LPG KABLO

2011 Elantra Yol Tutuş Sorunu

'Elantra Forum - Club (MD/UD; 2010–2015)' forumunda elantra07 tarafından 1 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

1. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Deneme testlerine çıktık. 2 forum arkadaşımızın da araçlarındaki eps modülü servis tarafından biraz yokuşa sürülse de sonunda değiştirildi. Ben 2 seneye yakın bu işin mücadelesini vermiştim. Bu nedenle aynı problemi yaşayan arkadaşlarımıza yardımcı olmak adına aracımın referans olması adına test sürüşüne katılmıştım. Sonuçta araçlarını satmaktan vazgeçen memnun kullanıcılar olduk. Keşke servisler de bizim gösterdigimiz ilgi alaka ve merakı aynı oranda gösterebilselerdi. Elimizde değişim kâğıtları mevcut. Servislere gittiğinizde bu durumu ilk kez duymuş, uzaylı görmüş gibi bakan servis teknisyenleri olursa whatssup üzerinden tüm belgeleri sizinle paylaşabilirim. Ayrıca istanbuldaki arkadaşlar ile de test sürüşüne katılabilirim.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

guventurk, Murat, nebiliyim ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Maalesef bunun çözümü Türkiye'de yok. Aracımın on ve arka helezon yaylari amortisörleri değişti. Fakat hiçbirsey değişmedi. Arka amortisörlerinizi KYB amortisörleri ile degistirirseniz %50-60 oranında bir iyileşme saglarsiniz. Fakat yine de kesin çözüm olmuyor. Eibach yay taktirirsaniz bu iyileşmeye %10 daha eklersiniz. Fakat bu arka salınımdan hiçbir zaman tam olarak kurtulamazsiniz. Nedeni ise tek torsiyon çubuğu üzerine kurulu bir sistemin olması. Birbirinden bağımsız suspansiyon sistemi yok. Bu nedenle sol taraf çukura girince sag taraf cukura girmese bile bunu daha az oranda hissediyor. Ve bu iki taraftaki orantısız hareket aracı yandan dalga yemiş kayık gibi sallıyor. Bunun çözümünü Kore'de tek torsiyon cubugunun iki yanindan v biciminde ekstra kollari kaynak yaparak %100 çözmüşler. Ama Türkiye'de bunu doğru yapabilecek babayiğit bir sanayi ustası çıkar mı bilemiyorum. Güvenmek çok zor. Çünkü aslında aracin areodinamigine müdahale ediliyor. Milimetrik hesaplarin yapılması lazim.

alkadraz40 ve mektuplar bunu beğendi.
  3. agun35

agun35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    a gun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Teşekkür ler bahsettiğiniz belgeleri benimle paylaşırsanız memnun olurum

VSP250s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. agun35

agun35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    a gun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    bende amortisör leri kyb ile değiştirdim dediğiniz gibi %50 çözüm oldu gibiydi şu an yine aynı durumda tabi daha önce garantidende değişim olmuş ama çözüm olmamış dı can sıkıcı bir durum
    Yayların arasına koyulan kaucuk gibi birşey in aliexpres de linkini paylaşmıştım bakan olmadı sanırım bu aparatın salınımı azaltacağını bir nebzede olsa çözüm olabileceğini düşünüyorum

5. nebiliyim

nebiliyim Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    48
    Ad Soyad:
    İsmail
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    nasıl bir aparat link atar mısınız ?

6. agun35

agun35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    a gun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
  7. A.L.P.E.R

A.L.P.E.R Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Alper ERDOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    25-ERZURUM
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    bu aparat kauçukların tam olarak amacı nedir yumuşak amortisöre biraz sertlik katmak mı yoksa tersimi, Era daki sertliğede işe yararmı ?

8. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Benim az çok bildiğim yaylar ses yapmasın diye kullanılıyor.Konfora veya yol tutuşa nasıl bir etkisi olabilir, bana çok inandırıcı gelmedi doğrusu.Özellikle Spor yay kullananlar için.

