LPG KABLO

2006-2010 Santa Fe doğru bir araç mı?

'Otomobil Danışma Bölümü' forumunda dboran tarafından 3 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. dboran

dboran Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Boran Oz
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhaba,

İkiz bebeklerimizin olmasından sonra gerektiginde 7 kisilik de olabilecek 4x4 arayışına başladım.
    Şuan 2006-2010 model arası 2.2 CRDI santa fe'ler bayağı ön planda.
    Kısa arastirmalarima gore, 2010'un 2nci yarısında bu araçlar hafif makyajlanmış, motor ve şanzıman değişmiş. Fakat bu modellerin 2nci el fiyatları bütcemin üzerinde. 2010 oncesi hesapli bulunabiliyor fakat fiyat araligi cok degisik, acikcasi biraz kafam karisti. Acaba cok sorunlu bir arac midir diye. 2nci el bakim masraflari nasildir?
    Bu 2.2 crdi motor ve şanzıman nasildir? Kronik sorunları var mi? Bu anlamda alirken dikkat edeceğim birsey var mi? Kaç km'e kadar 2nci eli tavsiye edersiniz.
    155 bg'lik motor icin chip/yazilimla performansı yakıt ve motor ömrünü öldürmeden arttırabiliyor muyuz?

Kisaca kullanan arkadaslar deneyimlerini yazarlarsa çok sevinirim.
    Teşekkürler,

zeynep155 bunu beğendi.
  2. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    hoşgeldiniz sayın boran profil bilgilerinizi tam doldurursanız hitap şekli için daha iyi olacaktır. aracın bahsettiğiniz kasasını kullanmadım fakat geçtiğimiz günlerde amcam için araştırdım bu aracı ve bir alt kasasından da kendi hyundai ustamda mevcut.

hafif makyajdan ziyade o dönemden sonra aracın fiyatı ötv artışı ile uçtuğundan 2. el fiyatlarıda yüksek. fiyat farklılıgı bu araçlarda arz a göre de çok değişiyor. bazı kişiler arabasına bakmadan yüksek fiyat çekebilirken bazı insanlar da santafe gibi yavaş piyasası olan araçlar biran önce satılsın diye fiyatı çekebiliyor aşşağıya.

şanzıman ve motorun bildiğim bir sorunu yok bakım için servis i tercih ederseniz en fazla vereceğiniz rakam triger vs olsa 1200 -1500 arası olur ( tahmini . aracın kullanımına göre motor ve sanzıman da sorunlar olabilir ama 200.000 den aşagı adam gibi sorun çıkmaz düzgün kullanıldıysa. 12 litre gibi bir tüketimi olur şehir içi ama yazılım ile aşagı çekilebilir.

VVadam bunu beğendi.
  3. dboran

dboran Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Boran Oz
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhaba,
    Teşekkürler Murat yorumun icin.
    Maksimum 50bin tl gibi bir butcem var. Anlasilan 2010 ustu bir modelini dusunmeden, bulabilecegimin en iyisini bulmaya calisacagim. S
    uana kadar arastirmalarimda genelde arac icin iyi yorumlar yapilmis.
    SANTAFE CLUB OF GREECE 26-9-2010 DANCING IN THE MUD.wmv - YouTube linkinde camur performansi da fena degil gibi. En azindan benim icin yeterli gibi.
    Kullanan arkadaslardanda kulllanim, bakim maaliyeti ve sehir ici (sakin kullanim- 12 lt olur mu :( ) tuketim gibi bilgiler paylasirsa guzel olur.

4. dboran

dboran Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Boran Oz
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Forumda pek fazla Santafe sahibi yok sanirim.

5. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    aktif 2.2 sahibi yok bildiğim kadarı ile.

Mitsubishi şanzımanı var, sorun nedir bilmez. Motoruda servise gösterin, 250.000 anahtar değmeden gidenleri biliyorum.

VVadam bunu beğendi.
  6. serhat155

serhat155 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    serhat öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    2007 model 2,2 crdi santa fe kullanıyorum araç 2 yıldır bende genel olarak çok memnun olduğumu belirtmeliyim. araçta kimsenin tahmin edemeyeceği kadar ve fiyatının çok üzerinde bir konfor var. Daha önce 3 yıl x-trail kullandım ve x-traile kıyasla çok çok daha konforlu ve sorunsuz bir araçtır.
    Yakıt tüketimini arkadaşlar bilmiyorlar sanırım. ben şehiriçi 9,2 lt değeri ile kullanıyorum. şehirdışında ise 6,4lt ile geçen ay Aydın'a gittim. yakıt tüketimi bu segmentteki araçların en yisi diyebilirim.

