LPG KABLO

2014 Hyundai I20 V Kayış Kopması :(

'Hyundai'den Şikayetler / Talepler / Teşekkürler' forumunda ReNe tarafından 21 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. ReNe

ReNe Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    201
    Ad Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Beyler selamlar ,
    Size danışmak istediğim bir durum var , kız arkadaşıma 2014 ocak sonunda i20 benzinli manuel PAN Navigasyonlu kaşmir kahve i20 almıştık , araç 55.000 km de ve Mayıs ayında bakıma yine yetkili serviste girdi ama dün v kayış kopmuş ve yolda kaldı . Aracı üçel e çektirdik ama v kayışı garantiye girmiyormuş . Yani anlamadım satış danışmanları bu aracın diğer firmalarda olduğu gibi 2 sene değil gerçekten ultra garanti 5 sene diye sattılar ve mayıs ayında bu kayışın yıprandığını görmemeleri hatta biz sadece yağ filtre bakımı yapıyoruz demeleri garip değil mi ? Yıllardır Hyundai kullanırım hiç 55.000 km v kayışı koptuğunu duymadım bana da hiç bir aracımda denk gelmedi . Arkadaşım zaten çok sakin şöför hani yüklense sıkıştırsa motoru sürekli anlarım . Vesselam ben zaten kendi i10 umu satmıştım şimdi 450 tl verip bu v kayışını yaptırıp bu aracıda satacağız . Hyundai'nin müşteri bakış açısı değişmeden de bir daha Hyundai marka araç almamayı ve aldırmamayı düşünüyorum . Araçlarımız sürekli servis bakımlı oluyor iyi niyet diye bir şey olmalı böyle bizim bozamayacağımız mekanik parçalarda . Servis yetkilisi mekaniğin bazıları garantiye giriyor bazıları girmiyor kitapçıkta yazıyor diyor da hangimiz showroomda araba beğenirken 1 dakika kitapçığa bakabilirmiyiz diyoruz ? Neyse canımız sıkılmasın dünyanın sonu değil :D Sağlıcakla kalın ..

Duygu, Halil, Çaloğlu ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Güzel bir bilgilendirme olmuş. V kayışı dediğiniz triger olsa gerek. En önemli şeydir. Bence arkadaşınız kayış koptuğunda sibopları kırmadığına ve pistonun bloğu patlatıp dışına çıkmadığına çok şanslı. Bu Hyundai'yi araç olarak 2. Kez kullanışım. Ama servis olarak ve müşteri memnuniyeti olarak beş para etmez bir firma olduğunu 2. Kez görüyorum. O kayışın kopması kullanıcı hatası olamaz. Olmamalı. Tamamen araç, servis, üretim hatası. 6 sene kayış değiştirmeden hala çalışan araçlar var bildiğim. Üçkağıtçılar ya, başka bir şey demiyorum. Bence bu konunun üzerine kesinlikle düşmelisiniz. Gerekli makamlara gidip kesinlikle şikayet edin ve durumu açıklayın. Koptuğunda sistemin işleme biçimini ve oluşacak hasarı. Motoru açıp, sibopları, silindir kapağını incelemeleri gerekiyor. Pistonlar yara almış olabilir.

3. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Servisinizi değistirin. Serviste değişen klima kayışı ses yapıyordu, servisi aradım getirin değiştirelim dediler, farklı şehirde olduğumdan ve bulunduğum şehirde yetkili servis olmadığını söyledim. O şekilde kullanmak istemiyorsanız herhangi bir tamircide değiştirebilirsiniz ama çıkan kayışı atmayın döndüğünüzde getirin ücret iadesi yapalım dediler. Ben de ellemedim döndüğümde servise gittim, kayış atlama yapmış, değiştirdiler, hatta diğer kayışa sürtmüş diye onu da değiştirdiler.

