10 Kasım LPG KABLO

2012 Accent Era Blue 1.6 Otomatik Hakkında Birkaç Soru

'Accent Blue Forum - Club RB' forumunda tolgakmg tarafından 11 Ağustos 2019 tarihinde açılan konu

1. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Tüm form üyelerinin bayramını kutlarım. Yeni aldığım aracımla ilgili birkaç küçük sorum olacak. Yardımcı olursanız sevinirim.

1- Aracım otomatik ve 1.6 CRDI. Genel kullanımından ve konforundan memnunum. Özellikle hyundai Starex kullanıcısı olarak otomatik vites araç alımında özellikle tercih ettiğim bir şanzuman tipi. Aracımın tipi MODE serisi. Elektrikli 4 cam ön sis lambası, 15 inch alüminyum jant ABS ve ESP dışında bir aksesuarı yok. MODE serilerindeki standart donanımı ne olmalıdır? Bu araca orjinal multimedialı ekran takılabiliyor mu? Sanırım üst serilerde orjinal fabrika çıkışlı var ancak internetten araştırdığımda bu araca uygun sonradan takılabilen multimedia teypler bulamadım. Konu ile ilgili bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

2- Aracımda 195/60/15 jant lastik var. Hyundai resmi sitesinde ve kataloğunda aracın ya 14 jat yada 16jant lastik ölçüleri olduğunu gördüm. Aracımın internetteki farklı satış ilanlarında üzerindeki alüminyum jantlardan birkaç ilanda gördüm. Bu araçta orjinal 15 inch jant bulunuyor mu?

3- Aracın bagajı maalesef sadece içeriden açılıyor. Aracın bagaj kapağı değişmiş. Ne kilit yeri nede düğmesi var. Ancak kumandadan açıldığını söylüyorlar. Benim kumandamda 2 düğme var ve 3 lü bagaj açan kumandadan yok. Aldığım kişi ikinci el aldığı için bende böyle kullandım dedi. Aracın mode serisinde bagaj kumandası varsa bunun için anahtar kodlaması yaptırabilir miyim? Sadece serviste mi bu konu çözülebilir? Maliyeti ne olur?

Cevaplar için teşekkür ederim.

2. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    1) Multimedya piyada bulabilirsiniz. Hatta direksiyon düğmelerini bile bağlayabilirsiniz. Biraz daha araştırırsanız kolaylıkla bulursunuz. Android oem cihaz yada orjiinal daichii çıkma ikisi de piyasada bolca var.
    2) orjinal lastik boyutları 14 çelik jant 16 aliminyum alaşımlı jant ve ilk modellerde 15 inç aliminyum alaşımlı jant var. Klasik blue jantı ise orjinaldir.
    3) hyundai bluelarda dışarıdan bagaj açma kilidi hiç olmadı diye biliyorum. Anahtarı 3 düğme alır kodlarsanız olacağını düşünüyorum.
    Maliyeti de sizin araştırma ve pazarlık kabiliyetinize bağlı teyp ve direksiyon düğmeleri ortalama 750 1500 anahtar da 250 500 arası olur tahminim.

tolgakmg bunu beğendi.
  3. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    2012 era mı blue mu
    Bende şaşırdım.
    Jant ve multimedia kolay
    Bagaj düğmesi yapan kişiler var diye biliyorum. Bence en zor iş o.

4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
  5. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İyi geceler. Teşekkür ederim cevaplar için. Dediğiniz doğrultuda araştırma yaptım. Evet sonradan takılma multimedia sistemleri var. Aslında çok az kullandığım iyi bir marka düz 7 inch ekranlı bir multimedia sistemim var. Ancak aracın ses sisteminin olduğu kısımdaki hafif eğime uyum sağlamayacaktır. Teyp çerçevesi satılıyormuş. Ama benim ses sistemine uyar mı bakacağım.

Bagaj kısmı tek sıkıntım. kumandayı halletmem gerekiyor. Önceki sahibi sanırım anahtarın yedek olanını verdi bana. Zira aracın üçlü kumandalı anahtarı yok.