Aracın rutin bakım periyodu 15000 km dir. ben 10000 de bir gidiyorum. chip tarzı şeyleri ben de düşündüm bi ara ama aracı fabrika ayarlarının dışında değerlerle kullanmanın motorda olumsuz sonuçlar doğurabileceğini düşünerek vazgeçtim.

Şanzımanında hiçbir sorun yaşamadım. vites geçişleri çok başarılı diyebilirim.

rutin bakım maliyetini yazıyım
    yağ filtresi (yetkili servis) - 15TL
    hava filtresi (yetkili servis) - 20 TL
    mazot filtresi (yetkili servis) - 35 TL
    polen filtresi (valeo) - 40 TL
    6 LT Mobil 5-30 motor yağı - 110 TL
    İşçilik ücreti - 50 TL
    toplam: 270 TL

KM konusunda benim içim rahat büyük bir problem yaşatacağını düşünmüyorum. Şu ana kadarki en büyük sıkıntısı klima kompresörü oldu onun da tamiri 350 TL ye yapılıyor.

kafandaki soruları zevkle yanıtlayabilirim. xxxxxxxxxxxx benim tel numaram telefonda da ayrıntılı bilgi verebilirim. iyi günler.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 13 Aralık 2016
    alper4159, Murat ve fatihsevim bunu beğendi.
  7. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    İyi günlerde kullanın aracınızı gayet güzel acıklamalar

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 13 Aralık 2016
  8. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Acıklamalar ıcın tesekkurler. Xd2 sonrası kafamda olan araclardan bırsı santafee

Sızın degerlerınız gayet basarılı. Ben sahsen chıp tunıng de dusunurum satın alacak olsam :)

D2533 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

9. felllbeast

felllbeast Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    burak yedipınar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    herkeze merhaba

benimde yakın bir zaman içinde 2. çocuğum olucağı için benimde 7 koltuklu bir araça ihtiyacım olucak.bu bağlamda şuan fiyat performans konusunda santafe yi kendime yakın görmekteyim.

2007-2010 arası kasayı daha sade ve güzel gelmekte bana.ancak siz hyundai kullanıcılarına bir kaç sorum olucak.

1-parça problemi çekermiyim(önceki arabam honda civic 1.8 hb di ve çoğu parçasını bulamıyordum)
    2-uzun süre kullanma taraftarı olduğum için ilerde motor veya şanzımanla ilgili yenileme fiyatları abartılımıdır.
    3-vites geçiş aralıkları uzunmu.(araç giderken vites geçişlerinde 2 saniye üstünde kavrama yapıyormu)

şimdiden cevaplarınız veya fikirleriniz için teşekkürler.

10. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

ben de sizinkine benzer bir anlayışla geçen ay 2005 Santafe aldım.
    sizin dediğiniz santa fe II aracını da araştırma imkanım oldu.

yanıtlarım şöyle:
    1- istanbulda parça sıkıntısı çekmenize imkan yok, ben internette bazı parçaları arattırdım, ulaşamadım, ama sanayideki japoncu yedek parça dükkanlarında istediğim herşey var, denemek için birkaç parçayı bu parçacılara sorun isterseniz.
    2- bu aracın motorunun (2.2 CRDI) aynı 2.0 CRDI gibi sağlam olduğunu duydum. bakımları yapıldığı sürece 300 bin kmleri rahatlıkla görüyor. motorda ağır bakım yaptırmak isterseniz, bu hacimdeki bir dizel motorun komple yenilenmesi 10 bin tlyi buluyor. şanzıman da aynı, çok uzun ömürlü ve sorunsuz, ama ömrü dolduğunda yenilenmesi masraflı oluyor. Gerçi şanzımanda genellikle tork konvertörü eskiyor, yani komple yenilemek pek rastlanmıyor.
    3- benim şanzımanım 4 ileri otomatik, sizin dediğiniz santa fe de 4 ileri otomatik diye biliyorum. şanzımana biraz alıştıktan sonra vites geçişleri hızlanıyor, bence o konuda sizi üzmez

ayrıca santa felerde donanım çok iyi, konfor da öyle.

Mustafa Gül bunu beğendi.
  11. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    50 bin tl ile 7 kişilik chevrolet captiva da düşünebilirsiniz. Zevk meselesi tabiki begenmiyorsanız aracı bilemem ama piyasada daha çok el değiştiren bir araç

12. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    2.2 crdi ile 2.0 crdi aynı motor bloğuna sahip. Şanzıman tam yılını bilmemekle 5 ileri otomatiğe geçti diye biliyorum.

