10 Kasım LPG KABLO

2005 Starex Crdi P0193 Hata Kodu Veriyor

'Starex Forum - Club' forumunda ta2ad tarafından 7 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. ta2ad

ta2ad Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Merhaba
    2005 model 80.000 km de Hyundai Starex CRDI minübüs aracım zaman zaman stop edince OBD ile taradım
    “P0193 – Powertrain Fuel Rail Pressure Sensor Circuit high Input” hata raporu verdi .
    Daha öncede başıma geldiğinden Rail kütüğü üzerindeki basınç sensörünü ve basınç regületörünü yeniledim lakin arız sensör ve regületörde değilmiş ki araç zaman zaman stop etmeye devam ediyor bazen seyir halinde bazen sabah hiç çalışmıyor peşinden hemen çalıştığıda oluyor yada bir müddet bekledikten sonrada çalıştığı oluyor, son olarak balata spreyi ile çalıştırmak zorunda kaldım , şimdi korkudan aracı yerinden oynatamıyorum :)
    Normalde aracımın çekişi ve kaçışı mükemmel durumda performansında en küçük sıkıntı yok
    belki bu tip kararsız bir arıza başınıza gelmiştir umudu ile önerilerinizi paylaşırsanız memnun olurum .

2. cenker_baba

cenker_baba Guest

hoş geldiniz.

3. ta2ad

ta2ad Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    teşekkür ederim , hoş bulduk .

4. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,483
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Geçmiş olsun. Daha donanımlı bir PC ile tarama yaptırın ki işin ehli sorunu direk bulsun. Boşuna para ve zaman kaybetmeden en yakın Hyundai servise ya da Bosch servise gidin :)

5. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    http://www.autohex.net/dtc-help/hyundai/10/2004/135/P0193/

Hocam dediğiniz gibi hata kodunun çözümü sensör diyor. Yapılması gerekeni yapmışsınız. Bu hata da olduğu zaman diyor ki; RPS arızasında, motorun hata beliritileri çalışmakta olan motor durması veya motorun hiç çalışmaması diye yazmış.

Ayrıca iyice baktım modelden modele tanım değişiyor.

http://www.autohex.net/dtc-help/hyundai/18/2010/10/P0193/

Bunun açıklaması biraz daha farklı bu da bana anlayan birinin bakması gerek diyor.

Şahsen ben kullanıcıyım. Aram sadece bilgisayar ve internet ile iyi benden daha iyi anladığınıza eminim.

6. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Arac box ile daha once yurudu mu?

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. ta2ad

ta2ad Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    pardon box un ne anlama geldiğini bilmiyorum açıklarsanız memnun olurum ,
    bu arada DS150 tipi biraz daha gelişmiş bir cihazla kontrol ettiğimde aynı arızaya P0190 teşhisi koydu
    hazır ele geçirmişken bu cihazla yakıt pompa değerlerinede şöyle bir bakayım aklımda kalmasın dedim rölantide 300 , pedala abanınca 1300-1400 bar değerlerini gördüm sanırım aracın normal değerleri bunlar ?
    ha birde bu cihazın sahibi arkadaş kendi Vitarası nı test ederken çalışma anında tek tek her enjektöre ait değerleri gördüğünü söyledi lakin Starex te öyle bir seçenek bulamadım sanırım yazılım kaynaklı (Delphi - Otocom) bir eksiklik :(

8. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Ds150 ile bakacaksaniz kia sortage 2005 2.0crdi modelden ariza kodlarina bakin. Ayni beyin varyasyonu ikiside.

Box dedigim performans icin takilan kutular. Bunlar zamanla yuksek basinc pompasina ciddi zarar verir.

Degerler normal ama sensor saglikliysa.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. ta2ad

ta2ad Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Tüm takipci arkadaşlara merhaba ,
    Sonunda arızanın kaynağını tespit ettim , motor bölümündeki tüm sensor soketleri ve elektriksel bağlantı noktalarını kontak sprey ile temizleyip arızanın devam ettiğini görünce tesisatta kopukluk yada temassızlık olabilir diyerek kabloları avometre ile ölçme aşamasına geçtim ,
    dogal olarak sensör kablolarını ölçmek için beyne ulaşmam gerekiyordu, beynin soketine elimi değdiğim anda araç stop edince anladımki soket ayaklarında bir problem var soket ile bir daha oynadım araç çalıştı bir daha bir daha derken temas noktalarındaki oksitlenme gitti sanırım 3-4 gündür test sürüşü yapıyorum hiç bir problem yok bir kaç gün sonra beynin kontak noktalarını sprey ile temizleyip sağ yandaki kapağı kapatacağım :)
    kıssadan hisse : en kirli çamurlu yerlerde temassızlık ararken burnumuzun dibindeki en temiz ve korunmalı yerden çıkabiliyor arıza !

muyar ve ozgutozkan bunu beğendi.
  10. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Geçmiş olsun bulunduğuna sevindim. Ecu modelimizi öğrenip hata kodlarını da bulmak lazım bunu da öğrenmiş oldum.

Bu Sayfayı Paylaş