LPG KABLO

2007 Hyundai Getz Gaz Yememe ve Siyah Duman

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda By_McH tarafından 25 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

1. By_McH

By_McH Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Cemal Hasdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Merhaba,
    2007 Model dizel 110 bg'lik aracımın mazot filitresini değiştirmeyi unutmuştum ve gaz yememeye başlamıştı ki mazot filitresi değişti gaz yememe sorunu büyük ölçüde kalktı fakat bazen çok dik rampalarda 1. viteste hiç gaz yemiyor araba çok zorlanıyor. Birde araçta sürekli siyah duman atma olayı oluyor ve o çok hızlı atik araba eskisi gibi çok hızlı turboyu açmıyor gibi geliyor. Sizce bu neden kaynaklanabilir ? Turbo hortumunda mi EGR valfinde mi yoksa enjektörlerde felan mı bir sıkıntı var.

2. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Malesef ne klavye başında nede arıza tespit cihazıyla enjektörlerde yada Egr de sorun olduğunu kimse net olarak anlayamaz malesef. Bende bir ara arabamdaki sorundan dolayı uğraşmıştım. Yetkili serviste 2 gün süreyle detaylı test edildi. Enjökterler vs. arabamda 85 bin km civarındaydı. Enson olarak sorun Egr valfinde bulunmuştu. Mekanik kısımda Egr valfinin kurumdan dolayı kilitlenip kalmış ve herdaim açıktı. Fakat bunu yetkili serviste cihazla bile anlamadılar. Ben km'den dolayı emme manifoldu, Egr, İntercooler temizliği istediğimde ortaya çıkmıştı.

3. By_McH

By_McH Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Cemal Hasdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Daha önce mazot filitresi değişmeden önce motor arıza lambası yanıyodu o zaman hata olarak EGR valfi hatası vardı. Sorunu EGR valfinizi temizlik yada tamirle mi düzelttiniz yoksa yenisi mi takıldı ? En son götürdüğüm usta iptal ederiz EGR yi demişti eğer sorun ondansa ne yapmamı önerirsiniz ?

4. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Egr yi usta iptal etsede ariza isi yakmata devam eder. En guzeli yazilim + @GRAFTT usulu takla attirmak :)

GRAFTT bunu beğendi.
  5. A.L.P.E.R

A.L.P.E.R Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Alper ERDOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    25-ERZURUM
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Evet bu sorun cihaz da da görünmüyor

6. By_McH

By_McH Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Cemal Hasdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Beni mazur görün ama dediğinizi tam olarak anlayamadım takla attırmak derken :)
    Sizce nerede gözüküyor ? Kusura bakmayın bu tarz konularda çok bilgim yok ve piyasa da çok bilmeyen usta var arabada yanlış birşey yaptırmak istemediğimden soruyorum.

7. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Ufak bi mekanik hile :)

8. By_McH

By_McH Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Cemal Hasdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yani ? :) Chip tuning gibi birşey mi ?

9. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Yok mekanik olarak sokup ters takiliyor. Yazilim olmazsa ariza lambasi yine yanar, cekis yine duser.

10. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    @MSC hocam yazılıma geldiğimde egr vs hepsine ayarı çekelim benim ;)

D2533 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MSC bunu beğendi.
  11. WindySide

WindySide Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mert Kara
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Şu duman benim araçtada var gaza yüklenince tabi.Normal mi bilmiyorum çok fazla canımı sıkıyor çevremdekiler motor bitmiş diyorlar.Araç şuan 159 binde.Era aracım bu arada.Acaba bu duman neyden kaynaklı.Enjektörleri temizlettim memelerini değiştirdim.Birde yakıt göstergesi'ni maalesefki 6.0 litreden aşagı düsüremiyorum bir problemmi var uzun yoldada 6.0 litre yazıyor.Şehir içi 6.1 max bazen 6.2 klima açarsam.Fakat 1 depo mazot ile 1200 civarında gittiğim oldu uzun yolda.O yakıt göstergesi neden düsmüyor 5 litreleri hic göremedim.

12. By_McH

By_McH Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Cemal Hasdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yarın ustaya gidip EGR temizliği ve bir kaç parçayı temizleyeceğini söyledi inşallah düzelir duruma göre tekrar yazıcam buraya

13. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    İşte geldim burdayım, ben bu işte ustayım :)

Egr valfinin takla attırma olayını Serdar, bahsetmiş zaten kendisiyle yaptık bunu :) EGR valfinde elektronik kısıma genelde birşey olmaz yada arıza vereni ben daha ne gördüm nede rast geldim. Sorun mekanik kısımda egzos gazı ile ilişkili kısımdan çıkıyor. Kapakların bağlı olduğu mil vardır, bu mil kızıl burc içinde ileri geri hareket ederek komutlara göre bu kapakları açıp kapatır. Kurumdan ve kirlilikten dolayı mil burcun içinde nasıl denk gelirse sıkışıp kalır, yada burcu aşındırıp devamlı suretle açık kalmış gibi olur.