emrex, MSC ve ReNe bunu beğendi.
  4. gogo17

gogo17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,669
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    madem araç bakıma giriyor değişecekse değiştir zaten bi kayışın ömrü 5 senedir belki inanmıycaksınız ama benim yumurta 102.000 kmde v kayışı daha orjinal fabrikasyon :D

emrex bunu beğendi.
  5. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Ben mi yanlış biliyorum dedim v kayışı ile triger ayrı kayışlar. Bulduğum yerden kopyala yapıştır yapıyorum.

triger kayışı ile karıştırılmaması gerekir.
    triger kayışı bir kapak mekanizmasıyla kapalı ve dışardan görülmezken, v-kayışı genelde otomobil çalışırken dışardan görülebilen olan o meşhur kayıştır. çoğu otomobilde alternatör, hidrolik direksiyon ve klima kompresörüne güç sağlar.

kopması durumunda akü de normalse genelde yarım saat ila 1 saat arasında aracı sürerek tamirciye götürülebilmesi mümkündür.
    amma velakin gergi rulmanlarından biri bozulmuş ve kayışı kastırdığı için marş bastırtmıyorsa* ve yaptığınız detaylı inceleme sonucunda bundan emin olmuşsanız kayışı kendiniz keserek de tamirciye kadar aracı sürerek götürebilirsiniz.
    tabiyatıyle o esnada hidrolik direksiyon da çalışmayacağı için özellikle kalkışlarda ve düşük hızlarda direksiyonu çevirmek çok zor olur.. tabii o esnada alternatörde çalışmayıp akü şarj olamadığı için araçta kullandığınız her türlü elektrik tüketimine yol açan kalörifer, teyp ve gündüz farlarını da mümkün mertebe kullanmamanız akü şarjının daha fazla dayanmasını sağlar.

triger seti değiştirme periyotlarında işbu kayış ve ilgili gergi rulmanlarının* da değiştirilmesi tavsiye olunur

<<bülent>> bunu beğendi.
  6. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    geçmiş olsun, kopan kayış v kayışı mı triger mi?

v kayışı kopunca normalde araç masraf açmaz. kayışı yenileyince araç sorunsuz olarak çalışır.

triger kopunca 450tl ile kurtulamazsınız. birkaç bin liralık masraf açar.

v kayışının kopması garantiye girmiyor olabilir, ancak o 450tl masraf neyi içeriyor acaba?

<<bülent>> bunu beğendi.
  7. ReNe

ReNe Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    201
    Ad Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Beyler selamlar tekrar , kopan triger kayışı değil v kayışı denen bir parça . 425 tl ücret istediler işçilik dahil . Aynen triger kopsaydı yüksek masraf açar . Bu arada tekrar hatırlatayım araç 1 ay dolmadan serviste bakıma girdi yağları filtreleri falan değişti ama o kayışın olası deformasyonunu falan keşfetmemişler hatta baktıklarını bile sanmıyorum :( Parası hakikaten önemli değil 2.5 depo yakıt sonuçta kimseyi fakir edecek hayattan soğutacak değil , insanın üzüldüğü ben bayan arkadaşlarıma ultra garanti 5 sene diye aldırdım bu i20 lerden ve hakikaten yolda kalmak çekici ile uğraşmak üstüne insan istiyor ki garantiye girsin bu parça ki mağduriyet minimumda tutulsun . Servis şefi ve garabti bölümünü aradım hem dil döktüm hemde sizde tüketicisiniz araba alıyorsunuz elinizi vicdanınıza koyun 5 sene her şey dahil garanti diye bu arabayı satıyorsunuz hemde uzatılmış garantiler gibi değil diye satış danışmanlarınız üzerine bas bas basıyorlar diyorum . İnsan motorun üzerindeki parçaların hangisi mekanik garantiye hangisi 2 yıllık garantiye girer nereden bilsin :D Vesselam 450 tl için müşteri kaybı olacak ve bu kız gelecekte ben biliyorum asla Hyundai almayacak . İnsan ömrü 70-75 sene ortalama kaç araba alınıyor bir ömürde . Esnaflık ve ticaret kolay iş değil hayat zaten zor e araba fiyatları malum tavan , firmaların biraz daha insaflı davranmaları gerek diye düşünüyorum . En kısa sürede süze son durumu bildireceğim . Dinlediğiniz için teşekkürler ..

