10 Kasım LPG KABLO

2014 I20 1.2 Benzinli Yakıt Problemi

'İ20 Forum - Club' forumunda soykan71 tarafından 3 Şubat 2019 tarihinde açılan konu

1. soykan71

soykan71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    43
    Ad Soyad:
    Soykan Olcay
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Arkadaşlar tekrardan herkese selamünaleyküm. Daha önce de bir çok konuda sorun mu oldu hemen hemen tamamını çözüm bulduk forum sayesinde. Şimdi benim merak ettiğim bir husus var . Aracımda tüp yok Benzini fullediğim zaman dijital de gösterilen tahmini kalan kilometre 520 gösteriyor. Normalde de full bir depo ortalama 540 550 km götürüyor Uzun yolda da bu civarlarda. Şunu belirtmek isterim ki hiçbir zaman yüksek devirde araç kullanmam Çoğu zaman beşinci viteste bile 3000 deviri geçmem. Ancak daha önce karşılaştığım bir durum ise başka bir arkadaşın aynı benim 2014 benzinli 1.2 jump paket kullanan bir arkadaşım 780 820 km civarı Götürdüğünü söyledi. Bu model kullanan arkadaşım var ise bir depo benzinle ortalama kaç kilo metre yaptığını söyleyebilir mi. Eğer sorun benim araçtaysa sizce problemler ne olabilir. Şimdiden cevap veren herkese çok teşekkür ederim

zemburak bunu beğendi.
  2. zemburak

zemburak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    166
    Ad Soyad:
    Burak
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Merhaba,
    Benim aracım i20 1.2 d-cvvt 2012 sense paket. Sizin bir depo benzinle aldığınız mesafe bir hayli az geldi bana. Hadi şehir içi bir nebze olabilir ama şehir dışında da aynısı demişsiniz. Bahsettiğiniz gib sakin kullanıyorsanız bu yakıt fazla. Benim depo 45 lt. Fullediğim zaman uzun yolda 750 km'yi çok sakin kullanımda gördüm(yavaş hızlanma, 90 - 100 max.). Devirli kullanınca 680 civarlarında. Şehir içinde 550- 620 değişiyor trafikle orantılı olarak.

Samet_ak ve soykan71 bunu beğendi.
  3. soykan71

soykan71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    43
    Ad Soyad:
    Soykan Olcay
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Hocam mesajınız için teşekkür ederim. 45 lt ye keşke o kadar görse. 700 e de razıydım. Ancak Full depoya 500-550 km olması kafama yatmadı. Şöyle söyleyim dün Şanlıurfa dan Malatya’ya ortama 280 km neredeyse yarım depo harcadı. 110 u geçmeme rağmen Bunda bi garip bi durum var.

4. soykan71

soykan71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    43
    Ad Soyad:
    Soykan Olcay
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Umarım bi çözüm bulabilirim :(

5. ozgurcan333666

ozgurcan333666 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yahu ben 50 litre depoyla dizel i20 ile sehir icinde zar zor 850 km yapiyorum 45 lt depoyla hicbir benzinli arac sehir icinde 700 km ye yaklasamaz

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

soykan71 bunu beğendi.
  6. soykan71

soykan71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    43
    Ad Soyad:
    Soykan Olcay
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Açıkcası herkes birşey söylüyor abı. Bende hafta sonu sibop subap ayarları falan diyorlar onlara baktırıcam bakalım.

7. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Kardesim bak subap olayindan ben yandim sen yanma sakin oyle kolay is degil sanayiye gidersen her usta farkli bir ayar yapar motoru pancar motoruna cevirir yollarlar sifir cliomu yediler benim, dogan sahin ayari yapan mi dersin iyice gevseten mi dersin herkes kafasina gore mahfetti arabami, subap in her aracin farkli degerleri var bunu da bir tek servisi biliyor o ayarin 1 gram fazlasini veya eksigini yaparlarsa motor duzen tutmaz, subap isine gireceksen direk servise git baskasina elletme arabani ve sana birsey soyliyeyim, herkes birsey soyler araci kullandigin bolge onemli mesela ayni aracla bir ildeki yakit sarfiyatin ile digeri tutmaz ayni aracla farkli bolgelerde farkli sonuclar cikar ben 1.2 clio4 ile mersinde 100 km de 10 litrenin altina dusemezken istanbul da 7-8 ile gezebiliyordum mersinde bir benzinli arac 9 litrenin altina dussun gelsin gostersin bana !!!! Senin yakitin bulundugun bolgeye gore normal olabilir

8. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Kardesim bak subap olayindan ben yandim sen yanma sakin oyle kolay is degil sanayiye gidersen her usta farkli bir ayar yapar motoru pancar motoruna cevirir yollarlar sifir cliomu yediler benim, dogan sahin ayari yapan mi dersin iyice gevseten mi dersin herkes kafasina gore mahfetti arabami, subap in her aracin farkli degerleri var bunu da bir tek servisi biliyor o ayarin 1 gram fazlasini veya eksigini yaparlarsa motor duzen tutmaz, subap isine gireceksen direk servise git baskasina elletme arabani ve sana birsey soyliyeyim, herkes birsey soyler araci kullandigin bolge onemli mesela ayni aracla bir ildeki yakit sarfiyatin ile digeri tutmaz ayni aracla farkli bolgelerde farkli sonuclar cikar ben 1.2 clio4 ile mersinde 100 km de 10 litrenin altina dusemezken istanbul da 7-8 ile gezebiliyordum mersinde bir benzinli arac 9 litrenin altina dussun gelsin gostersin bana !!!! Senin yakitin bulundugun bolgeye gore normal olabilir

soykan71 bunu beğendi.
  9. soykan71

soykan71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    43
    Ad Soyad:
    Soykan Olcay
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Sanayiye gidip ustaya gösterme düşüncemi yek bir samimi mesajınızla kaldırdınız çok teşekkür ederim. Bu kadar riskli ve teferruatlı olduğunu bilmiyordum açıkcası. O zaman yakıt konusunda servisle bi konuşayım bakalım. Böyle bi risk varsa fazla yakıt vermeyi tercih ederim. Aslında askeri personelim hafta da bir veya iki defa yolculuk yapıp ortalama 150 km yol yapıyorum. Uzun yolu katarsak yılda iki defa 2000 bin km yaparım. Yıllık ortalama 5000 diyelim. Hiç dokunmayım o zaman. Allah’a şükür motor çok sağlıklı. Yakıtta yakı versin artık. Üstünde birde kışlık lastik var kar yok ama çıkartma gereği duymadım daha. O bile biraz etkiler o zaman

10. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hocam askeri personelmissiniz ben de ogretmenim, inan ben cok cektim, sanayiye goturdum, 15-20 yapip uollamislar ben de anlamiyordum o zamanlar ogrenmek durumunda kaldim boyle, baskasina goturdum bu boyle olur mu digan sahine bu ayari yaparsiniz dediler degistirdiler 25-30 yaptilar yine motor pancar motoru gibi digeri olmaz oyle sey buna 25-30 yapilir mi 30-35 yapilacak dedi hicbiri tutmadi, servise goturdum bunlar manyak mi 30-32 olacak bu dedi yaptilar ama servise gelene kadar bu yanlis ayarlardan dolayi subaplarim yanmis 3000 lira para bayildim ama bu sefer ariza arizayi tetikledi baska taraf gitmis yemin ettim benzinli lpg li ve subap auari gerektiren arac kullanmayacagim diye dizel i20 aldim... Aman aman subap ayarinda servisin disinda bir yere goturme servis bile kataloga bakarak yapiyor, saga sola cevirme acilari bile farkli vidalari aman diyim ve sehir icinde 45 litrelik bir depoyla tas catlasin 550. Gidersin kim ne derse desin daha fazlasini giden varsa yol sartlari cok iyidir

soykan71 bunu beğendi.
  11. soykan71

soykan71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    43
    Ad Soyad:
    Soykan Olcay
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Aynen hocam Malatya da görev yapıyorum. Çok sağolun özgür hocam. Aynı dediğiniz gibi şehir 550 km diyelim. O zaman bu değer normal gibi gözüküyor. Motorda sorun yokken el attırmak pekte mantıklı gelmiyor artık.

