10 Kasım LPG KABLO

2007 Model 1.4 Getz Yağ Yakıyor

'Getz Forum - Club' forumunda meteyılmaz tarafından 26 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

1. meteyılmaz

meteyılmaz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    mete yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Öncelikle herkese hayırlı günler. 2007 model 1.4 benzinli/ LPG'li aracım var. Şubat 2017 de 157.657 km'de aracı aldım yağ değişimini felan yaptım. (mobil 10/40). mayıs ayında konya'dan gaziantep'e gittim geldim. bir hafta sonra işe git-gellerde (iş ile ev arası git gel 10 km. ) motor sesi haricinde bir ses duydum. kaputu açtım , motora bağlı bir hortumun çıkmış olduğunu farkettim, taktım hemen tamirciye gittim yağ çubuğuna baktı - hiç yağ kalmamış yağı değiştir dedi. yağ değişimine gittiğimizde aracın altına baktılar komple yağ her yere sızmış. neyse tekrardan yağ takviyesi yaptılar (mobil 10/40). Haziran ayında bayramda 130 km mesafeli ilçeye gittim 3. gün yine ses duydum kıllandım baktım yağ yine L çizgisinin az üstünde. mobil bulamadım akşam benzinlikten petrol ofisi 10/40 aldım 4 litre. kurban bayramında arefe günü yine konyadan gaziantebe gideceğim için tamirciye bakım için gittim, hava filtresini değiştirirken hava filtresi borusunun yağlı olduğunu gördü ve burası yağ almaz dedi. motor kapağını bir açtır baktır dedi. (arefe günü olduğu için yetişmez diye kendisi bakmadı) neyse yağı komple boşaltıp castroll aldım. kalan yağı bagaja koydum ekstra bir bidon daha aldım. konyadan antebe gittim orda da 500 km ye yakın yaptım ve tekrar geri göndüm. ekstra aldığım bidondan da iki litre kadar yağ aldı aracım. tamircilere gösterdim motor rektifiye edilir, 4000 tl ye yakın masraf gider dediler. servis 7000 ile 10000 tl gider dedi. sizce ne yapmam gerek yaptırayım mı yoksa başka bir ara mı almalıyım. not: araçta hava filtresi borusu dışında yağ akma ya da sızıntı yok. eksozdan ise sadece rampada ya da araç sollarken gaza yüklendiğimde mavi duman çıkıyor. haricinde mavi duman felan da çıkmıyor. aracım şu an 169.258 km de.

2. Haldun Erdem

Haldun Erdem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Haldun Erdem
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    hocam geçmiş olsun. eğer tabi, bildiğiniz tanıdık bir çevre var ise bir şekilde bahsettiğiniz fiyatlardan daha uygun fiyata yaptırabilirsiniz diye düşünüyorum. eğer 4000 bin ve daha üstünde bir fiyata mal olacaksa elden çıkarmak daha mantıklı gibi geliyor.

3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    rektefiyenin gerekli olması için aracın çekişten düşmüş olması gerekir.
    araç sadece yağ eksiltiyorsa yağını tamamlayıp kullanabilirsiniz. aynı motor 15w-40 yağı da kullanabilir.
    eğer normal yağ yakma varsa numarayı bu şekilde değiştirirseniz biraz azalır.

aynı motor hem yağ sızdırıp hem de çok yağ yakamaz.

herhangi bir yağ değişiminde Fçizgisinin üstüne yağ koyulmuş olabilir mi? siz F çizgisinin üstüne yağ koymuyorsunuz değil mi?

aracı rektefiye ettirmeden önce lütfen sağlam tespit yaptırın. boşuna yapılan rektefiye, sonrasında da motorun sağlıklı çalışıp çalışmayacağı belirsiz.

cunko8890 bunu beğendi.
  4. Fatih k

Fatih k Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Fatih Kaytez
    Yaşadığınız Şehir:
    78-KARABÜK
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Çözüm buldunuzmu

5. N.Krcm

N.Krcm Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    43
    Ad Soyad:
    Necmettin Krcm
    Yaşadığınız Şehir:
    78-KARABÜK
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Benzer sorunu yaşadım.
    Külbütör kapağını değiştirdim. Sorun çözüldü çok şükür

6. cunko8890

cunko8890 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    63
    Ad Soyad:
    cüneyt yatağan
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Benim araçta yağ yakmadığı halde eksiltiyor. Kaçakta yok. Külbütör kapağının neresi bozuluyorda yağı eksiltiyor acaba anlayamadım. Bozulacak bir tarafıda yok gibi geliyor bana.

7. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    karter havalandırma valfi bozuksa yağ eksiltir.

O. Uygur bunu beğendi.
  8. cunko8890

cunko8890 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    63
    Ad Soyad:
    cüneyt yatağan
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Külbütör kapağı değişeceğine havalandırma valfi değişse çözüm olmuyormu peki

9. O. Uygur

O. Uygur Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    176
    Ad Soyad:
    Uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Pcv valfi karter havalandırma valfi motor isindikca bir miktar yağda buharlaşma ve basınç oluşur bunu emme manifolduna aktarır tıpkı benzinde oluşan buhari emme manifolduna aktaran kanister valfi gibi çalışır bunun açık kalması halinde rölanti duzensizligi olabilir ve kulbutor içindeki havayı daha fazla emer yağ bunun için eksilebilir.terside olabilir kapalı kalırsa en zayıf yeri patlatır yağ kaçağı olur

Son düzenleme: 16 Temmuz 2023
  10. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    888
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Subap lastiklerinden kaçırıyor . İyice artınca üst külbüratör kapağı açılıp eksantrik milleri çıkıp kadehler çıkıp subap lastikleri değişir geri takılır. Triger değişimiyle beraber yspılırsa işçilikten kurtarır

Bu Sayfayı Paylaş