10 Kasım LPG KABLO

2011 Era 1.5 Dizel Stop Etme Sorunu

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda ufukkuran tarafından 27 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

1. ufukkuran

ufukkuran Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ufuk Kuran
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Merhaba arkadaşlar,
    2011 model 1.5 dizel era sahibiyim. Aracımda bir süredir stop etme sorunu yaşıyorum. Forumda ve internette aradım ama benimle aynı sorunu yaşayan birini bulamadım.

Aracımı çalıştırıyorum rölantide beklerken sorun yok. Ama biraz gaz verip (3-4 bin devir) gazı bıraktığımda devir göstergesi 1in altına düşüyor ve araç stop ediyor. Aynı şekilde bu arabayı ilk çalıştırdığımda hareket halinde de oluyor. 1. Viteste hareket ediyorum vites değiştirmek için debriyaja bastığımda stop ediyor.
    Böyle bir sorun yaşayan oldu mu acaba. Çözümü nedir ? Yardımcı olabilirmisiniz
    Teşekkürler.

2. ufukkuran

ufukkuran Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ufuk Kuran
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:

Yaşadığım sorunu gösteren bir video var. Belki daha net anlaşılır sorun.

3. Buraktugra

Buraktugra Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    64
    Ad Soyad:
    Burak TUGRA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    erhancakmakk bunu beğendi.
  4. ufukkuran

ufukkuran Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ufuk Kuran
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Konunun açılışı bendeki ile aynı sorun değil ama sonradan arkadaşın biri yanıtlara yazmış.
    Sorunu depo şamandırasının plastik bölümündeki çatlakta bulmuşlar. Olabilir mi böyle birşey emin olamadım.
    Ben sorunu rölanti sensöründe olabilir mi diye düşünüyordum.
    Teşekkürler ilginiz için.

5. Arat57

Arat57 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Yüksel arat
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC

6. MSNMCNLK

MSNMCNLK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    MUSTAFA YÜCE
    Yaşadığınız Şehir:
    70-KARAMAN
    Araç Modeli:
    merhaba arkadaşım ne oldu sorunu çözebildiniz mi benim araçta da var ayni sorun 1 yildir çözemedik. çözümü yazarsanız bizde faydalanırız.şimdiden tesekkurler.

7. MSNMCNLK

MSNMCNLK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    MUSTAFA YÜCE
    Yaşadığınız Şehir:
    70-KARAMAN
    Araç Modeli:
    Ne yaptiniz sorunu halldebildiniz mi benim aracta da var ayni sorun. Ozellikle depo yarimken ve yarimin altina dusunce oluyor depo fulken olmuyor. Cozum bulduysaniz buradanbyazarsaniz bizde cozum buluruz. Simdiden tesekkurler.

8. hyundai34

hyundai34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    merhaba arkadaşım sente ayarından kaynaklanan bir durum olabilir baktırın derim

9. Yaxıl

Yaxıl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Yüksel
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    aynı sorunu yaşayan arkadaşlar, bakacağınız yerlerden biri de mutlaka şamandra olsun. O kadar tamirciye gösterdim aracı kimse bulamadı. Nette dolaşırken acaba diyip tamircime gidip şamandrayı söktük ve bingo. şamandrada çok ince çatlaklar vardı. iki tane adını bilmediğim yapıştırıcıyı karıştırdık yarım saate dondu taktık ve sorun çözüldü. Araçta yolda giderken vites geçişlerinde stop etme, yakıt bellirli bir seviye altındayken stop etme problemlerinin hepsi geçti. Aklınızda bu seçenekte olsun. Kendiniz bile sökebilirsiniz şamanrayı çok basit.

MAERKEK bunu beğendi.
  10. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    simdi video senin aracinami ait onu anlamadim ama videodaki aracın sorunu rail gibi geldi bana.. yakıtın geri kacmasını onleyen bir parca.. rail arızalarında araç ilk çalıştırmada rolantide iken stop etmez ama gaz verip birakınca rail düzgün çalışmadıgından yerine yakıtı koymaz yada var olan yakıtın geri kacmasına engel olmadıgı için yakıt basıncı düşer ve araç stop eder.. bir arkadaşımız sente ayarı demiş ama alakası yok sentesi bozuk bir araba bu şekilde calışmaz vuruntulu çalışır rölantide aşırı dalgalanma olur.. çekiş duser.. yakıt artar.. ve daha bi suru sey.. rolanti motoru olabilirmi demişssin.. rolanti motoru arızalı araçlarda ise yine rolantide dalgalanma olur ve araç yavaş yavaş stop eder.. yani devir kademe kademe azalarak stop eder.. can çekişir gibi.. senin verdiğin videoda araç rolantiye dönüyor bir saniye 800 devirde kalıyor ve sonra birden stop ediyor.. rolanti moturu arızası böyle olmaz.. burdaki durumda yakıtın birden kesilmesi söz konusu gibi görünüyor bunada rail sebep olur.. yakıt pompası olsa devir 4000--5000 lere cıkmaz çıksada çıkması zaman alır araç isteksiz çalışır.. enjektör olsa yine bu şekilde olmaz sarsıntılı çalışır.. tek seferde marş almaz falan.. videodaki duruma göre tek ihtimal rail arızası gibi görünüyor..

MAERKEK bunu beğendi.
  11. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    eğer depo full iken stop etmeyen araç depo azalinca ediyorsa yakıt pompasından yada samandırasından suphelinebilir.. hatta samandıradan cok yakıt pompası diyebiliriz.. pompanın uretemedigi basıncın bir kısmını depodaki yakıtın ağırlığı ürettigi için durumu idare ediyor ondan.. siz yinede yakıt pompasından önce yakıt filtresini değiştirmeyi bi deneyin hele o bi değişsin aynı durum devam ediyorsa pompaya bakılır.. çünkü her zaman önce en düşük maliyetli olandan başlanır arıza çözümleri..

çetin06 ve MAERKEK bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş