LPG KABLO

2006 Admire 1.5 CRDİ mazot kaçağı problemi?

'Accent Forum - Club' forumunda aretias tarafından 3 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

1. aretias

aretias Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Herkese selamlar; 2006 Admire 1.5 CRDİ kullanıcısıyım,aracımı 4 ay önce94.000'de aldım şuan 100.245'de, hayatımda ilk kez dizel araç kullanıyorum, son 3 gündür arabada mazot yada yağ kokusuna benzer bir koku hissediyorum, motor sıvılarında direksiyon hidroliği dışında eksilme yok bugün kontrol ettim, yağ+hava+mazot filtreleri ve yağını 2000km önce değiştirdim, kokuyu hem kabin içinde hemde araçdan indiğimde dışarıda hissediyorum, özellikle rampa çıkarken yada 2'den sonraki viteslerde 20.000 devir altına düştüğünde koku hissediliyor, galiba motora yük bindiğinde bu olay meydana geliyor, dikkatimi çeken birşey daha yol bilgisayarı ortalama tüketimi şehir içi 6.5-7.0 civarlarında iken 3 gün önce birden 5.2 ye düştü ve bugün baktığımda 8.2 gösteriyordu, mantıken biyerlerde mazot kaçağı var diye düşünüyorum ama yol bilgisayarı ortalama tüketimi nasıl hesaplıyor bilmiyorum, çok güvendiğim bir ustam var daha önce bu aracım aynısını kendiside kullanmış, herşeyinden anlıyo ama şuan şehir dışında, başkasınada götürmek istemiyorum, sizcede sorun mazot kaçağı olabilirmi, doğrumu düşünüyorum?
    Birde sorum olacak, daha önce hiç dizel kullanmadım, ve bu araç 3 silindir, nasıl kullanmalıyım, örneğin vites değişimlerini hangi devirde yapmalıyım, normal seyrimi hangi devirde gitmeliyim gibi kullanan arkadaşlardan öneri ve yorumlarını bekliyorum, herkese şimdiden teşekkürler..

Düzenleyen : aretias

2. Misafir

Misafir Guest

Emin olmak için önce güzelce bir motoru yıkatın, daha sonra kaputu açıp içerden gaz vererek gözle mazot kaçağı var'mı kontrol edin, zira sızıntı çok az olup sadece yüksek devirlerde kaçırabilir, bu arada motor 20.000 devir çeviriyorsa F1 yarışlarına rahatlıkla katılabilirsiniz....sanırım 2000 demek istediniz...https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gif.Yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketiminianlıktüketime göre verir, anlık tüketim değiştikçe ortalama tüketimde değişir. Uygun vites seçimi - devir aralığı için...

https://www.hyundaiclubtr.com/forum/forum_posts.asp?TID=9674

3. aretias

aretias Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Teşekkürler Coşkun abi, yarın bunu denicem, bide mazot filtresinden şüpheleniyorum, değişimde yerine tam oturtmamış olabilirler diye düşünüyorum ama ondan sonra Giresun'a gidip geldim yolda bişey yoktu, İstanbula döndükten 4 gün sonra başladı bu olay, yarın biraz uğraşim olmadı ustamı beklicem 2 güne dönücek inşallah, saygılar..

4. aretias

aretias Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Selamlar;
    Coşkun abi motoru yıkatmaya gerek kalmadı kaçağı buldum, motor korumasını sökünce herşey ortaya çıktı,
    https://www.hyundaiclubtr.com/forum/forum_posts.asp?TID=10954bu konuda başka bir arkadaş daha önce aynı sorunu yaşamış ama sonuç belirtmemiş, onun resimlerini kullanıyorum çünkü vaziyet aynı, 2. resmin en üst tarafında üzerinde ters olarak 598 yazan parçanın alt kısmından kaçırıyo..

Ağustosun ilk haftası tüm filtreler ve yağı değiştirip Giresuna gidip geldim, yağı değiştiren usta bir büyük bidon (4lt sanıyorum) birde 1lt 'lik küçük yağ koydu, yağ seviyesi full çizgisinin bir parmak üstünde duruyo, bişey olmaz o kadar fazla yağdan demişti, sanıyorum bu sorunun nedeni fazla yağ, peki şimdi ne yapacağım yağı eksiltsem sorun çözülürmü yoksa o kısmın sökülüp bakılması şartmı, maliyet olarak bişey söylenebilirmi? saygılar..

Düzenleyen : aretias

5. Dimitri

Dimitri Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    189
    Ad Soyad:
    Özhan Tok
    bu yağ kaçak fotografımı yoksa mazot kaçak fotosumu ?

6. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
  7. aretias

aretias Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    İlgin için sağol serdar kardeşim, ben yağ sanıyordum ama bu yağ kaçağı değil büyük ihtimal, yağ seviyesinde 1 milim oynama yok, oynayan benim yakıt göstergesi, 8.4lt/100km gibi bir değer görteriyo yol bilgisayarı, bu araba ömrü hayatında bu kadar mazot yakmamıştır heralde, bugün ölçerek 20 km yokuşsuz düz yol yaptım ekranda mazot 402km gösteriyodu, 20 km sonra 366 gösterdi, yani yaktığım mazotun nerdeyse yarısı kadar bir miktar buhar olup uçtu, işin garibi arabanın altında felan akan bir mazot lekesi yok, çünkü motor çalışırken yolda sızdırıyo ve sıcak motor yüzeyinde buharlaşıyo mazot, haliyle içeriye koku veriyo, ustam şehir dışında ve dönmedi hala (zaten ne zaman ihtiyacım olsa hep yok bu adam), başkasınada arabamı elletmek istemiyorum, resimde görünen üzerinde ters 598 yazan parça ne işe yarar acaba, filtreden çıkan borular bu parçaya giriyo, ya bu parçadan kaçıyo yada borulardan, bu güne kadar hiç beni üzmedi arabam şimdi niye böyle yaptı anlamadım, saygılar..

