LPG KABLO

2012 Ix35 Izlenimlerim

'İX35 Forum - Club' forumunda Buraktugra tarafından 26 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

1. Buraktugra

Buraktugra Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    64
    Ad Soyad:
    Burak TUGRA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Selamın aleykum.

2 gün önce 2012 model ix35 style plus sahibi oldum. ilk izlenimlerim, söylentiler, yaşadıklarım gibi gibi konulardan biraz bahsetmek istiyorum.

öncelikle bu zamana kadar kullandığım ve sattığım araçlarımı belirtmek isterim.
    1996 Model Doğan SLX.
    1999 Model Toros station vagon
    1998 Model Toyota Corolla Special
    2004 Model Megane 2 Authentique(En boşu)
    2005 Model Megane 2 Authentique(En boşu)
    1992 Model Tofaş Serçe (şuan hala aktif kullanmaktayım)

ortalama 3 aydır araç arayışı içindeydim. Baktığım araçlar
    Vw Jetta(2015-comfortline) makyajlı kasa,
    Toyota Cororlla (2014 ve üstü -advantec)
    Honda Civic (2014 ve üstü)
    Renault Megane 4 (2017 ve üstü-joy)

bu yukarı da araçlar dışında hiçbir araca bakmadım ve ortalama 70 bin tl ye gerçekten düzgün bir araç bulamadım. araçların ya çok fazla boya değişen kaza var, ya çok fazla kilometre var yada meşhur laf olan ""aracımda hiç bir şey yok ama sigorta şişirmesi ağır hasar kayıtlı""(özellikle bu yalana ait ilanlara hiç bakmadım sizlerden ricam sizlerde sigorta şişirmesi ağır hasar kayıtlı yalanına inanmayın)..

arayışım böyle devam ederken abimin bir önerisiyle karşılaştım. HYUNDAİ İX35. Başladım aracı incelemeye.

1-Cam tavan,
    2-Oto park özelliği,(bugün ilk defa denedim gerçekten güzel park ediyormuş :) )
    3-sanroff (hem komple açılabiliyor hem de sadece camın arka tarafı kalkabiliyor çift mekanizmalı)
    4-6 ileri vites,
    5-4 koltuk ısıtma,
    6-elektrikli katlanabilir aynalar,
    7-4 cam otomatik,
    8-tatminkar bir ses sistemi (orijinal ses sisteminden bahsediyorum tatmin edici bence),
    9-anahtarsız çalıştırma,
    10-elektrikli ayarlanabilir aynalar,
    11-sis farı,
    12-stepnesi dahil orijinal çelik jant,
    13-ön-arka park sensörü,
    14-bluetooth bağlatısı,
    15-cd çalar,
    16-flash bellek ve aux girişi orijinal,
    17-hem önde hemde bagajda 12 volt elektrik,
    18-mercekli farlar,
    19-uzaktan kumanda anahtar (gerçekten kaliteli malzeme olduğunu düşünüyorum),
    20-dijital çift yönlü kalorifer/klima(yolcu tarafı isterseniz sıcaklığı kendi istediği şekilde bağımsız ayarlayabiliyor),
    21-yokuş kalkış desteği (manuel olmasına rağmen var araçta),
    22-yokuş iniş desteği,
    23-ayarlanabilir koltuk kafalıkları,
    24-yol bilgisayarı (aracın kaç saat kullanıldığı, ortalama hız, ortalama yakıt tüketimi vs. bilgiler var)
    25-yağmur sensörü,
    26-far sensörü,
    27-torpido gözü soğutma,
    28-ön-arka koltuk kol dayama,
    29-ön-arka 2 şer adet bardaklık,
    30-ayarlanabilir direksiyon(yukarı, aşağı, ileri, geri),
    31-komple deri koltuklar,
    32-deri direksiyon simidi,
    33-ayarlanabilir şoför koltuğu (yukarı, aşağı, ileri, geri),
    34-şoför koltuğu bel desteği (çok kendisini belli ettirmiyor hafif bir bombe sağlıyor),
    35-10 adet hava yastığı,
    36-zincir triger
    37-geri görüş kamerası (iç dikiz aynasında geri vitese takınca görünüyor çok hoş bir donanım olmuş),
    38-kararan iç ayna,
    39-önden çekiş (iyiki arkadan çekişli değil yakıtta muazzam yükselme olurdu diye düşünüyorum),
    40-1.6 motor benzinli,
    41-225/60 r17 lastik ölçüleri,
    42-bagaj perdesi,
    43-direksiyon fonksiyonel tuşlar (ses açma kapama, şarkı değiştirme, bluetooth bağlantı gibi fonksiyonlar),
    44-güneşliklerde ayrıca uzatma aparatı (çaprazdan gelen güneş ışıkları için bence mantıklı olmuş),
    45-shifter (vites yükseltme ve azaltma konusunda ekranda görünüyor bence kullanışlı da olmuş),