Asel Kaan Efe ve ozgurcan333666 bunu beğendi.
  12. pasaysf

pasaysf Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Yusuf Sarı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Malesef ustam aynı araç arkadaşımda var yakıtından çok şikayetçi. Hyundai'ler 2016'dan sonra yakıta önem verdi diyebilirim. Arabamdan memnunum diyosan hiç düşünme LPG taktır. Zararlı şöyle böyle diyenlerede kulak asma. Banada çok mani oldular 5 ay taktırmadan gezdim taktıralı 1 yıl olacak hala o 5 ayın pişmanlığını yaşıyorum :) Şehir içi aracım 9 lt yakın benzin tüketiyordu. 9x6 TL desek 100 kmde 54 TL gibi bir rakam çıkıyor. Şuan 10.5 Lt gaz yakıyorum. Sonuc 11x3 TL 100 km de 33 TL. Tabi bu benim fikrim. İyi forumlar..

soykan71 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  13. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,969
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Askeri personelmişsiniz yakıt parasının sizi zorlayacağını sanmam çok km de yapmıyorum diyorsunuz bende benzinde biniyorum accent blue çok yol yapmıyorsan hiç LPG ye bulaşma

soykan71 ve ozgurcan333666 bunu beğendi.
  14. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yilda en az 15 bin km den asagi yapan biri lpg ye bulasmasin, ben yilda 25 bin km yapiyorum, dizel aldim lpg ye bir daha bulasmam

15. soykan71

soykan71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    43
    Ad Soyad:
    Soykan Olcay
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Aynen hocam servise götürdüm zaten Sibop ayarına baktılar oynamadan normal dediler kesinlikle sorun olmadığını belirttiler. Üzerinde ki kışlık lastiklerin bile fazla yaktığını yazlık lastiklere geçince farkı göreceğimi söylediler. Yılda toplam değil 15000 10000 civarı anca yaparım. Teşekkür ederim yorumunuz için.

16. soykan71

soykan71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    43
    Ad Soyad:
    Soykan Olcay
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Askeri personeliz diye tutumlu olmayalım mı :)) Valla hocam servise götürdüm Sibop ayarına baktılar oynamadan normal dediler kesinlikle sorun olmadığını belirttiler. Üzerinde ki kışlık lastiklerin bile fazla yaktığını yazlık lastiklere geçince farkı göreceğimi söylediler. Yılda toplam değil 10000 km yaptığımı düşünerek LPG taktırmamaya karar verdim bakalım. En azından satarsam alan kişinin de LPG olmadığı için kafası rahat eder

ozgurcan333666 bunu beğendi.
  17. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    cok sevindim adiniza gelecekteki yasamadiginiz problemler icin hayirli ugurlu olsun kazasiz belasiz binin ins ;)

18. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,499
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Bir süre önceki mesajlarınzda geçmişte lpg uygulaması yapıldığından ve bunun araba üzerindeki izlerinden bahsetmiştiniz , o konuda bir işlem yapıldı mı?

soykan71 bunu beğendi.
  19. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Bu yakıt tüketiminde ortalama hızınız nedir.? 800km yol yapabilen arkadaşınızın ortalama hızı nedir.?
    Aracın bakım durumu nedir.? Hava filtresi temiz mi.? Lastik basınçları uygun mu.?
    Bu faktörler yakıt tüketimine önemli ölçüde etki edebilir, benzinli motor kısa mesafede soğuk havada fazla tüketecektir. En iyi ölçumü depoyu tam doldurup ortalama hızı sıfırlayıp şehir dışında yol yapıp tekrar depoyu tam dolurup ortala hızınız ile karşılaştırarak belirleyebilirsiniz.

soykan71 ve emrex bunu beğendi.
  20. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,969
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Sorun olmamasına sevindim bende emniyet mensubuyum şükür maddi durum iyi yaptığım yolda senede 5 bini zor geçiyor uğraşamam ne dizelle ne LPG yle benzine devam benim yakıta verdiğim parayı başkası sigara parası yapıyor keyfini çıkar aracının

Bu Sayfayı Paylaş