Son düzenleme: 31 Aralık 2015
  9. agun35

agun35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    a gun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    İyi seneler herkese benim anladığım yayların salınımını azaltmak biraz sertleştirmek arabayı virşlarda daha dengede tutmak amortisör lere yardımcı olmak ingilizce si olan daha iyi acıklayabilir

10. agun35

agun35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    a gun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Tabiki çözüm olmaz ama baya bir faydası olacağını düşünüyorum

11. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yol tutuşa hicbir yarari olmaz. Sadece helezon yaylarinin salinimini azaltip, bir nevi yastık gibi yoldan gelen şok dalgalarini azaltilmasina yardimci olur. Konforu %20-25 olumlu etkiler diye tahmin ediyorum. Bundan fazlasinin olmasi cok zor gibi duruyor

agun35 bunu beğendi.
  12. agun35

agun35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    a gun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Bende aynen sizin gibi düşünüyorum %25 lik bir konfor ve diğer olabilecek artıları için 15 dolar verilir bence. Arka atma olayınada bir tık yararı olursa süper olur bi ara sparişini vermeyi düşünüyorum bizim şu yayların ölçülerini bulabilirsem

13. guventurk

guventurk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Guven Turk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hocam geçen ay aldığım sıfır aracımda bende yolda savrulma hissi ve çukurlarda arka tarafın yalpalaması hissini yaşıyorum. internete yazdığımda sizin bu konuya gerçekten baya kafa yorduğunuzu gördüm, öncelikle tebrik ederim sonuç da almışsınız bir nebze. 2015 modellerde bu sıkıntı yok diyenler gördüm internette, böyle birşey varmı? Bende bu konuda servise gitmek istiyorum, Ankarada bu konuda servise başvuran oldu mu? Olduysa hangi servise başvurdunuz?

Ayrıca sizden ricam bana da belgeleri iletebilir misiniz. Teşekkürler.

14. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bildiğim kadarıyla 2013 ten sonra araçları tekrardan gözden geçirdiler. Yeni modellerde bu tür problemlerin olmadığını biliyorum. Ayrıca izolasyon ve kokpit ısciligi cok daha iyi diye forumlarda okudum. Ankarada Ata Hyundai'ye bir gidin isterseniz. Eskiden Ömer Bey calisiyordy orda. Cok da yardimci oluyordu musterilere ama saniyorum servisi garanti degisiminden zarara ugrattigi icin işten cikardilar şaka bir yana çıkıs nedenini bilmiyorum ama maalesef artık bir Ömer Beyimiz yok Atada. En azından gecmis kayit veri tabanlari iyi. Bu aracin kronik sayilabilecek problemlerine hakim teknisyenleri mevcut. Derdinizi anlatin derim.

15. Pafi

Pafi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    210
    Ad Soyad:
    Muharrem Doğmuş
    Yaşadığınız Şehir:
    5-AMASYA
    Araç Modeli:
    Baska bir baslikta hyundai ata plazada omer bey hala duruyormu diye sormustum bu aksam artik yokmus :( 36 sayfalik tartisma dayanisma gorus alisverisinin sonucu butun yorumlari okudum sayilir amortisorleri yaylari eps yazilimi yada degisimi esp gozden gecirme yani kisaca elde var sifir bunlarin hepsini yaptirmayi basarsan bile savrulma yada salınım devam edecek ama eps yazilimi en guncel hali veya degisimi ile direksiyondaki takilma hissini gideriyoruz anladigim kadari ile ama torsiyon 206 sedanlardada var ama boyle bir savrulma yada salınım hic olmamisti bunu elentra ile yasiyorum bakalim bu haftasonu bkm icin gidecegim ilk defa(yeni aldim) merakla bekliyorum

agun35 bunu beğendi.
  16. Pafi

Pafi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    210
    Ad Soyad:
    Muharrem Doğmuş
    Yaşadığınız Şehir:
    5-AMASYA
    Araç Modeli:
    2012 elentra mode_plus
    Servis elektrik teknisyeni ben sordugumda sadece surucu emniyet kemeri icin uyari sesi oldugunu on yolcu icin boyle bir uyari sistemi (ses) olmadigini soyledi ogun bugun hic uzerine dusmedim fakat simdi bu konuyu okuyunca kuskulandim yolcu tarafininda sesli uyari ikazi varmi varsa benimki arizali

17. mgk19

mgk19 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Gökhan Kara
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Sadece şoför tarafi ikaz verir.diger koltuklarda yok.