Araçta araştırdığım ve kendim test ettiğim donanımlar bu şekilde. Başka bir şeyler var ise lütfen beni de bilgilendiriniz :)

Aracın kusurları/eksikleri
    1-Bu kadar donanım içinde dokunmatik ekran beklerdim,
    2-direksiyon ve vites kolunda ki nikelaj kısmın direkt metal olmasını isterdim. bu en çok kullanılan kısımlarda boyalarında atmalar oluyor (gerçi benim aldığım araçta yok ama gördüğüm bir çok ix35 te var maalesef),
    3-kapıları kilitleyince camlar ve sanroof otomatik kapanmıyor (bir aparat ile yapılabiliyormuş ama donanımda olmasını isterdim), ayrıca bu aparat sanroof motoruna zarar verebiliyormuş taktırmamanızı öneririm.

yine eksik başka bir şeyler var ise lütfen beni de bilgilendiriniz.

Araştırmalarımda ki başka kullanıcıların ortak yorumları ve benim gözlemlediklerim
    YAKIT KONUSU: Öncelikle ilk göze çarpan olay yakıt konusu oluyor. Aracı alana kadar hatta aldıktan ve kendim test edene kadar o kadar şüpheliydim ki yakıt konusunda tahmin edemezsiniz. şehir içi/dışı ortalama 100 km yol için ş.içi: 10/14 ş.dışı:8/10 litrelerden bahsediyorlardı. dedim eğer yakıt bu şekildeyse bu araç ocağımıza incir ağacı dikecek :). bildiğin ev yıkımı :D. Aracımı istanbuldan aldım. İzmirde ikamet ediyorum ve ortalama 500 km yol yaptım izmire gelene kadar ve sonuç mu? ortalama yer yer 90-100 bazı yerlerde 110-120 hızlarla geldim izmire kadar. SONUÇ: Sehir Dışı 6,3 LİTRE.

Daha 2 gündür bende olduğu için şehir içi deneme gibi bir şansım olmadı. Çünkü 1992 model bir tofaş serçem var ve serçeyi satana kadar işe gidip gelirken felan ix35 i kullanmayı düşünmüyorum. Serçeyi de sattıktan sonra şehir içi kullanım detayını da veririm.

MOTOR: Zincirli bir trigere sahip olan 1.6 motor seçeneğiyle takiplediğim kullanıcı yorumları, aradığım yetkili ve özel servis ışığında aracı düzgün bir kullanımla 250.000 km ye kadar triger işi yok. hatta bir kaç özel servis ses gelene kadar abi oda bazen 300.000 km yi buluyor dedi. bu gerçekten muazzam bir durum bence.