8. lp005

lp005 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    mazot fılıtresının altın da fışlerın oldugu yer altında lastık conta var ordan kacırıyor olabılır sıkmayı denesenız fazla sıkmayı ama aynısı bende olmustu sıktım gectı

9. aretias

aretias Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Anladım kardeşim ama ben onu kontrol ettim orda sorun yok, filtrenin üstünden çıkan borular motor koruma kapağının altında motorun sağında kalan bir parçaya giriyo, boruların girdiği yerden aşağıya doğru sızdırıyo, ya borularda sorun yada o parça herne ise (mazot pompası diyolar) ondan kaçırıyo, 8.5lt/100km oldu yakıt sarfiyatı, borular neysede bu mazot pompası denen parça ne kadardır acaba?

10. aretias

aretias Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Arkadaşlar CRDİ için mazot pompası ne kadardır acaba, bide bunun tamiri mümkünmüdür, tamir edilince sağlıklı olurmu, bilgisi olan paylaşırsa sevinirim, korkmaya başladım galiba mazot pompasından kaçırıyo..

11. aretias

aretias Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Evet tahmin doğru mazot pompası kaçırıyo, CRDİ motorun kronik olmasada en çok tekrarladığı sorunmuş, bugün söktürüp BOSCH servisine götürdüm, pompanın sadece oring değişiminden 100 tl aldılar, bana biraz fazla geldi fiyat çünkü oring denen conta en fazla 1 tl dir, bu pompanın işçiliği bu kadar tutarmı, mazot pompası hakkında bilgi sahibi olan varmı durumu açıklayabilecek? , sıfırı 750 tl olduğu için biraz "işine gelirse" vaziyeti sezdim olayda.

12. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    pompacılar nasıl mersedese biniyor sanıyorsunuz :]

13. aretias

aretias Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Doğru haklısınız, ama bu ilk ve son olsun, elimiz az çok anahtar tutuyo, bidaha olursa sökücem pompayı çıkarıcam oringleri gidip contacıdan alıp kendim yapıcam.
    Dimitri kardeşim sende aynı sorunu yaşıyosun şuan, oku bu yazılanları.

14. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    sevgili dostum aynı sorun bende de vardı. şöyle anlatayım benim sorunumu, aracı ilk çalıştırdığımda yarım dakika kadar resmini koyduğun yerden mazot damlatıyordu şıp şıp diye bazen az bazen akar gibi bazense yapmıyordu. ustaya götürdüm orada bağlantı yerlerinden birkaçını sıktı galiba artık yapmıyor, bi ustaya göstermeni tavsiye ederim

15. aretias

aretias Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Anladım kardeşim zaten ustaya götürdüm, bu sonuca o vardı, pompanın oringlerinden kaçırıyo dedi, değiştirdik sorun bitti ama ben fiyata takıldım, iki conta değiştirmekten 100 tl para istedi bosch bayisi, servis ise bu sorunda direk pompayı değiştirme yoluna gidiyormuş sıfırı 750 tl, pompayı biraz inceledim bugün, mekanik bi parça bozulucak pek bişeyi yok oring lastikleri dışında, eli anahtar tutan herkes yapabilir bence bu değişimi, 100 tl verdik ama öğrenmiş olduk artık kendim yapıcam.

16. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    sorunun çözüldüyse sevindim, biraz tuzlu olmuş diyorsun o başka tabi ama paylaştığın için teşekkürler, yarın başımıza geldiğinde kolay yem olmayız sayendehttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley20.gif

17. aretias

aretias Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Aynen bende onu demek istedim, ufacık şeyleri bile büyük sorun gibi gösteriyolar, altı üstü 1 liralık conta parçası yahu.

18. lp005

lp005 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    paylasımın ıçin teşekurler bızım ınsanlarımız nıye boyle fırsatcı oldular yazık be kardesım bızler sankı parayı yrden topluyoruz hakkın neyse onu al ıkı orlın degıstırdın dıye bukadar para alıyon aldıgının hayrını gorurmu acaba:?gecmıs olsun kardesım 750 tl yı dusun bıraz rahatla napalım

19. aretias

aretias Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Kan emici bunlar ya, adam diyoki contalarını değiştirirsek 100 lira, makinede testini yaparsak 200 lira, 6 ay garantili olursa 250 lira, yani 100 liraya iki oring değiştiriyo bide garantisini vermiyo tekrar kaçırabilir diyo, bu adam soymak değilde ne, benim garibanım ne yapsın şimdi yukarı tükürse bıyık aşağı tükürse top sakal, küçükken dişçiden korkardım şimdi sanayiye gitmekten korkuyorum:)

20. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Dizel bakımları sadece Türkiye'de masraflıdır, sen git sanayide uygun fiyata pompa işi yap bakalım ne kadar yaşatırlar :]

Bu Sayfayı Paylaş