Araç 2012 model. Dediğiniz gibi ilk serilerden sanırım. 195/60 ölçüsü orjinalse benim için sorun yok. Ancak bununla ilgili veri bulamadım. Lastiklerim sanki diğer blue'lere göre biraz şişkin ve büyükmüş gibi duruyor.

6. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Aracım blue serisi. Sanırım ben yanlış telaffuz ediyorum. Accent Blue olacak doğrusu. Ben erayı fazla yazıyorum sanırım :)

7. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim...multimedia seçenekleri için. ankara'ya dönünce iyi bir sistem almak yada elimdekini kullanmak istiyorum

8. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bu yeni alıntı sistemini beceremedim sanırım. O yüzden cevap yazan arkadaşlar, kusura bakmasın lütfen. Altlarına alıntılarınızı ekleyemedim.

9. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İyi geceler.
    Yeni konu açmak istemediğimden yorum ve sorularıma bu başlıktan devam edeceğim. Birkaç gündür aracı kullanıyorum. Birde uzun yolda da aracı test etme imkanı buldum.

Araç, direksiyon ve yol tutuşu olarak oldukça tatminkar geldi bana. Geçmişte kullandığım Linea ve kardeşimin brava aracına göre biraz daha iyi geldi direksiyonu. Fren dozlaması güzel. Frenleri iyi sayılır. Ancak şu arka amortisör yumuşaklığı biraz tedirgin edici. Şehir içinde bile birçok kasiste arkası fazlaca zıplıyor. Bunun için arka amortisörleri biraz daha sert bir marka ile değiştirmeyi planlıyorum. Tüketimi uzun yolda güzel. 100-110 klima ile geldim. 5.8 litre ortalama tüketimi yakaladı. Birçok araçta yol bilgisayarı verisi ile pompa verileri genelde uyuşmaz. Burada iki depo test sonucunda veriler uyum sağladı. Ancak şehir içinde çok dikkat etmeme rağmen 8.5 civarında geziyor. Biraz gazlarsam 11-12 litreyi buluyor. Özelllikle hızlanmalarda yol bilgisayarı 40 litreleri geçiyor.

Vittes geçişleri iyi. Şanzumanın tepkileri güzel. Ancak eski starex aracımda hold, prw ile od seçenekleri vardı. En azından bir sport yada winter seçenekleri olmalıydı. Manuel modda geçişleri güzel. Ancak kışın karlı zeminlerde sanırım manuel modda 2 ile kalkış yapmam gerekecek, o bile motorun gücü sebebiyle patinajla sonuçlanacak gibi geliyor.

Araca DFP ve EGR iptali düşünüyorum. Eski fiat araçlarımda bunu yaptım. EGR iptalinde hiç sorun yaşamadım. Eski hyundai starex aracımda mekanik olan EGR valfini kapatmıştık. Bunda umarım sorun yaşamam.

Gaz tepkilerine alışmam gerek. İlk bastığım anda araç tüketim değerleri 25-30 u bile gösterdiği halde öyle matah bir hızlanmaya sahip değil. Ama ya arkadaş bu araç neden yavaş deyip biraz daha gaza bastığınızda araç güzel hızlanıyor (tabi tüketimi düşünün) Uzun yolda 120 ile giderken dip gaz yaptığımda 3. vitese düşerek hızlanması güzel. Yokuş inişlerinde motor freni yapıyor olması güvenlik açısından olumlu.

MAERKEK bunu beğendi.
  10. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    2012 1.4ov bluenun arka amortisörlerini (optimal marka) ve yaylarini (gunsan marka) ile degistirmistim, hissedilir oranda iyilesme yasamistim.

tolgakmg bunu beğendi.
  11. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim. Maliyeti hakkında bilgi verebilir misiniz?

12. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    O zaman uygunmus, simdi baktim 250liraya mal olmuş, simdi en az iki kati, 2sene once almistim

Bu Sayfayı Paylaş