18. Pafi

Pafi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    210
    Ad Soyad:
    Muharrem Doğmuş
    Yaşadığınız Şehir:
    5-AMASYA
    Araç Modeli:
    Tesekkur ederim

19. alkadraz40

alkadraz40 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    süleyman çifçi
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    36 sayfanın hepsini okudum. bende 2011 model prime plus elantra var.
    aracı aldığım ilk gün salınma olayını farkettim ve araştırmaya başladım. hatta üşenmedim sanayide ne kadar c segmenti araca denk geldiysem üşenmedim arka süspansiyon yapısına bakıp elantralar ile karşılaştırdım.
    elantramdan önce, 2005 audi a3, 2002 bora, 2001 golf, 2006 focus, 2007 jetta, 2007 passat, 2004 fabia, 2001 astra, 2004 astra, 2013 astra, 2013 corolla, 2004 corolla, 2003 polo, 98 polo, reno 12, toros, transit, 2006 palio, 2001 palio, 2005 alfa 147, 2006 albea, 2001 cordoba, 2010 jetta, 2015 i20, 2015 octavia, 2014 rapid, 2009 accent era, 95 reno 19, 2001 kangoo, 2009 i30 araçlarını kimini uzun kimini kısa sürede olsa kullandım ve test ettim.
    bu kadar araç geçmişim varken söyleyebilirim ki, elantrada yol tutuş ve verdiği güven hissi olarak içlerinde hele heleki kendi üretim yılındaki muadili araçlar içerisinde en kötüsü.
    son 4 aracım, bora, polo, astra ve elantra sürekli aynı güzergah aynı yol şartlarıyla ve yılda 40 bin km yaparak kullanıyorum. 40-50 km hızla bile 3 cm ve üzeri özelliklede tek teker tarafından çukura düştüğünde, araç şasesine iletilen darbeden dolayı çukura düşen tekerin tersi istikametinde yalpa yapıyor.
    eğer hız 100 km ve üzerine çıkarsa aracın arka tarafı çizgisinden çıkıyor ve direksiyon müdahelesi ile düzeltmek gerekiyor.
    heleki aracın arka tarafı yüklü ve balık sırtı yollarda 100 km ve üzeri hızlarda yolculuk yapıyorsanız araç neredeyse şerit değiştirecek kıvamda çizgisinden çıkıyor, ayrıca birçok aracın dalma yada kasiste bir inme bir çıkma hareketi yaparak süspansiyonun normal stabilitesine döndüğü durumlarda bu elantrada 3 seferlik salınım ile gerçekleşiyor.
    direksiyon sistemindeki hatadan dolayı ata hyundaide bende işlem yaptırdım, tıkırtı burcu değişti, eps güncellendi ve yağlandı, sorun tam olarak yinede hallolmadı kırıkkalede ikamet ettiğim içinde sürekli servise gidemiyorum, ama kısa zamanda tekrar uğrayacam, aynı şekilde yol tutuş sorunu ilede ilgili mutlaka gidecem.
    servisten değişen arkadaşlardan anladığım kadarıyla süspansiyon değişiminin pek bir faydası olmamış fakat bende servise gidip değiştirecem.

Muzzyy ve agun35 bunu beğendi.
  20. alkadraz40

alkadraz40 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    süleyman çifçi
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Bugun ata hyundaiye gittim hem direksiyonumun hemde suspansiyonumun normal oldugunu elantralarda arka savurur alisirsiniz hyundai bu bende serviste calismama ragmen opel astra arac kullaniyorum, almanlardaki guven hissini hyundainin arclarda bulamazsiniz gibi yorumlar ile servisten ciktim ve bir islem yapilmadi.

Bu Sayfayı Paylaş