sipartacus, ozgutozkan ve Halil bunu beğendi.
  8. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Motorun altında krank üstünde çift eksantrik olduğundan dolayı, kayışı alttan üste iki rksantrik e geçirince V şeklini alıyor triger kayışı. O yüzden triger mi diye sordum. Bahsettiğiniz kayış hepsini birbirine mi bağlıyor? Direksiyon pompasının kayışı falan hepsi krank kasnağı üzerinde ayrı oluyor diye biliyorum. Yani benim aracımda öyleydi. Sanırım her araçta farklılık gösteriyor kayış sayısı ve bağlantı biçimleri. Daha dün babamın aracının direksiyon kayışı kopmuş, beni aradı. Yağı kalmamıştır yağ koy dedim. Direksiyon hiç dönmüyormuş. Tofaş kara direksiyon bile yanında daha yumuşak dedi. Getir arabayı dedim ve baktım. Direksiyon pompasında sorun yok. Yağ var. Yağ kutusunun yanına bi baktım, kutu pompasının kasnağında ki kayış yok. Baba koca kayış kopmuş görmedin mi dedim :) Gittim parçacıya deneye deneye uygun kayışı buldum ve taktım orada. Maliyet: 20 TL :) aynı kayışı 20TL ye alıp kendiniz de takabilirdiniz. Geçmiş olsun. Kayışlar pahalı şeyler değil. 20 TL ne kadar kaliteli olabilir demeyin, Continental'in kayışı. 1 numara ise DAYCO dur kalitede.

9. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    En son kampanyada 1.4 benzinli i20 için işçilik dahil 94 liraydı v kayış ücreti. Yolda kalınca fiyat mı artıyor anlamadım :) Garantisi de var bir de.

Geçen sanayide bir parça satıcısından kayış alırken muhabbet ettik. 40 lira fiyat verdi parçaya. Yetkili servislere de bundan haftada 10 15 tane veriyoruz dedi. Ben bosch marka 60 liraya aldım. Bakım yapılırken arada o da değişti. Ekstra montaj parası vermemiştim.

Bu arada servisin bakım yapılırken farketmesi gerekirdi bence. Ben kendi kayışımda kılcal çatlakları kendim farketmiştim.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ReNe bunu beğendi.
  10. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Ben bu işleri anlamıyorum...
    Garantiye giren parçalar nedir liste yapmaları lazım...
    lastikler 2 yıl... akü 2 yıl... boya 2 yıl... aşınan parçaların garantisi yoktur sözcüğü de kitapçıkta geçiyor... Eeee garanti ne için ???
    Mümkünse başka servis ile de görüşün hatta ASSAN ile de görüşün...
    Ayrıca garantisi bitmiş araçlarda 89 TL iken V kayışı nasıl oluyor da 450 TL ye çıkıyor... Hey Allah ım yaa...
    V kayışı kopunca devir daim den dolayı araç hararet durumuna geçebilir... Sürücü de fark etmezse bunu büyük problemler açabilir...
    Geçmiş olsun...

emrex ve ReNe bunu beğendi.
  11. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

Murat arkadaşımız trigerle V kayışını karıştıracak değil, siz triger olabilir deyince ben de sordum ama kopan kayış V kayışı. zaten triger kayışını motorun yan kapağını sökmeden görmek de mümkün değil.
    bazı araçlarda direksiyon, alternatör ve klima kayışları ayrı ayrı, çoğu araçta da hepsini tek kayış döndürür. bu kayışın profili V şeklinde olduğundan V kayışı olarak isimlendiriliyor.

anlaşılan 450tl sadece kayış parası değil,

ReNe bunu beğendi.
  12. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Ben zaten arkadaş karıştırmış demedim. Sadece hangi kayış olduğunu sormuştum. Araçtan araca farklılık olduğunu da zaten belirtmiştim. Yanlış bir anlaşılma olmuş sanırım, kusura bakmayın.

