LPG KABLO

2013 Hyundai I20 1.4 Crdi Dizel Ortalama Yakıt Tüketimi

'İ20 Forum - Club' forumunda türko tarafından 29 Ağustos 2019 tarihinde açılan konu

1. türko

türko Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    mehmet türk
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    arkadaşlar merhaba foruma yeni katıldım. Aklımda oluşan soru işaretlerini sayenizde umarım çözerim.
    durum şu: bir hafta önce 2013 model hyundai i20 1.4 crdi dizel aldım km si 137 binde aracı aldım köye ittim geldim geldiğimde ortalama yakıt 5.2 idi. sonra ertesi gün motor bakımını yapmak için sanayiye gittim aracın yağını yağ filtresini yakıt filtresini hava filtresini ve polen filtresini değiştirdim. şimdiye buraya kadar olan durum gayet normal ama sonrası şu aracın yakıt ışığı yandı yandığında aracın yakıtıyla gidilecek mesafe 100 km yazıyordu. sonra gidip 30 liralık mazot koydum. fakat koyduğum mazot gidilecek mesafeye eklenmedi yol bilgisayrında bir de baktım tabi ortalama yakıt 8.6 biraz gititim geldim 7.5 oldu sonra 7.5 ile 8.6 arasında kaldı bu ortalama normal mi bu araç bu kadar yakmalı mı sırf yakıtı az diye aldım ama bu durum canımı sıktı bu ortalama neden böyle düzelmiyor böyle mi kalacak benim bildiğim bu aracın ortalama yakıtı taş çatlasa 5.5 olmalı sizden çözüm bekliyorum bu durumdan dolayı aracı satlığa çıkaracağım aracın motoru iyi enjektörleri sıkıntısız siyah duman atma yok dediğim gibi durum bu yardım bekliyorum canım hayli bu duruma sıkıldı.

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    30 liralık mazot alındığı zaman i20 yol bilgisayarı bunu hissetmez:) yağ bakımlarında doldurulan taze motor yağı ilk 1000-2000km boyunca yakıt tüketimini bir miktar arttırabiliyor, dizel araba özellikle crdi motorlu hyundai kısa mesafe yolculukları hiç sevmez soğuk motorla kısa mesafe kullanılırsa normalden fazla yakar.

çözüm önerilerimi söyleyeyim, bitik depoya en az 200 liralık mazot alıp doldurun ve uzun mesafe yol yapacağınız zaman iyice hızlanıp 80-90km hıza ulaştıktan sonra yol bilgisayarının ortalama yakıt göstergesini elle sıfırlayın, yakıt uyarı ışığı yanarsa uzun süre o şekilde kullanmayın. Soğuk motorla tek marşta 5-6km gidip stop etme gibi kısa mesafelerde, uzun rölanti bekleme süreleri ile, hem kısa mesafe hem dur kalklı sıkışık trafik yada soğuk motorla rampa yukarı kullanırsanız yakıt tüketimi 7,5-8 litreleri görebilir, sıcak motorla yüksek hızda uzun yolda yüklü de olsa rampada tırmansa bu kadar yakmayacaktır, tek marşta 20-30km mesafe gidilecek yollarda yakıt tüketimi ölçümlerine bakın.

hiçbir dizel hyundai 3-3,5 litre gibi rekor düzeyde çok az yakmaz ve sürekli kısa mesafe çalıştırılırsa epey fazla yakar, ancak asla kara duman atmaz, partikül tıkanması motor arızası enjektör problemi gibi tuhaf dizel sıkıntıları hyundai de çok nadir görülür. Açıkçası sağlamdır.

Ancak şehir içi 4,5 litre yakıyor diye 100000km leri daha göremeden yağ yakan, kara duman atan, zırt pırt DPF tıkayıp tuhaf arızalar çıkartan ama çok az yakan kısa ömürlü bol titreşimli ve kamyon gürültülü çalışan birçok avrupa üretimi markaların ikinci el modellerini de tercih edebilirsiniz sonuçta para sizin zevk sizin:)

3. cenker_baba

cenker_baba Guest

neresi acil?

4. türko

türko Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    mehmet türk
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    hocam acil dediğim aracı tekrar satma evresine geldim ne yapacağımı bilemiyorum o yüzden acil yazdım bu aracın yakıtı bu olmamalı ustaya gösterdim ekspertiz de bir şey çıkmamıştı neden bu kadar yakıyor diye canım sıkıldı.

5. cenker_baba

cenker_baba Guest

uygun zamanda forum kurallarını okursanız iyi olur bu tip başlıklar yasak.

km bakımından sonra araç bir kaç depo fazla yakar sonra düzene girer

erenuzel41 bunu beğendi.
  6. türko

türko Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    mehmet türk
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    hocam yani yani bunun ortalama yakıt durumu nedir ne olmalı şu an bu durum normal mi aracı fulleyip kullanırsam ki okul başlayınca 35 km mesafe yapacağım normale döner mi bir de 6 vites olması yakıt tüketimini artırır mi?

7. türko

türko Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    mehmet türk
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    bilmiyordum hocam tamam dikkat ederim.

cenker_baba bunu beğendi.
  8. türko

türko Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    mehmet türk
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    zan
    yani şöyle bir durum var arkadaşımda 2009 i20 1.4 Crdi var ne zaman görsem ortalama yakıt 5.0 en fazla 5.4 gördüm onda
    benim araçta 8.5 duruyor bu durum beni karamsarlığa itti ve aracı satmak istedim sizce tam doğru çözümü nedir ? düzelecek bir durum mudur ?