PERFORMANS: Arkadaşlar bu araç SUV. Yani yüksek. Yani büyük. Yani 1400 küsür kilo :D. Doğal olarak kullandığım araçlar arasında ki bir megane 2 performansı beklemedim asla. Hatta yaptığım internet araştırmaları sonucunda aracın özellikle yokuşlarda çok kötü olduğu yığılıp kaldığı gibi söylentilerle karşılaştım fakat yine belirttiğim gibi İstanbul-İzmir arası gelirken öyle bir yığılmayla karşılaşmadım. Yine söylüyorum evet bir megane 2 performansı yakalayamadım fakat zaten bu araç o tarz bir araç da değil. Bu şekilde bir performans beklentiniz varsa size önerim 2,0 motor bir araç alın performans yaşayın diyebilirim :). Ama açık gönüllülükle belirtmem lazım ki performans olarak beni tatmin ediyor ki zaten hız tutkumda yoktur.

KONFOR: Yola çıktığım andan itibaren araca o kadar çabuk alıştım ki sanki yıllardır araç bendeymiş gibiydi. Eliniz her yere rahat ulaşabiliyor. Motor sesini çok fazla içeride duymamakla beraber biraz sanki yol sesini fazla içeri alıyormuş gibi hissettim. belki de araç yüksek olduğu içindir. 1,85 boyumla arka koltukta da rahat olduğumu fark ettim. Yan ayna görüş yelpazesi bence çok güzel geniş açılı. Ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim şu zamana kadar hiç yüksek bir aracım olmadı ve çok kullanma şansımda olmadı. Şimdi aracıma bindiğim zaman yükseklik o kadar güzel oluyor ki yolda giderken camı açıp çekilin canavarım sizi ezer yoksa diye bağırasım geliyor :D :D :D.

Şimdi birazda kendi aracımdan bahsedeyim.
    2012 model Style plus.
    beyaz renk
    50,600 km de
    50.000 mk de iken yetkili serviste 50,000 bakımları yapılmış
    1 aylık fenni muayene var.
    4 lastik sıfır yokohama 4 mevsim.

aracımın tek problemi 2017 yılında ki İstanbul da yağan doludan kaynaklı motor kaputu ve sol tavan direği göçük düzeltme ve boyalı. Kaza gibi bir durum olmadığı içinde çok önemsemedim açıkcası.
    baktığım o kadar araç içerisinde en temiz ve en bakımlısı bu idi ve 70.000 tl ye aldım geldim.
    Sizlere de çok çok çok daha kalitelisini Rabbim hayırlısıyla nasip etsin inşallah.

Aracı yeni aldığım için bilmediğim özellikler olabilir. Lütfen bildiğiniz gizli özellikler vs. bilgiler var ise benimle paylaşırsanız sevinirim.

Kazasız belasız sürüşler dilerim...

2. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Hayırlı sürüşler, güzel araba

3. Buraktugra

Buraktugra Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    64
    Ad Soyad:
    Burak TUGRA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Tskler koreci. Rabbim cok daha guzellerini sizlere nasip etsin

4. Uğur K

Uğur K Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,046
    Ad Soyad:
    Uğur Karagüzel
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Fiat
    Öncelikle aramıza Hoş Geldiniz.Aracınız Hayırlı olsun.Kazasız ,Belasız güle güle kullanın.
    Yüksek ve geniş araç Dikkat bağımlılık yapar.
    Manuel viteste yokuş kalkış sistemi Hill Holder çok fazla işe yarıyor.Bulunduğum şehir itibariyle Rampası bol olduğundan çok rahat ediyorum.

erhancakmakk bunu beğendi.
  5. Buraktugra

Buraktugra Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    64
    Ad Soyad:
    Burak TUGRA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    teşekkürler hocam iyi dilekleriniz için. yokuş kalkış desteği özellikle eşim için iyi olacak :D
    GERÇEKTEN BAĞIMLILIK SEBEBİ BU ARAÇ :D :D

6. Samet_ak

Samet_ak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    339
    Ad Soyad:
    Samet akyel
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    VW
    Hayırlı olsun, kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim..

7. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Detaylarını kendi kullanıcısından okumak istediğim, merak ettiğim araçlardan biriydi. Başlangıç için çok güzel özetlemişsiniz, teşekkür ederim. Şahsen asıl sürüş tecrübelerinizi ve aracınızı tanıdıktan sonraki yorumlarınızı da okumak isterim. Önümüzdeki yıllarda bize de böyle yakışıklı bir araca binmek nasip olursa yabancılık çekmeyiz.

8. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Güle güle kullanın. Çoğu araba düzgün kullanılınca çok yakmıyor bugünün şartlarında kanıtı olmuş. güzel tercih.

9. Buraktugra

Buraktugra Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    64
    Ad Soyad:
    Burak TUGRA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Tesekkurler hocam insallah daha guzelleri sizlerin olsun kazasiz belasiz surusler dilerim

emrex ve Samet_ak bunu beğendi.
  10. Buraktugra

Buraktugra Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    64
    Ad Soyad:
    Burak TUGRA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Tesekkurler guzel yorumunuz icin. Bugun yine dayanamayip izmirden manisaya gittim geldim birazda yolu uzattim 150 km yol yaptim. Gercekten kullanmaktan bu kadar keyif aldigim bir arac olmadi. Daha derin detaylari da dediginiz gibi bir sure daha kullanip tarafiniza tekrar bildirecegim insallah. Kazasiz belasiz surusler dilerim

fume bunu beğendi.
  11. AdemOcakli

AdemOcakli Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1,466
    Ad Soyad:
    Adem Ocaklı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Bazen gerçekten de hasar kaydı şişiriliyor ve araç gereksiz yere pert kaydına giriyor. Yengemin İX35 önden darbe aldı kaput az hasarlı tampon çatla birde çamurlukta küçük bir lokal hasar radyatörler yürür ve ön düzen sapasağlam ama iki airbag patlak diye perte çıktı. Bence o araç ikinci el alınırdı velhasıl ekonomik açıdan müsait olsam sigortadan almayı bile düşündünürdüm. Üstelik 2011 model ve daha 50 bin civarında birkm vardı yazık oldu araca.

12. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hayırlı olsun. Önemli olan beklentiye göre araç almak. Ben bu araçtan kullandım. Motorunu beğenmemiştim. Ama dizele göre kıyaslayarak bu yargıya vardım. Yoksa tatmin edici. Bu aracın 1.6 crdi si gelseydi çok iyi satardı.

Unicorn bunu beğendi.
  13. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hoşgeldiniz, güzel bir paylaşım anlatım olmuş. Kazasız,belasız keyifli sürüşler dilerim.

14. Buraktugra

Buraktugra Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    64
    Ad Soyad:
    Burak TUGRA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Hocam işte o aracın hasar kaydı şişirilmemiş normal. 2-3 ay boyunca çok detaylı bir araştırma yaptım. ağır hasar kayıtlı ve olmayan binlerce araba ile karşılaştım ve yengenizin aracı gerçekten ağır hasar kayıtlı.
    az hasarlı kaput düzeltme yapılmıyor ve fiyatı ortalama 3000-5000 tl
    tampon eğer değiştirildiyse (tamponun değişince işin içine park sensörleri ve sis lambalarıda giriyor) fiyatı ortalama 4000-6000 tl
    çamurluk da normalde değişir ama orayı düzeltme yaptılar diye fiyat yazmayacağım
    ve en önemli nokta hava yastıkları. şu an da en ucuz hava yastığı sistemi, ki buna bağlı emniyet kemeri sistemi 30.000 tl

2011 model bu aracın bu aracın kasko bedeli ortalama 70.000-80.000 tl

şuan görünen ortalama masraf 40.000-50.000 tl

ve o araç ağır hasar kayıtlı.
    yani bir aracın mevcut kasko bedeli üzerinden çıkan masrafa göre pert kaydı çıkarılıyor. ben 3 parça değişen araç gördüm honda civic 2015 model black edition paketi. 8000 tl tramer hasarı vardı. kaskodan yaptırılmış. ve masraf 8000 tl. çünkü hava yastığı vs.vs. gibi işler işin içinde değildi.

bundan dolayı bir araçta ağır hasar kaydı varsa evet gerçekten vardır. bu sigortanın şişirmesi değildir kesinlikle.