Bu durumda Egr valfini iyice temizledikten sonra bu burcu yenilemek gerekir. Burc takılıp sökülen türdendir. Ben Egr valfini bilmediğim için yetkili servisteki ustanın sözüne inanıp valfi komple değiştirdim çıkan valfi alıp incelediğimde boşuna değiştiğimi anladım ama iş işten geçti :) Çıkan EGR valfinin burcunu değiştirip yenisi gibi yapıp internetten başka bir Getz sahibine sattım oradan biraz amorti oldu :)

EGR valfinde iki delik vardır, giriş ve çıkış buna istinadende bahsettiğim kapaklı mekanizmada da aynı şekilde iki delik yada boğaz nasıl adlandırılırsa. Mekanizmanın arka kısmı ise kapalıdır ters çevirdiğinizde bu kapaklardan giriş ve çıkışı iptal etmiş olursunuz, akabininde ise egr valfi devre dışı kalır. Fakat Ecu'den Egr iptal değilse sadece arıza ışığı yanar ama arabaya herhangi sorun teşkil etmez. Bu işlemle beraber Ecu'den EGR off olursa ışıkta yanmaz.

Çoğu kez diyorum VGT motorlardaki egr valfinin mekanik aksamında yapılamayacak tarafı yoktur, boşuna yenisine o kadar para vermeyiniz.

MSC bunu beğendi.
  14. By_McH

By_McH Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Cemal Hasdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bugün ustaya gittim fakat o üstteki 4 tane vida hiç sökülmediği için usta kırılacak dedi ve baya uzun süre sökmeye çalıştı. Kırmadan sökmek saatlerimizi aldı.İçinden ciddi manada baya kurum çıktı fakat usta sadece üst kısmı söktü alt kısmı yerinde temizledi ve bahsetmiş olduğunuz burç çalışıyordu. Fakat ben okuduğuma göre alt taraf da sökülmesi lazım diye biliyordum yanlış mı biliyorum ?

Bunlara ek olarak da hava filitresi nası olduysa baya dolmuş buda etki eder dedi filitreyi ve önündeki süzgeç gibi malzemeyi de temizledi. Araç şuan da eski haline döndü gibi baya atikleşti zaten 110 bglik modeli eskisi gibi turbo kendini çok fazla hissettiriyo. Ama siyah duman sorunu hala çözülmedi :( ve bu çok canımı sıkıyor. Galiba enjektörler temizlenecek.

15. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hafta sonu ben de egr valfi ve emme manifoldunu sökmek istiyordum. Biraz gözüm korktu şimdi. Zor olmaz umarım sökme işi. Benim araçta da gaza yüklenince arkadan hafif duman atıyor. Özellikle akşamları arkadaki araçların farlarında anlaşılıyor.

16. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    110'luk derken Getzin bu güçteki motorunda donanım olarak Sunroof, 4 Airbag, 5 adet alışımlı jantı vardır, sizinki böylemi acaba ? Değil ise 88'liktir.

Üst tarafı söküldü derken 4 adet alyan somun söküldüğünde EGR valfinin elektronik kısmı yani kafa çıkar, Alüminyum parçanın içinde bir parça daha vardır. Genelde bu parça sorun çıkarır çünkü burc, mil ve kapakçıklar bunun içeresinde takılıdır. Eğer bahsettiğim bu parça özel olarak temizlenmeyip burcta boşluk varmı diye bakılmadıysa aksaklık devam ediyor olabilir. Diğer husus ise Hava, Yakıt ve yağ filtresinin servisten orjinal alıp taktırın,

17. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    egr açık kaldıysa emme manifoltunun boğazını da tıkamıştır.

18. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Serviste bunların hepsini ve ilave olarak conta ve keçelerini dahi yeniletmiştim Serdar, bilmiyorum hatırlıyormusun ? Dizel araçta belirli km'lerde bu tarz şeylerin temizliği muhakkak olması gerekir ki EGR valfinin temizliği ise 20-30 bin km'de bir muhakkak yapılmasını öneririm. 10 bin km yapmamış sıfır takılı EGR valfinin halini ikimizde şahit olmuştuk :)

MSC bunu beğendi.
  19. By_McH

By_McH Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Cemal Hasdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Öncelikle araçta bahsettiğiniz özellikler yok fakat araç 110'luk donanımla motorun pek alakası olmadığını düşünüyorum. Elektronik kısım söküldü temizlendi diğer kısmı da usta sökmeden orada temizledi ve bir sorun olmadığını söyledi ne kadar doğru tam olarak emin değilim. Birtek hava filitresi almıştım oda orjinal değil malesef :(

Benim asıl sıkıntım neden hala siyah duman devam ediyor aklıma enjektörler geliyo ki ustada aynı şeyi söyledi. Yada siyah duman temizlendikten sonra zamanla felan mı geçer ? Bana göre direk kesmesi lazım dumanı diye düşünüyorum.

Son düzenleme: 28 Ekim 2015
  20. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Enjektör olsa bildiğim ve gördüğüm kadarıyla beyaz duman atmasi gerekir. Siyah duman olayı ise genelde bu tür aksamlarla beraber turbonun yağ salmasiyla alakali olabilir. Fakat euro5 normlarında olmayan motorlarda duman atması oluyor birde devamli kısa mesafe ve şehir içi kullanımlar doğrultusunda yaşanabiliyor.

Ne yazikki Ülkemizde 110'luk Getz tek donanım paketiyle satışa sunulmuştur, ama bunu çoğu kişi ya bilmiyor yada Era ile karıştırıyor. Ki bunu resmi evrak ve belgelerle forumda çoğu kez yayınladim.

Bu Sayfayı Paylaş