ReNe bunu beğendi.
  13. ReNe

ReNe Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    201
    Ad Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Sorun yok Beyler :D , araba servisten çıktı ben detaylı bilgi alamadım , gün içerisinde inşallah sonucu öğrenip buraya yazacağım .

<<bülent>> ve Halil bunu beğendi.
  14. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    kopan v kayışını garantiye sokmamak hyundai den soğutan bir ayıp, serviste yedek parça olarak satıldığında 20-30 lira fiyatı olan kayışı servis işlemi işçilik saat ücreti 100 150 lira olsa bile 450 liraya değiştirmek büyük soygun 3 saatte mi değişiyor bu kayış?. Madem garantiye girmiyor ben olsam servisten kayışı alıp dışarıda değiştirirdim nasıl olsa periyodik bakımda bakmadıkları için asla anlamayacaklar dışarıda anahtar değdiğini. 105000 liraya biraz zor satarlar küçültülmüş i30 u göreceğiz bakalım,

yerli üretim i20 lerde en tuhaf ve can sıkıcı problemler hep duyuyorum görüyorum buralarda, konu linki ekleyemeyeceğim şimdi ancak boyası nokta nokta pas kusan torpidosunda çizik olan debriyajı problem yaratan vs vs. bir tane değil yani birçok i20 vakası var. Eski i20 daha güvenilirdi sanki. Demek İzmit teki fabrika kalite konusunda çok eksik ve çok hata yapıyor. İş sadece Euro ncap ten 5 yıldız almakla bitmez. 60000 lira ver paslı debriyajı titreten arabaya bin.

eleştiriyorum kendilerine çeki düzen verirler belki. Bu nasıl uzakdoğulu firma?

bu sene sonu getz i satıyorum zaten:)

emrex, Önal ve ReNe bunu beğendi.
  15. ReNe

ReNe Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    201
    Ad Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller

Nur topu gibi faturamız , 2 adet v kayışı görünüyor . Bir önceki bakım faturasına da yakında buraya ekleyeceğim . Aracın klimasının çok iyi soğutmadığı bilgisini aldım . Umarım psikolojiktir bu konu hakkında da bilgi vereceğim . Saygılar ;)

16. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Tekrar geçmiş olsun

17. ReNe

ReNe Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    201
    Ad Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Çok teşekkür ederiz ..

18. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Bu başlıktan sonra Hyundai müşteri hizmetlerini aradım...
    kaç km de değişmesi gerekiyor yada kaç yılda diye sordum...
    km yada yıl şartının olmadığını kullanıcıya bağlı olarak yıprandığını söylediler...
    servisin kontrolü neticesine değişip değişmemesi gerektiğini bildirdiler...

19. ReNe

ReNe Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    201
    Ad Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Yetkili servise özellikle gidiyoruz ki yalap şap iş olmasın teknik olarak bilgilendirelim diye lakin işte oluyor böyle istisna durumlar . Ben bu arada v kayışı değiştirdiğimi hatırlamıyorum daha önceki araçlarımda . Kayış için 324 lira çok değil mi ? Baskı balata olsa anlayacağım ama ..

20. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    çok çok... işin ucunda garanti varsa bakım fiyatları 500-100 TL arasında, yedek parçalarda 300-500 arasında...
    garanti bitince de servise çekmek için 750 lira istedikleri yağ değişimi oluyor sana 250 lira :))
    halbuki en baştan doğru bir fiyat politikası belirleseler herkes servise gider...
    Hyundai ekonomik bir araç değil... yer yer alman araçlarından dahi daha pahalı...
    sanıyorlar ki çok pahalı araç ve yedek parça satınca A PLUS araç oluyor...
    Allah akıl fikir versin yönetime...

Bu Sayfayı Paylaş