10 Kasım LPG KABLO

2013 I30 Elektrik Problemi

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda seccobey tarafından 6 Eylül 2019 tarihinde açılan konu

1. seccobey

seccobey Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Sal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Merhaba arkadaşlar, aranıza geçen hafta itibari ile 2013 model elite paket i30 alarak katıldım. Aracımı çok araçtırarak aldım sadece sol çamurluktan bir darbesi olduğunu biliyordum. Aracın sol katlanır aynası aldığımda çalışmıyordu. Ancak dün biraz araştırmaya başlayınca aracın dış ısı sensörünün de çalışmadığını farkettim. (sensörün yerini bilmemekle birlikte sol aynada olabilir gibi geldi) Bir de araç epb uyarısı vermeye başladı yokuşta vites n konumunda iken freni çektiğimde sol ön lastiği tutmadığını farkettim. Acaba bu saydıklarım basit bir elektrik problemimi yoksa maddi olarak canımı sıkar mı.

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

dış sıcaklık sensörü nerede bilmiyorum ama eğer dediğiniz gibi araç bir kaporta tamiratı görmüşse bundan şüphe etmek gerekir, arıza tamir edilen yerde olabilir.

epb uyarısını bilmiyorum, başka bir uyarı olabilir mi? eps ise elektrikli direksiyondur. bir sensör hatası ya da direksiyon motorunda bir mekanik hata olablir.

el freni sadece arka tekerleri tutar. ön lastikleri zaten tutmaz.

<<bülent>> bunu beğendi.
  3. seccobey

seccobey Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Sal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Epb yanılmıyorsam elektrikli park freni hatası park frenini aktif hale getirince sanki sol öde bir boşluk oluşuyor diğerleri çok sıkı tutarken sol önden araba kendini salıyor

4. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    benim tahminim el freni halatlarından birisi çalışmıyor. bir frenciye ya da yetkili servise giderseniz kolayca çözerler. fren halatı değişmesi gerekirse değişir.

<<bülent>> bunu beğendi.
  5. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Dış ısı göstermemesi aldığı darbeden olabilir. Sensor sol altta radyatörün hemen önünde diye biliyorum...

Esp ise sensor kablosundan yapar, elektrikçiye göstermekte fayda var.

<<bülent>> bunu beğendi.
  6. ismailgulce

ismailgulce Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    468
    Ad Soyad:
    ismail gülce
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Dış ısı sensörü genelde radyatörün orada oluyor önden darbe almış olabilir araba, zamanında i20 alacaktim ilanda ekran göstergesinde dış ısı sensöründe çizgi vardı suphelenmistim sonradan eksperde arabanın pert oldugu çıkmıştı.

koreci bunu beğendi.
  7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    ısı sensörü aynanın içindedir bence:) sol katlanır ayna çalışmıyor ise dış sıcaklık göstergesi de çalışmıyor ise sol ayna arka kapağını tornavida ile kanırtıp açın göreceksiniz ya arabanızın daha önce aynası kırıldı da oraya daha düşük bir modele ait ayna taktılar soket uyumsuz olduğu için sıcaklık okumuyor ve katlanmıyor yada aynanın soketi çıkıktır.

Park freni elektrikli ise sol önden darbe yemiş araç olduğuna göre şundan şüpheleniyorum: sol ön tekerleğin esp sistemi çalışmıyor olabilir çünki hareket halinde elektrikli el freni çekildiği zaman dört tekerlek birden fren yapar ama durduğu yerde düğmeye basılırsa sadece arka tekerlekleri frenler. El freni düğmesine hareket halinde basarsanız fren pedalına o esnada basmasanız bile dört tekerleğe aynı anda pedala basılmış gibi fren yaptıran şey esp mekanizmasının elektrikli fren sistemidir siz pedala basmasanız bile esp li araba gerekli durumlarda dört tekerleğe farklı şekilde teker teker fren yaptırabilir ön arka sağ sol bunlardan birisini ikisini üçünü kayma hissettiği zaman yolda tutmak için frenleyebilir sol ön tekerlek frenlemiyorsa orada bir eksiklik vardır ancak durduğunuz yerde fren pedalına basılı şekilde el freni düğmesine basarsanız durum anlaşılmaz çünki sadece arka tekerlekler frenler

sanırım hafif hareket halinde iken el freni düğmesine bastınız ve sol ön taraf salma yaptı?

sol dikiz aynasını iyice kontrol edin yada ettirin sıcaklık sensörü muhtemelen orada olabilir sol ön çamurluk kazasında sol salıncak rot taşıyıcı vs. değiştirdilerse sol ön tekerin frenlemede salma yapması yada esp devreye girdiği zaman kendi kendine fren yapmaması durumuna karşı da kontrol ettirmenizde fayda var.

netice olarak sanırım sol önden darbe aldığı zaman sol aynaya kadar kırılmış ve sol dikiz aynası daha ucuz muadil veya alt paket bir i30 un aynası takılmış ayrıca sol ön salıncak ön düzen vs. de darbeye bağlı değiştirilen parçalar olmuş ve bunun sonucunda sol tarafta elektronik sıkıntılar var gibi duruyor abs lambası kontak açıldığı zaman ligth check esnasında yanıyor ve kısa süre sonra sönüyor mu mesela ?

<<bülent>> bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş