LPG KABLO

2012 Dizel I20 Fren Bakimi Hakkinda Danisma

'Sohbet' forumunda oguzcalik tarafından 25 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

1. oguzcalik

oguzcalik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    229
    Ad Soyad:
    oğuzhan çalık
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    @i20_Troy rica ederim. Forumun amaci yardimlasmak ve dogru bilgiye ulasmak. Diskleriniz hic degismedi ise onlardan da olabilir. Benim aracim 2012 model ve disklerde asinma mevcut. Dedigim gibi ben fren bakimi yaptirdigimda bu konu altinda tum detaylari ve resimleri eklemeye calisacagim. O zaman durum daha net anlasilacak.

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

i20_Troy bunu beğendi.
  2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    her yıl düzenli rot ayarı yaptırmıyorsanız en azından kasko yaptırın... Fren hidroliği ısı ile oluşan terleme ile içerisinde su oluşturmaya başlar, 2 yılda bir değiştirilmesi gerekir.

Önal ve i20_Troy bunu beğendi.
  3. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    @oguzcalik disklerde en ufak bir aşınma yok... çünkü mümkün olduğunca hafif frenleme yapar ve sakin kullanırım... bu durum frenaj yapısı ile ilgili olabilir mi diye de düşünüyorum yada ben bugüne kadar sert fren yapmadığım için enteresan gelmiştir... yoksa araçta izinden çıkma vs yok

@MSC kasko derken bildiğimiz kasko mu ? ön düzen kasko ikilisini Allah korusun kaza yaparsanız diye mi söylediniz ? kaskom her yıl var ama...
    Fren hidroliğini olmazsa değiştreyim... 250 km sonra bakımım var :))

4. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    panik frende araç gezme yapabilir , illa sorun aramaya gerek yok diye düşüyorum

mesela bende getz varken 15 jant standart halde aynı tarif ettiğin durum vardı 195/45/16 pzero + eibach pro kit almıştım istanbul parkada çıktım , korfez pistinede , otobanda viraj içi panik fren yapmak zorundada kaldım sorun kalmamıştı

şuan polo ile mesela çok sınırda istanbul parkta fren yaptığım zaman gezme yapıyor

ozellikle şerit değiştirme viraj donme gibi durumlarda ister istemez aracın sınırı zorlandığından anlattığın durumda kalabilirsin sonucta spor amortisor vs yok

zaten panik fren zorda kalındıkca yapılmamalı ciddi anlamda aracın dengesini bozuyor

i20_Troy bunu beğendi.
  5. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    @onursumer bende bunu merak ediyorum...
    Bu olay işin doğası gereği normal mi yoksa düzeltmem gereken bir şeyler mi var...
    Bana biraz doğası gereği aracın çapı kütlesi ve yapısı itibari ile bu durumun böyle olabileceği düşüncesi geliyor...
    Diğer yandan da değişmesi gereken bir yerler varsa onarım tamir es geçmeyim diyorum... Frenaj önemli...

Tekrar söylüyorum... Fren yaptığımda araç şeridinden çıkmıyor ama ister istemez böyle bir yalpa yapma hafiften sağı solu oynayıp düzelme meydana geliyor... Aniden şiddetli yan rüzgar vurur da araç bi yerinden oynar yaa onun gibi...
    İşin doğası mı neticede hidrolik ünitenin dağıtım yerinin mesafesinin de etkisi olabilir... yoksa ters giden bir şey mi var bunu araştırdığım için yazdım zaten...

MSC nin dediği gibi birde fren hidroliğim hiç değişmedi 5 yıldır da sakin kullanımdan dolayı ihtiyaç duymadım...
    Yenilediğim de belki durum biraz daha düzelebilir...

6. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    aynladım durumu zaten dediğim gibi sorun olduğunu duşunmuyorum , çünkü sert ani frenlerde aracın sağ sol freninde illeki %1 de olsa sapma olduğunu varsayarsak dediğini yapabilir

fren hidroliği değişimi biraz daha düzeltebilir eğer sapma normalde fazlaysa

7. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    frenlediğiniz yol yüzeyi homojense ve araç bakımlı ise sağa sola kaçma yapmaz. Hanımın getz'de abs yok, fren sistemi oldukça bakımlı, sadece lastik havaları eşit değilken çizgiden kaçıyor. onun haricinde ip gibi duruyor.

8. oguzcalik

oguzcalik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    229
    Ad Soyad:
    oğuzhan çalık
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Arkadaslar selam fren bakimimi kafama uygun sekilde bir iscilikle disarida yaptirdim. Arka diskleri sokerken biraz zorlandilar. El freni balata ayar noktasini bulmalari geciktigi icin el freni balatalari kampanayi birakmadi. Ancak 4 fren disk ve balatalar degisti. Yag degisti ve tum tekerlerden havasi alindi. Abs sensoru maalesef sokulemedi. Kirilmasindan endise ettigim icin zorlamak istemedim. Fren testini haftaya yapacagim cunku bir cogunuzun bildigi gibi yeni fren balata ve diskler alismadigi icin frenler sunger gibi. Ancak su anda git gide iyilesiyor. Haftaya sonucu yazacagim. Birkac fotgraf ile sizi basbasa birakiyorum.

Not:

Cikan diskler 60.000 km de arkalar cok iyi durumda onler biraz cene yapmisti. Balatalar 20.000 km de arkalar yeni gibi onler en az yuzde 60 gibiydi. Bosch disk ve balatalardan memnun kalirsam bunlari satabilirim. Memnun kalmazsam belkide diskleri tornalatip geri taktirabilirim. O nedenle bir sure daha cikanlari bagajimda tasiyacagim. Ilgenen arkadas olursa aklinda olsun. [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Son düzenleme: 25 Mayıs 2017
  9. oguzcalik

oguzcalik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    229
    Ad Soyad:
    oğuzhan çalık
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Arkadaslar selam, fren bakimindan sonra frenlerim daha tok ve guven verici oldu. Bosch parcalari aracima iyi bir uyum sagladi. Fren testinde on disklerde yuzde 6 fark cikti bakimdan sonra. Normal oldugunu söylediler. Sadece abs sensorlerini kontrol ettiremedim. Ankarada sensorleri sokmeden olcebilen bir yer varmis. Istanbulda bunu yapabilecek bir yer var mi? Tek kontrol edemedigim abs sensorlerlerinin teker hizlarini dogru olcup olcemedigi. Bunun icin osiloskop ile ya da tester ile abs sensoru olculebiliyor ancak istanbulda bulamadim. Yardimci olursaniz sevinirim.

10. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Konu takipte... Frenlerinizin iyileşmesine sevindim...
    Benim araç da 65000 de ... hafta sonu serviste bakımı yaptırdım... Diskleriniz aynı benimki gibi... gayet sağlam ve çene yapmamış... Sakin kullanan sürücülerde böyle oluyor galiba...Arka balatalarım halen orjinal ve daha yarısı duruyor dedi servis... Ön balatalarım 50000 de değişmişti... Onlar da halen yeni duruyormuş...

11. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    @MSC @onursumer
    hafta sonu serviste yaptırdığım bakım da ustama hiç rot ayarına sokmadığımı söyledim... Birlikte rot ayarı yaptırdık...
    0,5 cm ön iki tekerde kaçıklık çıktı...tekerler dışa doğru açıkmış...
    servis ustam da zaman içersinde olur çukurlar vs. durumlardan dolayı yıllık yaptırman da fayda var dedi... Ben 5 yıldır sağa sola çekme titreme düzensiz lastik aşınması vs olmadığı için hiç ROT yaptırmamıştım...
    Belkide benim ani fren durumum bundandır...

12. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:

aracın sağa sola çekmesi için yeterli bir rakam bu çizgisini rahatlıkla bozar sert frende

13. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    @oguzcalik frenlerinde değişim sonrası durum nedir ?

bayağı bir süre geçti... diskler ve balatalar birbirine uyum sağlamıştır... son durum nedir ? bosch ile performans değerlendirmesi yapar mısın...

14. oguzcalik

oguzcalik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    229
    Ad Soyad:
    oğuzhan çalık
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Bosch tan memnunum en az orjinalleri kadar iyi is cikariyorlar. Ancak bu hareket abs nin erken devreye girmesini gidermedi. Benim aklim hala abs sensorlerinde kaldi ancak akli basinda bunlari olcup dogru calistiklarini test edecek bir yer bulamadim. Istanbulda bilen varsa bana haber verebilir.

15. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Hımmm o zaman çok aşırı bir fark olmadı galiba...
    Bence bizim araçlarda ABS erken devreye giriyor bunu kabul etmek gerekiyor... Ancak ben yumuşak lastik tercihi yaparak bunu gidermeyi başardım... Çok fena köklemek gerekiyor artık ABS nin çalışması için...

Bulabilirsen yazlık olarak Dunlop Touring R1 taktır... yada emanet al deneme yap belki emanet veren olur...
    Kışlıklarda da Starmaxx ile devam...

Ben çözümü bu şekilde buldum...

16. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    lastik yada amortisör iyi değilse abs erken devreye girer. sensörlerde hata olsa arıza lambası yakar.

i20_Troy bunu beğendi.
  17. oguzcalik

oguzcalik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    229
    Ad Soyad:
    oğuzhan çalık
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Selam valla ayni yorumlardan sikildim lastiklerim 2016 model goodyear. Lastik ya da amortisor ile alakasi yok bunun. Bence lastik hiz olcumu ile alakasi var. Sensorlerin arizali oldugunu da dusunmuyorum. Ancak hatali hiz olctuklerini saniyorum. Abs sensor olcumu yapmayi bilen bir yer var ise tavsiyelerinizi alabilirim. Bana akli basinda usta lazim.

18. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    benim için lastikle alakası vardı...

üzerinde gelen Dunlop SP Sport 01 ler de kuru zeminde abs devreye girdiği gibi ıslak zeminde frenaj yok gibiydi...
    sonra ilk kış starmax lara geçtim... freni köklüyorum abs devreye girmiyor araba zınk diye yapışıyordu... İşte orada fark ettim ki lastik faktörü çok önemli... sonra dunlop sport SP01 lerin süresi dolduğunda daha yumuşak olan Dunlop touring R1 lere geçtim... Freni köklesem de kolay kolay abs devreye girmiyor... ıslak zeminde de lastik etiketi A olduğu için yine zorladım yine devreye girmedi... aşırı derece de abanmak gerekiyor abs nin çalışması için...

Benim için lastik değişimi ile ABS erken devreye girme sorunu çözülmüş oldu... Şu anda çok çok daha iyi durumda...

onun haricinde siz sensörlerin doğru çalışıp çalışmadığını ölçtürmek istiyorsanız yine de araştırın...
    Ben çözümü lastik ile buldum...

oguzcalik bunu beğendi.
  19. oguzcalik

oguzcalik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    229
    Ad Soyad:
    oğuzhan çalık
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Dogrudur. Iki sene once benimde lastikler ile alakali sorunum olmustu. Goodyear gecince sorunum bariz azaldi. Ancak su anda abs devreye girmesi hala bir sorun benim icin.

20. Tughan

Tughan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    80
    Ad Soyad:
    Tuğhan Ündemir
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Hortlattım konuyu ama

Sorunu çözebildinizmi merak ettim? Ben yaklaşık 6 aydır i20 kullanıyorum daha abs devreye girmedi :)

Bu Sayfayı Paylaş