Şimdi kullandığım 4 ileri otomatik ve çok memnunum

D2533 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. felllbeast

felllbeast Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    burak yedipınar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ali bey ve murat bey'e cevaplarından ötürü teşekkürler.

üsteki yazımda bahsetmiştim bir önceki aracım honda civic'ti diye i shift şanzımanın balatasının sadece parça maliyeti 1500 tl gibi bir rakamdı.işçilikle 2200 falan gelmişti.

bu yüzden parça konusu benim için önemliydi.

hem bu aracın çarpışma testlerini izledim suv bazında o seneki en yüksek puanlara sahip(yetiştik güvenliği)

çocuk güvenliğindede yanlış hatırlamıyorsam 84 puan almıştı.

bide geçen yılki kar yağışında istanbulda iş yerimde mahsur kalmıştım bu yüzdende 4*4 luk bi araç almak istiyorum.

captiva araştırdım.şuan chevrolet türkiye pazarından çekildi.hem bu yüzden hemde santa fe'lerle arasında hem konfor,ses yalıtımı,hemde donanım olarak farklar var(iki aracıda yakın zamanda 5 dk'lık bir test sürüşü yapma fırsatım olmuştu)

14. alper4159

alper4159 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    111
    Ad Soyad:
    Alper Fidan
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Benimde çok beğendiğim ama muhtemelen hiçbir zaman cesaret edip alamayacağım bir araba ama gerçekten çok hoşuma gidiyor ihtişamlı bir araç ve tam bir SUV kesinlikle.

15. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Şuan bana göre en alınası suv santafee gerek donanım gerek motor olarak. 1.6 dizel veya benzinli motorlar bu araçlara yetersiz. 1.6 tgdi motoru ayrı tutuyorum insan işi olmamış o motor :)

D2533 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16. felllbeast

felllbeast Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    burak yedipınar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    tekrar herkese merhaba

2006 model 170000 binde bir araç için anlaştım gibi farklı şehirde olduğundan www.gezginadam.com.tr sitesinden hizmet satın aldım (farklı şehirde olduğumda)yarın expertiz yaptırıp raporu bana bildiricekler bakalım sahibinin dediğinden farklı bişey yoksa gidip almak kalıyor.

17. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hadi inşallah olur diyelim

18. felllbeast

felllbeast Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    burak yedipınar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    herkeze tekrar merhaba
    .
    a.açı salı günü (08.12.2015) tarihi itibari ile almış bulunmaktayım.arac ilandaki halinden temizlik bakımından baya farklıydı (çok pis kullanılmış).bizim oto kuaförcünün yolunu tutucaz heralde.aracı kayseriden aldım istanbul'a geldim.araç hakkında bu sürede baya bilgim oldu sizlerle ve bu araçtan almayı düşünen kişilerle bu bilgileri paylaşmak istedim.

1-araçın hızlanması 1968 kg bir suv'a göre gayet iyi ama alt devirlerde cansız kaldığı doğrudur ancak oda dip gaz yaparsanız 1 saniyelik bir süre.
    2-konforu gerçekten süper diyebilirim.bir önceki aracım spor olduğundanmıdır bilemiyorum ama 9 saatlik yolda hiç yormadı.
    3-yakıt tüketiminide başarılır buldum.200 tl lik mazotla 760 km yol yaptı.tabiki 120 km/s hız sabitleme yaparak bu değeri aldım hemen hemen hiç basmadım ancak biraz trafiğe girdim ortala 100/6.4 lt yaktı.
    4-donanımları hayet iyi kliması saklama gözleri vb.gibi araç tok bir araç yani insana içine biner binmez güven veriyor.şahsen hyundai'den beklemediğim bir şeydi.
    5-aracın yol tutuşu gayet güzel,görüş alanınız oldukca geniş,motor sesi ve yol sesi içeriye rahatsız edicek kadar girmiyor zaten müzik açtığınızda kısık seste bile olsa yol sesi duyamıyorsunuz.
    6-bagaj hacmi cok geniş,geniş ailelere şiddetle tavsiye ediyorum.
    7-yedek parçası heryerde var ve ucuz
    8-süspansiyonları ne sert ne yumuşak tam türkiye yollarına göre yapılmış diyebilirim.

şimdilik bu kadar ilerde bakım vb gibi konularda'da bilgi edindikçe sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

19. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    araç pis çıksın temizlenir yahu :) Yeterki söylenenden başka boya değişen vs çıkmasın. Hayırlı uğurlu olsun güzel günlerde kullanın darısı bizim başımıza inşallah

20. serhat155

serhat155 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    serhat öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)

Bu Sayfayı Paylaş