15. Buraktugra

Buraktugra Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    64
    Ad Soyad:
    Burak TUGRA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    teşekkürler üstadım. güncel bilgiler ile devam edeceğim. size de kazasız belasız sürüşler dilerim

16. Buraktugra

Buraktugra Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    64
    Ad Soyad:
    Burak TUGRA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    teşekkür ederim. kesinlikle katılıyorum beklentiye göre araç almak gerekli. yazımda da paylaştığım gibi ben de megane 2 kullanan biri olarak megane2 performansı yakalayamadım. ki zaten megane 2 nin km kadranı 250 dir :D bu araçta 220 :D ortalama 10 sene boyunca megane 2 kullandım gerçekten seri. ama bundan o performans beklenmiyor. tabi evliliğin vermiş olduğu ve yaşında getirdiği bir olgunlukla artık 230-240 km hızları aramıyor insan (en azından ben öyle oldum) :D eğer ben tatlı tatlı giderim hızla performansla aram yok deniyorsa tercih edilebilir. yoksa zaten suv araca girilmemeli binek tarzı araç alınmalı diye düşünüyorum

17. Buraktugra

Buraktugra Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    64
    Ad Soyad:
    Burak TUGRA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    teşekkürler hocam. dediğiniz gibi düzgün kullanımla yakıt çok değil. fakat ülkemizde benzin fiyatları işte çok kötü. ben şuan da lpg taktırmayı bile düşünmüyorum açıkcası. ileri ki zamanlar da ne olur ama bilmiyorum.

18. pdr42

pdr42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    mustafa akcay
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Hocam aracınız hayırlı olsun. Bende 2011 style var onu kullanıyorum 6 aydır belki daha fazla. bende bikac gozlem yazayım. öncelikle aracı hic kullanmayan bilmeyen birisi arac icin cok guzel yakısıklı jeep degerlendirmesi yapar. Ben dısardan cok begeniyorum. Ama yapısı geregi ki qasqaide de vardı bu durum yuksek oldugu icin sallaması fazla oluyor . Onun dısında arac direksiyon manevrası guzel yuksek olması ayrı bir guzel. Cam tavanlı olsa daha guzel olurdu ama benmki degil maalesef. Ha bu arada benm aracımda agır hasar kayıtlı:) ama kazası aynı ablanızın arabası gibi. Lakin arkadasın dedigi gibi sırf hava aystıkları cok pahalı bunu dısrda sanayide patlayacak sekilde tekrar daha ucuza yapıyorlar o sebeple perte aytılıp ihalede satıyorlar. Esnafta alıp yaptırıp satıyor. Ben memnunum aractan herhangi bir sorunu yok sadece enjektor sorunum vardı onu da hallettim yakıt konusunda ise sıvı sistem lpg var. sehiricinde malum bu arac cok yakar. fabrika verisi ne bilmiyorum ama 9 litre yakacagını tahmin ediyorum. ben yarı fiyatıne geziyorum. Kesinlikle tavsiye ederim sıvı sistem lpg taktırın . simdilik aklıma gelenler bunlar.

fume bunu beğendi.
  19. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Hayırlı olsun. SUV araçlara alışması biraz süre alıyor fakat alıştıktan sonra gerçekten çok kullanışlı ve ferah.Tabi eski aracınızın verdiği bazı hisleri alamazsınız.Ben halen sattığım Hyundai Coupe aracımın verdiği bazı duyguları unutamıyorum.Hepsi beraber olmuyor.Bu arada kadran olayına takılmayın, bazı modellerde tamamen palavra, bütün motorlara aynı kadranı koyuyorlar.

20. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    hayırlı olsun, araç koltuk konforu ve süspansiyon konforu nasıl ? Yani belki aramızda konfor düşkünlerine yol gösterir :)

Bu Sayfayı Paylaş