LPG KABLO

2009 Sonata Hakkında Birkaç Soru

'Sonata Forum - Club' forumunda uygurmehmet tarafından 19 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

1. uygurmehmet

uygurmehmet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    mehmet uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    herkese merhaba,
    ben birkaç gün önce 2009 model Sonata 2.0 CRDİ otomatik vites Style Plus aldım. Normalde alman aşığı ve Audi bağımlısı biri olarak ilk başta pek beğenmesem de kullandıkça aracımı sevmeye başladım. Aracımı sevmemdeki en büyük artılardan biri de forumunuz oldu çünkü sabahtan beri herşeyi bıraktım sırf burayı araştırıyorum. Gelelim sorularıma;

1- Dün ilk defa 160'ı gördüm otobanda ancak vitesi kontrol ettiğimde 4. viteste olduğunu gördüm arttırmaya çalıştım ama arttıramadım bu modeller 4 ileri vites mi acaba? (sitede çok araştırdım bir kaç yerde h-matic'in 4 ileri olduğu yazılmış ama belli bir kasadan sonra 5 ileri vitese dönmüş galiba kesin bir cevap bulamadım.)
    2- 2007 Audi A6 ile sorunsuz bir şekilde 160la girdiğim viraja Sonatayla 110 ile girdiğimde arabanın hakimiyetini kaybettiğimi hissettim bu normal bi durum mu?
    3- düne kadar kapı kolunda bulunan bagaj açma düğmesi çalışırken bugün çalışmaz oldu bunun sebebi nedir?
    4- araç ortalama 12 litre yakıyor bu ne kadar doğal? çünkü A6 ile kıyasladığımda arada 3.5-4 litre fark ediyor.
    5- Bir de arabayı biraz yorduğum zaman yanık plastik kokusu geliyor çamurluk taraflarından ama lastiklerde herhangi bir ısınma olmuyor bu sorun çıkartır mı? veya neden kaynaklıdır?

Eğer konu açma şeklimde bir yanlışlık varsa abilerimden düzeltmelerini rica ediyorum. Malum hem hyundai'de hem de forumda acemiyim daha :) şimdiden vakit ayırıp okuyan, cevap yazan herkese teşekkür ederim.

2. uygurmehmet

uygurmehmet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    mehmet uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata'lar bu kadar mı kapalı kutu? kimse mi yorum yapamıyor? bilen varsa lütfen yardımcı olsun.

3. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Sonatalar tam bir fiyat /performans aracıdır. O fiyatlara alinacak yuksek model ve çok donanma sahiptir. Kolay kolay arıza cikartmazlar (bakımlı olduğu taktirde) vites işine gelince bu dediğimiz vites artırma işlemini triptonik konumundamı drnediniz? Aracınız h-matik mi? Benim bildiğim kadarıyla tam otomatik 4 ileri fakat 4. Vites ten sonra bir dişli daha var aynı 5. Vites gibi devir düşüyor . ama bu D konumundayken oluyor manüel modda o dişliue geçmiyor diye biliyorum. Dizelleri hakkında bilgim yok ama benzinlileri gayet iyidir. Aslında sonata kapalı kutu değildir. Bizim insanlarimizin alman hastalığından dolayı gölgede kalmış araçtır. Viraj meselesine gelince: aracınızın lastikleri ne durumda amortisör vb. Aksamları ne durumda bunlar büyük etkenler sonata yol tutuş bakımından iyidir. Ama bahsettiğiniz Audi bin yanında nasıldır onu bilemem.aslında sizin yerinizde olsam hem bu bahsettiğiniz yakıt konusundan ötürü hem performans meselesinden dolayı direk yazılım yaptırım. Hem yakıt düşer hem daha da güçlü olur. Sizin aracınız bildiğim kadarıyla 150 beygirlik bir canavar ama üzerindeki tork konvertörlü bi sanzımandan dolayı biraz gücüne gölge düşüyor. Ama dediğim gibi bu meseleyi yazılımla halledebikirsiniz.bagaj işine gelince belki de bagaj kapagindan manüel olarak ayni kapilardaki gibi çocuk kilidi var o kilitlenmiş olabilir. Benim sonatada o bagajdaki kilitten kitleyince içerden açılmıyor sadece manüel anahtarla acabiliyorum bi deneyin isterseniz. Kısacası keyifli araçtır sonata. Mutlu eder insanı. Aracınız hayırlı olsun daima forumda aktif olmanız dileğiyle :)

4. uygurmehmet

uygurmehmet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    mehmet uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Fatih hocam çok teşekkür ederim. evet 150 beygir 2.0 CRDİ H-Matic vites. Yazılım konusunu bugün forumda 5-6 farklı yerde daha gördüm ve en kısa sürede hallettirmeyi düşünüyorum. Arabayı alır almaz İstanbul Aşiyan Hyundai'ye götürdüm herşeyini kontrol ettirdim. herhangi bir sorunu olmadığını lastiklerimin de gayet iyi olduğunu söylediler ama dediğim gibi 110 km hızla giderken bile virajda arabanın kontrolümden çıktığını hissediyorum ki bu duyguya hiç alışık değilim. Bu yüzden de gerçekten korkarak biniyorum aracıma çünkü ben hep hızlı kullanırım ve virajlara çok sert girerim. başka bir sebebi olabilir mi bu durumun acaba? ACGS adında bir sistem varmış acaba benim aracımda yok mu bu sistem? veya varsa arızalı olabilir mi? bu durum servisin gözünden kaçar mı?

5. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    ACGS dediğimiz sistemi daha önce hiç duymadım ama hem agirlik olarak hem süspansiyon olarak öyle aşırı bir savrulma hissi vermemesi lazım. Belki servisin gözünden kaçan bir nokta olmuş olabilir. Forumumuzun yöneticisi serdar bey dede sonata var o konuyu görünce gerekli bilgiyi verir diye tahmin ediyorum.yazılım işini bence düşünün yaptıranlar çok memnun . bu araçtada eminimki sizde memnun kalirsiniz gibi geliyor bana. Belki de sizin Audi tecrübeniz bu araca pek sıcak baktırmıyor olabilir. :) fakat şunu belirtiyim bende 94 modeli var benzinli 2.0 otomatik ben bile bu aracın virajlarından gayet memnunum :) ayrıca 2.0 Passat tdı mızda var 2008 model eminimki sonata bu passattan iyidir. Bir wolkswagen kullanicisi olarak söylüyorum bunu. Bence aracınıza biraz daha sıcak kanlı yaklaşın :)

6. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aracınız hayırlı olsun.

Sonata helede makyajlı kasanın virajlarda böyle yapması şaşırtıcı sanırım 17 inc çok kollu jant mevcut aracınızda. Lastiklerin dişleri iyi olabilir fakat özelliğini yitirmiş yada kalitesiz lastik olabilirlerde. Aracı servise götürdüğünüz için yürür aksamında problem yok sayarak sorunun lastiklerden kaynaklanacağı konusuna yoğunlaştım.

7. uygurmehmet

uygurmehmet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    mehmet uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Erkan hocam bilgilendirme için çok sağolun evet 17lik çok kollu jant var araçta. yarın yalovaya gitmem gerekiyor ve sanırım bu korku yüzünden arabasız gideceğim. gelir gelmez ilk iş tekrar bi bakıma sokup lastiklerini de değiştireceğim.

GRAFTT bunu beğendi.
  8. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Yolda kullanmaya korkmak biraz fazla olmuş bence. Sonatayı yoldan çıkaracak kadar sert kullanmak genel olarak hayatiniz icin oldukça tehlikeli olur. Serdar görünce yazacaktır, kendi aracının yol tutuşunun gereğinden fazla iyi ve sert süspansiyonlarının olmasından bahsetmişti hatta bi ara yumuşatmayi bile düşündü ki serdar yolu bulunca gaz pedalına bolca yüklenir.

Tepetaklak

fatihsevim bunu beğendi.
  9. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Nokta atışı budur. :)

10. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,277
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Hayırlı olsun.

v6 olanlar 5 vites, 2.4 ve 2.0 olanlar 4 vites

A4 allroad ve 5.20d arasında yol tutuş olarak. Amortisörlerinizde sorun olabilir.

Sigortası atmış olabilir. Kumandadan açılıyor mu?

Dikkatli kullanırsanız şehiriçi 9-10 litreye düşebilir. Ben bu nedenle 2.4 aldım, LPG ile en ağır trafikte 14-15 litre tüketiyor yani güncel fiyatla yaklaşık 39krş :)

11. uygurmehmet

uygurmehmet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    mehmet uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Serdar Hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
    Eğer dediğiniz kadar iyiyse kesinlikle amortisörlerimde sorun vardır. ilk fırsatta tamire götürüp tekrar kontrol ettireceğim
    kumandadan açmasında herhangi bir sorun yok. sadece dediğim gibi içerdeki düğmeden açmıyor. sigortayı kontrol edeceğim birazdan.
    Sizin yazdıklarınızı okumadan önce daha arabayı satsam mı diye düşünüyordum ama galiba sadece benim kuruntularım yüzünden arabam kötü gibi geliyormuş bana :) sevmeye başladım bu aracı.

12. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,277
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Rica ederim. Fiyat/performans/kalite olarak daha iyi bir d segmenti arac yok. Seversiniz merak etmeyin

Sent from my iPhone using Tapatalk

13. uygurmehmet

uygurmehmet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    mehmet uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Köksal hocam malum Türkiye piyasasında hyundai fazla bilinmeyen bi model bu nedenle kendi aracımın yol tutuşunu bile bilmiyorum bütün sonatalar böyle sandığım için korkuyordum ancak şu anda iyice anladım ki sadece aracımda ufak bi problem varmış. Yani korkulacak bi durum yokmuş. Bu arada yorumunuz için teşekkür ederim sayenizde gerçekten içim rahatladı.

Köksal bunu beğendi.
  14. sonatım51

sonatım51 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    690
    Ad Soyad:
    erkan açıkgöz
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    sonata sevilmezmi sonata olsun çamurdan olsun
    :cool:

uygurmehmet bunu beğendi.
  15. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,277
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Kumandadan aciliyorsa sigorta degildir, switch sorunu olabilir. Kapi dosemesini sokup test edebilirsiniz.

16. uygurmehmet

uygurmehmet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    mehmet uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim yardımlarınız için hocam. Az önce arkadaşlara kontrol ettirdim switch oksitlenme yapmış ondan açılmıyormuş.

17. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,277
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Rica ederim, arac km si nedir?

18. uygurmehmet

uygurmehmet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    mehmet uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    105.632 km oldu. öyle bir hale geldim ki her km'yi sayar oldum :D

19. TADANO

TADANO Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    NAİM ŞEN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    arkadaşlar hepinize iyi günler dilerim bende 1 ay önce 2007 model crdi otm aldım inanınki maaşallah yer uçağı aracın bakımları düzenli ise hiç korkmayın benimde bildiğim kadarıyla 4 ileri vites yokuşta geri kaçırmaz 2010 model ve üstü sanırım 5 ileri otm şanzıman

20. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,277
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    V6 lar 5 vites. Asil yer ucagi v6, sonra 2.4