LPG KABLO

2012 Opel Astra H 83.000 Deki Aracımın Kaputtan Duman Çıkıyor.

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda lutfullahyilmaz tarafından 20 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. lutfullahyilmaz

lutfullahyilmaz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Lütfullah
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Opel
    2 ay önce 2012 model 83.000 de opel astra h aracımı satın aldım. Sorunsuz 1 ay kullandım. Arabaya 5 km.lik mesafeye giderken biraz bastım sonra aracı park ettiğimde kaputtan duman çıktı fakat hararet 80 dereceydi. Yağ kaçağı veya su kaçağı olduğunu düşündük. Sonra su kaçağını bulduk.ustamız su tesisatının çelik borudan kaçırdığını görüp sıvı contayla boruyu taktı.diğer çelik borudan kaçırdı orayıda sıvı contaladı.oradan da kaçak kesildi fakat sökme takma esnasında antifirizli su egzoz manifolduna ve motorun dış kısmına aktığı için antifiri z temizlenene kadar duman geleceği sonraları dumanı keseceği söylendi.Bugün yine 7 km.lik mesafeye gittikten sonra hararet normal seviyede seyrederken kırmızı ışıkta gark ettim ki arabanın kaputundan ince ince duman çıkıyor. Arabayı evin önüne atayım dedim bi 7 km. Daha geldim kaputu açıp baktım ki hiç duman filan yok.Motoru kontrol ettim su kaçağı yağ damlaması filan da yok.Bu nasıl birseydir akıl erdiremedim.Neden olmuş olabilir?

2. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Kaçak olsa suyunu da eksiktecek ama eksiltmiyor galiba.
    Bi ihtimal fazla su konduysa onu atıyor olabilir. Birkaç defa daha yapıp kesebilir. Biraz daha kullanıp test edin. Su seviyesinin takip edin. Seyir halindeyken suyun bitmesinden korkuyorsanız kaloriferi açıp tam kırmızıya getirin , sıcak üflerse endişe etmeyin. Yanınızda su olsun muhakkak.
    Benim aklıma gelenler bunlar. Daha bilgi sahibi olanlar daha doğru yorum yaparlar konuya.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

lutfullahyilmaz bunu beğendi.
  3. gogo17

gogo17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,669
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    opellerde hastalık üst külbütör contaları çok çabuk sertleşip yağ kaçırabiliyor yada yağ kapağından yağ atabiliyor motorda yağ terlemesi varmı bakın yada çalışırken kaputu açıp koklayın yağ kokuyormu diye

deza bunu beğendi.
  4. lutfullahyilmaz

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Lütfullah
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Opel
    Su an sürekli deniyorum zaten arabayı sehir içinde olsun uzun yolda olsun fakat bunu ilk kez yaptı.normalde yolda değil de istop edince kaputu açtığımda dumanı fark ederdim onda da antifiriz kokusu bariz belliydi.

5. lutfullahyilmaz

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Lütfullah
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Opel
    Bu arabadan önce opel astra g kasa vardı 98 model. O araba yoldayken yağ doldurma kapağından yağ atmıştı mesela. Yağ sıcak motora değdiği için duman çok fazlaydı öyle kolay kolay geçecek bi duman değildi yani.
    Çalışırken yap kokup kokmadığını deneyeceğim.
    Peki üst külbütörden kaçırdığında yağ eksiltmesi gerekmez mi ya da yağ motorun üstünde belli olması gerekmez mi bu olayda motorun üstünde yağ da görünmüyor ondan akıl erdiremedim ben bu olaya

6. gogo17

gogo17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,669
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    o kadar kaçırmayla eksiltme yapmaz üst kapak plastik siyah olduğu için yanılıtır seni elinle elle iyice yağ varmı yokmu diye birde ortada bujiler varya o kapağı sök bujilerin içlerine baktır 16v kapakaların ortalarında buji kanalları olur conta içindende buji kanalına yağ verip duman koku yapabilir sökebilirsen ortadaki eco tec yazan kapağı çıkar ardından büyük bi bobin var onu dışarı al tek tek ışıkla bak buji etrafında yağ varmı yokmu diye

lutfullahyilmaz ve deza bunu beğendi.
  7. lutfullahyilmaz

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Lütfullah
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Opel
    Yarın ecotec yazan yeri söküp bi bakıym. Peki dediğin gibi olsa ve arabayı öyle kullansam ne Zararı olur bana. Sürekli duman atar mı başka ne gibi etkisi olur

8. gogo17

gogo17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,669
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    zararı olmaz sadece rahatsızlık verir

lutfullahyilmaz ve deza bunu beğendi.
  9. lutfullahyilmaz

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Lütfullah
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Opel
    Psikolojik olarak rahatsızlık veriyor zaten
    Sırf kafam rahatlasın diye şaşmazda namlı bi opel ustası varmış ona götüreceğim sonunda

Bu Sayfayı Paylaş