LPG KABLO

2014 2015 Elantra 1.6 Dizel Otomatikle Ilgili Birtakım Sorular Ve Fikir Alışverişleri

'Elantra Forum - Club (MD/UD; 2010–2015)' forumunda Salihgs tarafından 12 Temmuz 2019 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. Salihgs

Salihgs Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Mehmet Salih Geliş
    Yaşadığınız Şehir:
    60-TOKAT
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Arkadaşlar merhaba.Yaklaşık 4 senedir beraber olduğum skoda fabia benzinli aracımla artık ayrılık vakti geldi. Birkaç aydır yaptığım araştırmalar neticesinde otomatik ve dizel seçeneğini bir arada sunan elantranın bu bahsettiğim yıllardaki kasasını almaya karar verdim. Bu kararı vermemde otomatik vitesi başarılı bulmam ve aracın göze hoş gelen tasarımı etkili oldu.
    Ancak bu forumda ve diğer bası forumlarda elantrayla ilgili bazı sorunlar yaşayan insanlar olduğunu gördüm tümsekte çukurda arkanın savurması gezinme yapması yüksek hızda direksiyon sertleşmemesi veya bunun gibi birkaç daha sorunlar yaşayanlar olmuş. Yaşayıp servise götürüp çözenler olmuş öylece binenler olmuş. Ama dikkatimi çeken 2011 2012 model elantralarda o yıllarda bahsi geçen mevzular olmuş. Ben malum 2014 veya 2015 model bir araç bakıyorum bu yıllara gelene kadar hyundai firması bu sorunları yeni ürettiği arabalarda çözmüş müdür. 2014 2015 dizel otomatik kullanan arkadaşların bu konudaki görüş ve önerileri nelerdir. 2016 üstü kasayı kullanan varsa o kasayı almayı mı tavsiye ederler ? 75 80 bin lira ödeyeceğim Nedir ne değildir fikir öneri tavsiyelerinizi alayım paramız havaya gitmesin.
    Skoda fabiamla servise çok gittim geldim sanayicilerle akraba kanka oldum nerdeyse artık sorunsuz bir araca binmek istiyorum.

HMB bunu beğendi.
  2. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    2014-15 dizel otomatiklerde tam otomatik şanzıman bulunur, kesinlikle tavsiye edilir, yakıt tüketimi düşük değildir ama yine alsam tam otomatik alırdım. Mümkünse elite paket tavsiye ederim.

3. Salihgs

Salihgs Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Mehmet Salih Geliş
    Yaşadığınız Şehir:
    60-TOKAT
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hocam yakıt tüketiminden yana çok sorun çıkarmam ama mesajımda bahsini ettiğim sorunlarla ilgili görüşünüz nedir o sorunlar 2011 2012 kasalarda yaşanıp 2014 2015 kasalarda çözülmüş sorunlar mıdır ?

4. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Arkadan kayma hissi ile ilgili 2014-2015 kadalarda iyileştirme yapıldı diye biliyorum.
    Direksiyon Hakkında bilgim yok.

5. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    O konuda bilgi sahibi değilim ama bahsettiğiniz modeller bu kasanın ilk uretimleri, illaki sonraki modellerde kronik sayılabilecek sorunlar çözülmüştür.

6. Salihgs

Salihgs Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Mehmet Salih Geliş
    Yaşadığınız Şehir:
    60-TOKAT
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Peki elite paketle style paket arasında sunroof ve multimedia ekran dışında farklılıklar var mı

7. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Donanim detaylarını tam bilmiyorum

8. Salihgs

Salihgs Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Mehmet Salih Geliş
    Yaşadığınız Şehir:
    60-TOKAT
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Pekala ilginiz için teşekkür ederim.
    Bu konu hakkında daha detaylı ve doyurucu bilgi sahibi arkadaşımız görüşlerini bizlerle paylaşırsa sevinirim.

sipartacus bunu beğendi.
  9. HMB

HMB Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    507
    Ad Soyad:
    Mehmet B.
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    @faruk4143 bey sanırım aktif olarak 2012 - 2013 kasa olan modelini kullanıyordu. Mesajı görünce sanırım donanım ve diğer özellikleri ile ilgili sizi aydınlatacaktır.