9. cenker_baba

cenker_baba Guest

arkadaşın da aynı ilde ise. aynı yerden yakıt alın+ aynı yağı kullanın+ filtreleri orijinal alın + araca biraz daha alışın + lastik havaları
    bunları yapın bakalım

10. türko

türko Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    mehmet türk
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    peki 2009 ile 2013 arasında yakıt farkı var mı ? onun aracı 75 beygir benim 90 beygir ?ayrıca onun 5 vites benim 6 vites ? 6 vites olması fark ettirir mi?

11. cenker_baba

cenker_baba Guest

6 vites olması bana göre daha az yakıt yakmak anlamına gelir ama devrinde kullanmak şartı ile
    mesela bende matrix var en uygun yakıtı 2000 devirde yakıyor hangi vites olduğu önemli değil

12. türko

türko Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    mehmet türk
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    tamam 6 vites olması güzel ama hemen ekranda vites artır uyarısı veriyor yani çok kısa aralıklarla vites istiyor 4.vites ile 60 km hızı biraz geçince yani devir 2 yi bulur bulmaz 5.vites istiyor 80 90 hıza gelince de 6.vites istiyor devirli kullanmak zor yani gibi

muhendus bunu beğendi.
  13. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Bizim yeni aldığımız Accent Blue 1.6 CRDi 136hp aracı şehiriçi İstanbul da 5.3 LT ortalama tüketimi. Namussuz çok güzel kaçıyor gaza basınca :) Full şehiriçi kullanım 1 aylık ortalama kaldı ki arada sırada haftada 1, 1 dk da olsa devirlendiriyorum aracı sürekli sakin ve trafikte kullanıldığı için, EGR vs. Tıkanmasın diye.

Biz burda kullandığımız hâlde ortalamamız bu. Sizin aracınız da değil, bence kullanım tarzınız da sorun var.

Aracı az yaksın diye devirsiz kullanınca daha fazla yakıyor tüm araçlar bilginiz olsun, yıllardır tecrübemle sabit. Gaza basıp iyice hızlandırdık aracı sonra sabit devir gidin, o zaman ne kadar az yaktığını görürsünüz.

İlerde kasis varsa tapagaz gitmeyin ya da vites yükseltmeyin. Doğru araç kullanmanın çok fazla tekniği var, ama kimse dikkat etmiyor, sabırsız herkes.

14. türko

türko Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    mehmet türk
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    yani ekranın vites artır uyarısını dikkate almayayım mi ama ben ekran artır dediğinde vites artırıyorum. yani devirli kullanıyorum ama durum bu olunca sıkıntı yaptım.

15. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Ekran her vites arttır dediğinde artırmayın. Yolunuz daha fazla hıza müsait değil ise ya da yavaşlayacaksanız artırmayın.

Kendi aracım olan 2015 110hp 1.5 dCi EDC Otomatik Fluence'nin en sakin kullanımımda ortalaması 7 LT :) size bir örnek olsun.

CRDi düzgün kullanılır ise gerçekten az yakıyor. Kullanım tarzınızı değiştirin ve doğru kullanım teknikerini kendi kendinize geliştirin.

Düşük hız, yüksek vites, yakıt tüketiminin artmasına sebep olur. En düşük devir, en az yakıt demek değil. Beraberinde sorunları da getirir belli bir zamandan sonra.

16. türko

türko Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    mehmet türk
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    galiba 6 vitese alışamadım çünkü daha önce kullanmadım hep 5 vites vardı ve rahat geliyordu ama zaten ben aldığımdan beri sakin kullanıyorum onu söyleyeyim çünkü devirli kullanıyorum ve çoğunlukla ekrana uyuyorum bu durum böyle devam ederse sorun ne olabilir ya da ne yapılabilir.

17. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Düşük devirli kullanım DPF'nin tıkanmasına sebep oluyormuş. Dizel pek sevmiyorum, ben benzinciyim:) Olunca kullanıyoruz ama mecbur.

18. türko

türko Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    mehmet türk
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    yani sonuç olarak ekrana bakmıyorum o zaman

19. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Ekranda ki vites uyarılarına bakma sadece. Ha bak, ama gereksiz vites değiştirme. 100 Metre sonra duracaksan ya da kasis varsa gaza basmaya devam etme, vites yükseltme, durmaya yakın debriyajı kullan.

Bu tarz bir kullanım sana ciddi miktarda para kazandırır.

Balataların ve disklerin uzun ömürlü olur
    Baskı ve balatan uzun ömürlü olur
    Yakıttan tasarruf edersin
    Motor, turbo, enjektörün uzun ömürlü olur
    Lastiklerin yıpranmaz.

Bunları göz önünde bulundur yakıttan ziyade ne kadar çok şeyde kârlı ve yıpranmayan bir aracın olduğunu anlayacaksın. Sana bu şekilde uzun yıllar sorunsuz ve masrafsız hizmet eder :)

20. türko

türko Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    mehmet türk
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    yani bu aracın ortalama yakıtı en fazla 5.5 olmalı değil mi ? yukarda bana dediği gibi yaparsam yani 80 90 hız ile gidersem ve ortalama yakıtı sıfırlarsam sorun çözülecek mi ? bir yeni yağ değişimi yakıt filtresi vs değişmesinden dolayı bu durumun oluşması normal yani anladığım kadarıyla şimdi yapacağım iş depoyu fullemek ve ondan sonra dediğini yapmak bundan sonra yapacağım mesafe okula 35 km gidiş 35 km geliş bu durumdan sonra ortalama yakıt rutine biner mi

Bu Sayfayı Paylaş