsaydı çok güzel olurdu. Arabada gerçekten hayran olduğum özelliklerinden biri direksiyon. Yok böyle bir şey, cidden çok yumuşak ve hız yükseldikçe ona göre kendini ayarlıyor. Yeni i10'u denerseniz ilk bu olayı hissedeceğinize eminim. Cam fıskiyeleri cama dağıtarak püskürtüyor, görüşü sanki biraz engelliyor yada dikkat dağıtıyor diyelim. Belkide alışık olmadığım içindir.

Gelelim görsellik ve ince detaylara :) Bu kısmı sayfalarca yazıp, yorum yapabilirim ama korkmayın uzatmayacağım. Ön konsol, kapı içleri ve koltuklar birbiriyle çok güzel bir uyum sağlamış. Tabi iç rengi zevk meselesi ama farklı renk seçenekleri de var. Arabaya gerçekten ayrı bir hava katmış. El freninin olduğu orta kısımda bardak ve telefon koyma yeri düşünülmüş. Yan kapılarda bez, su vs. koyduğumuz bölümün bir tarafı geniş tutulmuş. su şişesini sıkıştırmak zorunda kalmazsınız. Arka camları da biraz daha genişletselermiş daha güzel olurmuş, arka koltukta oturanlar için bu bir dezavantaj olabilir.

Aracın rengi ise tek kelimeyle mükemmel, ben çok beğendim. Yani uzun lafın kısası bu aracı bayanlar da çok rahat kullanabilir. Vites, debriyaj, fren ve direksiyon oldukça yumuşak. Güzel, rahat ve konforlu yani havalı bir araç. Artı ve eksilerini her şeyi yazdım, şimdi sıra fotoğraflara geldi :)

Hyundai Türkiye Sayfası : http://www.hyundai.com/tr/tr/Showroom/Cars/Yenii10/PIP/index.html

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Şubat 2015
    Emre bunu beğendi.
  2. cenker_baba

cenker_baba Guest

Yedek lastik yokmuydu

Tepe Taklak Candır 

3. Tülin

Tülin Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    163
    Ad Soyad:
    Tülin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Normalde olması lazım ama belkide test aracı olduğu için çıkartılmış olabilir.

4. lostcoast

lostcoast Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    146
    Ad Soyad:
    ..
    Yaşadığınız Şehir:
    37-KASTAMONU
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Tülin hanım getz e göre iç hacim nasıl? teşekkürler inceleme ve paylaşım için.

5. AdemOcakli

AdemOcakli Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1,466
    Ad Soyad:
    Adem Ocaklı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Uzman görüşleriniz için teşekkür ederiz. :)

Tülin bunu beğendi.
  6. Tülin

Tülin Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    163
    Ad Soyad:
    Tülin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Ön kısım geniş ve rahat, Arka kısım ise getze göre biraz dar hacimli ama segment farkı olduğu için normal yani.

Rica ederim Adem abi :)

7. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    İnceleme güzel.

Geçen gün eşime senin getzin resimlerini gösterdim araba kullanmaya özendirmek için ama yok bana mısın demiyor.

Tülin bunu beğendi.
  8. Muhendis_06

Muhendis_06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Hakan IRMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    İ10 ve İ20 arasındaki farklar ve ortak noktalar nelerdir?

9. Tülin

Tülin Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    163
    Ad Soyad:
    Tülin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Neden korku mu? hevesimi yok?

Fırat Ö. bunu beğendi.
  10. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Eski Bayan Şoförlerden kim kalmış bir Ablam birde Vicki Butler Henderson :D :D (Bknz; fifth gear :D )

Tülin bunu beğendi.
  11. Çağlar Baykan

Çağlar Baykan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Çağlar
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Güzel bi inceleme olmus yenge tesekkür ederiz ;) halamda 2010 i 10 var eski kasası arada kullanıorum o direksiyonda yumusaklığa bende hastayım gercekten cok yumuşak

12. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ehliyeti var ama hevesi hiç yok. Ben istiyorum işe gitsin gelsin ama yok.

Tülin bunu beğendi.
  13. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Arkadan bakınca araç çok şey vaat ediyor gibi görünüyor ama içi o beklentiyi karşılamıyor sanki. otomatik fiyatı 32.000'de iyiymiş..

Tülin bunu beğendi.
  14. Tülin

Tülin Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    163
    Ad Soyad:
    Tülin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Renklerinden ötürü ise isteğe göre farklı seçenekleride mevcut.

15. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Merhaba arkadaşlar, Hyundai Assan'dan 2 günlüğüne aldığımız i10 1.0 Style test aracı ile ilgili bayan yorumlarını okudunuz. Araç hakkında teknik yorumları da ben açıklamaya çalışacağım.

Dış Mekan :
    Özellikle arka far dizaynı ve spolier çok dikkat çekici. Ön panjur araca spor bir hava katmış. Style paket üzerinde 14" jant var ancak alaşım değil. Aracın güzel görüntüsünü sac jantlar maalesef bozuyor. Fabrika çıkışı üzerinde gelen lastikler kesinlikle değiştirilmeli, yol sesi almayan araçta satıha bağlı olarak uğultu duyulmasına neden oluyor. Test güzergahı boyunca sessiz asfalt olan satıhlar harici oldukça rahatsız oldum. 14 Jant ve dar tabanlı olduğu için alacak arkadaşlara ilk iş yumuşak hamurlu lastikle değiştirmelerini tavsiye ederim, zira bu ebattaki lastikler oldukça ucuz. Aracın altı çok alçak değil ancak ön tampon altı karlığı sürttüğüm yerler oldu. Tabii bunda yumuşak süspansiyonlarında etkisi var.

İç mekan :
    Bir erkeğe göre fazla renkli kaçmamış desem doğru olur sanırım :) Bence renkli kısımlar ayarında kullanılmış, fazla sırıtan bir yer yok. Plastik kalitesi segmentinin üzerinde. Koltukları ve sürüş pozisyonu rahat, arkalar A segmenti olduğu için haliyle biraz dar ama rahatsız edici değil. Bagaj hacmi olarak çoğu a segmenti rakiplerine göre başarılı. Ancak bagajı geniş tutmanın dezavantajı olarak arka cam seviyesi manevralarda biraz sıkıntı çıkartıyor, eşimin getz'i ile kıyaslarsam arka görüşü biraz zayıf. Ön direklerin konumu güzel, koltuğu geriye fazla yatırmadığınız sürece rahatsız etmiyor. Gösterge paneli güzel, direksiyon üzerinden yol bilgisayarı ve multimedya kumanda edilebiliyor. Sürücü tarafındaki cam kumandaları biraz geride kalmış ama alışınca sıkıntı olmaz sanırım. Diğer modellerden alışık olduğumuz içeriden bagaj ve depo açma maalesef yeni i10'da yok. Merak eden olur diye yazayım, bütün düğmelerde led'ler aktif ;) USB ve Aux girişlerinin konumu oldukça iyi.

Konfor ve sürüş dinamiği :
    Yeni i10 abileri i20 ve i30 gibi yumuşak süspansiyona sahip. Getz/Era 'ya göre süspansiyon konforu oldukça başarılı. 130km hıza kadar çıktım, rüzgar sesi yok ancak lastik uğultusu (önceki maddede bahsettiğim) mevcut. A segmentine göre yolda son derece stabil, elektrikli direksiyonu yüksek hızlarda güven veriyor, manevralarda yine oldukça yumuşak. Stabilize yolda biraz zorladım ama esp'yi ağız tadıyla devreye sokamadım. Sert hamlelerde kafadan kayma bekliyordum ancak spor araç kadar olmasa da araç stabil olarak tepki verdi, arkadan kaymada rahatsız edecek bir şey hissetmedim. Yani çok yüksek hızda olmamak kaydıyla kontrolü stabilize yolda bile kaybetmek bu araçta çok zor diyebilirim. Asfalt yolda virajlarda yumuşak süspansiyonuna rağmen çok yatmıyor. Frenajı oldukça başarılı, hatta megane gibi rahatsız edici diyebilirim. Ayağınızı fren pedalına koyduğunuz an sert tepki veriyor araç, çok düşük hızlarda bu beni biraz rahatsız etti açıkcası. Belkide 1700kg sonata'dan sonra öyle hissettim, biraz daha kullansam alışırım belki :)

Motor performansı ve Yakıt :
    İşte testin en hoşuma giden yeri. 2400cc 170HP sonata'dan inip i10'a binince çok sıkıntı çekeceğimi düşünüyordum. Ancak yeni i10 998cc'lik 65HP motoru ile harikalar yaratıyor. Motoru üst devirlerde çok güçlü, gaz tepkilerine anında cevap veriyor. 2000 devir civarı gaza yüklendiğinizde valf sistemi nedeni ile değişen motor sesi vtec kadar olmasada tam bir spor araç hissi veriyor. Tabii ki bu motordan çok fazla performans beklememek lazım ancak hacmine göre sunduğu performans oldukça şaşırtıcı. Daha önce kullandığım Corsa Eco'nun üzerindeki 1000cc motordan performans olarak daha tatminkar. Yakıt tüketimi oldukça iyi, test sırasında fabrika verisi olan 4 litrenin altına inmeyi başardım, tabii bunun için 80-85km sabit hızla gitmek gerekiyor. Kozyatağı - Kavacık arasındaki tüketim değerim 100km'de 3.8litre. Acarkent (giriş kapısındaki ışıklar) - Riva arası 75-80km sabit hız ile 100km'de 2.8litre değerini alabildim (rakım farkı). Tabii bu değerler dikkatli kullanım ile elde edildi. Riva sonrası stabilize yollar, bol virajlı ve iniş çıkışlı köy yollarının ardından poyrazköy yolu üzerindeki ortalama tüketim değeri 5.3 litre (karma tüketim denilebilir).
    Şehiriçi olarak fabrika verisi 6.0 litreyi maalesef yakalayamadım, kozyatağında kaza olduğu için bağdat caddesinden Atatürk caddesine sıkışık trafiğe girdim, araç 7.0-7.5 litreleri gördü haliyle :) Bence yinede şehiriçi için oldukça başarılı. Güvendiğim bir not olarak Onur Koray'ın testi baz alınabilir, 6.5 Litre ile tamamlamıştı. 1200cc'lik versiyonu bence şehiriçi daha başarılı değerler elde edebilir. Otomatik şanzıman seçeneğinde bu değerlerin artacağınıda unutmamak lazım.

Sonuç :
    Bence A segmenti araç almayı düşünenlerin kesinlikle test sürüşü yapması gereken iddialı bir araç, fiyat/performan/donanım olarak rakiplerinden kesinlikle önde. A segmenti gibi giriş seviyesi araçlarında günümüzde bu kadar dolu ve konforlu olması rekabetin ne kadar kızıştığını bir kez daha göstermiş oldu bana.

Eksileri :
    * Geri görüş açısı
    * Uzun yolda yorabileceğini düşündüğüm 5. vites şanzıman oranı, araç 3000devirde 100km civarı bir hızda
    * Üzerinde gelen lastikleri (Continaltal ContiEcoContact, aradım başka marka araçlarda da benzer sıkıntısı olanlar var. Ben yinede yarın lastik havalarını kontrol edeceğim)
    * Sac jantları

Test güzergahımız :

16. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Abi Virajda tümsekten geçtinmi :D atıyormuydu :D Yoksa C63 Veya M3 GTS ile mi denemek lazım onlarda atıyormu virajda tümsekte :) Biliyorsunuz bizim sitede meşhurdur bu olay :)

17. ReNe

ReNe Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    201
    Ad Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Yedek lastik yok yerine lastik tamir kiti koymuşlar , lastik yarılmazsa sıkıntı yok ama büyük yarıklarda sıkıntı çıkarabilir bayanlara özellikle ;)

Son 1 aydır a segmenti modelleri inceledim , fiyat performans olarak manuel style donanım i10 gibisi yok ve bizde tercihimizi ondan yapacağız istediğimiz rengi bulursak ;)

Tülin bunu beğendi.
  18. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz

Bu sabah yukarıdaki güzergah üzerinden aracı götürüp assan'a teslim ettik. Kandilli > sahil yolundan Kadıköy > E-5 Kozyatağı. Bu güzergahta ki oratalama tüketim değeri 4.8Litre :)

19. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    güzel bir inceleme olmuş. aracın tipi şekli çok hoşuma gitti. tam şehir içi. aslında 2 araban olacak. birisi böyle bir a sınıfı şehir içinde birisi de uzun yolda kullanmaki için d sınıfı. tabi bu dediğim daha çok istanbulda yaşayanlar için geçerli.

Tülin bunu beğendi.
  20. Tülin

Tülin Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    163
    Ad Soyad:
    Tülin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Katılıyorum mürsel. Ayrıca araç çok az yakıyor. Görsellik, performans, alış sonrası masraflar ve benzinin hesabını yapanlar için güzel bir seçenek.

Hyundai sahiplerinin çoğunlukta bulunduğu yada hyundai i10 alacakların bakacakları ilk yer hctr de bu şekilde tanıtım yapılarak olabilir. Arabayı ezber bilgilerle övmek yerine + ve - şeklinde iyice değerlendirip bilgilendirmek gerekir. Şuan çok yorum yapılmamış olsa da kayıtlı olmayan bir çok ziyaretçi bu konuyu inceliyor. Güzel bir deneyimdi.

Bu Sayfayı Paylaş