faruk4143 bunu beğendi.
  10. faruk4143

faruk4143 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    586
    Ad Soyad:
    Faruk Çalışkan
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ben 2012 model Prime plus SR kullanıyorum. Üretilmiş en dolu Elantra oluyor. Sizin baktığınız 2014-2015 yani makyajlı modelde bulunan en dolusu Elite. Onun da donanımı gayet iyi. Ön arka koltuk ısıtma deri döşeme falan yok. Elektrikli sürücü koltuğu var.
    Şanzıman sorunsuz ve sağlam. Ama yakıt tüketimi yüksek piyasadaki bir çok dizele göre. Şehiriçinde 9-10 litre diyen var. Uzun yolda 5-6. Motor 128 HP 260 tork gayet yeterli.
    Kronik diyebileceğimiz sorunlara gelirsek; Arka atma hissi denen olayı var. Ben henüz rahatsız olmadım çünkü gerçekten attığı yok. Araç virajdayken bir tumsekten, yoldaki yamadan ya da yerdeki beyaz kalın çizgilerden geçerken hissediyorsunuz. Makyajlı kasalar bir yana, yeni kasada da aynı olaydan şikayet edenler var. Yani değişen birşey yok. Direksiyon konusunda ise ben bir sıkıntı yaşamadım. Aracımın kilometresi çok düşük, bundan olabilir. Eps problemi yaşayanlar çıkabiliyor.
    Genel olarak sorunsuz bir araç. Her türlü tavsiye ederim. Ama dizeli secmenizde yakıt tüketiminin etkisi varsa, benzinliden pek bir farkı yok onu bilin. Dizelin çekiş gücünü seviyorsanız ayrı tabi

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. Salihgs

Salihgs Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Mehmet Salih Geliş
    Yaşadığınız Şehir:
    60-TOKAT
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bilgilendirme için teşekkürler @faruk4143 yani yakıt tüketiminin çok olduğunu duymuştum ama şehir içi 6 7 hadi bilemedin 8 dir diye tahmin edip tolere edebileceğimi düşünmüştüm ama 10 11 litre çok fazla. Bir ara c5 2.0 hdi otomatik düşünüp 10 11 litre yakıyor diye vazgeçmiştim elantra da başımıza c5 kesilmesin şimdi

12. faruk4143

faruk4143 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    586
    Ad Soyad:
    Faruk Çalışkan
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Tabi kullanacağınız trafiğe de bağlı bu. Aynı motora şanzımana sahip İ30 ile İstanbul'da 10-11 litre yakıyor diye yakınan kullanıcılar biliyorum. Siz daha akıcı trafikte kullaniyorsunuzdur 8 yakarsiniz. Ortalama hız önemli.

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. Salihgs

Salihgs Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Mehmet Salih Geliş
    Yaşadığınız Şehir:
    60-TOKAT
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ben de istanbulda kullanacağım. Neyse bakalım artık olmadı ya şartları zorlayıp yeni kasaya yöneleceğiz ya da astra veya focus bakacağız

14. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bir iş dolayısıyla 1 haftadır 2013 i30 dizel otomatik araç sahibi arkadaşımla gidip geliyoruz ,kendiside en az 9 litre yaktigindan şikayetçi, hatta o atma hissi bilmiyorum lastikmi amortisör mü atma hissi var

15. Salihgs

Salihgs Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Mehmet Salih Geliş
    Yaşadığınız Şehir:
    60-TOKAT
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    2016 model 136 lık otomatik astra aldım arkadaşlar yakıt tüketimi 7 8 litre arasında tabi yeni aldığım için tam yakıt tüketimi odaklı kullanmıyorum 6.5 7 arasına düşer diye tahmin ediyorum.
    Astra düşünenlere tavsiye ederim yol tutuşu konforu gücü falan yerinde öyle arka atma hissi vs şeyler kesinlikle yok.

16. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ben sizin konuyu görmemişim, keşke daha önce görseydim

bendeki 2011 lpgli otomatik. arka atma hissinin ne olduğunu bulayım diye arabayı çok zorladım. benim arabamda kesinlikle öyle bir atma hissi yok. üstelik servis kaydına da baktırdım, hiçbir müdahale olmamış.

bundan önceki aracım 1,6 crdi kia ceed tam otomatikti.

benim kullanımımla ortalama yakıt tüketimim 6,5-7 litreydi. çok zorlayınca 8 gördüm.

astrayı kiralık olarak birkaç hafta kullandım. astra da gayet güzel bir seçenek,
    ama donanım olarak düşük donanım bomboş, yüksek donanım da çok pahalıydı.
    motoru çok gürültülü. yakıt tüketiminiz elantra ile aynı gibi görünüyor.

hayırlı olsun

<<bülent>> bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş